Güncel Bitcoin Haberleri
Bitcoin
$68,822.15
-291.22
Ethereum
$3,923.01
+114.69
Litecoin
$84.80
+0.37
DigitalCash
$30.43
+0.37
Monero
$142.97
+1.06
Nxt
$0.00
-0
Ethereum Classic
$31.98
+0.32
Dogecoin
$0.17
0

ChainLink (LİNK) Nedir? Her Açıdan Kapsamlı İnceleme..

Coinmarketcap11. Sırada Yer Alıyor..

0 628

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

ChainLink Nedir?

ChainLink, türünün ilk örneği olan merkezi olmayan bir  “İlişkisel Veritabanı Yönetim Sistemleri” hizmetidir. Ethereum 2015’te piyasaya ilk çıktığında, blockchain’in kurumsal ve geleneksel işlere getirebileceği kolaylıklar ve güven devrim yarattı. Blockchain artık sadece Bitcoin’in geleneksel döviz takası ve bozma işlemleri ile sınırlı yeni nesil finansal bir işlem aracı değildi. Ethereum destekli akıllı sözleşmelerle Vitalik Buterin, blockchain teknolojisi için yeni bir açılım yaptı.

Sorun, tasarımlarına göre, akıllı sözleşmelerin sadece blok zincirindeki verileri yönetebilmesidir.  Potansiyelleri, dünyadaki kullanımlar için saldırılara dayanıklı, merkezi olmayan uygulamalar sağlama yeteneği hala büyük ölçüde kullanılmıyor. Çünkü Ethereum üzerine inşa edilen akıllı sözleşme programlarının çoğunun geliştirmeye çalıştıkları gerçek dünya endüstrileri için bir köprü görevini üstlenecek projeler üretilemedi veya buluşturulamadı.

ChainLink tam da burada devreye giriyor. Akıllı sözleşme kullanıcıları, zincir dışı uygulama programı arabirimlerinden (API), veri havuzlarından ve diğer kaynaklardan veri almak ve bunları blok zincirine entegre etmek için ağın İlişkisel Veritabanı Yönetim Sistemlerini kullanabilirler. Temel olarak ChainLink, blockchain uygulamalarının dışında olan bilgileri alır ve zincire koyar.

Buradaki birçok blockchain protokolü için, bu protokollerin çalışması gereken verilere erişmek için ChainLink gibi  İlişkisel Veritabanı Yönetim Sistemine gerekli olacaktır. Bu nedenle, ChainLink, adından da anlaşılacağı gibi, blockchain’i mevcut altyapıya bağlayan bağlantıdır.

ChainLink’in daha ayrıntılı ve teknik bir açıklamasını istiyorsanız, bir sonraki bölüme geçelim.

ChainLink Nasıl Çalışır?

ChainLink’in temel amacı zincir ve zincir dışı ekosistemleri köprülemek ve bu nedenle iki temel mimari bileşene sahiptir. Bunlar; 

  1. Zincir üstü altyapı
  2. Zincir dışı altyapı

Zincir Üstü Fonksiyonlar..

ChainLink’in ilk bileşeni, Ethereum’un blok zincirine yerleştirilmiş zincir içi sözleşmelerden oluşur. Bu oracle (İlişkisel Veritabanı Yönetim Sistemleri) sözleşmeleri, ağın oracle hizmetlerinden yararlanmak isteyen kullanıcıların veri taleplerini işler. Bir kullanıcı veya kuruluş zincir dışı verilere erişmek isterse, ChainLink ağına bir kullanıcı sözleşmesi (veya sözleşme talep eder) gönderir ve blockchain bu istekleri kendi sözleşmelerine dönüştürür.

Bu sözleşmeler, talepte bulunan sözleşmenin uygun yetkilerle eşleştirilmesinden sorumludur.  Sözleşmeler arasında itibar sözleşmesi, sipariş eşleştirme sözleşmesi ve toplu sözleşme yer alır.

Bunlardan ilki, itibar sözleşmesi tam olarak göründüğü gibidir: bütünlüğünü doğrulamak için bir kehanet sağlayıcısının geçmişini kontrol eder. Buna karşılık, sipariş eşleştirme sözleşmesi, kullanıcı sözleşmesinin ağdaki hizmet düzeyi sözleşmesini günlüğe kaydeder ve sorumlu oracle sağlayıcılarından teklif toplar. Son olarak, toplama sözleşmesi, seçilen kehanetlerin toplu verilerini biriktirir ve bunları en doğru sonucu bulmak için dengeler.

Bu sözleşmelerle ChainLink’in zincir üzerindeki işlevleri üç aşamalı bir süreçten geçer.

  1. Oracle Seçimi : Bir istekte bulunan sözleşme gönderildiğinde, kullanıcı veri aramalarında hizmet düzeyi sözleşmesi (SLA) olarak bilinen bir dizi parametre ve gereksinim belirtir. Bunlar arasında saygın itibar, veri spesifikasyonları, gerekli oracle / veri kaynakları vb. sayılabilir. Kullanıcılar daha sonra ChainLink kullanarak oracle’ı manuel olarak filtreleyebilir ve arayabilir. Manuel aramanın en uygun olmadığı zamanlarda, otomatik bir eşleme motoru kullanılabilir. Bu seçenek için, oracles bir sözleşmenin SLA’sına dayalı olarak teklif verebilir. Sözleşmelerde, hatalı davranışlar için bir ceza ücreti uygulama seçeneği vardır ve bir sözleşme yeterli kalitede teklif aldığında, bu kehanetler seçilir ve hizmet sözleşmesi başlatılır.
  2. Veri Raporlama : Bu oldukça basit. Seçildikten sonra zincir dışı oracle, hizmet sözleşmesini yürütür ve zincir üzerindeki düğümlerin işlenmesi için istenen verileri blok zincirine iletir.

Sonuç Toplama : Veri bütünlüğünü sağlamak için, bir toplama sözleşmesi, talep eden bir sözleşmeyle ilişkili tüm izinler tarafından gönderilen verileri toplar. Daha sonra toplu sözleşme, talep eden sözleşmeye doğru ve ağırlıklı bir cevap sağlamak için tüm verilerin ortalamasını alır. Belirli koşullar altında, tüm cevapların ortalaması alınamayacağı, ancak basitlik adına, bu makalenin bu olasılıkları keşfetmeyeceği belirtilmelidir.

Zincir Dışı Fonksiyonlar..

ChainLink’in ikinci bileşeni, Ethereum ağına bağlı zincir dışı oracle düğümlerinden oluşur. Şu anda, ChainLink sadece Ethereum’un ağındaki akıllı sözleşmelerle arayüz oluşturuyor, ancak gelecekte program birden fazla ağdaki akıllı sözleşmelerle çalışmak için bilinmez olacak.

Zincir dışı düğümler, kullanıcı sözleşmelerinin istediği şekilde zincir dışı kaynaktan veri toplamaktan sorumludur. İlgili veriler alındıktan sonra, bu düğümler bu verileri, zincir dışı altyapının ChainLink’in blok zinciri ile etkileşime girmesine izin veren çekirdek düğüm yazılımı olan ChainLink Core üzerinden işler. Veriler işlendikten sonra, ChainLink Core veriyi sonuç toplama için zincir halinde oracle sözleşmesine iletir. Bu çalışma için tazminat olarak, zincir dışı kehanet operatörlerine veri toplama ve gönderme için ChainLink’in yerel jetonu LINK’te ödeme yapılır.

Bu önemli işlevi yerine getirmenin yanı sıra zincir dışı düğümler, geliştiricilerin harici adaptörleri entegre etmelerine de izin verir. Mükemmel bir paralel olmasa da, harici adaptörler Ethereum ağında merkezi olmayan uygulamaların ne olduğu ChainLink içindir. Bu bağdaştırıcılar, düğüm işleçlerinin işlem tabanlarına bir dizi ek program yerleştirmek için kullanabileceği eklentilerdir. Ayrıca, veri toplama işlemini kolaylaştıran alt görevler gerçekleştirebilirler.

Dağıtılmış Kaynaklar ve Dağıtılmış Kehanetler..

Bu bölümü buraya ekledik çünkü bu iki kavram, ChainLink’in kendini diğer tahmin protokollerinden nasıl ayırdığını anlamak için önemlidir.

Merkezi meslektaşlarının aksine, ChainLink’in programı tamamen merkezi değil. Merkezi bir tahminle ilgili sorun ve hileli verilere yol açabilir. Örneğin, bir kullanıcı sözleşmesi finansal denetime ilişkin bir rapor sunmak için bir tahmine bel bağlamışsa, bu tahmin kötü niyetli olması durumunda bu verilere müdahale edebilir.

Bu güvenlik sorunlarını çözmek için ChainLink, kaynak ve kehanet dağıtımı dediğini uygular. Bir kehanet güvenilir bir üne sahip olmak istiyorsa, verilerini birden fazla kaynaktan alabilir. Ayrıca, bir kullanıcı sözleşmesi ağ ile bir istekte bulunduğunda, bu istek birden çok zincir dışı oracle düğümüne gönderilir. Bu tahminler benzer veya farklı kaynaklardan gelebilir.

Bunu açıklamak için, Boomer Blockchain Stok İzleyici’nin borsa verileri için bir sözleşme talebi gönderdiğini varsayalım. ChainLink’in tahmin dağılımına uygun olarak, bu istek daha sonra Oracle A, Oracle B ve Oracle C ile eşleştirilir. Ağın kaynak dağıtımına verdiği önem nedeniyle Oracle A, verilerini Barron ve CNN Money, Oracle B ve MSN Money’den alır. Market Watch ve Barron’s ve Nasdaq’tan Oracle C. Bu çeşitlilik sayesinde Boomer Blockchain Stok Tracker, verilerini merkezi bir kaynaktan almıyor ve bunun yerine dengeli bir bilgi toplaması alıyor.

Aslında, bu iki katmanlı dağıtım sistemi, her veri kümesi birlikte toplandığından ve birbirlerine karşı ölçüldüğünden, tahminleri dürüst tutar. Verileri harekete geçiren ve kurcalayan tahminler cezalarla ve ChainLink ağında hasar görmüş bir itibarla cezalandırılır.

ChainLink Ticaret Geçmişi..

ChainLink yakın zamana kadar oldukça uykudaydı. 2017 yılının Eylül ayı sonlarında ICO’sundan çıkarak, Aralık ayına kadar sadece 0,14-0,18 dolarlık bir desteğe 0,47 dolar seviyesine yükseldi.

27.02.2020 tarihi baz alarak bakacak olursak koin market piyasasında şuan 11. Sırada yer alıyor.

 

27.02.2020 tarihi itibariyle ChainLink (LINK) birim fiyatı ₺23,52 TRY, 0,00042925 BTC olarak bulunmaktadır.

 

ChainLink Satış Noktaları..

ChainLink’in en büyük borsası Binance, madeni paraların BTC (% 66.20) ve ETH (% 31.10) ticaret hacminin% 97’sini oluşturuyor.

ChainLink Nerede Saklanır?

Ethereum üzerine kurulmuş olan ChainLink, bir ERC20 jetonudur, bu nedenle My Ether Wallet ve Ledger Nano S gibi Ethereum uyumlu cüzdanlar.

Yol Haritası ve Ne Yapmalı

Ne yazık ki, ChainLink ekibi bir yol haritası sunmuyor, ancak ChainLink hizmetlerinin test ağı 2018’in ilk çeyreğinde yukarı yönlü çıkışa başladı.

Genel olarak, projenin genel pazarlama eksikliği ve somut güncellemeleri geçmişte topluluk üyelerini hayal kırıklığına uğratmıştır. Projenin CEO’su Sergey Nazarov, ChainLink’te sahne arkası çalışmalarını destekleyen sessiz bir topluluk varlığıyla biliniyor.

Ekip projelerini çok fazla abartıyor olmayabilir, ancak değeri için marka pazarlamasını ürün geliştirme lehine feda ediyorlar – ve bazı topluluk üyeleri bu odağın ferahlatıcı olduğunu düşünüyorlar. Örneğin, Swift Bank, zepplin os ve Request Network ile birkaç firma ile sessiz ortaklığa sahipler.

Analiz..

Anlaması en kolay proje olmadığını biliyorum, ama bir kez kavradığınızda, ChainLink gibi oracle platformlarının blockchain teknolojisi için neden önemli olduğunu anlayacaksınız.

Blockchain alanı, meşru bir şekilde piyasalarda sahiplenme görmek istiyorsa, oracle’a ihtiyaç duyar. Halen, ChainLink piyasadaki birkaç tahmin sağlayıcısından biridir ve bazıları endüstri lideri olarak adlandırmaktadır. Dahası, tek gerçekten merkezi olmayan tahmin sağlayıcısıdır ve eğer oracle hizmet ettikleri blockchain protokolleri kadar güvenli bir şekilde çalışacaksa, merkezi olmayan bir zorunluluktur.

Yukarıda belirtilen hususlar yatırım tavsiyesi olmayıp, konuya ilişkin bilgi edinmeyi, aksine ileride karşılaşılabilecek sorunların önüne geçmeyi ve tedbirli olunması gerektiği hususlarını içinde barındırır.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.