Güncel Bitcoin Haberleri
Bitcoin
$68,316.33
-999.61
Ethereum
$3,844.36
-46.9
Litecoin
$83.30
-1.66
DigitalCash
$30.02
-0.64
Monero
$141.24
+0.01
Nxt
$0.00
-0
Ethereum Classic
$31.32
-0.27
Dogecoin
$0.17
-0

Hindistan 20.00 Blok Zinciri Uzmanı Yetiştirecek

0 493

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Pekin’ in blockchain ve dijital para birimi üzerinde geliştirme çalışmaları küresel olarak dikkatleri bu yöne çekmeye başladı. Bilindiği üzere Hindistan’ın Çin ile gerginlik geçmişi var. Bu iki ülke her ne kadar ortak yönleri olsa da, iki ülke bölgesel anlamda birbirlerine rakipler. Örneğin iki ülke merkezi olmayan kripto para birimleri konusunda başta Bitcoin olmak üzere düşmanca bir tavır paylaşıyor. Ancak diğer yandan iki ülke arasında sanal paraların temel mimarisi olan blockchain üzerinde yeni bir rekabet alanı oluşmaya başladı.

Ancak geçen yüzyılda sınır anlaşmazlıkları ve ekonomik rekabetle daha çok ön plana çıkmaya başlamıştı. Son on yıl içerisinde üç askeri ihtilaftan sonra, iki ülke arasındaki gerilimler, kısa bir süre önce Hindistan, Pakistan ve Halk Cumhuriyeti tarafından kontrol edilen, sıkıntılı Keşmir bölgesinde tekrar yükseldi.

Hindistan’ın kuzeydeki Jammu ve Keşmir devletinin özerkliğini iptal etme ve onu doğrudan Delhi’nin yönettiği iki federal bölgeye bölme kararı, Başbakan Narendra Modi ve Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in politik ve ekonomik gelişimi geliştirme sözü vermesinden sadece bir gün sonra diplomatik bir kıvılcım başlattı.

İki devlet adamı, Hindistan’ın güneyindeki Tamil Nadu eyaletinde, Mamallapuram sahil kasabasında gayrı resmi bir şekilde bir araya geldi ve Reuters’in, Hindistan’ın Çin ile olan ticaret açığını son birkaç yılda 50 milyar doları aşan diğer meseleleri tartışmak için olduğunu bildirdi.          Hindistan Çin’i birçok cephede yakalamak zorunda ve Pekin yeni blok zinciri geliştirme odağıyla yeni bir tane daha cephe açmış olabilir.

Her iki ülkede de zor zamanlar yaşayan kripto para birimleri olmasına rağmen, kripto ile ilgili teknolojilerin uygulanması çevresinde kurulan endüstriler yakında bölgede hızlı bir genişleme yaşayabilir. Başka bir güney Hindistan devleti olan Kerala’nın bu beklenti için yeni bir hedef belirlediğini – binlerce blok uzmanı hazırlamak için Blockhash Live 2019 konferansı sırasında, devletin Bilgi Teknolojileri Sekreteri Shri. M Sivasankar kamuoyu ile paylaştı.

                Önümüzdeki iki yıl, 20.000 blok zinciri uzmanı üretmeyi planladığımız için bizim için çok önemli. Vurgu, genç girişim şirketlerinin yönlendirdiği insan gücünün kalitesini arttırmaya odaklanıyor.

Kerala Next Gen Tech’de Uzmanlık Artırıyor

İngiliz haber kanalı Republic TV tarafından aktarılan yerel hükümet yetkilisi, planın Kerala ‘ya yeni nesil teknoloji ve bilgi paylaşımında uzmanlık geliştirme fırsatı sunduğunu da vurguladı. Sivasankar, “Öncelikle kripto para birimi Bitcoin’in öncülüğünü yaptığı“ Blockchain teknolojisi, umut verici, yeni bir teknolojik yenilik ”dedi. Sivasankar, bankacılık, sigorta, ticaret finansmanı ve perakende satış gibi çeşitli iş sektörlerini bozma potansiyelinin altını çizdi. Kerala Blockchain Akademisi tarafından düzenlenen etkinlikte, Kerala’yı Hindistan’ın blok zinciri merkezi olarak konumlandırmaktan bahseden memurlar ve endüstri temsilcileri toplandı.

Shri. M Sivasankar

                Kerala’nın zaten Hindistan zincirleri arasında blok zincirleme uzmanlığında lider olduğuna inanan bazıları var. Hyperledger ekosistemi müdürü Marta Piekarska’ya göre, bu tür profesyonellerin gelecekteki istihdam beklentileri “inanılmaz” demiştir. Haftasonu günlük Hindistan Times tarafından aktarılan Quent, Hindistan’daki blok zinciri gelişimini dış kaynak kullanan birçok yabancı şirkete işaret ederek diğer ülkelere göre daha iyi bir eğitim sistemi olduğunu ifade etti. Marta, Kochi Tasarım Haftası festivalinin kenarlarında yaptığı konuşmada şunları söyledi:

                İki gün önce LinkedIn, 2020’de Hindistan’ın blockchain ve AI geliştiricileri için en büyük pazara sahip olacağını belirten bir rapor yayınladı. Bu, Hindistan’daki gençler için büyük önem taşıyan bir alan.

Linkedin’in son Yükselen İşler Raporu’na göre, blok zinciri geliştiricisi, yapay zeka uzmanı ve Javascript geliştiricisi Hindistan’ın önde gelen işleridir. Sektördeki yeni işe alımlar, gelecek yıl boyunca güçlü talebin beklenebileceğini belirten önemli bir büyüme kaydetti.

 

Temelde bir veri tabanı teknolojisi olan sadece blok zincir değil, aynı zamanda genel olarak bütün kripto alanı, yetkililerin kripto şirketlerini çökertmekte olduğu Çin’e bir bakıma büyüme ve Hindistan’a avantaj sağlama potansiyeline sahiptir. Hindistan hükümeti ve adli makamları, merkeziyetçi dijital paraya karşı genel olarak düşmanca tutumlarını değiştirirse, bir süredir süren bir Yüksek Mahkeme davasını çözerlerse ve nihayet dostça bir düzenleyici çerçeve kabul ettiyse bu olabilir.

Kerala örneğini tekrar ele alarak, ekonomisi her yıl milyarlarca dolar geri gönderen göçmenlere oldukça bağımlı hale geldi. 2012 yılında havale, devletin GSYH’sinin neredeyse üçte birini oluşturdu. Bu ailelerin sınır ötesi transferlerde ödedikleri ücretler, BCH ağındaki bir işlemin genellikle bir kuruştan daha düşük maliyetli olması durumunda çok önemlidir. Ayrıca, gelişen bir kripto ve blok zinciri endüstrisi, Kerala’nın gençlerinin çoğunu memleketlerinde kazançlı istihdamda tutabilir.

İki ülke arasındaki başta Blockchain ve sanal para ile alakalı rekabet önümüzdeki zamanlarda daha da hareketleneceği gözlemlenmektedir.

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.