Güncel Bitcoin Haberleri
Bitcoin
$64,244.71
+1796.54
Ethereum
$3,067.80
+61.73
Litecoin
$82.38
+2.65
DigitalCash
$29.90
+1.32
Monero
$119.10
+3.82
Nxt
$0.00
0
Ethereum Classic
$26.49
+0.99
Dogecoin
$0.16
+0.01

Bitcoin Halving Sayılı Günler Kala Hash Oranı Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesine Ulaştı..

Hash Nasıl Çalışır ve Fiyatı Nasıl Etkiler..

0 738

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bitcoin; verileri ve analitik incelemeleri sonucu, Bitcoin hash oranının, Bitcoin halving yani yarılanma işlemine sayılı günler kala tüm zamanların en yüksek seviyesini vurdu.

Başka bir deyişle, madenciler Bitcoin ağını korumak için daha fazla hesaplama gücü kullanıyorlar.  Madenciler, Bitcoin’i çıkarmak için elektrik ve sermaye yoğun bilgisayar işlemcilerini teşvik etmeleri gerektiğinden, karma oranındaki artış bir yükseliş işaretidir. Bu, madencilerin ağı korumaktan aldıkları Bitcoin ödüllerinin peşinde olduğu anlamına gelir. Ve bu ödüllerin peşine düşmek için kaynakları araştırıyorlar.

Bitcoin Hash Oranı Fiyatla İlişkili mi?

Genel olarak, Bitcoin fiyatı ve hash oranı ilişkili değildir. Fiyat, alıcıların ve satıcıların bir Bitcoin için ödeme yapmayı kabul ettikleri ve fiyatı etkileyen dış ve iç birçok faktörler vardır.

Ancak ikisi arasında bir ilişki vardır. Fiyat yükselirken, madencilerin daha fazla madencilik ekipmanlarını açmasına neden olması daha karlı. Sonuç, hash oranının artmasıdır.

Yukarıdaki beş yıllık grafikte görülebileceği gibi, hash oranı, Bitcoin’in 2017’deki tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmasından sadece önceki aylarda kaydedildi. Haziran 2019’un en yüksek seviyesi (13.880 $) için de aynı şey oldu. Ancak, zaman geçtikçe karma oranı artmaktadır.

Bitcoin Hash Oranı Ne Anlama Geliyor?

Karma oranı, ağdaki bilgisayarların karma sorunlarını çözmek için saniyede yaptıkları hesaplamaların miktarı ile ilgilidir. Bu, Bitcoin mimarisinin ayrılmaz bir parçasıdır.

Nitelikli düğümler (veya ağdaki bilgisayarlar, bu durumda Bitcoin) olmasa yani sistemi koruyacak düğümler olmasa sistemi aldatmak için büyük bir teşvik olurdu. Bu sistemi bozar ve değersiz hale getirir. Kripto para başarılı olamazdı.

Bu nedenle çözüm, işlem gücü ve elektrik harcaması gerektiren karma işlevlerini çözmek için düğümlere ihtiyaç duymaktı. Bu, madencilerin oyunda olduğu anlamına gelir.

Bitcoin Hashing Nasıl Çalışır?

Bu şifreleme tekniği, İnternet sunucularının spam’ı ve dağıtılmış hizmet reddi (DDoS) saldırılarını uzun zamandır nasıl engellediğidir. Örneğin, birisinin sunucusuna bilgisayarınızdan saldırmak ve web sitelerini indirmek istediğinizi varsayalım.

Bilgisayarınıza, sunucularına o kadar çok istekte bulunabilirsiniz ki, bunalmış ve çökmüştür. Ancak sunucuları bilgisayarınızı her istek için bir şifreleme karmasını çözdüyse, bilgisayarınız bilgisayarlarını tehlikeye atacak yeterli istekleri göndermeye çalışır.

Ya da yeterince güçlü bir bilgisayarınız varsa, elektriği çok fazla harcamanız gerekir. Bu da saldırıyı maliyetli hale getirir. Ancak meşru sayıda istek göndermek ve ikinci bir karma problemi çözmek için harcamak sorun değil. Artık nitelikli bir düğümsünüz.

https://www.binance.com/tr/register?ref=26293051 linke tıklayarak da üye olabilirsiniz.

Bitcoin, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) tarafından oluşturulan ve 2001’de yayınlanan bir karma işlevini kullanır. Buna SHA-256 deniyor. Herhangi bir uzunluktaki herhangi bir karakter dizisini alan ve bunları 256 bitlik bir karma, bir sayı dizisi haline getiren bir bilgisayar programıdır.

Aynı giriş için her zaman aynı karmayı çıktılar. Ancak girdinin yalnızca bir harfini değiştirirseniz, karma biraz değişmez ve tamamen değişir. Yani sözde rastgele bir işlev. Bu, her türlü ilginç ve kullanışlı uygulamaya sahiptir.

Bitcoin için uygulama, madencilere bir karma verir ve girişi oluşturmak için girdinin ne olduğunu tahmin etmeleri gerekir. Karma işlevi sözde rastgele seçildiğinden, girdiyi bulmanın tek yolu milyonlarca tahmin yapmak ve her tahminin karma çıkıp çıkmadığını görmek için SHA-256’ya koymaktır.

Sonunda, bir Bitcoin madencisi doğru tahminde bulunur ve bir sonraki işlem bloğunu blok zincirine yerleştirme yeteneğinin kilidini açar ve ağın bakımı için ödeme olarak kendisine ödül vermek üzere yeni Bitcoin oluşturur. Yazılım, her 10 dakikada bir çıkarılan yeni bir bloğun hızını hedeflemek için ağ karma hızına göre zorluk seviyesini ayarlamak için kodlanmıştır.

Yukarıda belirtilen hususlar yatırım tavsiyesi olmayıp, konuya ilişkin bilgi edinmeyi, aksine ileride karşılaşılabilecek sorunların önüne geçmeyi ve tedbirli olunması gerektiği hususlarını içinde barındırır.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.