Güncel Bitcoin Haberleri
Bitcoin
$51,100.49
-901.19
Ethereum
$2,912.50
-65.44
Litecoin
$67.97
-1.65
DigitalCash
$28.65
-1.02
Monero
$119.65
-2.12
Nxt
$0.00
-0
Ethereum Classic
$25.55
-1.32
Dogecoin
$0.08
-0

Colin Cantrell Kimdir? SpaceX’i Elon Musk ile İlişkisi..

Nexus'un (NXS) Arkasındaki Yaratıcı Beyin..

0 569

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Colin Cantrell Kimdir?

Colin Cantrell; 11 yaşında programlamaya başlayan bir yazılım mimarı, mühendis, müzisyen. Şuan Halihazırda 27 yaşında olan Colin; Bitcoin kodunu iki yıl boyunca yorulmadan okuyarak 2014 yılında nexus.io’yu yayınladı.

Nexus’un vizyonu; dağılımı veya kaynakları arttırma ve insanların birbirleriyle daha büyük bir bağlantı kurmasına yardımcı olmak için teknolojiye herkes için erişilebilirlik sağlamak.

Güçlü Bir Mühendislik Ailenin Oğlu..

Colin Cantrell; güçlü bir mühendislik geçmişine sahip bir aileden geliyor. Babası sıkı durun; SpaceX’i Elon Musk ile birlikte kuran kişi ve Vektör Uzay Sistemleri’ni çalıştırıyor.

Yaklaşık 4 ya da 5 yaşlarında go-kart yapmak gibi bir isteği vardı. Bu yüzden bu go-kart almak için bütün yaz çalışmış. Babası makine mühendisi olması ve her zaman mekanik uğraştığından dolayı makinelere karşı ilgisi küçük yaşlarında oluşmaya başladı.

Babası 1990 yılların ortlaarında Uzay Sistemleri üzerine çalışmalara başlayınca oğlu  de bu süreçlere ilk bilgisayarını alarak dahil oldu.

İlk bilgisayarına 9 – 10 yaşındayken elde etti. İlk bilgisayarı ile uçuş simülatörü ve benzeri oyunlar oynadı. Bir gün babası  Colin’ e Visual Basic ile bir programlama dilini tanıttı. Bu proglamlama dili sayesinde artık bir bilgisayarda istediği her şeyi öğrenip oluşturabileceğini gördü. Bunun verdiği heyecanla Visual Studio’yu o gece bütün kılavuzu okuyarak programlama ile tanışmış oldu.

Sonrasında küçük bir şans oyunu olan “Şanslı 7” adlı bu oyunu yaptı. Sonra programlamaya giderek daha fazla ısınmaya başlayıp bu seferde 3D oyun geliştirmeye başladı. WW3 adlı bir savaş simülatörü programı yazdı.

Colin; kolejde okuduğu dönemde yazılım ve programlama konusunda daha derine girmeye başladı ve kendini bu konuda geliştirdi.

Makine mühendisliği ve elektrik mühendisliğine her zaman yakın olduğu için bina devreleri ve bilgisayarlarla uğraştı.

Üretken şekilde düşünmek, belirli düzeydeki uygulamalar geliştirmek, sorunları yeni şekillerde çözmek ya da başkalarının kodlarından öğrenmek için bir yeterliliği genç yaşta başlamasıyla elde etmiş oldu.Bu deneyim kendisini organize etmesine ve öğrenmesine çok yardımcı oldu.

İlk olarak 2013’te Bitcoin’e girdi ve çok etkilendi. Sadece bir şeyin ne zaman geleceğini bilme hissini inceledi ve şifreleme ile her şeyin nasıl çalıştığını ve daha güvenli hale getirmenin uygun yollarını anlamayı öğrendi. Bu sayede şuan ki konumuna gelmiş oldu.

Şuan ki konumuna gelirken kat ettiği yol boyunca hep akıl hocaları oldu. Bunlardan biri annesiydi. Üniversitede bilgisayar bilimi aldırdı ve yapay zeka okuması gerektiği yönünde kendisinin yönelendirdi.

Ayrıca 5. ve 6. sınıftaki LEGO’lardan yapılmış bir Mars Rover üzerinde çalışan başka bir arkadaşı vardı. Bu bir NASA yarışmasıydı ve yıl sonunda 3. olmuşlardı. Bunun da etkisi mutlaka vardı.

Bilgisayar progamlama konusunda ilk ilham aldığı ve öğrenmesine katkı sağlayan araç ise hesap makinesiydi.

Mentorlardan biri olan Dan parlak programcıydı ve Colin’e yeni şeyler yapmak için gerçekten ilham kaynağı olmuştu. Yol boyunca onu ve kişisel rehber olarak aldı. Genel olarak bakacak olursak, çok daha fazlasını bilen insanlardan öğrenmeyi sevdiği için kendi yaş grubundan ziyade yaşlı insanlara karşı daha bir yakınlığı vardı.

Nexus’u başlattığında, aslında ilk olarak Nexus değil, CoinShield olarak adlandırıldı ve Satoshi gibi bir arkasında felsefi değeri olan bir takma ad kullanmak isteği  için “Videlicet” takma adı kullandı.

Videlicet, açıkça açıkça görmek için Latince olan vidēre-licet’ten ya da görmesine izin verilen gerçeğin türetilmesinden türetilmiştir. Ve bilginin gizlenmesinin olduğu bir toplumda, “Bu gerçek ve bu değil” diye bir açıklama yapıyordu.

Özellikle CoinShield’ın tartışmalı olmasının en iyi yolu olduğunu düşünmesi sebebiyle başlangıçta anonim olmayı seçti. Daha sonra projeyi ilerletmeye başladı.

“Eh, muhtemelen bir noktada kimliğimi açığa çıkarmalıyım” kripto daha şeffaf olacak ve bunu ilk yapanlardan biri olmak üzereyim diye düşünerek önce Facebook’ta Colin Cantrell olarak itibar kazanmaya karar verdi. Bir sürü sorulara cevaplar vererek bu alanda artık kendisini bir kripto uzmanı olarak tanıtmaya başladı. Bu arada o sırada Nexus ile birlikte Videlicet yapıyordu. Bağlantıyı duyurduğu gün, ikisini bir araya getirdi ve küçük bir sıçrama yaptı ve Nexus o zaman doğdu.

Yukarıda belirtilen hususlar yatırım tavsiyesi olmayıp, konuya ilişkin bilgi edinmeyi, aksine ileride karşılaşılabilecek sorunların önüne geçmeyi ve tedbirli olunması gerektiği hususlarını içinde barındırır.

 

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.