Güncel Bitcoin Haberleri
Bitcoin
$68,287.67
-819.57
Ethereum
$3,886.26
+74.44
Litecoin
$84.48
-0.37
DigitalCash
$30.08
0
Monero
$142.41
+0.86
Nxt
$0.00
-0
Ethereum Classic
$31.72
-0.11
Dogecoin
$0.17
-0

Bitcoin Cash (BCH) Nedir?

Coinmarketcap 4. Sırada Yer Alıyor.

0 769

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bitcoin Cash (BCH) Nedir?

Bitcoin ilk olarak neredeyse tam dokuz yıl önce ortaya çıktı ve günden güne güçlenerek ve büyüyerek yoluna istikrarlı bir şekilde devam ediyor.  Şuan ki durumunu kısaca değerlendirecek olursak en pahalı, istikrarlı ve popüler kripto para birimi olduğunu ilave edebiliriz.

Kripto para birimi için en büyük sorunlardan biri her zaman “ölçeklenebilirlik” olmuştur. Daha spesifik olarak, Bitcoin oluşturulduktan sonra 1 MB ile sınırlı olan bir işlem bloğu büyüklüğündeydi. Bu sınır, işlem işleme sürelerinde önemli gecikmelere neden oluyor ve ağın işleyebileceği işlem sayısını sınırlıyor.

Bu sıkıntılara çözüm olarak doğan Bitcoin Cash farklı bir hikaye yazdı. Bitcoin Cash (BCH) blok boyutunun 1 MB’den 8 MB’a çıkarılmasını sağladı. Genel hedef olarak; Bitcoin Cash’in PayPal ve Visa gibi sektör devlerinin şu anda işleyebileceği işlem hacmiyle rekabet edebileceğini umarak ağ tarafından işlenebilecek işlem sayısını artırmaktır.

Bitcoin Cash Ağustos 2017’de piyasaya sürüldü ve o zamandan beri Bitcoin Cash (BCH) başarılı bir şekilde yoluna devam ediyor.

 

Sert Çatal Hikayesi..

 

Her bloğun boyutu için 1 MB sınırı başlangıçta potansiyel spam ve DDoS saldırıları olasılığını azaltmak için uygulanmıştır. Ağda çok fazla işlem yapılmasa da, sınır hiçbir şeyi etkilemedi.

Bitcoin giderek daha popüler hale geldikçe, sınır blokların yığılmasına neden oldu ve bu da geçiş sürelerini gereksiz yere uzattı. Durum, bazı kullanıcıların dört güne kadar onay beklemek zorunda kaldıklarını bildirdiği Mayıs 2017 civarında kontrolden çıktı.

Kullanıcıların onaylamayı hızlandırmak için daha yüksek işlem ücretleri ödeme şansı vardı, ancak bu yaklaşım temelde Bitcoin’i özellikle daha küçük işlemler söz konusu olduğunda bir ödeme yöntemi olarak işe yaramadı. Örneğin, bir sandviç veya bir fincan kahve için BTC ile ödeme yapmak uygun değildi, çünkü 3 dolarlık bir fincan kahve 15 dolardan fazla bir işlem ücretine tabi olacak. Aksi takdirde, satıcıya karşılanamayan bir maliyet çıkması söz konusuydu.

Daha sonra, Arnhem, Hollanda’daki Bitcoin Geleceği konferansı sırasında, Bitcoin ABC protokolünün ilk uygulaması Facebook’ta eski bir mühendis olan Amaury Séchet tarafından duyuruldu.

Séchet ve geliştirici ekibi SegWit2x protokolünü terk etmeye ve blok boyutu sınırını 8 MB’a çıkarmaya karar verdi. Bu tür sert değişiklikler, yaratılışlarının orijinal Bitcoin ağından ayrılmasını gerektirdiğinden, 1 Ağustos 2017’de sert bir çatalın gerçekleşeceği açıklandı.

Bilmiyor olanlar için, bir sabit çatal güncelleme Bitcoin yazılım geliştiricileri tarafından bilinen bir yöntemdir. Geliştiriciler ağı ayırır ve esasen değiştirilmiş kurallarla yeni bir Blockchain oluştururlar. Kripto para biriminin orijinal ve çatallı sürümü, bölünme gerçekleştiğinde bloğa kadar özdeş Blockchain’lere sahiptir. Oradan, iki ağ bağımsız olarak var olur.

Bitcoin topluluğu bu duruma iki olası çözüm buldu. Bitcoin Unlimited ve Segregated Witness (SegWit).

Bitcoin Unlimited, blok boyutu sınırını tamamen ortadan kaldıracaktı. Birçok madenci, blok boyutu sınırının bulunmaması sadece blokların birikmesini önlemekle kalmayıp, aynı zamanda her blok için genel madencinin ücretini de artıracağından bu çözümü desteklemekteydi.

Bununla birlikte, birçok geliştirici, bu uygulamanın, küçük madencilerin işten çıkmasına yol açacağını düşünerek, büyük madencilik şirketleri tarafından tüm ağın merkezileştirilmesine yol açabileceğini düşünüyordu.

Bir ayrılmış tanık çözümü; Blockchain ayrı dosyaları dışarıdan bazı bilgilerin saklanmasını ima etti. Geliştiriciler, çok fazla depolama alanı açacağını, blokların daha fazla işleme sığacağını ve onay süresinin önemli ölçüde azalacağını iddia etti. Ancak, birçok kişi bunun Bitcoin Unlimited yaklaşımına kıyasla sadece daha karmaşık bir geçici stopgap olduğuna inanıyordu.

Sonuç olarak, SegWit2x adlı bir uzlaşma protokolü geliştirildi. Bu protokolün başlatılması, bazı bilgilerin Blockchain dışında depolanması ve blok boyutu sınırının 2 MB’ye çıkarılması anlamına geliyordu. Protokol, madencilerin yüzde 95’i teklif için oy verdikten sonra 1 Ağustos 2017’de uygulandı. Ancak, ağ blok boyutu sınırında ani bir artış görmedi. Birçok insan için bu, bir sorunu çözmek yerine ertelemek demekti.

Ayrıca, bu karar, Bitcoin’i, yaratıldığı bir ödeme sistemi olarak değil, bir yatırım fırsatı olarak görenlere hitap ediyor gibi görünüyordu.

Bölünme gerçekleştikten sonra, sert çataldan önce Bitcoin tutan herkes aynı miktarda Bitcoin Cash jetonu aldı.

Yeni kripto para birimi, yatırımcılar tarafından hızla kabul edildi, çünkü varlığının ilk gününün sonunda Bitcoin Cash, piyasa değeri açısından Bitcoin ve Ethereum’un arkasındaki üçüncü kripto para birimi oldu.

Bitcoin Cash, Bitcoin Core’dan daha ucuz mu?

Kısaca cevap verecek olursak; Evet. Bitcoin işlemleriyle ilişkili sürekli artan ücretler, Bitcoin Cash’in başlamasının ana nedenlerinden biriydi. Aralık 2017’de gerçekleştirilen çok uygulamalı bir test, bir Bitcoin Cash işleminin orijinal Bitcoin ağındaki eşdeğer işlemden yüzde 99,56 daha ucuz olduğunu gösterdi.

2017 yılının sonunda, insanlar Bitcoin tokenlerini taşımak için ortalama işlem ücreti olarak 28 dolar ödüyordu. Herhangi biri % 40 komisyon olan 25 dolar değerinde Bitcoin göndermek için 16 dolar ücret ödemek zorunda olduğunu iddia etti.

Sert Çatal Eleştirmenleri..

Bir kripto para dünyasında, sert bir çatal her zaman oldukça rahatsız edici bir olaydır. Birçok insan, Blockchain’in değişmezliği ilkesine aykırı olduğuna ve ‘kodun hukuk’ ilkesiyle çeliştiğine inanıyor.

Bu özel çatal söz konusu olduğunda, birçok eleştirmen daha büyük blokları işlemek için gereken bilgisayar gücünün daha küçük madencileri fiyatlandıracağından endişe ediyor ve bu da karar verme gücünün daha fazla paraya sahip olabilecek büyük şirketlerin elinde yoğunlaşmasına ve daha iyi ekipman gereksinimi olacağını gösteriyor.

Son olarak, bölünmeden önce Bitcoin sahibi olan herkes eşit miktarda Bitcoin Cash jetonu aldığından, bazı insanlar bölünmenin para kazanma şemasından başka bir şey olmadığı yönündeki endişelerini dile getirdi. Aslında, sert çatal, aynı anahtar kümesini kullanarak tek bir cüzdandan iki işlem yapmayı mümkün kıldığından, çift harcama problemine benzer bir durum yarattı.

Roger Ver Kim?

Roger Ver, önde gelen bir yatırımcı ve bir Bitcoin uygulayıcısıdır. Ripple, Z.Cash, Blockchain.com, Bitpay, Purse.io ve Kraken gibi çeşitli yeni Bitcoin girişimlerine 1 milyon doların üzerinde yatırım yaptı. Ayrıca Bitcoin.com’un CEO’su ve Bitcoin Vakfı’nın beş yaratıcısından biridir ve ayrıca 1 milyon dolardan fazla Bitcoin bağışlamıştır. Roger Ver, Bitcoin’i ekonomik özgürlüğe ulaşmanın bir aracı olarak görüyor.

Ancak bu günlerde Roger Ver, Bitcoin Cash’i savunuyor. Bitcoin Cash’i ‘gerçek Bitcoin’ olarak nitelendirdi ve yakın gelecekte daha büyük piyasa değeri, ticaret hacmi ve kullanıcı tabanına sahip olacağını iddia etti. Bitcoin Cash; Cryptocurrency fonlarının çoğunluğa sahip olduğundan yola çıkarak belki de varlığın duyduğu güvenin en büyük göstergesidir.

Bitcoin Cash’e Yatırım Yapmalı Mıyım?

Bitcoin Cash çok uzun zamandır piyasada değil, ancak zaten çok güçlü bir kripto para birimi olarak kendini kanıtladı. Endüstrinin Bitcoin, Ethereum ve Ripple’ı göz ardı ettiği pazar kapitalizasyonu açısından dünyanın dördüncü kripto para birimi. Ayrıca 06 Şubat 2020 itibariyle bir BCH için dünyanın en değerli ikinci kripto para birimi 442 $ ‘dır.

Birçok insan için Bitcoin Cash, orijinal Bitcoin ile yanlış olan her şeye bir cevap oldu ve her geçen gün yeni takipçiler almaya devam ediyor.

Genel olarak, her yatırım ve ticaret hareketi risk içerir, karar verirken kendi araştırmanızı yapmalısınız.

Bitcoin Cash Fiyatı Bitcoin Fiyatına Bağlı Mı?

 

Bitcoin Cash tamamen bağımsız bir kripto para birimidir, bu yüzden fiyatı orijinal Bitcoin’in fiyatına bağlı değildir. Bununla birlikte, Bitcoin’in hala dünyanın baskın kripto para birimi olduğunu belirtmek önemlidir, bu yüzden yukarı veya aşağı giderse, diğer kripto para birimlerinin mutlak çoğunluğunun eğilimini takip etmesi muhtemeldir.

Bitcoin Cash’i Nasıl Kullanabilirim?

Birçok kripto para borsası artık Bitcoin Cash’i sistemlerine entegre etti. Böylece artık kripto para birimini gönderebilir, alabilir, satın alabilir ve satabilirsiniz.

Bitcoin Cash büyümeye devam ettikçe tüccarların davayı takip etmeye başlaması oldukça olasıdır. Ancak, şu an itibariyle, Bitcoin Cash, orjinal Bitcoin’i kabul eden satıcıların mutlak çoğunluğu tarafından kabul edilmiyor.

Dolayısıyla, şu anda, Bitcoin Cash’in ana kullanımı yatırım amacı taşıyor.

 

Bitcoin Cash (BCH) Coin Piyasa Durumu Nedir?

06.02.2020 tarihi baz alarak bakacak olursak koin market piyasasında şuan 4. Sırada yer alıyor.

06.02.2020 tarihi itibariyle Bitcoin Cash (BCH) birim fiyatı ₺ 2.626,46 TRY, 0,04548570 BTC olarak bulunmaktadır.

Bitcoin Cash Halving

Kalan Süre
61 gün 22 saat 39 dakika 49 saniye

Current Block at #621,080

Yukarıda belirtilen hususlar yatırım tavsiyesi olmayıp, konuya ilişkin bilgi edinmeyi, aksine ileride karşılaşılabilecek sorunların önüne geçmeyi ve tedbirli olunması gerektiği hususlarını içinde barındırır.

 

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.