Güncel Bitcoin Haberleri
Bitcoin
$64,090.75
+2729.18
Ethereum
$3,066.75
+123.22
Litecoin
$81.53
+3.53
DigitalCash
$29.87
+2.14
Monero
$117.25
+4.93
Nxt
$0.00
0
Ethereum Classic
$26.33
+1.57
Dogecoin
$0.16
+0.01

Dash Coin Nedir?

Coinmarketcap 17. Sırada Yer Alıyor.

0 720

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

DASH COİN NEDİR?

Dash coin (DASH) 2014 yılında X coin ismiyle Bitcoinin forklanması sonucu piyasaya çıkıyor. Yaratıcısı ve CEO su anonim ve gizli olmasına rağmen Evran Duffield olarak bilinmektedir. Şuan halihazırda Dash Ceo Ryan Taylor’dur. (3 yıl 10 aydır bu görevi yürütmektedir.) Sonra gizlilik anlamına gelen Dark Coin olarak değiştiriliyor. 2015 yılına gelindiğinde Bitcoin’in yasadışı işlerde illegal olarak çok kullanılması ve bu yönde kötü bir ün yapması sebebiyle tekrar isim değişikliğine uğrayarak şuan hali hazırda kullanılmakta olan Dash Coin (DASH) adını alıyor. Dash’ın anlamı ise Diji Cash yani Dijital Cash’den geliyor.

Dash Coin’i (DASH) kısaca tanımlamak gerekirse; gizlilik esaslı bir proje olmasıdır. İnsanların blockchain üzerindeki mahremiyet taşıyan gizlilik tabanlı en iddialı projelerden birisi.

Dash Coin (DASH) Teknik Olarak Nasıl Çalışıyor..

Dash Coin (DASH) X11 algoritma yapısı ile madencilik (mining) yapılan koin yapısına sahiptir. Dash Coin (DASH) madenciliği (mining) Asic cihazlarla yapılabiliyor. Bitcoin gibi merkeziyetsiz bir anlayışa sahip. Dash saniyede yapabildiği işlem sayısı 4000 yakın olduğu ifade ediliyor ve bu oldukça iddia bir işlem kapasitesi olduğunu da söyleyebiliriz.

Dash Coin (DASH) alt yapı olarak hibrit bir yapı kullanıyor. 2 katmanlı bir yapısı var. İlk katmanda %45 Madenciler (mining) var. İkinci katmanda ise; %45 masternodelar (Masternode kısaca: 7/24 sürekli faal olarak çalışan kripto para cüzdanı olarak tanımlayabiliriz) var. Kalan % 10 da Dash ekibine ayrılıyor. Burada % 10 luk pay ile amaçlanan Dash gelişime katkı sağlamak, güncelleştirme, pazarlama, maaş gibi giderler içi ayrılıyor. Masternode kurabilmek için 1000 adet Dash Coin (DASH) gerekiyor.

 

            Dash ile 3 farklı para gönderim sistemi mevcut. Bunlar;

  1. Düz gönderim En ucuz maliyetli, hızlı olmayan bir şekilde (hesaptan hesaba gibi)
  2. “İnstantsend” yöntemi ile senin ödemeni en öne koyarak bütün doğrulamaları yaptırmadan o an aktif olan 10 masternode seçerek, bu 10 taneden 5 tanesi seni onay verdiği anda işlemi hızlı ve anlık olarak gerçekleştirebiliyor.
  3. “Privetsend” parayı anonim olarak gizli gönderiyor. En masraflı gönderim şekli.

DASH Coin Güncel Kullanım Alanı

Dash (DASH) Güncel kullanım alanı olarak her ne kadar gizlilik esaslı olarak çıkmış olsa da artık yönünü değiştirmeye başlayarak günlük kullanımda beni kullanın olayına getirdi. Bunun için de hedef olarak Güney Amerika ülkeleri ve özellikle Venezüella’yı seçti. Şuan Dash Coin (DASH) toplam kullanımının %50 – %60 gibi büyük bir oranı Venezüella da aktif olarak kullanılarak gerçekleştiriliyor. Bunda Venezüella için birçok özel çözümler sunarak sonrasında bunları bütün Güney Amerika ülkelerine yaymaya başladılar. Özel çözümlerden biri sadece Venezüella’ya özel içinde 5 cüzdanı olan cep telefonu çıkardılar. Bu telefonların satış rakamları ile önemsenecek düzeyde gerçekleşti. İlk dört ayda 66.000 adet olarak duyuruldu. Güney Amerika Dash coin (DASH) mağaza kullanım sayısı ise 4000 üzerinde ve bu sayıyı daha arttırmayı hedefliyor.

Dash text özelliği ise internete gerek duymaksızın kripto para alıp göndermenizi sağlayan bir sistem ile sms yolu ile para alışverişine olanak sağlaması ile Venezüella da çok beğenildi ve aktif olarak kullanılmaya başlandı. Şuan bu özellik üzerinde Dash ekibi watssup ve telegram üzerinde kullanılmasını sağlayan sistemi de getiriyor.

Kripto para piyasasında en yakın rakibi Monero Coin (XMR)’dir.

 

DASH Coin Piyasa Değeri Nedir?

         16.01.2020 tarihi baz alarak bakacak olursak koin market piyasasında şuan 17. sırada yer alıyor.

16.01.2020 tarihi itibariyle Dash Coin (DASH) birim fiyatı 120,81 USD, 0,01398475 BTC olarak bulunmaktadır.

Yukarıda belirtilen hususlar yatırım tavsiyesi olmayıp, konuya ilişkin bilgi edinmeyi, aksine ileride karşılaşılabilecek sorunların önüne geçmeyi ve tedbirli olunması gerektiği hususlarını içinde barındırır.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.