Güncel Bitcoin Haberleri
Bitcoin
$43,260.40
-540.09
Ethereum
$2,330.59
-18.96
Litecoin
$76.65
-0.79
DigitalCash
$34.50
-0.84
Monero
$174.18
-2.17
Nxt
$0.00
-0
Ethereum Classic
$21.59
-0.73
Dogecoin
$0.10
0

Bull-Bear, Up-Down Ticareti Nedir? Nasıl Yapılır?

0 1.581

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Kriptopara haberlerini izlediyseniz veya kriptopara borsaları ile ilgili borsa analizleri gördüyseniz mutlaka bull ve bear terimlerine denk gelmişisinizdir. Şimdi birçoğunuz hayır duymadık diyeceksinizdir. Ancak bende diyorum ki mutlaka duydunuz. Halk dilindeki karşılığını söyleyeyim o halde. Bull yani Boğa piyasası Bear yani Ayı piyasası demektir. Bu piyasalar aslında borsanın genel gidişatını ve o anki trendin ne olduğunu gösterir.

 

Bull Piyasası Ne Demektir?

 

Bull piyasası boğa piyasası demektir. Bu kavramı biraz açacak olursak şöyledir; boğalar boynuzları ile rakiplerini alt eder. Boynuz darbeleri rakibini yukarıya fırlatır yani yükseltir. Buradan da anlayacağımız üzere boğa piyasası borsanın yükseliş trendinde olduğunu bize gösterir. Tabi ki bu durumda birçok yatırımcı tarafından sevilen bir durumdur. Yükseliş trendi ile insanlar kazanç elde eder ve doğru fiyat aralığında yatırımı yapmış ise kazancı daha da artacaktır. Yani yatırımcı bir nevi elindeki yatırım enstrümanını satma olanağı sağlar.

 

Bear Piyasası Ne Demektir?

 

Bear piyasası diğer bir adıyla ayı piyasasıdır. Ayıların savunma aracı ise pençeleridir. Pençe darbeleri rakibini yere serer ve rakip yerde can çekişir. Buradan da anlaşılacağı üzere ayı piyasası demek düşüş trendini işaret etmektedir. Borsa değer kaybedecek ve bu trend boğa görünene kadarda devam edecek demektir. Ayı piyasası oluştuğunda borsa değer kaybeder ve birçok yatırımcı beklemeye geçer. Buradaki bekleyiş aslında piyasanın tekrar yükselişe geçme bekleyişi değildir. Bu bekleyişin asıl amacı en uygun fiyata yatırım enstrümanını almaktadır. Yani en dipten yatırım ürününü alıp yüksek fiyat aralığından satmaktadır. Yatırımcılar eğer terste kalmamış ise, boğa piyasasında iken elindeki yatırım enstrümanlarını satarak kar elde etmişse onun için bir fırsat doğar. Ayı piyasası yeniden pozisyona girmesi için ona fırsat sunacaktır. Yani bir nevi yatırımcıya alım olanağı sunar.

 

Bull, Bear Kavgasına Up Down

 

Piyasalar ayı ve boğa değerleri arasında gidip gelirken, borsada bu trendlere göre aşağı ve yukarı yönlü bir hareketlilik başlar. Bu hareketlilik ise yatırımcının aslında alacağı pozisyonu belirler. Eğer bu hareketliliğe terste yakalanırsanız, yani yüksek fiyattan alım yaptınız ve fiyatın yükselmesini beklerken fiyat ayı piyasasına girmiş iseniz, büyük olasılıkla ciddi zararlar edersiniz. Buradaki asıl önemli olan şey piyasanın aşağı ve yukarı yönlü hareketini doğru zamanda tahmin edebilmektedir.

 

Piyasa aşağı ve yukarı yönlü hareket ederken pozisyon esnekliğine sahip olmalısınız. Grafikler de hızlı satışlar başlamış ise, hacim düne ve bir saat önceye kadar düşüş eğilimi gösteriyor ise ve insan davranışlar üzerinde bir tedirginlik söz konusu ise büyük ihtimalle piyasayı belirleyecek şey ayı piyasası olup piyasa aşağı doğru fiyatlanacaktır. Bu durumda düzeltme anı dediğimiz an olduğunda zarara bakılmaksızın pozisyondan çıkmak en mantıklısı olacaktır. Çünkü ayı piyasası aşağı yönlü hareketi devam ettirir. Aşağı yönlü hareket devam ederken, eğer boğa piyasasının başlayacağını tahmin ediyorsanız işe o an en dipten yatırım enstrümanları ucuza toplarsınız. Daha sonra boğanın yükseliş trendini beklersiniz. İşte bu size asıl kazancı sağlayacak olan adımlar olacaktır.

Yukarıda belirtilen hususlar yatırım tavsiyesi olmayıp, konuya ilişkin bilgi edinmeyi, aksine ileride karşılaşılabilecek sorunların önüne geçmeyi ve tedbirli olunması gerektiği hususlarını içinde barındırır.

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.