Güncel Bitcoin Haberleri
Bitcoin
$9,258.27
+8.79
Ethereum
$240.91
+0.97
Litecoin
$43.68
-0.27
DigitalCash
$72.28
-0.06
Monero
$68.20
-1.42
Nxt
$0.01
0
Ethereum Classic
$6.27
-0.04
Dogecoin
$0.00
0

Bitcoin Transfer İşlemi İptal Edilir Mi?

Onaylanmamış bir Bitcoin Transferini İptal Etme..

0 140

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Onaylanmamış Bir Bitcoin Transferini İptal Etme..

Bitcoin gönderirken küçük bir hata yaptınz ve bu sebeple Bitcoin transfer işleminizi ve acil iptal etmeniz gerekti. Girdiğiniz madenci ücreti yani fee herhangi bir madencinin işleminizi hızlı onaylaması için yeterince yüksek değilse, çoğu zaman fonlar sıkışabilir.

Ne yazık ki, bir Bitcoin işlemini iptal etme adımları sadece bir “Geri Al” düğmesine basmak kadar kolay değil. Biraz daha karmaşıktır. Bu yazımızda, onaylanmamış bir Bitcoin işlemini iptal etme süreci hakkında bilgi vereceğim.

Transfer İşleminiz Onaylandı Mı?

Bitcoin işleminizi iptal etmenin ilk adımı, herhangi bir onay olup olmadığını kontrol etmektir .

İşleminizi yaptığınızda, aşağıdakine benzer bir transfer işlem kimliği almanız gerekir.

240615b6ab59a5adb19ba52cb969aeb16ff82d2082b7a72cb2912c5d38c297cf

Bu transfer işlem kimliğinizi alın ve bir blok gezginine girin. Blockchain.info örnek bir seçenek olabilir.

Sonra search olan yere transfer işlem kimliğinizi girip, arama butonuna basıp çalıştırınız. Bir sonraki sayfada, işleminizin onay sayısını da içeren bilgileri görebilirsiniz .

Bu sayfada ilk bakmanız gereken yer ise; Ayrıntılar başlığı altında bulunan Durum kısmıdır. Eğer durum kısmının karşısında Onaylı olarak görünüyorsa, transfer işleminizi iptal edemezsiniz. Blok zincirinde onaylanmış işlemler kalıcı ve geri döndürülemez. 

İşleminiz henüz onayı yoksa, iptal etme şansınız hala var.

Onaylanmamış Bir Bitcoin İşlemini İptal Etme..

Onaylanmamış Bitcoin işleminizi iptal etmek için kullanabileceğiniz iki temel strateji vardır:

  1. Ücretle Değiştir (RBF)
  2. Daha yüksek bir ücret kullanarak iki kat harcama

Bazı cüzdanlar , orijinal işleminizi daha yüksek işlem ücreti içeren yeni bir işlemle değiştirmenize olanak tanıyan RBF protokolünü destekler

Bununla birlikte, bu özelliği kullanmak için orijinal işlemi değiştirilebilir hale getirmeniz gerekir. (genellikle kaydolma onay kutusu aracılığıyla).

RBF’yi kullanamıyorsanız, Bitcoin işlemini daha yüksek bir gönderim ücreti ile 2. kez kendi hesabınıza veya size bağlı başka cüzdana transfer yaparak iptal edebilirsiniz .

Bunu işlemi yaparken; hatalı olarak transfer edilen miktarı girin ve gönderim komisyonunu yüksek tuttuğunuz dan mutlaka emin olun.

Her şey yolunda giderse, madenciler yeni işlemi alacak yani yüksek komisyon ödediğiniz işlemi ve Bitcoin’iniz cüzdanınıza geri dönecek.

Çoğu madencinin ve cüzdanın çifte harcamaya karşı güvenceleri var. Bu nedenle kontrolü sizde olan farklı bir btc adresine yollamanız işinizi şansa bırakmamanızı sağlayabilir.

Umarım, bu iki yöntemden biri sizin için çalışır. Değilse, bunu Bitcoin’in katı kuralları olan dünyası tarafından öğretilen önemli bir ders olarak ele alın. Kısaca “Akıl Parası”.

Yukarıda belirtilen hususlar yatırım tavsiyesi olmayıp, konuya ilişkin bilgi edinmeyi, aksine ileride karşılaşılabilecek sorunların önüne geçmeyi ve tedbirli olunması gerektiği hususlarını içinde barındırır.

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.