Güncel Bitcoin Haberleri
Bitcoin
$68,822.15
-291.22
Ethereum
$3,923.01
+114.69
Litecoin
$84.80
+0.37
DigitalCash
$30.43
+0.37
Monero
$142.97
+1.06
Nxt
$0.00
-0
Ethereum Classic
$31.98
+0.32
Dogecoin
$0.17
0

Bitcoin Neden Aniden Çıkışa Geçti

0 634

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bitcoin ve kripto para piyasaları dün aniden toparlandı ve bitcoin fiyatı haftanın başlarında yapılan bir satıştan sonra bitcoin birim fiyatı $ 7.000 seviyesinin üzerine çıkarak yükseldi.

Bitcoin fiyatı son birkaç aydır düşüş eğiliminde kaldı ve daha önce Kasım ayında bitcoin başına 7.000 doların altına düştü.

Bitcoin de madencilik olarak bilinen mining işlemleri Bitcoinin maliyetini belirleyen unsurların başında gelmektedir. Bitcoin birim fiyatı yaklaşık $ 6,300 seviyelerine kadar gerilerek, tutunmayı başardı. Ancak Bitcoin bu seviyenin altına düşme eğiliminin gerçekleşmesi bile olası, ama tabi garanti değildir.

Bitcoin fiyatı haziran ayının sonundaki yılın en yüksek seviyesini kaydetti ve o zamandan beri düşüyor …

 

CoinShares Research’in analistleri geçen haftaki bir raporda , “Bulgularımız arasında, mevcut piyasa ortalaması, hepsi bir arada marjinal yaratma maliyetinin … yaklaşık 6.300 ABD doları olduğu tahmin edilmektedir .” “Eğer tahminlerimiz doğruysa, bu o andaki bitcoin fiyatlarında (7.300 $) ortalama bir madencinin karlı olduğunu gösteriyor.” Şeklinde açıklamalarda bulunmuştu.

Bitcoin fiyatı düşmüş ve rapor geçen hafta ortaya çıktığından beri CoinShare araştırmalarda Bitcoin başına $ 6,300 biraz üzerinde Bitcoin desteği ile çıkışa geçtikten sonra yeni bitcoin- madencilik geçerli ortalama maliyetinin Bitcoin nihai fiyat zemin olarak kabul edilebilecek.

 

 

Bitcoin fiyatı geçtiğimiz yılın 4.000 $ altına düştüğünde, bazı madenciler makinelerini kapatmaya zorlanırken, diğerleri de piyasayı güvenceye almak için acele ettiler.

The Crypto Trader’ın yazarı Glen Goodman, “Neredeyse bir yıl önce, Bitcoin fiyatı, ortalama Bitcoin madenciliği maliyetleri yaklaşık iki kat yüksek olmasına rağmen, 3,200 $ ‘a kadar düştü. Bu nasıl mümkün oldu,” diye sordu.

“Önemli olan, ortalama madenciler değil, en düşük maliyetli madenciler olduğu için, ucuz elektrik ve daha yeni ve daha verimli madencilik ekipmanlarına erişebildikleri için en ucuzu yapanlar. Bu madenciler şu anda 3.900 dolardan kâr elde edebiliyorlar.

“Bitcoin fiyatı 3.900 doların altına düşerse, havai fişek etkisi yaratacağı kesin. Çoğu madencinin muhtemelen işlemleri durdurması gerekecek ve çoğu,Bitcoin stoklarını satmaya zorlayacak ve bu da fiyatı daha da aşağı çekecekti.” Bu durumda, Bitcoin sistemi madencilerin işini kolaylaştıracak şekilde madencilerin işini kolaylaştıracak şekilde ayarlıyor. ”

Geçtiğimiz yıl, Norveç Sandane’ deki Lefdal madenini, Bitcoin maden kulelerini barındırmak için kullanan Northern Bitcoin, Çin ve Suudi Arabistan’ın, 3.100 $ ‘da en düşük ortalama Bitcoin madenciliği maliyetine sahip olduğunu buldu. Kanada’da, Bitcoin madenciliğinin ortalama maliyeti yaklaşık 4.000 dolar. Ölçeğin diğer ucunda, Bitcoin madenciliği Avustralya’da Bitcoin başına yaklaşık 10.000 $ tutabilir.

Uluslararası ödemeler ve kripto servisi Wirex’te bir pazar analisti, “Bu, madencilik maliyetinin, Bitcoin fiyatının aynı veya üzerinde olması ilk değil.” Dedi.

“Bir yandan madenciler için kötü bir haber çünkü artık karlı bir işletme değil. Ancak madenciler birkaç BTC’ yi rezerv tutma eğiliminde – bu nedenle madencilik maliyetindeki artış, madencilikten önce sahip oldukları madeni paraları elinde tutacakları anlamına geliyor.”

Bu arada, Bitcoin tüccarları ve yatırımcıları, 2020 Mayıs’taki Bitcoin yarıya düşürme etkinliğini sabırsızlıkla bekliyorlar;

“2020 baharında ödül yarısına kadar devam eden, hala ağda yaygın olarak kullanılan eski [madencilik donanımı], Bitcoin fiyatı çarpıcı bir şekilde artmadığı sürece veya daha fazla operatör olması durumunda faydalı ömrünün sonuna yaklaşıyor olacak. CoinShare raporu “1 / kWh veya daha düşük seviyedeki elektriğe erişim kazandığını” belirtti.

Wirex piyasası analisti, “Hem [Bitcoin’in yarıya inmesi hem de Çin’deki düzenlemelerin artması], büyük oranda aktif bitcoin madencisinin sona ermesine neden olacak ve Bitcoin’ in değeri üzerindeki aşağı yönlü baskıyı azaltacaktır” dedi. “En azından, arz tarafından belirlenmediği halde 2020 Mayısından önce yeni bir fiyat dengesi kurulması gerekecektir.”

Başka yerlerde, Bitcoin’ in büyük enerji maliyetleri kripto endüstrisi için bir süredir endişe verici olmuştur. Bu yaz, Cambridge Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, Bitcoin’ in tüm İsviçre’den daha fazla enerji tükettiğini buldu.

Küresel bitcoin ağının, çevrimiçi kalması için yedi gigawatt’tan daha fazla elektrik gerektirdiği ve bir yıl boyunca yaklaşık 64 terawatt saat enerji tüketimi sağladığı tespit edildi.

Bununla birlikte CoinShare, bitcoin madenciliğinin ağırlıklı olarak “yeterli miktarda yenilenebilir elektrik kaynağı” bulunan bölgelerde bulunduğunu tespit etti.

Araştırmacılar, “Bitcoin madenciliği ağını% 73 ile güçlendiren enerji karışımındaki yenilenebilir enerji nüfuzu tahminini % 73 ile hesaplıyoruz. Kazakistan gibi düşük yenilenebilir bölgelerdeki madencilik seviyelerini yansıtan son rapordan bu yana marjinal bir şekilde düşüş gösterdi.

Quantum Economics araştırma grubunun kurucusu Mati Greenspan, “Bitcoin, hashpower’ın büyük bir çoğunluğu yenilenebilir enerji kullanılarak üretildiğinden çevresel bir tehlike değildir.”

 

Yukarıda belirtilen hususlar yatırım tavsiyesi olmayıp, konuya ilişkin bilgi edinmeyi, aksine ileride karşılaşılabilecek sorunların önüne geçmeyi ve tedbirli olunması gerektiği hususlarını içinde barındırır.

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.