Güncel Bitcoin Haberleri
Bitcoin
$52,011.23
+227.29
Ethereum
$3,009.03
+84.66
Litecoin
$69.05
-1.79
DigitalCash
$29.95
+0.02
Monero
$125.55
+5.6
Nxt
$0.00
-0
Ethereum Classic
$26.96
-0.17
Dogecoin
$0.09
-0

Charlie Lee Kimdir?

0 664

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Charlie Lee Kimdir?

Charlie Lee, Bitcoin’in en eski türevlerinden biri olan Litecoin’in arkasındaki adamdır. 2010’ların başında kripto para birimi bandwagonuna atlayan birçok bilgisayar bilim adamından biriydi. O zamanlar pek çok kişi kripto para birimlerinin çok değerli olduğunu bilmiyordu veya beklemiyordu ama  o konsepte  inanıyordu.  Bu yüzden daha sonra popüler bir kripto para birimi olan Litecoin olarak ortaya çıkan bir şey üzerinde çalışmaya devam etti.

Lee, kripto para birimi ve blockchain teknolojisi dünyasında ünlü statüsüne sahiptir. Yine de, birçok kişi Charlie Lee’nin kim olduğunu merak ediyor? Litecoin yapmaya yönelik yolculuğu, bir kez başarısız olduğu ancak pes etmediği için ilham verici bir yolculuk.

Bugün, Litecoin Bitcoin veya Ethereum kadar büyük olmasa bile, hala oldukça sadık bir destekçi grubuna sahip ve sürekli değişen kripto para dünyasında merdivenden hızla tırmanıyor.

Charlie Lee, Batı Afrika ülkesi Fildişi Sahili’ndeki Çinli göçmen ailelerde dünyaya geldi. Ailesi, 60’lı yıllarda Afrika’nın sömürge yönetiminden kurtulduğu ve ekonomilerin dünyaya açıldığı sırada oraya taşındı. Ancak, sadece erken çocukluğunu Afrika’da geçirdi.

13 yaşındayken, ailesi Amerika Birleşik Devletleri’ne taşındı.

Charlie Lee Eğitimi..

Illinois, Lawrenceville’deki Lawrenceville Lisesine gitti. 1995 yılında liseden mezun oldu ve prestijli üniversite Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’ne (MIT) devam etti. Üniversitede, büyük bölümü Bilgisayar Bilimi idi ve lisans ve yüksek lisans dereceleri aldı. 2000 yılında Bilgisayar Bilimi Yüksek Lisansını tamamladı.

Lee gibi parlak bir öğrenci, ülkedeki en iyi teknoloji şirketlerinden bazılarına ulaşabilirdi ve tam olarak bu oldu. MIT’den mezun olduktan sonra Lee, Kana Communications’da Yazılım Mühendisi olarak iş buldu. Guidewire Yazılımına katılana kadar üç yıl orada çalıştı. Bu şirkette dört yıl çalıştı ve 2007 ortasından ayrıldı.

2007 yılında Lee, Google’da Yazılım Mühendisi olarak çalışmaya başladı. Chrome OS ve YouTube Mobile gibi bazı özet Google projelerinde çalıştı. Bu sırada Bitcoin ile ilk kez karşılaştı ve kripto para birimi fikriyle ilgileniyordu.

Kripto para birimine girmeden önce altın ticaretiyle ilgileniyordu. Bilgisayar Bilimi ile ilgilendiği kadar, ticaret ve ekonomi ile de eşit derecede ilgilendiği artık çok açık. Beş yıl boyunca Google’da çalıştı, ardından kariyerini blok zincir ve kripto para biriminde tam zamanlı olarak sürdürmek için şirketten ayrıldı.

Charlie Lee Kripto Para Dünyasına Başlangıcı..

Lee, Google’da Bitcoin ve kripto para birimine dahil olduğunu defalarca açıkladı. Başlangıçta, Bitcoin’i bu yeni dijital para birimiyle karşılaşan diğer geliştiriciler gibi madenciliğe başladı. İlk Bitcoin’i, Bitcoin için blok zincirinin arkasındaki geliştiricilerden biri olan Mike Hearn ile yazıştıktan sonra satın aldı.

Charlie Lee’nin kendisi deneyimli bir Yazılım Mühendisi olduğundan, kendi kripto para birimini yaratmaya karar verdi. Pek çok geliştirici Bitcoin fikrini kopyalamaya çalışırken yalnız değildi, ancak çoğu başarısız olduğunda başarılı oldu. Bununla birlikte, başarıyı Litecoin formunda bulmadan önce kendi başarısızlık payını yaşadı.

Litecoin’den Charlie Lee’yi tanıyor olabilirsiniz, ancak bu onun ilk kripto para birimi yaratımı değildi. İlk projesine Fairbix adı verildi. Bitcoin ilk çıktığında, dünyadaki geliştiriciler arasında tüm öfke oldu. Bir sonraki blockchain tabanlı ödeme sistemini üretmeye çalışıyorlardı.

Fairbix, Fairbix’den bir yıl önce piyasaya sürülen bir kripto para birimi olan Tenebix’ten klonlandı. Lee ve diğer birkaç geliştirici kaynak kodunu kopyaladı ve Fairbix için birkaç değişiklik yaptı.

Fairbix ve Litecoin arasında ortak olan tek şey iş kanıtı konsensüs protokolüdür. Fairbix başından beri o kadar iyi değildi. Başlangıçta yaklaşık 8 milyon Fairbix çıkarıldı. Bu bir çok kötü basının ardından geldi. Birkaç hafta içinde serbest bırakıldı. Kripto para birimi topluluğu ve meraklısı Fairbix’in arkasındaki fikri satın almıyorlardı.

Fairbix’in klonlandığı para birimine oldukça dağıtılmış olması gerekiyordu. Ayrıca Tenebix’teki ile aynı çalışma kanıtı algoritmasına da dayanıyordu. Ancak Tenebix, halka açılmadan önce sadece 100 önceden mayınlı blokla başladı. Fairbix’in yaklaşık 8 milyon önceden mayınlı madeni paraya sahip olması nedeniyle başarısızlığa uğradı.

Bilinmeyen bir saldırgan ağına% 51 saldırı gerçekleştirdiğinde Fairbix’in başarısızlığı daha da kalıcı hale geldi. Saldırgan 1500 blok çaldı. Bu temelde Fairbix’in değerini yok etti ve küçük yolculuğunu sona erdirdi.

Fairbix bir başarısızlıktı, ama bu Lee’yi durdurmadı. Derslerini Fairbix ile yaptığı hatalardan öğrendi ve stratejisini geliştirmeye karar verdi. Kripto para ekonomisinin yaratılmasında rolünü terk etmeye hazır değildi.

Fairbix’ten bir aydan kısa bir süre sonra Lee, Litecoin’in başka bir kripto para birimini yayınladı. Bitcoin’in ana kaynak kodunu klonladı ve sistemi iyileştirmek için ayarlamalar yaptı. Bitcoin hatasız değildi ve Lee Litecoin’li olanlardan kurtulmaya çalıştı. Karma protokolünü, GUI’yi, ortalama blok işlem süresini ve toplam maksimum tedarik sınırı değerini değiştirdi. Gerçekten etkili bir alt para yaratmayı başardı .

Bitcoin, karma protokol için SHA256 algoritmasını kullanır. Ancak Litecoin, Scrypt tabanlı algoritmayı kullanır. Bu değişiklik aynı zamanda işlem süresini de etkilemiş ve yüzde 75 oranında azaltmıştır. Şimdi, blok işlem süresi ortalama sadece 2 buçuk dakikaydı. Litecoin’in maksimum tedariki, Bitcoin’inkinden çok daha yüksek olan 84 milyon.

Google’daki günlerinde Lee, Federal Reserve’e olan inancını ve paranın dünyada nasıl alınıp satıldığını kaybetti. Bir kez başarısız olduktan sonra bile kripto para birimine atlaması ve Litecoin yaratması sadece doğaldı. O bir zaman söylemişti:

“Kripto para biriminin fiat para birimini devralıp yedek para birimi olacağına inanıyorum .”

Yani, Charlie Lee’nin cevabı, vizyon sahibi, başarısızlığı kabul etmeyi reddeden bir adam. Fairbix şeklinde başarısızlıkla karşılaşsa bile, asla karşılaştığı zorluklara boyun eğmedi.

Lee, Litecoin’in Bitcoin’in bir rakibi olmadığını düşünüyor. Litecoin vizyonu, çevrimiçi alışveriş gibi küçük işlemler için en uygun dijital para birimidir. Bu para birimini kahve satın almak veya yeni bir gömlek sipariş etmek için kullanabilirsiniz. Bildiğiniz gibi Bitcoin, uluslararası ticaret ve ödemeler için daha iyidir. Bir keresinde bir röportajda şunları söyledi:

 “Bitcoin’in altından gümüş gibi bir şey yaratmak istedim”

Litecoin’i daha erişilebilir hale getirmek için 21 milyondan 84 milyona arzını dört katına çıkardı. Ayrıca, GUI sistemi daha kullanıcı dostu hale getirmek için önemli iyileştirmeler gördü.

Hala Google’dayken Litecoin’i yarattı. Litecoin’in yayınlanmasından 2 yıl sonra, sonunda Google’dan ayrıldı. Yeni kripto para birimi biraz zaman aldı ancak kripto para birimi endüstrisinde çekiş almaya başladı.

Litecoin, adalet fikrine dayandığı için başarılı oldu. Sadece Genesis bloğu ve ondan sonraki iki blok önceden mayınlıydı. Litecoin’in başından beri Lee’nin sonunda başarılı bir kripto para biriminin kodunu kırdığı açıktı.

2013 yılında piyasaya sürüldüğünde, binlerce kullanıcı tabanı büyüyordu. Açıkçası, bu değerde bir artışa ve aşırı piyasa değerine yol açtı. Piyasadaki tavanın artması ve milyarlarca dolar olması sadece bir zaman meselesiydi.

Coinbase’de Çalışın..

Lee, Coinbase’e 2013 yılında Mühendislik Müdürü sıfatıyla katıldı. Coinbase, piyasadaki en popüler dijital döviz bürosu. Çok az insan olduğunda Coinbase’de çalıştı. Görevi, Coinbase’deki görev süresinde Mühendislik Direktörü olarak değiştirildi. Bu sıfatla güvenlik ve gizlilik operasyonlarından sorumluydu. 2017 yazında şirketten ayrıldı. Şimdi, Litecoin tek odak noktası.

Litecoin, şu anda Litecoin Vakfında Genel Müdür olarak görev yapan Lee için sürekli tam zamanlı bir iştir . Birincil görevi Litecoin’in gelişimini denetlemektir. Başlangıcından bu yana birçok gelişme gördük.

Charlie Lee’nin twitter hesabının yarım milyondan fazla takipçisi var ve daha fazla insan onu ve kripto para birimini tanıdıkça sayı artmaya devam ediyor. Sosyal medyada hevesli bir takipçisi olduğu için, bazen tweetleri ve yorumları nedeniyle pazara liderlik etmekle suçlanıyor.

Bu hamlade eleştiriyle karşılandı ve bazıları bu hamlenin kendi kişisel çıkarına olduğunu iddia etti. Bu suçlamaların arkasında bir Twitter kripto para araştırmacısı vardı, Bitfenex’ed. Aynı şey, Coinbase’den ayrılmasının, para kazanmak için tüm paralarını terk ettiğini kanıt olarak kullandı.

Ancak Lee, daha sonra açıklayıcı tweetler dizisindeki teorileri reddetti.

Kararının yeterli ve etik olduğuna inanan taraftarlar da var. Litecoin için en iyisi olduğuna inanıyorlar. Bugün Litecoin’in ayakta durmasına bakarsanız, her şey yolunda gitti gibi görünüyor. Artık Lee görüşlerini dile getirebilir ve ateş altına girmeden topluma destek sunabilir. Litecoin kullanıcıları artık onu her zamankinden daha çok dinliyor.

Hala etkili olmaya devam ediyor ve tweetleri on binlerce kripto para meraklısına gidiyor. Hatta özellikle Nano’ya destek sunduğunda diğer kripto para birimlerini tanıttığı için ateş altında kaldı.

Yanıt olarak, kripto dünyasında birden fazla para birimi için yer olduğuna inandığını iddia etti.

Coinbase’den sonra Lee, sadece Litecoin’e odaklanıyor ve bazı olumlu değişiklikler getiriyor. Litecoin, tanığı ayrılan ilk para birimi oldu. Sonuçta işlem boyutunu azaltan ve dolayısıyla işlem kapasitesini artıran yumuşak bir çataldır. Bunu daha iyi anlamak için önce çatalın ne olduğunu araştırmalısınız .

Segwit, Mayıs 2017’de Litecoin Küresel Yuvarlak Masa Toplantısı Çözünürlük adlı bir konferans sırasında uygulandı.

Lee bugün, toplumu iyileştirmeye yardımcı olmak için Litecoin’i geliştirmek için çalışan Litecoin Vakfı’nda hizmet vermektedir. Bu kripto para birimi için en son teknolojiyi kullanmayı ve kullanıcılara istediklerini vermeyi amaçlıyorlar. Ayrıca, kavramların anlaşılmasını kolaylaştırmak için çalışıyorlar, böylece daha fazla insan kripto para birimiyle ilgilenebilir.

Dolayısıyla, ona bakarsanız, sadece kendi kripto para birimine odaklanmakla kalmaz, kripto para birimlerine daha açık ve konsepte daha aşina olan bir dünya yaratmak için çaba gösterir.

Vakfın Litecoin’in geliştirilmesinde de aktif bir eli var. Ayrıca Lee’nin kendi bağışlarını ve diğer kaynaklardan para da katkıda bulunurlar. Lee’nin kendisi bir yazılım mühendisi olduğundan, çekirdek geliştirici ekibine hala katkıda bulunuyor. Yakın gelecekte ana görevi Yıldırım Ağları ve Gizli İşlemler üzerinde çalışmaktır.

Bunu tweetledi ve gizli işlemlerden beklenen ilerleme hakkında heyecanlandığını iddia etti. Ayrıca Litecoin’e bir özellik olarak mantarlık ekleme hevesini gösterdi ve bunun özellikle yumuşak çatal kullanımı ile bir olasılık olduğunu iddia ediyor.

Litecoin’i Bitcoin’in altınının gümüşü yapma vizyonu gerçek oluyor. Şimdi, para birimi ondan bağımsız ve sadece kullanıcıların etkisi altında kaldığında, gerçekten merkezi değil.

Yukarıda belirtilen hususlar yatırım tavsiyesi olmayıp, konuya ilişkin bilgi edinmeyi, aksine ileride karşılaşılabilecek sorunların önüne geçmeyi ve tedbirli olunması gerektiği hususlarını içinde barındırır.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.