Güncel Bitcoin Haberleri
Bitcoin
$52,011.23
+227.29
Ethereum
$3,009.03
+84.66
Litecoin
$69.05
-1.79
DigitalCash
$29.95
+0.02
Monero
$125.55
+5.6
Nxt
$0.00
-0
Ethereum Classic
$26.96
-0.17
Dogecoin
$0.09
-0

Decred Coin (DCR) Nedir? Her Açıdan Kapsamlı İnceleme..

Coinmarketcap 36. Sırada Yer Alıyor.

0 602

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Decred (DCR) Nedir?

Decred (DCR) , blok zincirinde merkezi olmayan yönetişime ve karar vermeye öncelik veren bir kripto para birimidir . Amaç, para biriminin madencileri ve sahipleri tarafından doğrudan oylanan ve yasalaştırılan iyileştirmelerle, özerk olarak çalışan bir kripto para birimidir.

Decred (DCR), bu ademi merkeziyetçi hedeflere ulaşmak için temel aldığı Bitcoin protokolünden bazı temel değişiklikleri içermektedir.

Decred (DCR), kripto meraklılarından karışık eleştiriler için ana ağını 8 Şubat 2016’da başlattı. Bazıları için Decred (DCR), Bitcoin’in başlangıçtan beri olması gereken her şeyi temsil ediyordu. Bunu, eşler arası bir ağ için ademi merkeziyetçilik ve demokratik karar almanın zirvesi olarak gördüler. Bu da saldırılara ve yeni özellikler için topluluk isteklerine hızlı bir şekilde yanıt vermesini sağladı.

Öte yandan, birçok şüpheci Decred’in (DCR) gerçekten yeni ve benzersiz olan tabloya ne getirdiğini sorguluyor. Diğer kripto para birimlerinin topluluk ihtiyaçlarını dahil etmek için mekanizmaları vardır ve Decred’i neden daha yerleşik bir para birimi üzerinde kullanmayı tercih edeceğiniz tamamen açık değildir.

Decred’in geliştiricileri ve topluluğu, ağın iyileştirmeleri ve değişiklikleri dahil etme protokolünün, uzun vadede piyasadaki en uygun kripto para birimi olmasını sağlayacağına inanıyor. Zamanla, Decred’in gelecekteki kripto para birimi kullanıcılarının ihtiyaçlarına en duyarlı olacağını ve bunun kullanıcı etkisine dayanan en önemli para olacağını iddia ediyorlar.

Bu Decred kılavuzunda şunları ele alacağız:

 • Decred Hangi Sorunu Çözmeyi Amaçlıyor?
 • Hibrit Çalışma Kanıtı ve Proof of stake Kanıtı
 • Anında İşlemler için Yıldırım Ağı
 • Decred Takım ve İlerleme
 • Piyasa Durumu ve Analiz
 • DCR Satış Noktaları
 • DCR Nerede Saklanır?
 • Sonuç: Güçlü Yönler ve Zorluklar

 

Decred Hangi Sorunu Çözmeyi Amaçlıyor?

Decred’in geliştiricileri kripto meraklıları ve erken Bitcoin uygulayıcılarıdır. Ancak Bitcoin’in çalışma biçiminde bir verimsizlik tespit ettiler. Madencilik faaliyetleri büyüdükçe, Bitcoin’in karar verme süreci daha merkezi hale geldi ve en büyük madencilik şirketleri Bitcoin iyileştirme süreci üzerinde büyük miktarda güç elinde tuttu. Buna ek olarak, bazı Bitcoin iyileştirmeleri yumuşak bir çatalla uygulanabilirken, Bitcoin yazılımında önemli bir değişiklik içeren neredeyse tüm iyileştirmeler, eski blok zincirinden sert bir çatal gerektirir.

Bu, 2017 yılında Bitcoin blok zincirinde önerilen SegWit2x sert çatalla sergilendi. Tartışmalar hızla arttı ve topluluk ağın geleceği konusunda ayaklanmalarda bulundu. Sonunda, sert çatal çıkarıldı çünkü madencilerden, kurumsal kullanıcılardan ve borsalardan yeterli desteği yoktu. Decred’e göre, madencilerin ve kurumsal kullanıcıların blok zincirinde bir iyileştirme üzerinde tuttukları bu tür bir güç, üretken değildir.

Topluluğun bir çatal üzerinde anlaşamaması durumunda, bağımsız gruplar Bitcoin açık kaynak blok zincirinin kendi sert çatallarını da oluşturabilirler. Bunu zaten Bitcoin Cash , Bitcoin Gold ve Bitcoin Diamond ile gördük . Bu sürgünler, farklı iyileştirmeler ve farklı hızlarda çeşitli iyileştirmeler uygulayarak, bir iyileştirme konusunda her fikir birliğine ulaşılmadığında Bitcoin topluluğunu kırıyor.

Decred, özellikle toplumu bölen sert çatalları azaltmayı veya ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır.  Decred’de sert bir çatal mümkün olsa da ve aslında proje yakın zamanda ilk tam kullanıcılı sabit çatalda gezinirken, Decred’in oylama protokolü, kullanıcıların aktivasyondan önce değişikliklere oy verebilmelerini sağlar. Daha sonra oylama geçtiğinde değişiklikler yayınlanır.

Hibrit Çalışma Kanıtı ve Proof of Stake Kanıtı

Decred, blok zincirindeki oylama protokolünü, iş kanıtı ile kazık kanıtı birleştiren hibrit bir tasarım  kullanarak gerçekleştirir . Hibrid sistemin arkasındaki temel prensip, her bloğun doğru nonce ile çıkarılması ve en az üç doğrulayıcı tarafından onaylanmasıdır. Hibrit sistem, iş kanıtı veya proof of stake kanıtı bireysel olarak zayıflıklarını azaltır. Madenciler hala blok ödülleri alıyor ve proof of stake  doğrulayıcıları da küçük bir ödül alıyor.

Madencilik basittir ve işlemciyi zorluk eşiğinin altına düşüren bir nonce bulmak için yarışan işlemcilerle Bitcoin gibi çalışır.

Kazık sisteminin kanıtı DCR sahibi herkese açıktır. DCR’nizi kullanarak, proof of stake sisteminin kanıtına katılmanıza olanak tanıyan bilet satın almayı seçebilirsiniz.  Bir madenci biletinizi bir bloğun parçası olarak dahil etmek zorunda kalacaktır ve her blokta sadece 20 bilet bulunabileceğinden, beklemeniz gerekebilir (veya daha önce dahil etmek için bir ücret ödemeniz gerekebilir). Maden çıkarıldıktan sonra biletiniz “olgunlaşmamış” olarak kabul edilecek ve 256 blok (yaklaşık 20 saat) geçene kadar piyango havuzunun dışında tutulacaktır.

Bundan sonra biletiniz havuza girer ve seçilmesini beklersiniz. Decred , 28 gün içinde% 50 seçilme şansınız ve biletinizin süresi dolmadan (yaklaşık 4 ay)% 99,5 oranında seçilme şansınız olacak şekilde tasarlanmıştır . Seçildikten sonra, bir bloğun doğrulanmasına yardımcı olacaksınız ve biletin fiyatı artı katılım için bir ödül ödülü alacaksınız.

Proof of stake süreci, Decred projesine daha uzun vadeli yatırım yapılmasını teşvik eder, çünkü DCR’niz siz proof of stake tutarken birkaç hafta bağlı kalacaktır. Neyse ki, diğer proof of stake sistemleri kanıtlarının aksine, biletinizin havuzda olduğu süre boyunca bilgisayarınızı açık tutmanız gerekmez. Bunun yerine, biletinizin seçilmesi durumunda sizin adınıza oy kullanacak bir proof of stake havuzuna katılabilir ve temettüyü size iade edebilirsiniz.

Protokolün Geliştirilmesini Onaylama

Madencilik ve istifleme kombinasyonunu kullanmak, Decred blok zincirindeki iyileştirme teklifleri ve çatallar söz konusu olduğunda herkesin oy kullanacağı anlamına gelir. Herkes iyileştirme için bir teklif sunabilir ve bu teklif önce Konsey’de incelenip oylanan bir grup Decred kullanıcısından Decred Meclisi’nden geçecektir.

Bununla birlikte, bu teklif mekanizması Ekim 2018’de Politeia’nın uygulanmasıyla değişti . Politeia ile topluluk, hangi projelerin blok ödülünden fon aldığı ve takip etmeye değer olduğu konusunda oy kullanabiliyor.

Bir geliştirme projesi tamamen geliştirilip test edildikten sonra, Decred kaynak kodunun yeni bir sürümüne, etkinleştirme olmaksızın “hareketsiz kod” olarak eklenir. Yeni gelişime oy vermenin ilk adımı, ağdaki düğümlerin büyük çoğunluğunun hareketsiz kod içeren yazılımın yeni sürümüne güncellenmesini gerektirir.

Yeni bir girişimde oylama, son 1000 bloğun yüzde 95’inin güncellenmiş kodla çıkarılması ve son 2016 bloklarındaki doğrulama oylarının yüzde 75’inin güncellenmiş kodu olmasıyla başlar. Düğüm sayısı bu “yükseltme eşiğine” ulaşır ulaşmaz oylama başlar.

Oylama 8064 blok (yaklaşık 28 gün) sürer ve hem madencileri hem de stakers’ı (bilet sahipleri) evet, hayır veya çekimser seçmeyi içerir. Oylama 40.320 oy veya 8064 bloğa ulaştığında sona erer. Bir gündem maddesinin geçmesi için yüzde 75 çoğunluk gerekir. Eğer evetler ya da oylar yüzde 75’e ulaşmazsa, oy 8064 blokluk bir sonraki oylama döneminde yeniden başlar ve çoğunluğa ulaşılana veya gündem maddesi sona erene kadar yeniden oylanır.

Topluluk bir gündem maddesini kabul ettiğinde, derhal aktif hale gelir. Güncellenmiş kodda halihazırda hareketsiz olduğu için, oylama hemen etkinleştirebilir. Tüm yönetişim verileri ve destekleyici bilgiler, Decred’in yönetişimi açık kaynak ve serbestçe erişilebilir kılmak için yeni Politeia projesi ile blok dışı olarak mevcuttur .

Anında İşlemler için Yıldırım Ağı

Decred ayrıca Yıldırım Ağı da uygulamaktadır  . Bu, Bitcoin dahil olmak üzere çoklu kripto para birimlerinin keşfettiği bir gelişmedir. Lightning Network, ödemeleri çözmek, ağ gereksinimlerini ve işlem hızlarını azaltmak için blok dışı bir yol olarak çalışır. Düzenli olarak iş yapan iki kullanıcının, her birinin eşit miktarda koyduğu kilitli bir kutu olan üçüncü bir hesap oluşturmasını gerektirir. İki kullanıcı birbirleriyle işlem yapmak istediklerinde, kutudaki fonların dengesini değiştirerek birbirlerine senetlerini gönderirler.

Örneğin, Alice ve Bob’un her biri bir Yıldırım Ağı kutusuna 10 DCR katkıda bulunur ve kutuda toplam 20 DCR bulunur. Alice Bob 2 DCR’ye ödeme yapmak istiyorsa, Bob’a kilitli kutularının dağıtımını 8 Alice, 12 Bob’a güncelleyen bir not gönderebilir. Alice’in bu notu blok zincirine göndermesine gerek yok. Bob ve Alice, kutuyu finanse eden ilk işlemlerin ötesinde blok zincirine bir şey eklemeye ihtiyaç duymadan önce 20 DCR marjı içinde serbestçe ileri geri hareket edebilirler.

Senet notlarına dayandığından, Yıldırım Ağı ödemeleri anında gerçekleşir ve doğrulama için blok süresine dayanmaz. Ayrıca madalyonun fraksiyonlarının mikro ödemeleri de olabilirler. Ek olarak, işlemleri blockchain’den çıkarmak, blockchain daha az işlem yapmak zorunda olduğundan daha fazla ölçeklenebilirlik sağlar.

Decred Takım ve İlerleme

Moreso, diğer birçok blockchain projesinden daha çok, Decred’i yönetiyor. Politeia’nın uygulanması ile projenin geleneksel bir liderlik ekibi yok.

2016 yılındaki kökenden bu yana, Decred oldukça başarılı oldu. Geliştirme ekibi 2017’nin ikinci çeyreğinde blockchain tabanlı zaman damgaları oluşturdu, o yıl Q3’te Bitcoin ve Litecoin ile zincir halinde atomik takasları tamamladı ve bildiğiniz gibi 2018 Ekim ayında Politeia’yı başlattı.

Yol haritasındaki sonraki kilometre taşlarından bazıları şunlardır:

 • Android cüzdan ve Trezor entegrasyonu
 • Yıldırım Ağı
 • Decrediton Politeia entegrasyonu
 • Gizlilik işlevselliği
 • Merkezi olmayan otonom varlıklar

Rekabet Durumu..

Bitcoin ve Litecoin gibi geleneksel kripto para birimleri dışında Decred , merkezi olmayan bir yönetişim odağı olan projelerle rekabet ediyor. Aragon , yönetişim odaklı bir kripto örneğidir. Bununla birlikte, Decred topluluğu projenin fiili para birimi haline gelmesiyle daha fazla ilgilenirken, Aragon merkezi olmayan özerk kuruluşlar (DAO’lar) etrafında odaklanmıştır.

Piyasa Durumu ve Analizi..

Kripto piyasası değişken, ancak DCR’nin fiyatı normdan daha da değişken. Şubat 2016’da piyasaya sürüldükten sonra, fiyat önümüzdeki yıl BTC ve USD değerinde yavaşça düştü. Bununla birlikte, 2017 yılının başında, fiyat sürekli olarak yükseldi ve tüm zamanların BTC’si ~ 0.0178 BTC’ye ulaştı. Bu altı aylık dönemde, DCR BTC açısından 38x, USD’de 95x büyümüştür. Fiyattaki bu çarpıcı artışa neyin yol açmış olabileceği belirsiz.

Bu etkileyici artıştan sonra, fiyat 2017 sonunda / 2018 başında büyük boğa koşana kadar düştü. O zaman, DCR 120 USD’nin üzerinde tüm zamanların USD fiyatına ulaştı. 2018 ayı piyasası boyunca DCR, Nisan / Mayıs aylarında düşüş eğilimini neredeyse önceki yüksek seviyelerine yaklaştı. Bir kez daha, bu fiyat hareketiyle örtüşen belirgin bir haber yoktu. O zamandan beri, fiyat istikrarlı bir şekilde düştü ve şu anda yaklaşık 16.50 $ (~ 0.00463 BTC) seviyesinde bulunuyor.

Garip bir şekilde, geliştirme güncellemelerinin DCR fiyatı üzerinde bir etkisi yok gibi görünüyor. Bunun yerine, yolda iyi yatırım fırsatları arıyorsanız Decred’in benimsenmesine odaklanmak isteyebilirsiniz.

18.02.2020 tarihi baz alarak bakacak olursak koin market piyasasında şuan 36. Sırada yer alıyor.

 

18.02.2020 tarihi itibariyle Decret Coin (DCR) birim fiyatı ₺130,21 TRY, 0,00219172 BTC olarak bulunmaktadır. 

DCR Satış Noktaları..

DCR satın almak için en iyi seçenekleriniz Binance ve Bittrex’tir . BTC’yi her iki platformda da ticaret yapabilirsiniz. UPbit’te KRW ile bir ticaret çifti olarak da mevcuttur.

DCR Nerede Saklanır?

DCR’nizi saklamak için ideal yer Decrediton cüzdanındadır. Bu bir Grafik Kullanıcı Arayüzüdür, bu nedenle Komut Satırı Arabiriminden daha kolaydır ve Mac, Linux ve Windows işletim sistemlerinde kullanılabilir. Bu cüzdanı kullanırsanız madeni paralarınızı yatırdığınızdan emin olun.

Ayrıca sahip Exodus üçüncü taraf seçenekleri olarak emrinde, Coinomi, ve Atom.

Güvenlik bir numaralı önceliğinizse, her zaman olduğu gibi, bir donanım cüzdanı mükemmel bir seçimdir. Ledger ürünler DCR desteklemez ve Trezor bazen kısa bir Decrediton entegre edilecek.

Sonuç: Güçlü Yönler ve Zorluklar

Decred’in en büyük gücü kendi topluluğudur. Kurucu geliştirme ekibi, büyük kripto projelerinden eski geliştiricilerden, özellikle Go programlama dilinde yazılmış bir Bitcoin sürümü olan btcsuite’nin geliştiricilerinden oluşuyor . Btcsuite’ın  açık kaynaklı Go kodu diğer projeler için de kullanılmıştır.

Ekip, Decred’i topluluk üyeleri için daha yararlı olacak şekilde genişleten harika özellikler oluşturabilirse, iyi yönetişim iyi kararları yönlendirdiği için Decred’in benimsenmesi büyümeye devam edecektir. Bununla birlikte, eğer Decred’in topluluğu hızlı gelişmeler için müdahale edemez veya örgütlenemezse, Decred kendisini kutudan daha iyi özellikler sunan yeni, heyecan verici kripto para birimleri tarafından çabucak geçebilir bulabilir.

Yukarıda belirtilen hususlar yatırım tavsiyesi olmayıp, konuya ilişkin bilgi edinmeyi, aksine ileride karşılaşılabilecek sorunların önüne geçmeyi ve tedbirli olunması gerektiği hususlarını içinde barındırır.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.