Güncel Bitcoin Haberleri
Bitcoin
$68,806.21
+164.89
Ethereum
$3,855.82
-4.3
Litecoin
$83.46
-1.05
DigitalCash
$30.08
-0.46
Monero
$141.62
+0.61
Nxt
$0.00
-0
Ethereum Classic
$31.34
+0.19
Dogecoin
$0.17
0

Blockstack Coin (STX) nedir? Her Açıdan Kapsamlı İnceleme..

Coinmarketcap 98. Sırada Yer Alıyor.

0 745

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Blockstack Nedir?

Blockstack, merkezi olmayan uygulamalar (dApps) için merkezi olmayan bir bilgi işlem ağı ve eko sistemdir. Proje yakın zamanda manşetlere taşındı. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) boşluk almak üzere ABD tarihinde ilk belirteç satışı gibi. Ancak ekip 2013’ten beri birlikte.

Blockstack ekibinin kapsayıcı hedefi, kullanıcılara verilerini ve kimliklerini kontrol etmelerini sağlamaktır. Bu hedefi, dApp geliştirmenin başlatma engellerini azaltmaya yönelik bir dizi geliştirici aracı ve protokol sağlayarak başarıyorlar.

Bu Blockstack kılavuzunda şunlara göz atıyoruz:

 • Blockstack Nasıl Çalışır?
 • Blockstack Takımı ve İlerleme Durumu
 • STX Satış Noktaları
 • STX Nerede Saklanır
 • Son düşünceler

Blockstack Nasıl Çalışır?

Blockstack, bir saatten daha kısa sürede “Sıfırdan DApp’e” geçmenizi sağlayan çok sayıda bileşen içeren kapsamlı bir eko sistemdir . Gerekli parçalardan birkaçını inceleyelim.

Yığın Blokları..

Tahmin edebileceğiniz gibi, Stacks blockchain, Blockstack’ın temelidir. Fikir birliğini korumak için Ayarlanabilir Kanıtlar ile lider bir seçim süreci uygular . Ayarlanabilir Prooflar, Blockstack’in yerel İş Kanıtı (PoW) fikir birliğini daha yerleşik bir blok zincirinin karma gücü ile birleştirmesini sağlar.

Şu anda, Stacks blockchain, kendi İş Kanıtı ve Bitcoin Kanıtı Yanıtı konsensüsünün bir kombinasyonunu içeriyor. Lider (madenci) olmak için altta yatan kripto para birimini ( bitcoin ) yakarsınız ve bir dizi işlem yaparsınız . İşlemleriniz ‘kazanan’ zincirle eşleşirse bir madencilik ödülü alırsınız.

Ağ yeterince büyük olduğunda, Blockstack ekibi Stacks blok zincirini tamamen yerel bir PoW konsensüsüne geçirmeyi planlıyor.

Blocktack Kimlik Doğrulaması..

Projenin ilk özelliklerinden biri olan Blockstack Kimlik Doğrulaması, kimliğinizi Blockstack ekosistemindeki tüm dApp’lere bağlar. Evrensel kullanıcı adınızla ve parola yerine, yerel cihazınızın yazılımında çalışan ortak anahtar şifrelemesiyle tek oturum açmayı kullanır.

Doğrulama tamamen zincirde yapılır ve Blockstack blockchain ve Blockstack Adlandırma Sistemi tarafından sağlanır .

Gaia Veri Depolama..

Blockstack teknik incelemesine göre , 

“[Gaia], uygulamaların özel veri dolaplarıyla etkileşime girmesini sağlayan kullanıcı kontrollü bir depolama sistemidir.”

Stacks blok zinciri yerine bireyler bu veri dolaplarını barındırır. Bunun yerine, blockchain bir veri parçasının Gaia konumuna işaretçileri kaydeder. Diğer blockchain depolama biçimlerinde olduğu gibi Gaia, Amazon ve Google gibi üçüncü taraf bulut depolama sağlayıcılarına güvenme ihtiyacını ortadan kaldırıyor.

Clarity Smart Sözleşmeleri..

Ethereum’un Solidity’ye benzer şekilde , Blockstack kendi akıllı sözleşme programlama dili Clarity’yi uygular. Sağlamlığın aksine, Clarity tek bir işlemde Turing yapmaz. Ancak, işlemlerin tarihi boyunca Turing tamamlandı.

Blockstack, bir dApp’ın iş mantığının zincir dışı kalmasını sağlar ve sanal makinenin (VM) akıllı sözleşmeler derlemesini önler. Aslında, Blockstack kullanan dApp’lerin çoğu aslında akıllı sözleşmeler değildir.

Kütüphaneler ve SDK’lar..

Blockstack geliştirici topluluğu, geliştiricilerin Blockstack uygulamaları oluşturmasına yardımcı olacak önemli bir araç listesine sahiptir. Liste aşağıdakilerle ilgili kütüphaneleri içerir, ancak bunlarla sınırlı değildir:

 • Android
 • iOS
 • JavaScript
 • Yerli Tepki

Yeni bir geliştiriciyseniz, ekip ayrıca bir saatten kısa bir sürede dApp oluşturma konusunda bir eğitim sunar .

Uygulama Madenciliği..

Blockstack her ay ekosistemdeki en iyi uygulamaları 100.000 dolarlık ödül havuzuyla ödüllendiriyor . En iyi uygulama toplam ödülün yüzde 20’sini alır (20.000 $). Bir sonraki en iyi uygulama kalan havuzun yüzde 20’sini alıyor (16.000 $). Ve böylece havuz kuruyana kadar devam edin.

Blockstack, uygulamaları farklı tescilli verilerini kullanarak derecelendiren dört bağımsız şirketle (Product Hunt, Awario, TryMyUI, Internet Labs) ortaklık kurdu. Uygulamanızın sıralaması, hangi Blocktack özelliklerini entegre ettiğinize, bir önceki aydan bu yana nasıl iyileştirdiğinize ve diğer birçok yönün yanı sıra kategorinizdeki ortalama puandan kaç standart sapma kalacağınıza bağlıdır.

Yığın Jetonu (STX)..

Yığın belirteci, Blockstack ekosisteminin yerel belirtecidir. Diğer faaliyetlerin yanı sıra dijital varlıkları kaydetmek, akıllı sözleşmeler yapmak, işlemler gerçekleştirmek ve uygulama zincirlerini bağlamak için STX harcıyorsunuz.

Blockstack Takımı ve İlerleme Durumu..

Muneeb Ali ve Ryan Shea tarafından oluşturulan Blockstack, başlangıçta 2014 yılında merkezi olmayan bir kimlik sistemi olarak piyasaya sürüldü. 2015 ve 2016 boyunca, ekip Blockchain Adlandırma Servisini yarattı ve iki ek ekip üyesi getirdi.

2017’nin ikinci çeyreğinde, Blockstack Authenticator’ı başlattılar ve projenin teknik raporunu yayınladılar. Aynı yılın sonunda ekip, yaklaşık 50 milyon dolar topladıkları bir token satışı düzenledi.

2018 boyunca Blockstack ekibi birkaç geliştirme kütüphanesi yayınladı, dApp’ler için evrensel bir mağaza açtı ve diğer birçok övgü arasında Stacks cüzdanını yarattı.

Bu yıl zaten Blockstack, VM’leri için bir prototip oluşturdu ve yeni bir fikir birliği algoritması yayınladı. 2019 ve 2020’nin geri kalanında güvertede :

 • Clarity akıllı sözleşme SDK’sı
 • Yeni bir konsensüse güçlük
 • Tam özellikli akıllı sözleşme desteği
 • Gaia’daki Gelişmeler

Proje, YCombinator, Union Square Ventures ve Winklevoss Capital dahil olmak üzere dünyanın en iyi risk sermayesi şirketlerinden bazı yatırımlar aldı.

STX Satış Noktaları..

Yığınlar jetonu satışı, A + Yönetmeliği uyarınca SEC tarafından tamamen düzenlenir, bu nedenle Müşterinizi Tanıyın (KYC) ve Kara Para Aklamanın Engellenmesi (AML) yasaları için kişisel bilgi sağlamayı bekleyin.

Jeton satışı 11 Temmuz’da başladı ve proje 28 milyon dolar toplayana kadar devam edecek. Kaydolmak için Yığın belirteçleri satış kaydı sayfasına gidin .

STX Nerede Saklanır..

STX’inizi resmi Stacks cüzdanında saklamalısınız. Bu var mevcut Mac ve Windows işletim sistemleri üzerinde.

Ek güvenlik için Ledger veya Trezor gibi bir donanım cüzdanı da kullanmayı düşünün . Trezor One, Trezor Model T, Ledger Nano S ve Ledger Blue’nun tümü STX depolamayı destekler.

Not: Yığın cüzdanında işlem yapmak için yakıt olarak az miktarda bitcoin sağlamanız gerekir.

Piyasa Durumu..

14.02.2020 tarihi baz alarak bakacak olursak koin market piyasasında şuan 98. Sırada yer alıyor.

14.02.2020 tarihi itibariyle Blockstack Coin (STX) birim fiyatı ₺1,11 TRY, 0,00001795 BTC olarak bulunmaktadır.

Son düşünceler..

Blockstack ekibi, ufukta tamamen merkezi olmayan bir İnternet ve bunun temelindeki ekosistemlerini öngörmektedir. Proje iddialı bir girişimdir, ancak ekip sürekli gelişim kilometre taşı başarıları ile sonuç aldıklarını göstermiştir. Ayrıca blockchain, kripto para birimi ve risk sermayesinde en büyük isimlerin bazılarının desteğine sahip olmalarına yardımcı olur.

Mevcut token satışı bir miktar KYC girişi gerektirse de, bir göz atmaya değer.

Yukarıda belirtilen hususlar yatırım tavsiyesi olmayıp, konuya ilişkin bilgi edinmeyi, aksine ileride karşılaşılabilecek sorunların önüne geçmeyi ve tedbirli olunması gerektiği hususlarını içinde barındırır.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.