Güncel Bitcoin Haberleri
Bitcoin
$68,806.21
+164.89
Ethereum
$3,855.82
-4.3
Litecoin
$83.46
-1.05
DigitalCash
$30.08
-0.46
Monero
$141.62
+0.61
Nxt
$0.00
-0
Ethereum Classic
$31.34
+0.19
Dogecoin
$0.17
0

Akıllı Sözleşme Nasıl Oluşturulur? Basit ve Detaylı İnceleyelim..

Akıllı Bir Sözleşme Oluşturmak, Düşündüğünüzden Daha Kolay...

0 643

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Herkes Akıllı Sözleşme Yapabilir Mi?

Akıllı Sözleşmeler, yeni merkezi olmayan ekonomide iş yapma şeklinizi kolaylaştıracaktır. Akıllı sözleşmelerin çoğu Ethereum , Lisk veya Cardano gibi DApp (Merkezi Olmayan Uygulama) platformlarında yapılır ve IBM gibi büyük teknoloji şirketleri bunları inşa eden kendi işlerini kuruyor. 

Akıllı sözleşme geliştirme, bunları nasıl oluşturacağını bilen geliştiriciler için pazarlanabilir bir beceri haline gelebilir. Akıllı sözleşmelerin şaşırtıcı bir parçası, inşa edilmelerinin zor olmamasıdır. DApp platformları ve çevresindeki araçlar, bunları oluşturmayı ve kendi blockchain teknolojinizi kolayca oluşturmanızı sağlar.

Javascript geliştiricileri blockchain tarafından korkutulmamalıdır. 

Akıllı Sözleşme İçin Planlama Önemli..

Öncelikle; Akıllı bir sözleşme oluştururken, neyi kolaylaştırmasını istediğinize karar vermelisiniz.

Bu konuya örnek için sinema, tiyatro veya konser hakkında planlama yapalım. Örnek için konu biletine odaklanalım. Biletleme, bir sürü bilet satın alan soyucularla ve sahte bilet kullanan kişilerle büyük sorunlar yaşıyor. Blockchain teknolojisi birçok şeyde mükemmeldir; ikisi işlemleri kolaylaştırıyor ve bilgileri takip ediyor.

Bu nedenle, sözleşmedeki basit bir kod satırı bilet satış fiyatlarını sınırlayabilir. Bu, scalper’ların bir grup bilet satın almasını önler. Çünkü bunları satmak artık kârsız olacaktır. Akıllı sözleşmeleri kullanarak, sahibine özgü ve sahte edilemeyen benzersiz tokenize biletler de oluşturabilirsiniz. 

DApp Platform Seçenekleri

Seçilecek bir sonraki şey, hangi DApp platformunun sözleşmeyi inşa edeceğidir.

Ethereum en büyük ve en köklü platformdur. Aynı zamanda en aktif kullanıcı tabanına sahiptir ve her türlü geliştirmede, sorularınızı cevaplamak için aktif bir topluluk, ürününüzü bitirmenin anahtarıdır. Yine de bir dezavantajı, sözleşme yazmak için kendi dilini, kullanmasıdır.

Başka bir seçenek olan Lisk , Javascript tabanlı bir DApp platformudur. Bu yüzden siz yeni bir söz dizimi alamazsınız. Ayrıca, uygulamanızı bitirdiğinizde yayınlayabileceğiniz kendi DApp mağazasına (Google play veya iTunes store’u düşünün) sahiptir.

Ayrıca Cardano deneyebilirsiniz. Ethereum kurucu ortağı tarafından inşa edildi. Büyük ve etkileyici bir ekibe sahip. Ürünleri hala yeni, ancak sözleşme bilgilerini işlemsel verilerden ayırma vaadini yerine getirirlerse, bu konuda ilerleme doğru seçim olabilir.

Şimdilik, tercih platformu olarak Ethereum veya Lisk’i ele alalım.

Bir Javascript geliştiricisi olarak, Lisk mantıklı bir karar gibi görünebilir.

Ancak, Ethereum’u saymayın. Geliştirme topluluğu o kadar sağlam ki, mevcut aşırı bilgilerle birlikte herhangi bir Katılık yanlış anlaşmasını telafi edebilirsiniz. Ethereum, Consensys tarafından oluşturulan ve akıllı sözleşme başvurunuzu kolayca entegre etmenizi ve test etmenizi sağlayan Truffle çerçevesini de içerir.

ethereum akıllı sözleşme çerçeveleri

Akıllı Sözleşme Oluşturma

Sağlamlık, olduğundan daha korkutucu geliyor. Dil hakkında ilk fark edebileceğiniz şey, bir JavaScript sınıfına sahip olduğu çarpıcı benzerliktir. Bununla birlikte, noktalı virgüllerin gereksinimi ve hash işlevlerinin kullanımı gibi bazı ince farklılıklar vardır. Karma fonksiyonlar benzersiz anahtarları oluşturmak ve diğer değişkenlere bunları eşleştirmek için kullanılır. Örneğimizde, bunları benzersiz biletler oluşturmak ve bunları satın alan hesaplarla eşleştirmek için kullanırdık.

İlk Ethereum sözleşmenizi oluştururken remix.solidity.org adresindeki geliştirme ortamını kullanmanızı öneririz . Sözleşmenizi dağıtmanız ve farklı Ethereum hesaplarından sözleşmenizle etkileşime girmeniz için size etkileşimli bir ortam sunar. Açılır menü, ilgili düğmelere basarak hesap değiştirmenize ve sözleşmenizin işlev çağrılarından herhangi birini kullanmanıza olanak tanır.

Nelere Dikkat Etmeli..

Solidity ile ilgili benzersiz olan şey adresleme kullanımıdır. Tüm Ethereum hesaplarının benzersiz adresleri vardır ve bu adresler bir sözleşmeyi kabul eden tarafları temsil eder.

Örnek biletleme sözleşmemizde, etkinliği oluşturan kişi hesap adresinin kendisine eklenmesini sağlar. Herhangi bir kişi yeni bir bilet aldığında fonlar aracıyı alarak doğrudan etkinlik sahibine aktarılır. Alıcı bir arama yapar ve fonlar hesaplarından çıkarılır, adresleri ile tanımlanır ve sahibine aktarılır.

Solidity ayrıca akıllı bir sözleşme çağrısına fon eklemenin benzersiz bir yoluna sahiptir. Her fonksiyon çağrısı bir mesajla birlikte gelir. Bu mesaj, gönderenden hesap adreslerini ve sözleşme sahibine göndermek istedikleri bir eter değerini içeren benzersiz bilgiler içerebilir.

Ayrıca, Solidity’de tüm sözleşme çağrılarının ücretsiz olmadığını belirtmek gerekir. Sözleşmedeki bilgileri değiştirmek, örneğin bir bilet satın almak veya kullanmak için, sözleşme yürütme ücretini “gaz” olarak onaylayan makineler ağı. Gaz temel olarak ağdaki bilgi işlem gücünden yararlanmak için bir ücrettir.

Sözleşmeyi sadece bilgi için sorgulayan diğer çağrılar, örneğin bir biletin fiyatını aramak veya kalan bilet sayısını almak ücretsizdir. Bunun nedeni, sözleşmeyle ilgili hiçbir bilginin güncellenmemesidir. Bu faaliyetlerde risk yoktur.

JavaScript’e Bağlanma..

Solidity’de çalışmanın en zor yanı, sözleşmenizi Javascript ile entegre etmektir. Tüm bunlar Truffle çerçevesi kullanılarak yapılır .

Sözleşmenizi entegre etmenin ilk adımı sözleşmeyi dağıtmak ve test ağınıza taşımaktır. Truffle, Ganache adı verilen ayrı bir Ethereum test ağı olan kendi RPC’lerini sağlar. Bu işlem, Javascript uygulamanız aracılığıyla test ağınızın adreslerini kullanarak arayabileceğiniz sözleşmenin JSON sürümünü verir.

Bu işlem hakkında daha fazla bilgi arıyorsanız, Truffle bunu dokümanlarında ve web sitelerinde bulunan örnek kutularında özetlemek için harika bir iş çıkarır.

Trüf kutuları

Akıllı bir sözleşme oluştururken üstesinden gelinmesi gereken bir başka zor şey de onu nasıl kavramsallaştırılacağıdır. Blockchain’i bir web geliştiricisi gibi düşünerek, veritabanının yerine bakabilirsiniz. Tüm bilgileriniz için tek bir merkezi kaynak yerine, bilgiye götüren bir sözleşme ve işlem zinciri vardır.

Bir blockchain bir veritabanı gibi olduğundan, yapılacak en doğal şey sözleşmeyi sunucunuza bağlamaktır. Sözleşme için bir API katmanı oluşturmak, uygulamanın istemci tarafından bilgilere erişmeyi AJAX isteği yapmak kadar kolay hale getirir. Truffle web sitesinde bu kurulumu almak için iyi bir örnek kutusu var.

Blockchain bir veritabanına benzer olsa da, tamamen aynı değildir. İşlemler, karma ve blok oluşturma içeren tamamen benzersiz bir protokole sahiptir. Bu Ethereum gelişiminin en zor kısmı olabilir. Biletleme örneğimizde, bilet kullanma çağrısından farklı bir bilet satın almak için bir sözleşme çağrısı yapılandırmanız gerekir. Ethereum Sanal Makinesi bu çağrılar konusunda seçici.

Bu, büyük Ethereum geliştirme topluluğunun faydalı olduğu başka bir alandır. Ethereum Stack Exchange’de herhangi bir sorunuzun daha önce cevaplanmış olması ve diğer geliştiricilerin sözleşmenizde size yardımcı olmaktan çok daha iyi olma şansı vardır.

Sonuç

Bu makale size Solidity’yi yazmaya nasıl başlayacağınızı öğretmek değildi. Bunun yerine, size akıllı bir sözleşmenin ne olduğu ve bir Javascript uygulamasında nasıl uygulayabileceğiniz konusunda bir yol göstermekti. Blockchain üzerine inşa etmek, web geliştirmeyi bilen herkes için mümkündür.

Blockchain’in arkasındaki teknolojiyi anlamak zor olabilir. Ancak diğer herhangi bir çerçeve veya geliştirici aracı gibi, onu kullanmak için nasıl inşa edildiğini bilmeniz gerekmez. Blockchain’in gizemli aurasının sizi harika bir şey inşa etmenize engel olmasına izin vermeyin.

Yukarıda belirtilen hususlar yatırım tavsiyesi olmayıp, konuya ilişkin bilgi edinmeyi, aksine ileride karşılaşılabilecek sorunların önüne geçmeyi ve tedbirli olunması gerektiği hususlarını içinde barındırır.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.