Güncel Bitcoin Haberleri
Bitcoin
$52,011.23
+227.29
Ethereum
$3,009.03
+84.66
Litecoin
$69.05
-1.79
DigitalCash
$29.95
+0.02
Monero
$125.55
+5.6
Nxt
$0.00
-0
Ethereum Classic
$26.96
-0.17
Dogecoin
$0.09
-0

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Kendi Dijital Para Birimini Oluşturacak..

0 455

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Avrupa Merkez Bankası (ECB), Kendi Kripto Para Birimi Oluşturmaya Çalışıyor, Özel Stabil Coinlere Müdahale Etmeyecek

Bankanın Başkanı Christine Lagarde’ ye göre, Avrupa Merkez Bankası (ECB) kendi merkez bankası dijital para birimini oluşturmayı düşünüyor. Yakın zamanda yapılan bir röportajda, bu değişen dünyaya uyum sağlamaları gerektiğini ve bankanın benzer bir dijital ödeme şekli bulmak için herhangi bir özel şirketle çalışmayacaklarını belirtiyor.

Avrupa Merkez Bankası Kendi Dijital Para Birimini Planlıyor

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde geçtiğimiz günlerde bir merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) lansmanı da dahil olmak üzere sayısız finansal konu hakkında konuştuğu bir röportaj yaptı . Ona göre, ECB şu anki eğilimin gerisinde kalmak istemiyor ve “sadece değişen bir dünyanın gözlemcisi olarak hareket etmek yerine bu alanda aktif bir rol oynamak istiyoruz” diyor.

Ayrıca bankanın mevcut durumunu ve CBDC’lerle ilgili planlarını da kapsıyor:

“İlerideki yol açısından, ECB, fiziksel nakit kullanımı sonunda azalırsa, genel halkın merkez bankası parasını kullanabilmesini sağlayacak bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) çıkarmanın maliyet ve faydalarını değerlendirmeye devam edecektir. . […] Bir CBDC’nin fizibilitesini ve değerlerini yakından inceliyoruz, çünkü bunun finans sektörü ve para politikasının iletilmesi için de büyük etkileri olabilir. ”

Lagarde, ECB’de yakın zamanda kurulan ve dijital bir Euronun potansiyel faydalarını araştırmak için ulusal merkez bankalarıyla yakın işbirliği içinde çalıştığı hakkında konuşuyor.

ECB Özel CBDC Standı

Lagarde ayrıca Facebook’un Libra gibi projeler gibi özel sektör tarafından yayınlanan CBDC fikrinden de bahsediyor . Yetkili, “Merkez bankası girişimlerinin geleceği, euro bölgesinde hızlı ve etkin perakende ödemeler için piyasaya özel çözümleri ne cesaretlendirmeli ne de kalabalıklaştırmalıdır” diyerek bu şekilde müdahale edilmemesini istedi.

Bu argümanın diğer tarafında Alman Merkez Bankası Başkanı Jens Weidmann var. Merkez bankalarının özel mülkiyete ait dijital paralara olan ihtiyacı en aza indirmek için ellerinden geleni yapmaları gerektiğini düşünülüyor.

Ayrıca, dijital euro konusunda da ihtiyatlı görünüyor. Weidmann, böyle bir ürünü piyasaya sürmeden önce AB ve ECB’nin daha düşünceli ve daha dikkatli olması gerektiğini ve halka sunulmadan önce gerçek amacını tanımlamaları gerektiğini belirtti.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.