Güncel Bitcoin Haberleri
Bitcoin
$68,806.21
+164.89
Ethereum
$3,855.82
-4.3
Litecoin
$83.46
-1.05
DigitalCash
$30.08
-0.46
Monero
$141.62
+0.61
Nxt
$0.00
-0
Ethereum Classic
$31.34
+0.19
Dogecoin
$0.17
0

Bancor Coin Nedir? BNT Coin Her Açıdan Kapsamlı İnceleme..

Coinmarketcap 176. Sırada Yer Alıyor..

0 871

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bancor Nedir?

Bancor, kullanıcıların kripto para piyasalarında alışveriş yapmak yerine doğrudan farklı jetonlar arasında dönüştürme yani takas yapmasına izin veren bir blockchain protokolüdür.

Proje; borsalarda istikrarlı bir arz / talep bulunmayan tokenlerin çoğuna likidite getirmek için çalışan bir ağ çözümü sunuyor. Bu ağ, akıllı sözleşmeler ve ekibin “Akıllı Simgeler” olarak adlandırdığı yeni bir kripto para sınıfı üzerine kurulmuştur.

Bancor Hangi Problemi Çözmeyi Amaçlıyor?

Bancor; kripto para pazarına likidite desteği sağlamak için bulunmaktadır.  Likidite; Bitcoin veya  Ethereum gibi en iyi paralar için çok fazla sorun değildir. Çünkü her zaman bu paraları değiştirmek isteyen alıcılar ve satıcılar mevcuttur. Bununla birlikte, yasal olmayan merkeziyetsiz amaçlara hizmet edebilecek ancak piyasada likit olmak için yeterince dikkat çekmemiş binlerce diğer coin veya ico için kesinlikle önemli bir konudur.

Bir tokenin likiditesi, alıcı ve satıcıların tutarlı varlığı ile belirlenir. Yüksek likiditeye sahip bir belirteç, belirli bir zamanda kolayca elde edebileceğiniz veya satabileceğiniz bir tokendir. Bunun tersi, düşük likiditeye sahip jetonlar için geçerlidir.

Bancor ekibi, tokenlerin çoğunun değiştirilmesi zor olduğu için kripto para piyasalarından dışlandıklarını savunuyor. Protokolleri, likiditelerinin oluşturulmasına yardımcı olarak bu tokenleri entegre etmeyi amaçlamaktadır.

Ekip, yerel olarak oldukça etkili, ancak küresel olarak kabul edilebilir milyonlarca jeton içeren bir gelecek öngörüyor.

Akıllı Jetonlar ve Bancor Protokolü

Bancor’un protokolü, ticaret için alternatif bir mekanizma görevi gören Akıllı Tokenler oluşturmak için akıllı sözleşmeler kullanıyor. Dahili olarak farklı ERC-20 jetonları arasında dönüştürme yapmak için Akıllı Jetonlar kullanır. Bu dönüşümler, blockchain’in protokolü aracılığıyla ve tamamen kripto para birimi borsalarının dışında gerçekleşir.

Akıllı Simgeler, Akıllı Sözleşmeleri içinde diğer ERC20 jetonlarının rezervlerini tutarak token dönüşümlerini dahili olarak işler. Daha sonra kullanıcılar istediği gibi bu rezervler arasında ileri geri dönüştürebilirler.

Akıllı Jetonları para tutan para olarak (kasa) düşünebilirsiniz. Merkez bankasının yabancı para rezervlerini nasıl tuttuğuna ve aralarında nasıl dönüşüm gerçekleştirdiğine benzer rezervleri vardır.

Bancor protokolü, Ethereum’un ERC-20 standardını izleyen tüm jetonları destekler. Oluşturulan her Akıllı Jeton ERC-20 uyumludur ve bu nedenle diğer tüm ERC-20 jetonlarıyla da uyumludur. Bir Akıllı Jetonun anında bağlı jetonlardan (yedeklere) dönüştürülebileceğini zaten biliyoruz. Ancak, aynı zamanda bağlı belirtecin bağlı belirteçlerinden herhangi birine dönüştürülebilir. Bu, hızlı ve otomatik dönüşümler sağlayan bağlantılı jetonlar ağı oluşturur.

Bancor Ağ Simgesi (BNT)

Bancor protokolünün kendi yerel para birimi BNT’ dir. BNT, Bancor Ağı’ndaki ilk Akıllı Jeton’dur ve diğer tüm Akıllı Jetonlar tarafından yedek olarak tutulur. Bu bağlantı, BNT’nin son jetona ulaşmak için gereken dönüşüm sayısını önemli ölçüde azaltmasını sağlar.

Bancor’un Likiditesi

Bancor, (bir kripto para birimi borsalarında olduğu gibi) bir borsa gerçekleşmesi için alıcıların ve satıcıların eşleşme ihtiyacını ortadan kaldırarak yerine belirteçler getiriyor. Bunun yerine, doğrudan ağdaki akıllı sözleşmeler aracılığıyla istediğiniz zaman dönüşüm yapabilirsiniz.

Bancor Protokolü, tüm Akıllı Token sözleşmelerinde bir Sabit Rezerv Oranı (CRR) programlayarak likiditeyi garanti eder. CRR, Akıllı Jetonların rezervlerini tüketmesini etkili bir şekilde önler.

Jetonlar farklı akıllı sözleşmeler yoluyla ilerledikçe, dönüşüm fiyatları bir dizi formül ve algoritma (projenin teknik incelemesinde sunulan) ile hesaplanır. Bu formüller, tükenmeyi önlerken dönüşüm oranlarını sağlamaya yardımcı olmak için özel olarak tasarlanmıştır.

Bancor Ağında Jeton Dönüştürme

Bancor’un web uygulaması aracılığıyla ağa erişebilir ve desteklenen jetonlar arasında dönüştürme yapabilirsiniz.

Bir token dönüşümünün nasıl görünebileceğini inceleyelim. S sizin gibi bir ERC-20 jeton dönüştürmek istediğiniz AY DRAGONchain başka, diyelim ki, EOS.

jeton dönüşümü

Web uygulamasında, yalnızca bu iki jetonu seçmeniz ve “dönüştür” i tıklamanız gerekir (alışveriş yapmak için bazı DRGN jetonu sağlayan bir cüzdan eklediğiniz varsayılarak). “Dönüştür” ü tıkladıktan sonra, Bancor protokolü farklı akıllı sözleşmeler için bir dizi istek başlatır. İlk istek DRGN’nizi DRGN’yi rezervlerinde tutan bir Akıllı Jetona dönüştürür. Bu Akıllı Jeton daha sonra EOS’u rezervinde tutan başka bir Akıllı Jeton için tasfiye edilir. Dönüşüm zinciri tamamlandıktan sonra EOS alırsınız.

Gerçek Dünya Kullanımı Örneği

Örneğin, Türk Hava Yolları ve Atlasjet firmları kripto kullanmaya başlarsa ve ilgili hava mil kredileri ERC-20 jetonları olarak modellendirildiğini varsayalım. O zaman Bancor protokolü, bir kullanıcının o anda tam tersi ticaret yapmak isteyen birine ihtiyaç duymadan Atlasjet millerini Türk Hava Yolları puanları ile değiştirmesine izin vermek için çalışacak gibi düşünebiliriz.

Bancor Takımı

Bancor ekibi temel bir Vakıf Konseyi ve Danışma Kurulundan oluşur. Vakıf Konseyi, İsviçre Zug merkezli dört kişiyi kapsamaktadır.

Bernard Lietaer Belçikalı bir inşaat mühendisi, ekonomist, yazar ve profesördür. Lietaer para sistemlerinde uzmanlaştı ve kendi yerel para birimlerini yaratan topluluklar kavramını teşvik etti.

Eyal Hertzog , projenin ürün mimarı ve video paylaşım şirketi Metacafe’nin kurucu ortaklarından biri olarak biliniyor. Hertzog ayrıca Bancor’a benzer bir kullanıcı tarafından oluşturulan pazar ve özel para birimlerini kullanan bir proje olan Appcoin’i kurdu.

Guy Benartzi kurucu ortak olarak görev yapıyor ve oyun şirketi Mytopia’yı kurduğu için tanınıyor. Benartzi ayrıca Tel Aviv, İsrail merkezli bir geliştirme stüdyosu olan Particle Code’u kurdu.

Guido Schmitz-Krummacher , İsviçre’deki çeşitli ticari girişimcilik girişimlerinde yer alan Bancor Protokolü vakfının bir yöneticisidir. Kripto alanına katılımı Bancor’un yanı sıra kitle fonlaması ağında yönetici pozisyonu Tezos’u (XTZ) içeriyor.

Tanınmış girişim kapitalisti ve Draper Associates’in kurucusu Tim Draper , diğer 9 kişi ile birlikte danışma kurulunda yer alıyor.

Para Piyasası, Arzı ve Sürdürülebilirliği

Akıllı Jetonlar, dolaşımdaki toplam kaynağa eklenerek veya çıkartılarak herhangi bir zamanda oluşturulabilir veya tasfiye edilebilir. Bu nedenle, token kaynağı Bancor ağında gerçekleşen dönüşümlere göre dalgalanıyor.

Belirtildiği gibi, BNT Bancor’un yerel para birimi ve ilk Bancor protokolü ile çalışan Akıllı Jeton’dur.  BNT’nin toplam 74.319.827 arzı vardır. Ancak Akıllı Token olduğundan, dolaşımdaki BNT miktarı da dalgalanır.

BNT işlemleri, Ethereum’un Casper Proof-of-Stake protokolünün birincil katmanından ayrı bir düzeyde işlenir.

15.04.2020 tarihi baz alarak bakacak olursak coin market piyasasında şuan 176. sırada yer alıyor.

15.04.2020 tarihi itibariyle BNT Coin birim fiyatı $0,181208 USD, 0,00002647 BTC olarak bulunmaktadır.

BNT’yi Nereden Satın Alabilir ve Saklayabilirsiniz?

Bancor web uygulamasında desteklenen herhangi bir diğer ERC-20 jetonundan dönüştürerek BNT jetonlarını doğrudan Bancor’un akıllı sözleşmesiyle elde edebilirsiniz.

Aksi takdirde, BNT’yi şu borsalarda bulabilirsiniz: Binance , Bittrex ,  Gate.io , HitBTC, OKEx, Liqui, Upbit, LATOKEN, COSS, AEX ve Tidex.

BNT’yi MyEtherWallet , Parity ve imToken gibi en popüler cüzdanlarda da saklayabilirsiniz .

Analiz..

Bancor Protokolü nihayetinde arz / talep bulunmayan tokenlerin çoğuna likidite getirmek ve böylece küresel pazarlarda yer alabilmeleri için var. Bancor, piyasa fiyatı oluşturmalarına yardımcı olurken düşük işlem hacimlerine sahip jetonları almayı veya tasfiye etmeyi kolaylaştırır.

Kripto para birimi alanı, çok sayıda yerel olarak etkili token içeren bir sisteme doğru ilerlerse, Bancor bu para birimlerini değiştirmek için merkezi bir üs olabilir.

Yukarıda belirtilen hususlar yatırım tavsiyesi olmayıp, konuya ilişkin bilgi edinmeyi, aksine ileride karşılaşılabilecek sorunların önüne geçmeyi ve tedbirli olunması gerektiği hususlarını içinde barındırır.

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.