Güncel Bitcoin Haberleri
Bitcoin
$52,011.23
+227.29
Ethereum
$3,009.03
+84.66
Litecoin
$69.05
-1.79
DigitalCash
$29.95
+0.02
Monero
$125.55
+5.6
Nxt
$0.00
-0
Ethereum Classic
$26.96
-0.17
Dogecoin
$0.09
-0

ABD Finansal Hizmetler Komitesi ‘Dijital Dolar’ Yaratılmasını Görüştü..

0 620

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

11 Haziran 2020’de Amerika Birleşik Devletleri Kongresi Finansal Hizmetler Komitesi “dijital dolar” oluşturulması konusunda uzaktan bir oturum gerçekleştirdi. ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu eski Başkanı, Christopher Giancarlo ve Elektronik İşlemler Derneği üyeleri de dahil olmak üzere birçok tanınmış kişi katıldı.

Covid-19 salgını ve panik sonrasında Kongre üyeleri, işletmeler ve bireyler için büyük bir teşvik başlatmaları çağrısında bulundu. Görevdeki finans kurumları ve büyük şirketler teşvik fonlarından büyük bir paya sahipken, uygun tüm Amerikalılar eş ve çocuk bağımlılıklarına bağlı olarak 1.200 dolar veya daha fazla çek aldılar. Fonlar Kongre ve ABD Başkanı Donald Trump; CARES Yasasını onayladıktan  sonra dağıtıldı.

O zamandan beri, geniş bir ekonomik rahatlama ihtiyacı devam ediyor. Çünkü birçok Amerikalı hala paralarını almamış ve birçoğu verimsiz posta hizmetinin sunulmasını hala bekliyor. Bazı Amerikalılar, kartta yüklü fonlarla EID kartlarına sahipti. Ancak çoğu insan hala bir teşvik kontrolü almadı ve diğerleri, fonları elde etmekte aşırı zorluklar yaşadıklarını bildirdi.

Neden Dijital Dolar?

Teslimat ve temas konuları politikacıları “dijital dolar” hakkında konuşmaya teşvik etti. Amerika Birleşik Devletleri Kongresi Finansal Hizmetler Komitesi 11 Haziran’da saat 12.00’de, ‘Dijital Dolar’ vakfının sayısız tanık ve üyelerinden tanıklık dinledi.

Dijital Dolar Project gibi platformlardan son iki ayda çeşitli vesilelerle haberci olmuştur. DDF web sitesinde şunlar belirtiliyor:

Dijital Dolar Vakfı [Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası Dijital Para Birimi’nin (CBDC) keşiflerini ilerletmek için kuruldu. Projenin amacı, dijital doların potansiyel avantajları üzerine araştırma ve kamuoyu tartışmasını teşvik etmek, özel sektör düşünce liderlerini ve aktörlerini bir araya getirmek ve kamu sektörünü desteklemek için olası modeller önermektir. Proje, bir dolar CBDC oluşturmak için atılabilecek potansiyel ve pratik adımlar için bir çerçeve geliştirecektir.

DDF, Kongre üyeleri ve Elektronik İşlemler Derneği liderleri ile yapılan sanal duruşmada, grup bir dizi konuşmacıyı dinledi. Mali köşe yazarı konuşmasında; bir salgın sırasında dahil bankacılık işlemlerinde ödemelerde teslimatları artırmak için FedAccounts ve dijital araçlarını kullanmak ‘dijital doları’ tartışmak değil, finansal içerme için daha iyi dijital çözümlerle ilgili bir konuşma başlatmaktı. ” Giancarlo ayrıca şunları söyledi:

Bir tokenize CBDC, Fed’in daha fazla keşfetmesini savunduğumuz bu çözümlerden biridir. Akademik araştırma boşluğuna bağırmak… bankacılık sistemimizin en savunmasız topluluklarımızdan bazılarını nasıl dışladığı hakkında.

Tabii ki, sanal duruşmayı ve basına anlatılan aşağıdaki ifadeleri izledikten sonra, DDF ve dijital doların yaratılması hala 1-2 yıl sonra. Ancak Giancarlo, topun yuvarlanmaya başladığını görünce heyecanlandığını söyledi.

Eski CFTC Başkanı McIntosh’a verdiği demeçte, “Herkese açık ve özel herkesin ödemelerin daha hızlı yapılması için yeni dijital çözümlere daha derinlemesine bakma arzusunu paylaşmasından heyecan duyuyoruz.”

Giancarlo, “Bizim için duyduğumuz en iyi senaryo ve tokenize CBDC’nin bir dizi pilot programı araştırılabilir” dedi.

Görülen o ki pandemi sürecinde ülke yönetimleri; halkalarına finansal açıdan tam anlamıyla derinlemesine nüfus edemedi. Tabi bizim ülkemiz dışında sağlık alanında da sınıfta kalmaları vakaların artmasına ve kötü sonuçlar meydana getirdi. Sivil toplum ve örgütler bu sıkıntıyı derinlemesine hissettikleri için blockchain odaklı sanal ödeme sistemlerinin artık kullanılmasını ve bu tür mağduriyetlerinde önününe geçilmesini istiyor. Önümüzdeki zaman bu konuların daha da artarak resmi kararlar ve uygulamalar ile adımların daha da hız kazanacağını gösteriyor.

Yukarıda belirtilen hususlar yatırım tavsiyesi olmayıp, konuya ilişkin bilgi edinmeyi, aksine ileride karşılaşılabilecek sorunların önüne geçmeyi ve tedbirli olunması gerektiği hususlarını içinde barındırır.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.