Güncel Bitcoin Haberleri
Bitcoin
$68,287.67
-819.57
Ethereum
$3,886.26
+74.44
Litecoin
$84.48
-0.37
DigitalCash
$30.08
0
Monero
$142.41
+0.86
Nxt
$0.00
-0
Ethereum Classic
$31.72
-0.11
Dogecoin
$0.17
-0

ABD Ulaştırma Bakanlığı Blockchain’in Dronlar için Birçok Uygulaması Olduğunu Söyledi

0 618

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Dünya; Blockchain tanıdıkça ve keşfettikçe varolan sistemlerin yetersiz olduğunun farkına varıyor ve yavaş yavaş entegrasyon için hamleler geliştiriyor. Bu hamleler önümüzdeki zaman dilimlerinde sıklıkla ve her alanda duyacak gibiyiz. Bu değişimlerden biri de insansız hava aracı olan drone lar üzerinde..

ABD Ulaştırma Bakanlığı (DOT), Blockchain teknolojisinin ticari drone teslimatının genişleyen işindeki mevcut teknik zorlukların ayarlanmasına ve geliştirilmesine yardımcı olabileceği hakkında açıklamalarda bulundu.

Dağıtık defter teknolojisi, güvenlik ve tanımlamadan, uçuş verileri kaydına kadar farklı alanlarda ve sektörlerde kullanımı ön görülebiliyordu.

Ticari Drone’lar: Büyüme ve Zorluklar

ABD Ulaştırma Bakanlığı’nın bir araştırma makalesine göre, 2017 yılında tahmini İnsansız Uçak Sistemleri (UAS) sayısı yaklaşık 1,1 milyon idi. Konuya ilişkin bu sayının 2024 yılına kadar % 50 artacağını öngörüyor.

Günlük uygulamalar arasında nakil amaçlı, ilaç ve organların taşınması, tüketici teslimatlarının yapılması, kargo ve hatta askeri sahada kullanılan alev makinesi ve makineli tüfek kullanılması sayılabilir.

Federal Havacılık İdaresi UAS Entegrasyon Ofisi Müdürü Jay Merkle’ye göre, “kayıtlı insanlı uçakların neredeyse dört katı insansız uçak” bulunduğunu açıkladı.

Son birkaç yıldaki büyümeye rağmen, DOT mevcut operasyonel sistemlerle ilgili birkaç potansiyel sorun ortaya koydu. Rapora göre, “herhangi bir insansız hava aracı sürüsünün bütünlüğü ve uyumluluğu, seyirciler, altyapı ve denetleyiciler için zorluklar yaratabilir.”

İnsansız olmak bazı durumlarda önemli bir avantajdır, ancak ek güven endişelerini de beraberinde getirir.

Blockchain Çözümlerine Girin

Raporda Blockchain zaten bazı insansız hava aracı güven ve bütünlük sorunlarını ele aldı. Gelecekteki istihdamlar arasında uçuş veri kayıt cihazları (kara kutular) bulunmaktadır. Bununla birlikte, bir olay veya başka bir olaydan sonra verileri araştırmak yerine, blockchain tabanlı uçuş kaydediciler gerçek zamanlı olarak incelenebilir ve kolluk kuvvetlerinin proaktif olmasına izin verilebilir.

Teslim işlemleri sırasında, DLT tabanlı bir havuz zaman, konum, teslim tarihi ve kaynaklar gibi işlemler hakkındaki bilgileri günlüğe kaydedebilir. Böylece, verileri gerçek zamanlı olarak kimliği doğrulanmış kullanıcılar ve paydaşlar için erişilebilir hale getirebilir.

Teknoloji devi IBM, drone filo güvenliği için blockchain kullanımına izin veren bir patent aldı. DLT defteri, insansız hava aracı uçuşlarıyla ilişkili verileri depolayarak hava trafik kontrolörlerinin giderek artan sayıda insansız hava aracını denetlemesini sağlayacaktır.

https://www.binance.com/tr/register?ref=26293051 linke tıklayarak da üye olabilirsiniz.

“Blockchain, güvenlik verilerini düşünme ve analiz etme şeklimizi dönüştürmeye hazırlanıyor. Bu özellikle insansız hava araçları için heyecan vericidir. Blockchain, dronlar hakkında güvenilir veri toplama ve paylaşma çözümünün bir parçası olabilir.

ABD DOT Havacılık Güvenliği Yönetim Sistemleri Bölümü Başkanı Regina Houston; “Makine öğrenimini insansız hava aracı kaydı, hesap verebilirlik ve izleme sağlayabilen veri bloğu ile birleştirdiğinizde, drone güvenlik analizi, karar verme ve hatta düzenleme için tüm dünyada kullanılabilir hale geliyor.” açıklamasında bulundu.

Yukarıda belirtilen hususlar yatırım tavsiyesi olmayıp, konuya ilişkin bilgi edinmeyi, aksine ileride karşılaşılabilecek sorunların önüne geçmeyi ve tedbirli olunması gerektiği hususlarını içinde barındırır.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.