Güncel Bitcoin Haberleri
Bitcoin
$52,011.23
+227.29
Ethereum
$3,009.03
+84.66
Litecoin
$69.05
-1.79
DigitalCash
$29.95
+0.02
Monero
$125.55
+5.6
Nxt
$0.00
-0
Ethereum Classic
$26.96
-0.17
Dogecoin
$0.09
-0

Coronavirüs, Finansal Krizde Bitcoin Fiyatının Düşmesinin 5 Nedeni

0 632

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Küresel borsaların önderliğindeki tüm diğer finansal sektör ile birlikte Bitcoin, coronavirüsün dünya çapındaki yayılmasının ardından son iki hafta içinde sert düşüş yaşadı.

Bitcoin’in yeni nesil güvenli liman kıymet varlığı olarak ortaya çıkma arzusunu takiben, halving süresine 2 aydan az bir süre kala Bitcoin ve kripto para piyasalarındaki düşüşler birçok Bitcoin takipçileri için bir kabus gibi geldi.

Aşağıdaki makalede, büyük satışlara neyin yol açtığını incelemeye çalışacağız ve Bitcoin’in para dünyasındaki rolü hakkında biraz bu konuya değineceğiz.

Küresel Piyasalarda Neler Oluyor?

Coronavirüs etkisi tüm dünya da panik etkisi yaratırken dünyanın önemli para işlem merkezleri de duruma kayıtsız kalamadı. Wall Street bu gelişmelere kayıtsız kalamayarak çok büyük düşüşler kaydetti.  Ana endeksler sadece bir ay önce ulaşılan tüm zamanların en yüksek seviyelerinden% 20-25 oldukça uzaktalar. New York Menkul Kıymetler Borsası, zararları en aza indirmek için 2008’den bu yana ilk kez ticareti birkaç kez durdurmak zorunda kalması olayın nedenli ciddi boyutlar kazandığını gösteriyor.

Düşüş kripto para piyasasını da es geçmedi. Hala daha riskli bir yatırım olarak kabul edilen Bitcoin ve çoğu kripto para, birkaç gün içinde% 50’ye kadar düştü ve halen aşağı veya yukarı yönlü ne yönde hareket edeceği bile uzman ve yorumcuları bile ikilemde bırakması yatırımcılara puslu bir hava olduğu ve dikkatli olunması konusunda uyarıyor.

Nakit Gıda Ve İlaç Almanın Tek Yolu

Bu satışların en çok ortaya çıkma nedeni, nakit olarak da bilinen istikrarlı likit varlıklara yönelik temel insani ihtiyaçtır. Finansal durum risk altında olduğunda, insanlar hayatta kalma durumuna geri döner. Bu nedenle, konut, yiyecek ve evet tuvalet kağıdı gibi temel ihtiyaçlarını karşılamaları gerekir. Yatırım yapmak artık bir öncelik değil.

Bu satırları yazarken, Bitcoin ile tuvalet kağıdı veya yiyecek satın alamazsınız. Sadece nakit para ile alabilirsiniz.

Bitcoin satıcıları arasında büyük miktarda kurumsal para vardı. Kripto topluluğu, son zamanlarda Bitcoin satın almak için gelen kurumsal para ve koruma fon paraları, sadece yatırım amaçlı Bitcoin satın aldıklarını hatırlamak zorundayız. Bunlar aynı zamanda küresel pazarın özkaynakları ile birlikte kripto portföylerini de paraya çevirmek için acele ediyordu.

Spekülasyon İçin Buradayız

Kripto para piyasası finans dünyasında çok genç. Ek olarak, hala nispeten küçüktür ve Bitcoin merkeziyetsiz olduğu için de arkasında merkezi bir otorite yoktur.

Bu nedenle, şiddetli hareketler ve dalgalanmalar, bazı yatırımcılar arasında varlıklarının değeri konusunda endişe yaratan BTC için doğal bir yaşam biçimidir. Bu da panik dönemlerinde kitlesel satışlara yol açabilir.

Ayrıca, BitMEX ve Binance Futures gibi Bitcoin kaldıraçlı ticaret borsalarının listesi, marj ticaretini kullanmak isteyen spekülatif tüccarların artan talebi ile başa çıkmak için sürekli olarak artmaktadır. Bu nedenle, Bitcoin gerçek bir “değer deposu” yerine spekülatif bir varlık haline geldi.

Etkileri geçen hafta açık ve net kanıtlanmıştır. BTC’nin fiyatı düşerken, Futures ticaret hacmi hızla yükseldi ve sonuçta rekor kıran tasfiyelere yol açtı . Bu gelişmeler hızlı bir şekilde fiyat düşüşünü hızlandırabilir.

İlginç bir şekilde, Bitcoin’in 3.600 dolara en ciddi düşüşünün tam zamanında BitMEX , “teknik sorunlar” nedeniyle çevrimdışı oldu. Yine de, başka bir popüler değişim FTX de dahil olmak üzere topluluk üyeleri, herhangi bir teknik sorun varsa şüphelerini dile getirdi .

PlusToken 3 Milyar Dolarlık Ponzi Şeması

Bu sebep aslında koronavirüs kriziyle ilişkili değildir. Ancak, Bitcoin fiyatı son zamanlarda düştüğünden, satış sürecinde bir artış görmüş olabilir.

PlusToken, 2019’da terk edilen bir Ponzi şemasıydı. Tıpkı Bitconnect gibi başka bir klasik piramit şemasıydı.

Ponzi, yatırımcılarına aylık getirilerini iki basamaklı olarak verdi; dolayısıyla Çin ve Kore’de ortaya çıkan hileli projenin parayla ortadan kalkması zaman meselesiydi.

Şirketin cüzdanları, projenin terk edildiği tarihte 3 milyar doların üzerinde kripto para birimine sahipti. O yılın ilerleyen dönemlerinde ve sadece son zamanlarda blockchain işlemleri, kurucuların paralarını satmak ve para kazanmak için karıştırdıklarını kanıtladı.

En son PlusToken ile yapılan işlem 13,000 Bitcoin değerinde ve o zaman 105 milyon $ piyasada boşaltarak karışıklık yaratmaya sebep oldu. Tarih 8 Mart 2020.

PlusToken kurucularının tüm madeni paralarını satıp satmadıkları hala bilinmiyor. Ancak sonunda bir gün sona erecek.

Zararına Satışları Kimler Yaptı?

Blockchain işlemlerinin devam eden bir araştırmasına göre, son Bitcoin satışlarının çoğu, son 1-2 yıl içinde alım yapan yatırımcılardan geldi. Çoğunlukla zararına satarak nakit para elde etmeye çalışanlar.

İnsan davranışı bazılarını kaybetme korkusundan beslenir.

HODL yıllardır var ve Bitcoin’in fiyatını bir yıldan daha az bir sürede 20.000 $ ‘dan 3.200 $’ a getiren 2018 kripto balon patlaması gibi başka önemli fiyat düşüşleri de yaşadı. Erken benimseyenler, genellikle, Bitcoin düştüğünde, zaman içinde iyileştiğinin farkındadır.

2008 Mali Krizi Altında Altının Fiyat Davranışı

Kıymetli metal altın genellikle nihai güvenli liman varlığı olarak kabul edilir. Sonuç olarak, son mali kriz olan Sub-Prime sırasında oldukça iyi bir performans sergiliyor olması lazımdı.

Ancak durum biraz daha karmaşıktır. 2008’deki son küresel mali kriz sırasında ve daha spesifik olarak Federal Reserve’in Bear Stearns şirket bankasını kurtarmak zorunda kaldığı Mart ayında, altın ons başına 1.000 doların üzerine çıkmıştı. Ancak daha sonra durgunluk kötüleştiğinde, kararlı çalışmasına devam etmek yerine, kıymetli metal altın fiyatı tepetaklak oldu.

Daha sonra, 15 Eylül 2008 Pazartesi günü, ABD bankası Lehman Brothers iflas başvurusunda bulunduğunda kriz doruğa ulaştı. Bu altı ay içinde, Altın önümüzdeki haftalarda 775 $ ve daha da düştü. Durgunluk sona erdikten ve yatırımcılar piyasaya döndükten sonra, altının fiyatı Ocak 2010’da 1,200 $ ‘ı aştı.

Sonuç olarak altının da güvenli bir liman olduğu algısını sarstı. Çoğu yatırımcı panik varlıklarını fiyat düşüşlerine yol açarak satar ve buna Bitcoin ve diğer kripto para birimleri dahildir.

Bitcoin’in Patlaması İçin En Uygun Koşullar..

İnsanların mevcut bankacılık sistemine olan güvenin kötüleşmesi durumunda hızla değişebilir. Bankalar yukarıda bahsedilen 2008 resesyonunun gerisindeydi. Hükümetler birçoğunu kefaletle serbest bırakmaya zorlandı. Ancak kitlesel görüş zaten sarsılmıştı.

Bugün, koronavirüsün patlak vermesi, birçok kirli sırrı ortaya çıkaracak olan şişirilmiş balonu  patlatmak  için sadece bir iğne gibi görünüyor .

Bankaların, değerini düşürecek para basmaya devam edeceği bir durumda, insanlar sonunda hükümetler ve bankalar dışında alternatif ödeme yöntemleri aramaya başlayabilir. Bu, Bitcoin’in beklediği görkemli bir an ve gelişme olabilir.

Ancak, bu durum şu an itibariyle gerçeklikten uzak ve kimse Bitcoin’in fiyatının daha da düşmeye devam edeceğini garanti etmiyor.

Yukarıda belirtilen hususlar yatırım tavsiyesi olmayıp, konuya ilişkin bilgi edinmeyi, aksine ileride karşılaşılabilecek sorunların önüne geçmeyi ve tedbirli olunması gerektiği hususlarını içinde barındırır.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.