Güncel Bitcoin Haberleri
Bitcoin
$9,101.19
-97.73
Ethereum
$232.64
-5.56
Litecoin
$41.92
-1.2
DigitalCash
$69.01
-2.19
Monero
$68.97
-2.77
Nxt
$0.01
0
Ethereum Classic
$6.01
-0.19
Dogecoin
$0.00
-0

Bitcoin de Long ve Short (Alış-Satış) İşlemleri..

Kaldıraçlı sistem nedir? Margin Nedir?

0 130

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bitcoin son zamanlarda benzeri görülmemiş bir oranda tarihi aşağı ve yukarı yönlü dalgalanmalar yapmaktadır. Birçok insan bu çıkışların ve inişlerin ne kadar sürebileceğinden endişe duyduğu anlar oluyor ve kazanç – kayıp miktarı eğer yüksekse veya yükseliyorsa sıkıntı büyük. Bu olay tabi daha bir önem kazanıyor. Tabi bu iniş ve çıkış işlemlerinde veya düzeltme tabir edilen seviyeleri tespit edip bu durumdan yararlanmak isteyebilirsiniz. İşte bizde tam bu konuyu ele alıp size bu konuda yatırım tavsiyesi olarak değil sadece bilgilendirmeye çalışacağız..

Kaldıraç Sistemi..

Kaldıraçlı piyasalardan haberi olmayanlar yada borsalarda x5, x10 vs.. yada Margin gibi ibareler görselerde umursamayanlar yada adını duyup ne olduğunu bilmeyen veya bu durumun farkında olmayan çok fazla kişi var. Genellikle forum ve platformlarda da bu konular çok soruluyor ve sıklıkla da tartışılıyor.

BTC de veya altcoinlerde fiyat düşerken kar etmenin tek yolun olarak yeterince düştükten sonra alım yaparak yükselmesini bekleyenlerin sayısı da azımsanacak kadar değil.

Long ve Short (Alım-Satım) Nedir? İnceleyelim..

“Long” pozisyonu demek bir unsurun (hisse, döviz, kripto para) değerinin yükseleceğini düşünerek alım işlemi yapmak demektir. Peki Long işlemi ile nasıl kar elde edilir diye soracak olursanız. Alım yaptığınız unusurun değeri yükselirse long poziyonu kar konumuna geçer. Belirlediğiniz seviyelere ulaştığında da satış işlemi yaparsınız. Aldığınız fiyat ile sattığınız fiyat arasındaki fark ise kar olarak hanenize yazılır.

Örnek verecek olursak; Btc 9.000$ iken aldığınız BTC’yi 10.500$ iken satarsanız 1.500$ kar etmiş olursunuz.Tabi bunun tam tersi bir durum gelişirse ve satış işlemi gerçekleşirse de aynı oranda zarar etmiş olursunuz.Buna da örnek verelim. Btc 9.000$ iken aldığınız BTC’yi 7.500$ iken satarsanız -1.500$ zarar etmiş olursunuz. 

Yanlız burada siz Btc 9.000$ iken aldığınızda satış emri vermediniz ama düşüş işlemi de devam ediyor. Yani 8.200$ seviyelerine kadar geriledi ve sizin satış fiyatınız 7.500$ seviyesi olarak belirlemiştiniz. Şuan satış poziyonu hala açık iken 8.200$ seviyelerinden tekrar çıkışa geçti ve bu durumda BTC’yi 10.500$ iken satarsanız 1.500$ kar etmiş olursunuz.

Şimdi bir de “Short” pozisyonu bir göz atalım. Bir unsurun (hisse, döviz, kripto para) değerinin düşeceğini hesaplayarak satış işlemi yapmaktır. Buraya kadar long ve short yani alış ve satış işlemini anladıysak gelelim esas konumuz margin, kaldıraç sistem detaylarına göz atalım..

Şimdi Kaldıraçlı İşlem Ne Oluyor ve Nasıl Yapılıyor?

Şimdi burada biraz finans dilinden uzaklaşalım ve konuyu daha anlaşılır bir durumda inceleyelim. Şimdi takip ettiğiniz unsurun (hisse, döviz, kripto para) fiyatı düştü ve siz bu düşüşün kısa vadeli olduğunu düşünüp tekrar aynı seviyelere yada daha da üzerinde bir değere ulaşacağı kanaati gelişti veya içinize doğdu yada grafikleri inceleyerek tahmin de bulundunuz. Ancak yeterli bir miktarda elinizde mevcut değil siz burada borç alım işlemi yapıyorsunuz ve elde etmeyi hedeflediğiniz kazanç aldığınız kaldıraç oranı kadar yani x5, x10 oranında kar elde edebiliyorsunuz.

Örnek verelim hemen; 1000$ mevcutta var ve siz x5 kaldıraçlı sistemi seçerek girişim yaptınız. Beklediğiniz unsurun (hisse, döviz, kripto para) fiyatı 1100$ oldu ve varolan paranızla normal olması gereken 1000$ olan mevduatınız 1100$ olduğundan dolayı 100$ kar elde ettiniz. Fakat siz bunu kaldıraçlı sistemde x5 ile işlem yaptığınızı var sayarsak 1000$ olan mevcut mevduatınız 5000$ olarak işlem görüyor ve buradaki birim fiyatı 1100$ ulaşan unsuru satış işlemi ile birlikte karınız da (100X5) 500$ olmuş oluyor. Tabi burada yukarı yönlü poziyonda bilinmesi gereken şey margin veya kaldıraç işlemine yatırılan meblağ ne olursa olsun yukarı yönlü bir sınırlama yok. Sonuç istediğiniz kadar kazanabilirsiniz.

Tabi birde bunun ters halini düşünelim. Beklediğiniz unsurun (hisse, döviz, kripto para) fiyatı 1000$ ike 900 $ seviyesine kadar düştü ve varolan paranızla normal olması gereken 1000$ olan mevduatınız 900$ olduğundan dolayı 100$ zarar elde ettiniz. Fakat siz bunu kaldıraçlı sistemde x5 ile işlem yaptığınızı var sayarsak 1000$ olan mevcut mevduatınız 5000$ olarak işlem görüyor ve buradaki birim fiyatı 900$ düşmesiyle unsuru satış işlemi ile birlikte zararınız da (100X5) 500$ olmuş oluyor.

Tabi burada çok önemli bir detay yukarı yönlü poziyonda margin veya kaldıraç işlemine yatırılan meblağ ne olursa olsun yukarı yönlü bir sınırlama yok ama aşağı yönlü olursa limit var. Bu limit nedir peki derseniz de yatırdığınız para miktarı kadar zarar ederseniz sıfırlanır ve sistemde olan tükenmiş olur. Bu olaya da “likiditasyon” adı verilir.

Yukarıda belirtilen hususlar yatırım tavsiyesi olmayıp, konuya ilişkin bilgi edinmeyi, aksine ileride karşılaşılabilecek sorunların önüne geçmeyi ve tedbirli olunması gerektiği hususlarını içinde barındırır.

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.