Güncel Bitcoin Haberleri
Bitcoin
$64,244.71
+1796.54
Ethereum
$3,067.80
+61.73
Litecoin
$82.38
+2.65
DigitalCash
$29.90
+1.32
Monero
$119.10
+3.82
Nxt
$0.00
0
Ethereum Classic
$26.49
+0.99
Dogecoin
$0.16
+0.01

Bitcoin ve Altcoin Ticaretinde Hacim Neden Önemli?

0 1.172

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bitcoin ve Altcoin Ticaretinde Hacim Neden Önemli?

Bitcoin ve Altcoin ticaretinde en önemli şeylerden biri de hacim değerleridir. Yatırımcıların ve kullanıcıların dikkate aldığı en önemli parametrelerin başında gelir. Bu yazımızda sadece bitcoingundem.com kullanıcıları için ender görülen bir çalışma yapacağız. Bitcoin’i anlamak ve altcoin borsalarını anlamak isteyenler bu yazıyı mutlaka okumalıdır.

Bitcoin veya diğer altcoinler, yatırımcılar tarafından kabul edilip edilmediği veya ne kadar değerli olarak gördüklerini gösteren şey hacimdir. Bir altcoin veya bitcoinin günlük, haftalık, aylık, yıllık, 5 yıllık veya 10 yıllık süre zarfının her birinde ayrı hacim değerleri vardır. En çok kullanılan hacim değeri ise günlük hacim değeridir. Yatırımcılar günün hacim değerine bakarak o gün ilgili coinin ne kadar kabul edildiğini görürler. Tabi ki o coine ilgi fazla ise o günkü fiyatın artışına sebep olacaktır. Ya da düşük bir işlem hacmi var ise fiyatının pek değişmeyeceğini işaret ederken giderek azalan bir işlem hacmine sahip ise o zaman fiyatının o günlük düşeceğini varsayarlar.

İnsan Psikolojisi ve Hacim İşlemleri

Dönem dönem bazı coinler ön plana çıkar bunun sebebi ise, borsa denilen şeyin aslında fiyattan çok insan davranışları ile ölçülmesidir. İnsan davranışlarını ve psikolojisini en iyi yönlendiren şey ise o coinin anlık fiyatıdır. Ancak tecrübeli traderler işlem hacimlerine bakarak daha doğru kararlar verebilmektedirler. Bu hacim değerleri ne kadar yüksek ise o enstrüman daha değerli ve daha çok talep görmüş demektir.

Bitcoin ve Altcoin Hacim İşlemi Bize Ne Anlatır?

Bitcoin ve altcoin hacim işlemi bize seçtiğimiz zaman aralığında ne kadar Bitcoin al-sat veya altcoin al-sat yapıldığınız gösterir. Örnek vermek gerekirse: Bitcoin 24 saat içerisinde 100 bin işlem hacmine sahip ise bu onun 24 saat içerisinde 100 Bin BTC işlem takası yapıldığı anlamı taşır. Bu değerin yüksek olması ilgili coinin değerini ve de kabul edilirliğinin yüksek olduğunu gösterir. Yüksek hacme sahip olan coin ise kolay kolay yok olmaz ve zarar görmez.

Bitcoin İşlem ve Piyasa Hacmi

Bitcoin hiç şüphesiz ki diğer tüm altcoinlerden daha değerli bir dijital paradır. Bu değeri belirleyen etmen ise fiyatı değil. Diğer altcoinlerden daha çok işlem hacmine sahip olmasıdır. Nitekim birçok borsadan altcoin almak için BTC kullanmak zorunludur. BTC olmadığında ise diğer altcoinlerden alım yapamıyor ve yatırım yapamıyorsunuz. Hal böyle olunca da Bitcoinin değeri gün geçtikçe artıyor.

Bitcoin ve Altcoin de bitcoingundem.com Hacim Yorumu

Eğer bir altcoinin veya bitcoinin işlem hacmi düşer ise bu o coin için risk ve alarm niteliği taşır. Düşen işlem hacmi o coinin kullanımında düşüklük ve yaygınlığının giderek azaldığını işaret eder. Bunun uzun sürmesi tüm yatırımcıların desteğini kaybetmesi demek olur ki bu da o coinin ömrünü kısaltır. Böylece daha da büyük düşüşler meydana gelerek hacmin minimum düzeye düşmesi ve ardından da sıfır olmasına yol açar. İşte bu da o coinin sonu demektedir.

Yukarıda belirtilen hususlar yatırım tavsiyesi olmayıp, konuya ilişkin bilgi edinmeyi, aksine ileride karşılaşılabilecek sorunların önüne geçmeyi ve tedbirli olunması gerektiği hususlarını içinde barındırır.

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.