Güncel Bitcoin Haberleri
Bitcoin
$52,011.23
+227.29
Ethereum
$3,009.03
+84.66
Litecoin
$69.05
-1.79
DigitalCash
$29.95
+0.02
Monero
$125.55
+5.6
Nxt
$0.00
-0
Ethereum Classic
$26.96
-0.17
Dogecoin
$0.09
-0

Defi Nedir? Defi Projelerinin Geleceği Ne Olacak ?

Defi Coinleri Gerçekten Bir Tuzak Mı?

0 763

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Defi Nedir? 

DeFi; aslında merkezi olmayan finans merkez anlamına gelmektedir. Ticaret, borçlanma, borç verme, sigorta ve ödemeler gibi klasik finansal kullanım durumlarında kullanılmak üzere akıllı sözleşmelere imza niteliği taşıyan kodlar ile kodlanabilir. Bu kodlar DApps tarafından insanların birbiriyle bir finansal ağ kurması için kullanılabilmektedir.

DeFi Çıkış Amacı Nedir?

Çıkış amacı ise gerçekten ilgiyi hak ediyor. Birincil amacı ise blockchain ile birlikte akıllı sözleşme teknolojileri sayesinde izin almaksızın veya beklemeksizin, sansürsüz ve sınırsız finansal hizmet ekosistemi oluşturarak herkesin klasik alışılagelmiş finans hizmetlerinden yararlanmasını, ulaşmasını sağlamaktır.

DeFi Sisteminin Önemi Nedir?

Hepimizin bildiği üzere finans endüstrisi, merkezi olan bir yapıda işlemektedir. Bu da gerek devletler veya gerekse mahkeme kararı rahatlıkla hesaplarının takibine sebep olmaktadır. Para birimleri, tahviller, hisse senetleri, krediler ve hatta faiz gelirleri veya akışlarının arz talep dengesini düzenleme yetkinliği parmak ile sayılabilecek kadar az kurumun elindedir. Bankalar bunların başında gelmekle birlikte finansal kuruluşlarda para üzerinde doğrudan kontrollere sahiptir.

İşte burada devreye DeFi geliyor ve asıl önemi şimdi ortaya çıkıyor.

DeFi Sisteminin Bize Ne Fayda Sağlayacak?

DeFi sistemi sayesinde insanlar finansal hizmetlere tam anlamıyla eksiksiz erişime sahip olurlar. Ayrıca sahip oldukları varlıklarını ve bunlar üzerindeki kararları aracı kurum olmadan tamamıyla kendileri kontrol etme fırsatı sunar. Tüm bunlara rağmen, DApp’lerin kodlarının çoğu hepimizin bildiği Ethereum akıllı sözleşmelerinde saklandığından, arkasındaki kodlama sistemini onu nasıl okuyacağını bilen herkes tarafından erişilebilir. Dahası da var, bu DApp’lerin kontrol yollarından bazıları da merkezi olmayan bir yapıya bürünebilir. Bu özellikte insanlara çok daha fazla güç ve işlem süreci için daha fazla kontrol sağlamaktadır.

Defi Projelerinin Geleceği

DeFi genel bakış açısı ile bakacak olursak; geleceği olmakla birlikte kendi içerisinde daha çok yol alması gerekir. Ayrıca kendi içerisinde daha birçok eksiklik bulunmaktadır. Başta Ethereum Gas ücretleri yüzünden maliyet artışı olabilir ve bu kısım dikkatle üzerinde durulmalıdır. Maliyeti artan bir şeyin kullanım o oranda her daim düşer. Çünkü kimse fazladan ödemeler yapmak istemez sırf bu yüzden bankalar dahi birçok işlemde işlem ücretini kaldırdı veya azalttı. Yola çıkış stratejisine baktığımız da bu durum DeFi’ ye biraz zarar verebilir. Bunun haricinde ise akıllı sözleşme mantığını biraz daha geliştirmesi gerekmekte veya sigorta ile güvence altına alması gerekmektedir.

Analiz

DeFi projelerini daha üst seviyelere çıkarması beklenen temel unsur ise Ethereum 2.0 olan son güncellemesi. Vitalik Buterin bu yıl sonunda yapılacağı bilgisini de daha önceden vermişti.

DeFi projelerinin çoğalması ve hatta pazar payının yuzde 70 seviyelerine kadar ulaşması Ethereum üzerinde baskı oluşturmuştu. Ethereum üzerinde transfer ücretleri rekor düzeylere ulaştı ve aktarım hızlarında yavaşlamalara sebep olmuştu.

Bu olumsuzluklar; Ethereum ve Bitcoin deki düşüş az da olsa hız ve maliyetleri eski seviyelerine gelmesine yaradı ancak kalıcı çözüm Ethereum güncellemesi gelene kadar devam edeceği yönünde bir hava hakim.

Yani genel olarak, DeFi ’nin geleceği parlak gibi gözüküyor. DeFi, halkın güvenini gerçek anlamda kazanabildiği takdirde, geleceğin vazgeçilmez bir parçası olacaktır.

 

DeFi projesinin geleceği ve güncellemelerini www.bitcoingundem.com yakından takip etmekte olup, en yeni bilgileri sizlere ulaştıracağız.

Yukarıda belirtilen hususlar yatırım tavsiyesi olmayıp, konuya ilişkin bilgi edinmeyi, aksine ileride karşılaşılabilecek sorunların önüne geçmeyi ve tedbirli olunması gerektiği hususlarını içinde barındırır.

 

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.