Güncel Bitcoin Haberleri
Bitcoin
$68,287.67
-819.57
Ethereum
$3,886.26
+74.44
Litecoin
$84.48
-0.37
DigitalCash
$30.08
0
Monero
$142.41
+0.86
Nxt
$0.00
-0
Ethereum Classic
$31.72
-0.11
Dogecoin
$0.17
-0

0x Coin (ZRX) Nedir? Her Açıdan Kapsamlı İnceleme..

Coinmarketcap 14. Sırada Yer Alıyor..

0 640

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

0x Coin Nedir?

Web sitesinin belirttiği gibi , “0x, Ethereum blok zincirinde eşler arası varlık alışverişini sağlayan açık bir protokoldür” ve merkezi olmayan borsalara (DEX’ler) güç sağlamak için kullanılır.

Ekim 2016’da 0x kurduklarında, Amir Bandeali ve Will Warren, blockchain teknolojisinin yıkıcı yörüngesine bahse giriyorlardı. Hisse senetlerinden para birimlerine kadar değerli metallere kadar tüm tatların varlıklarının, blok zincirinde jeton olarak alınıp satıldığı bir geleceğe inanıyorlar. Ethereum’un platformunun çok yönlülüğü ve merkezi olmayan uygulamalarının kapsamı göz önüne alındığında, Ethereum’un blok zincirinin bu devrimi varlık değişiminde barındırmak için ideal bir ortam olduğunu düşünüyorlar.

0x, Ethereum destekli akıllı sözleşmeler yoluyla zincir dışı siparişlerle token ticaretini kolaylaştırmak isteyen bir protokoldür. 

Daha derinlemesine bir görünüm sağlayarak şunları ele alacağız:

  • 0x Nasıl Çalışır
  • 0x İşlem Geçmişi
  • Nereden Alınır ZRX
  • ZRX Nerede Saklanır?
  • 0x Takım ve Rekabet
  • Yol Haritası
  • Son düşünceler

0x Nasıl Çalışır..

0x’un merkezi olmayan ticaretinin en önemli noktası, gaz fiyatlarını azaltan ve ağ şişmesini azaltan zincir dışı bir sipariş rölesine odaklanıyor. Ether Delta gibi merkezi olmayan bir borsa ile herhangi bir deneyimi olanlarınız için zaten zincir dışı siparişlerin faydasını görebilirsiniz.

Eğer yapmazsan, işte kısa bir açıklama. Çoğu merkezi olmayan borsa, Ethereum blockchain tarafından desteklenen akıllı sözleşmeler kullanarak çalışır. Bu, tüm sipariş işlevlerinin ve işlemlerinin bu akıllı sözleşmeler içinde gerçekleştiği ve kullanıcıların merkezi bir borsada olduğu gibi üçüncü bir tarafa güvenmek yerine, fonlarının her zaman kontrolünde olduğu anlamına gelir (örn. Binance ve Bittrex ).

Ayrıca, yatırımcıların, bir borsadaki akıllı sözleşmeye para yatırmak veya sipariş vermek, iptal etmek veya doldurmak için olsun, fonlarını her yönetmek istediklerinde blok zincirinde işlem yapması gerektiği anlamına gelir. Bu, bu işlemlerin madenciler tarafından blok zincirinde işlenmesini sağlamak için Ethereum’da ödenen bir ücret olan gaza mal oluyor.

Örneğin, Ether Delta kullanıyorsanız, sipariş vermek için borcun akıllı sözleşmesine her para yatırmak istediğinizde bir gaz ücreti ödersiniz. Ve siparişiniz dolduktan sonra bu işlemi gerçekleştirmek için başka bir gaz ücreti ödersiniz.

Geride Kaldığı Yönleri..

Para yatırma, sipariş verme, ticaret yapma ve para çekme işlemleri arasında gaz ücretleri hızlı bir şekilde artabilir. Merkezi olmayan borsalar, güvenlik avantajları için mükemmeldir, ancak bu nedenle hem kullanıcı işletim maliyetlerinde hem de erişilebilirlikte merkezi meslektaşlarının gerisinde kalmaktadırlar.

Burada 0x devreye girer. 0x protokolü, zincir dışı yerleşimlerle birlikte zincir dışı sipariş rölelerini kullanarak merkezi olmayan değişimleri geliştirir. Temel olarak, bu, başka bir kullanıcının doldurduğu zincir dışı bir sipariş yayınlamanıza olanak tanır. Zincir üzerinde yalnızca değer aktarımları yürütülür ve diğer tüm ticaret komutları zincir dışı prosedürlere bırakılır. Bu nedenle,işlemler yalnızca bir ticaret yürütüldüğünde ağ üzerinden gerçekleştirilir ve bu da kullanıcıların ticaret işlemleriyle ilişkili gaz ücretlerini azaltmasına izin verir. Bunu yapmak için 0x “röle” olarak adlandırdığı şeyi kullanır. Röle, siparişleri genel veya özel sipariş defterleri aracılığıyla yayınlamaktan sorumludur  . Değişken olarak etkili bir şekilde hareket ederek sipariş defterlerini barındırarak ağa likidite getiriyorlar. Bununla birlikte, bir değiş tokuşun aksine, bir yeniden oyuncu bir ticaret gerçekleştiremez. Sadece ağa yayınlanan üretici siparişlerini sunarak ticareti kolaylaştırabilir. Bir işlemin tam olarak yürütülebilmesi için, bir sipariş sahibinin kendi imzasıyla birlikte üreticinin imzasını ademi merkeziyetçi borsanın akıllı sözleşmesine göndererek siparişi yerine getirmesi gerekir. Bu değişimi kolaylaştıran için tazminat olarak, relayer 0x doğal para birimi cinsinden bir ücret ödenir ZRX her bir işlem için.

İşlemler bir yeniden katman aracılığıyla işlendiğinde, Yayın Siparişleri olarak bilinir Yayın emirleri, herkesin ağa bir emir göndermesine izin verir ve buna karşılık, herkesin bu emirleri durdurmasına ve doldurmasına da izin verir.

0x ayrıca , belirli bir alıcı akılda bulunan üreticiler tarafından iletilen siparişler olan Noktadan Noktaya Emirleride barındırır. Bu siparişler, iki kullanıcının e-posta, Facebook messenger ve daha fazlası dahil olmak üzere çeşitli mesajlaşma ortamlarından doğrudan para aktarmasına izin verir. Bir yapımcı adresi bu şekilde bir sipariş geçişi gönderdiğinde, yalnızca belirtilen alıcı adresi bunu yerine getirerek fonların kötü niyetli üçüncü taraflarca ele geçirilmesini önleyebilir.

Ek özellikler..

Sipariş defterlerini yayınlamak için dengeleyici rölelerle birlikte, ZRX jetonu 0x platformunda merkezi olmayan yönetişimi kolaylaştırmak için kullanılır. Paydaşlar, tüm ağı bozmadan protokol entegrasyonları ve yükseltmeleri de dahil olmak üzere blockchain’i etkileyen kararlara oy vermek için para birimini kullanırlar.

Buna ek olarak, 0x protokolü uygulama agnostiktir ve akıllı sözleşmeleri açık kaynaklı ve halka açıktır. Bu, herhangi bir geliştirme ekibinin jetonları veya platformları için bir değiştirme işlevine ihtiyaç duymaları durumunda 0x üzerine inşa etmelerini sağlar, bu nedenle protokol diğer Ethereum destekli DApp’ler için bir eklenti görevi görür. Uygulama agnostismi ve paylaşılan protokol katmanı da “çeşitli [uygulamalar] için paylaşılan bir altyapı” oluşturarak DApp birlikte çalışabilirliğine izin verir.

Augur , Status, district0x, Blocknet, Request Network ve çok daha fazlası dahil olmak üzere 0x üzerinde inşa edilen bir dizi kripto projesi zaten var .

Son olarak, 0x her bir jeton için ilişkili meta verilere sahip bir ERC20 jetonları listesi depolamak için bir “Jeton Kayıt sözleşmesi [o] kullanacaktır: isim, sembol, sözleşme adresi ve bir jetonun en küçük birimini temsil etmek için gereken ondalık basamak sayısı ( döviz kurlarını belirlemek için gerekli). Kayıt defteri, bir işlem gerçekleştirmeden önce token adreslerini ve döviz kurlarını bağımsız olarak doğrulamak için piyasa katılımcıları tarafından kullanılabilecek resmi bir zincirleme referans görevi görecektir. ” 0x paydaşları, gerektiğinde veri ekleyerek, değiştirerek ve kaldırarak bu bilgileri yönetmekten sorumludur.

0x İşlem Geçmişi..

ICO’sundan çıkan 0,50 dolarlık yüksek bir seviyenin ardından, 0x Eylül 2017 boyunca yavaş yavaş ~ 0,20 dolarlık bir desteğe geriledi. Ekim ayı boyunca bu seviyede kaldı ve çoğu altcoin kazanıldığı bir dönemde nispeten sessiz bir Kasım ayına sahipti.

Aralık 2017’den başlayarak 0x, 13 Ocak’ta tüm zamanların en yüksek seviyesi 2,37 dolar olan zirveye yükseldi. Ancak bu tepeden hızla düzeltildi, ancak Mart 2018’in ortasında 0.373 dolara düştü.

O zamandan beri, token fiyatının üç önemli darbesi var. Birincisi Nisan / Mayıs aylarında gerçekleşti ve iki doların biraz altında yerel bir zirveye ulaştı. Bu yüksek seviyenin ardından fiyat istikrarlı bir şekilde düştü, Haziran ayında test ağında 0x V2’nin ve Eylül ayında mainnet’te 0x V2’nin piyasaya sürülmesiyle çakışan kısa fiyat artışları yaşıyor. Şaşırtıcı bir şekilde, ZRX fiyatı Ekim 2018’de Coinbase’de listelendikten sonra hemen bir düşüş gördü.

0x şu anda 0.30 doların biraz üzerinde işlem görüyor. Birçok yatırımcı geçmiş performansın gelecekteki fiyat hareketlerini göstermediğini belirtiyor. Ancak, yeni bir ürün lansmanından hemen sonra ZRX fiyatı hemen artma eğilimi gösteriyor gibi görünüyor. Bir sonraki duyurunun ne zaman gerçekleşebileceğini tespit etmek için projenin yol haritasına dikkat ettiğinizden emin olun.

19.02.2020 tarihi baz alarak bakacak olursak koin market piyasasında şuan 42. Sırada yer alıyor.

 

19.02.2020 tarihi itibariyle 0x Coin (ZRX) birim fiyatı ₺1,71 TRY, 0,00002914 BTC olarak bulunmaktadır.

Nereden Alınır ZRX..

Çoğu 0x işlem hacmi gelir Binance Bitcoin ve Ethereum ticaret çiftleri biçiminde, ancak diğerleri arasında Huobi, OKEx, HitBTC ve Liqui gibi popüler alışverişi, bir dizi listelenmiş.

Ayrıca bazı ZRX yakalayabilir Coinbase Pro USD veya EUR için (eski GDAX).

ZRX Nerede Saklanır?

0x bir ERC20 belirtecidir, bu nedenle MetaMask tarayıcı uzantısı, Ledger Nano S ve MyEtherWallet, diğer ERC20 uyumlu cüzdanlarla birlikte 0x’i destekler. Bir yazılım cüzdanı arıyorsanız, Exodus’a göz atın .

0x Takım ve Rekabet Durumu

0x ekibi, kurucularından Will Warren ve Amir Bandeali tarafından yönetiliyor, ancak danışma kurullarıyla daha iyi tanınıyor. Fred Ehrsam (Coinbase kurucu ortağı), Joey Krug (Pantera Capital Co-CIO) ve Linda Xie (Kurucu Ortak Scalar Capital) projeye tavsiyelerde bulundu.

0x protokolünün en büyük rakibi Kyber Ağı . Her iki proje de farklı şekillerde de olsa merkezi olmayan değişim protokollerine odaklanmaktadır. 0x sipariş defterlerini ve eşleşen zincir dışı bilgileri yerleştirirken, Kyber tüm süreci zincir halinde tutar.

Yol Haritası..

2017 yılının Eylül ayında, 0x ekibi bloglarında güncellenmiş bir yol haritası yayınladı. Aynı yılın Kasım ayı sonlarında , yol haritasının 2017 yılı 4. Çeyrek hedeflerine yönelik bir geliştirme güncellemesi yayınladılar .

  • 1) daha etkili sipariş defteri budama ve sipariş güncellemeleri için bir sipariş izleyici ve 2) özelleştirilebilir gaz fiyatları ve limitleri uygulayan 0x javascriptindeki değişiklikler.
  • DApp’lerin ve tüccarların tek bir API entegrasyonu aracılığıyla birden fazla röleye bağlanmasına izin veren bir javascript kütüphanesi olan 0x connect tanıtımı.
  • 0x v.2’de ilerleme ve topluluktan geri bildirim / katkı talep etti.

Ekip, yol haritalarındaki öğeleri başarmak için iyi bir iş çıkardı. 0x V2.0’ı 2018’in 2. çeyreğine kadar tamamladılar ve Haziran ayında tamamladılar.

0x Instant, 0x ekibinin yeni bir sürümüdür. Anında Arama ile, uygulamanıza veya web sitenize kullanıcıların ERC20 ve ERC721 jetonları satın almalarını sağlayan bir widget ekleyebilirsiniz. 0x henüz 2019 için bir yol haritası yayınlamadı.

Son düşünceler..

Protokolü ile 0x, zayıflıklarını geride bırakarak hem merkezi hem de merkezi olmayan borsaların gücünü alır. Zincir dışı sipariş röleleri, merkezi borsaların kişisel varlık yönetimi ve fon güvenliğinden ödün vermeden sunduğu aynı düşük maliyetli operasyonlara izin verir. Ayrıca, zincirleme işlem yerleşimleri kullanıcılara merkezi olmayan ticaretin tüm avantajlarını verir, böylece işlemler hem üreticiler hem de alıcılar pazarlığın sonunu tuttuğunda temizlenir. Ve her iki süreç de gelişmiş güvenlik için akıllı sözleşmelerle yönetilir.

2017 ve 2018 yıllarında merkezi borsalardan fon alan hackler göz önüne alındığında, kripto para birimi topluluğunun merkezi olmayan borsalara ihtiyacı var. Kripto ön plana çıktıkça ve daha fazla para pazara girdiğinde, kötü niyetli aktörlerin savunmasız yatırımcılardan kâr elde etmeleri için fırsatlar da artacaktır. Merkezi olmayan borsalar, böyle bir topluluk rahatsızlığına her derde deva teklif eder ve belki de 0x’un yeni tasarımı, güvenli, merkezi olmayan ticaretin yeni bir çağını başlatmaya çalışacaktır.

Yukarıda belirtilen hususlar yatırım tavsiyesi olmayıp, konuya ilişkin bilgi edinmeyi, aksine ileride karşılaşılabilecek sorunların önüne geçmeyi ve tedbirli olunması gerektiği hususlarını içinde barındırır.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.