Güncel Bitcoin Haberleri
Bitcoin
$68,316.33
-999.61
Ethereum
$3,844.36
-46.9
Litecoin
$83.30
-1.66
DigitalCash
$30.02
-0.64
Monero
$141.24
+0.01
Nxt
$0.00
-0
Ethereum Classic
$31.32
-0.27
Dogecoin
$0.17
-0

Bitcoin Nereden Alınır

0 851

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bitcoin son yıllarda yaptığı sert iniş ve sert çıkışlarla adından sıkça bahsettirmeye başlayınca akla ilk nasıl ve nereden alabilirim gibi sorular sorulmaya başlandı. Ancak bunu bir fırsat olarak gören kişiler maalesef çeşitli teknikler ile bunu istismar ederek dolandırıcılık vakalarının çoğalmasına neden oldu.

 

Bu nedenle bu yazımızda en fazla üzerinde durulması gereken konu ilk önce bilmediğiniz ve tanımadığınız kimselere güvenmeyin. Bilmediğiniz ve araştırmadığınız sitelerden alış satış yapmayın. Size yüksek kar oranları sunduğunu iddia eden kimselerden uzak durun.

 

Öncelikle alım ya da satım prosedürü gerçekleştirebilmek için Bitcoin ya da sanal para çeşitlerden herhangi birinden sanal para birimini depolayabileceğiniz bir hesaba yani sanal cüzdana sahip olmanız gerekiyor. Online dilinde wallet şeklinde de sıkça karşınıza gelecektir.

 

Bitcoin temin biçimi 3 biçimde gerçekleştirebilirsiniz. Bunlar kişilerden, borsa ve mining biçimindedir. Şimdi bu hususları ayrı ayrı ele alalım.

 

Bitcoini kişilerden elden temin etmek için ilk önce bunu bireysel bazlı olarak bu işi yapan kişilerle irtibat kurmanız gerekir. Bu teknik artık güvenilirliğini zaman geçtikçe iyice yitirmiştir. Gerekçeleri ise az ya da çok bir meblağ alım ya da satım prosedürü yapmak istediğinizde dolandırıcılık gasp ve hırsızlık gibi problemlerle sıklıkla karşılaşılmasıdır. Bu prosedür yapılacaksa dahi çok dikkatli olunması gerekir. Mutlaka kalabalık ve kamera sistemleri bulunan güvenlikli alanlar seçmeye dikkat etmek gerekir. Bilmediğiniz ya da tanımadığınız kimselerden referansı her kim olursa olsun itimat edilmemelidir. Bazı kişilerce alım ve satım yapan borsalar üzerinden temin edilerek kişilere transfer prosedürü yapan kişiler ki bunlar genellikle yakın çevrenizden tanıdık ya da bilindik kişilerdir. Genelde bu kişiler bile sorumluluk ve zan altına girmemek adına nasıl yapıldığını göstermek suretiyle yardımcı olmayı seçmektedir. O yüzden bu teknik uzmanlar ya da kişilerce artık tercih edilmemektedir.

 

Bitcoin borsalardan ya da finans kuruluşlarından temini şuan için sıklık olarak kullanılan tekniklerin başında gelir. Bunun nedenleri banka prosedürleri yoluyla gerçekleştirilmesi nedeniyle alım veya satım prosedürleri öncesi ya da sonrasında maruz kalınabilecek dolandırıcılık gasp ve hırsızlık gibi problemler de muhatap kabul edilebilecek kişi veya kuruluş olması ile birlikte belgelendirilebilir ya da ispatlanabilir belge ve hesapların olması. Alım ya da satım miktarının kişi istemedikçe bilinemez ya da erişilemez oluşu güveni arttırarak daha da cazip kılmaktadır. Çünkü yapılan araştırmalarda yatırımcı olan kimseler mevduat ya da birikimlerinin 2. Ve 3. kişiler tarafından bilinmesi ya da takip edilmesini istemez. Bu sistem dikkat edildiğinde güvenilir olarak kabul görmektedir. Bu sistemle alakalı dikkat edilmesi gereken ise hangi borsa veya finans kuruluşlarının tercih edilmesi gerektiğidir. Kısaca yurtdışı merkezli olan sitelerden uzak durulmalı, kuruluş ya da firma olarak legal bir çerçevede hizmet veren firmalar tercih edilmelidir. Genelde yeni açılan ve iyi veya kötü niyetli olarak piyasada tutunamayarak faaliyetini sonlandıran çok siteler olmuş ve içlerinde yatırımcılarını mağdur edenler olmuştur. Bu gibi kuruluşları iyi araştırma yaparak, siber saldırı sonucunda bile yatırımcılarının cüzdanları ile alakalı olarak oluşan zararlarını karşılayabilecek, uzun zamandır faaliyet gösteren, ofisi ve telefon danışmanlık faaliyetlerinde eksiksiz hizmet sunabilen, şeffaf, üyelik ve site üzerinden cüzdan erişim yöntemlerinde güvenlik  seviyesini en üst düzeyde tutan, merkez veya ofisleri bulunan gibi unsurlar iyice araştırılarak yer seçimi yapılmalıdır.

 

Alım ya da satım prosedürleri sırasında kur farkları ve vergi komisyon gibi kesintiler ilave olarak özenle dikkat edilmesi gereken bir konudur. Her borsa ya da finans kuruluşlarında farklılık göstermiştir.

 

Bitcoin adı kadar isim yapan bir terimdir. Mining konusunu bilhassa ayrıntılı makaleler ile konularda bulunun başlığımızdan da erişebilir ve ayrıntılı bilgiye sahip olabilirsiniz. Bu nedenle kısaca temas edeceğiz. Bitcoin in varoluşunda ve doğasında olan olmazsa olmazlardan biridir. Ancak tabi bunu da belirmek gerekir Bitcoin türevleri ve çeşitlerinde algoritma olarak bu yolla çalışmayan jeton yani token olarak adlandırılan sanal para birimleri de mevcuttur. Onlar mining sistemi dışındadır. Örnek vererek anlatacak olursak; Bitcoin, etherium, zcash, mining yapılan sanal para birimleri iken ripple, tether gibi sanal paralar ise token dır.

 

Mining var olan paranın dolaşımını sağlayan bir faaliyettir. Karşılıklı hesapların diğer sistemler üzerinden doğruluğunu sağlama yapılarak transferini sağlar. Bu nedenle karşılıklı aktarım yapılırken alınan fee yani komisyon mining sistemi yapanlar arasında belirli miktar ile pay edilmesi sonucu elde edilir. En güvenilir sistem olarak tanımlanır. Kişi ya da kuruluşlara bağlı değildir. Tamamen bağımsız hareket eder. Bu konu hakkında geniş ayrıntılı bilgi paylaşımlarını konu olarak gündemde tutarak sıkça paylaşımlarda bulunacağız.

 

Bu hususta da dikkat edilmesi gereken konuların başında dolandırıcılık olaylarının sık sık artış göstermesidir. Geçmiş zaman mining sistemleri ile yapılan madencilik faaliyetleri kar getirmiş olsa da bu sistemin elektrik giderleri, kazım zorluk sevileri, sanal paralardaki düşük piyasa karı nedeniyle ilgi de azalma yaşanmıştır.

 

Son olarak; dünya da yeni bir yenilik olan sanal para zaman geçtikçe kendi yerini statüsünü ve kullanım alanları daha da netleşecektir. Küçük yatırımcılar için cazibe barındırsa da finans kuruluşları ve büyük yatırımcılarca halen belirsizlikler olması ve entegrasyon durumları tam anlamıyla oluşturulamamıştır. Benimsenmesi durumunda hayatımıza neler kazandıracak neleri basitleştirecek hep beraber tanık olacağız.

 

     Yukarıda belirtilen hususlar yatırım tavsiyesi olmayıp, konuya ilişkin bilgi edinmeyi, aksine ileride karşılaşılabilecek sorunların önüne geçmeyi ve tedbirli olunması gerektiği hususlarını içinde barındırır.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.