Güncel Bitcoin Haberleri
Bitcoin
$68,822.15
-291.22
Ethereum
$3,923.01
+114.69
Litecoin
$84.80
+0.37
DigitalCash
$30.43
+0.37
Monero
$142.97
+1.06
Nxt
$0.00
-0
Ethereum Classic
$31.98
+0.32
Dogecoin
$0.17
0

Cardano Coin (ADA) Nedir?

Coinmarketcap 11. Sırada Yer Alıyor.

0 714

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cardano (ADA) projesi 2015 yılında başladı. Geliştirilmesinin arkasındaki şirket, hem BitShares’in hem de Ethereum’un (ETH) kurucu ortağı Charles Hoskinson tarafından yönetilen Input-Output Hong Kong (IOHK) olarak adlandırılıyor.

Cardano (ADA) kavramı, Ethereum (ETH) gibi eski blok zincirlerinden çok daha iyi performans gösterebilen bir blok zinciri oluşturmaktır, yani daha fazla işlemi, daha ucuz işlemleri ve daha hızlı işlemleri işleyebileceği anlamına gelir.

Charles Hoskinson, Cardano’nun (ADA) üçüncü nesil bir blok zincir olduğuna inanıyor, Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) ise birinci ve ikinci. Bu nedenle, IOHK diğer blok zincirlerinin kodunu kopyalamak yerine kendi yeni blok zincirini yarattı.

İnsanlar bazen Cardano ve ADA’nın aynı olduğunu düşünür, ancak küçük bir fark vardır. Cardano, insanların para göndermesine ve almasına izin veren blok zincirinin adıdır. ADA sikke adı kripto para birimidir.

Bu, Ripple’ın blok zincirinin adı ve XRP’nin kripto para biriminin adı olduğu Ripple’ın nasıl çalıştığına benzer.

Cardano (ADA)  madeni para blok zinciri, insanların tıpkı Ethereum (ETH) blok zinciri gibi akıllı sözleşmeler oluşturmasına izin veriyor. Akıllı sözleşmeler, iki veya daha fazla kişinin üçüncü bir tarafa ihtiyaç duymadan bir anlaşmaya girmesine izin veriyor, yani önceden tanımlanmış koşullar karşılandığında, diğer her şey otomatiktir.

Diğer blok zincirlerinin çoğu gibi, Cardano (ADA) da merkezi değildir, yani herhangi bir otorite tarafından kontrol edilmez. Bunun yerine, işlemler ve akıllı sözleşmeler, bilgi işlem güçlerine katkıda bulunarak bunu yapan topluluk tarafından doğrulanır. Ancak Cardano (ADA); Bitcoin (BTC) ve Ethereum’dan (ETH) farklı şeyler yapıyor.

Cardano’nun (ADA) geliştirilmesi için fon toplamaya yardımcı olmak için ekip ICO sırasında 63 milyon dolar topladı. O zamandan beri, ADA madeni para piyasa değerinde 33 milyar dolarlık yüksekliğe ulaştı! Sadece 2018’in ilk üç ayında ICO larda 6 milyar dolardan fazla para toplandı.

Cardano (ADA) madeni para hala gelişiminin ilk günlerinde ve kağıt üzerinde proje harika görünse de, tamamen bitmeden bir süre beklemek zorundayız.

Cardano Coin (ADA) Nasıl Çalışır?

İlk olarak, iki farklı katmana ayrılabilen Cardano blok zincirinin nasıl çalıştığını anlamak önemlidir.

 1. Yerleşim Katmanı: Yerleşim katmanı inşa edilmiştir ve şimdi tamamen çalışır durumdadır. Bu, kullanıcıların cüzdandan cüzdanına ADA paraları göndermesini ve almasını sağlar. Bu, kullanıcıların Ethereum’u (ETH) birbirine nasıl aktarabileceğine benzer .
 2. Hesaplama Katmanı: Hesaplama katmanı hala geliştirilmektedir. Bir kez başlatıldığında, kullanıcıların akıllı sözleşmeler oluşturmasına ve girmesine izin verecektir.

Burası Cardano’nun normalde tek bir katmanda çalışan önceki blok zincirlerinden farklı olduğu yerdir. İki ayrı katman kullanarak, Cardano kullanıcıları için bazı potansiyel faydalar vardır.

İlk olarak, hesaplama katmanı farklı son kullanıcılar için küçük değişiklikler yapılabileceğinden, Ethereum’un beğenilerinden daha uyarlanabilir. Örneğin, farklı ülkelerin kendi düzenlemeleri olduğundan Cardano, yasalara bağlı olarak verilerin depolanma ve erişilme şeklini değiştirebilir.

Bu aynı zamanda, ADA madeni para kullanıcılarının özel kalmasına rağmen, Cardano’nun her zaman yerel düzenlemelere uygun olmasını sağlayabilir. Hesaplama katmanı, eski blok zincirlerinin başaramadığı bir şey olan kesintisiz çatallar yapmak için de yararlıdır.

Hem yerleşim katmanının hem de hesaplama katmanının nasıl çalıştığını anladığınızdan emin olmak için, işte hızlı bir gerçek dünya örneği.

 1. Mert mutfak ışıklarını düzeltmesi için bir elektrikçi tutması gerekiyor.
 2. Mert, hesaplama katmanında saklanan akıllı bir sözleşme anlaşması yapar.
 3. Anlaşma, elektrikçi Mert’in ışıklarını tamir eder etmez, kararlaştırılan fonların serbest bırakılacağını belirtir.
 4. Bu olduğunda, akıllı sözleşme, elektrikçinin ADA kripto para biriminde ödenmesini sağlayan yerleşim katmanına aktarılır.
 5. Her şey tamamen otomatiktir, yani üçüncü bir tarafa gerek yoktur

Artık, yerleşim katmanı ile hesaplama katmanı arasındaki farkı bildiğinize göre, şimdi işlemlerin nasıl doğrulandığını açıklayacağım!

Cardano Coin (ADA) Para İşlemleri Nasıl Doğrulanır?

Daha önce Cardano platformunun ademi merkeziyetçi olduğunu belirttim, yani tek bir otoritenin ağ üzerinde kontrolü yoktur. Bu, Bitcoin ve Ethereum gibi ağın madenciler tarafından işletildiği anlamına gelir.

Ancak Cardano, “Ouroboros” adını verdiği farklı bir model kullanıyor. Nasıl çalıştığını açıklamadan önce, Bitcoin gibi diğer blok zincirlerinin nasıl farklı olduğunu hızlı bir şekilde açıklayalım.

Bitcoin, “Çalışma Kanıtı” adı verilen bir konsensüs modeli kullanır. Bir işlemin kimliğini doğrulamak için madenciler bilgi işlem güçlerini gerçekten zor bir bulmacayı çözmek için kullanırlar. Çok zor olan bir matematiksel denklem gibi, hiçbir insan bunu çözemez.

Hangi madenci ilk bulmacayı çözerse, Bitcoin’de ödenen ödülü alırlar! Çalışma İspatı ile ilgili sorun, bulmaca gittikçe daha karmaşık hale geldikçe, madencilerin gittikçe daha fazla elektrik kullanması gerektiğidir.

Aralık 2017’de, Bitcoin Proof-of Proof madencilerinin tüm İrlanda ülkesinden daha fazla elektrik kullandıkları bildirildi. 

Cardano ağı, işlemleri Kanıt Kanıtı olarak adlandırılan bir konsensüs mekanizması kullanarak onaylar:

 1. İşlemlerin valide edilmesine yardımcı olmak isteyen kişilere validator denir.
 2. Doğrulayıcılar, “Proof of Stake” adı verilen bazı ADA madeni paralarını dondurmalıdır.
 3. Doğrulayıcı bir işlemin doğrulanmasına yardımcı olduktan sonra, ödül olarak ek ADA kripto para birimi alırlar.
 4. Proof of stake miktarı ne kadar yüksek olursa validatörün ödülü alma şansı o kadar artar!
 5. Aldıkları para miktarı, sahip oldukları para miktarına bağlıdır.

Bu sistem, çok daha az elektrik gerektirdiği için Çalışma İspatından çok daha verimli ve çevre dostudur, yani işlem ücretleri de daha düşüktür.

Mevcut başka Kanıt Kanıtı blok zincirleri olmasına rağmen, Cardano ekibi hiçbirinin doğrulayıcı seçmenin gerçekten rastgele bir yolunu sunmadığını söylüyor. Bu yüzden Ouroboros protokollerini, herkesin ödül kazanma şansını elde etmesini sağladığından standart Kanıt Kanıtı modelinin üzerine inşa ettiler.

Buna bazen “Dürüst Çoğunluk” denir, yani eğer insanlar blok zincirinde büyük bir hisseye sahipse (örneğin, çok sayıda ADA madeni paraya sahipse), ağın güvenli, istikrarlı ve çoğu önemli – dürüst.

Şimdi, işlemlerin nasıl doğrulandığını ve doğrulandığını bildiğinize göre, bunun bir sonraki kısmı Cardano incelemesinin ne olduğu Cardano platformunun nasıl performans gösterdiğine bakacak.

Cardano Ölçeklenebilir mi?

Piyasada çok farklı blok zincirler var ve her birini neyin benzersiz kıldığını anlamak önemlidir. Bir projenin ne kadar iyi performans gösterebileceğine karar verirken göz önünde bulundurulması gereken en önemli şeylerden biri ölçeklenebilirliğidir.

Kripto para birimi endüstrisinde, ölçeklenebilirlik, bir blok zincirin belirli bir zaman diliminde kaç işlem yapabileceğidir, ancak normal olarak “saniye başına işlem” olarak sunulur.

Bitcoin ve Ethereum gibi daha eski blok zincirlerinin, bir seferde işleyebilecekleri işlem sayısıyla çok sınırlı oldukları için ölçeklenebilirlik konusunda büyük sorunları var. Aslında, Bitcoin sadece 7’yi işleyebilirken, Ethereum ortalama sadece 15’tir. Yine Cardano’nun bir avantajı var.

İşlemler Bitcoin blok zincirinde doğrulandığında, sonsuza dek kamu defteri üzerinde kalırlar. Bu, zamanla, blockchain defteri kaydının giderek büyüdüğü anlamına gelir.

Buradaki sorun, ağdaki her madencinin her bir işlemin bir kopyasını tutması gerektiğidir. Bu ölçeklenebilirlik sorunlarına neden olur.

Ancak Cardano, işleme katılan kişilerle ilgili olmayan verileri ayırarak işleri farklı şekilde yapan bir blockchain inşa ediyor. Örneğin, Eyüp – Mert’e 100 ADA para gönderirse, işleme katılan sadece iki kişidir.

Sonuç olarak, doğrulayıcılar fonların hareketini doğrulamaya yardımcı olduklarında, tüm blok zincirini değil, yalnızca işlemle ilgili verileri tutmaları gerekir!

Ekip ayrıca “Sharding” adlı bir protokol de kurmayı planlıyor. Bunun çalışma şekli, gittikçe daha fazla insan ağı kullandıkça saniyedeki işlem sayısının artmasıdır.

Cardano, 2017’nin sonlarında blok zincirinin saniyede 257 işlemi işlemesine izin veren bir test gerçekleştirdi, bu da Bitcoin ve Ethereum’dan önemli ölçüde daha fazla. Ancak, uzun vadeli amaç bu sayıyı saniyede onbinlere çıkarmaktır.

Cardano Coin (ADA) Artıları ve Eksileri

Artıları

 • Büyük geliştirme ekibi. Kurucu zaten BitShares ve Ethereum gibi başarılı projelerin büyük bir parçası oldu.
 • Birden fazla katman (yerleşim ve hesaplama katmanı) kullanan ilk blok zinciri olacaktır.
 • Ölçeklendirmede sınır yoktur. Daha fazla kişi blockchain kullandığında, daha fazla işlem gerçekleştirilebilir.
 • ADA kripto para birimi ucuz ve hızlı işlemler sunar
 • Cardano’nun fikir birliği mekanizması, eski blok zincirlerinden daha çevre dostu ve aynı zamanda daha adil.

Eksileri

 • Blok zinciri hala geliştirilmekte olduğundan ADA madalyonun yaptığı iddiaların çoğu teoriktir.
 • Ripple, Stellar Lumens ve NEO gibi diğer blok zincirleri zaten saniyede 1.000’den fazla işlemi işleyebiliyor.
 • Şu anda maksimum ölçeklenebilirlik saniyede sadece 257 işlemdir.
 • Resmi cüzdanlarıyla devam eden sorunlar

Sonuç

Artık blockchain’in ne yaptığını ve nasıl çalıştığını ve Bitcoin ve Ethereum gibi birinci ve ikinci nesil blockchain protokolleriyle nasıl karşılaştırıldığını biliyorsunuz. Ayrıca Cardano konsensüs mekanizmasının ne kadar benzersiz olduğunu iyi anlarsınız.

Cardano (ADA) parası hakkında projenin arkasında yetenekli bir ekibe sahip olduklarını söyleyebiliriz.

Bununla birlikte, proje tamamlanmadan önce hala uzun bir yol var, ancak yapacaklarını söyledikleri şeyleri yapabiliyorlarsa, o zaman gerçekten nihai Ethereum katili olabilir!

Cardano Coin (ADA) Piyasa Değeri Nedir?

         21.01.2020 tarihi baz alarak bakacak olursak koin market piyasasında şuan 11. sırada yer alıyor.

21.01.2020 tarihi itibariyle Cardano (ADA) birim fiyatı 0,045593 USD, 0,00000521 BTC olarak bulunmaktadır.

Yukarıda belirtilen hususlar yatırım tavsiyesi olmayıp, konuya ilişkin bilgi edinmeyi, aksine ileride karşılaşılabilecek sorunların önüne geçmeyi ve tedbirli olunması gerektiği hususlarını içinde barındırır.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.