Güncel Bitcoin Haberleri
Bitcoin
$52,011.23
+227.29
Ethereum
$3,009.03
+84.66
Litecoin
$69.05
-1.79
DigitalCash
$29.95
+0.02
Monero
$125.55
+5.6
Nxt
$0.00
-0
Ethereum Classic
$26.96
-0.17
Dogecoin
$0.09
-0

Eski Microsoft Çalışanı Bitcoin ile 10 milyon $ çalmaktan ve aklamaktan suçlu bulundu

0 542

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Seattle’daki ABD Bölge Mahkemesi eski bir Microsoft çalışanını 18 federal suçtan mahkum etti. İki yıldan kısa bir süre içinde 10 milyon doları üzerinde parayı çalan şahıs, eylemlerini gizlemek için bir bitcoin mix (karıştırma) hizmeti kullandığı ortaya çıktı.

18 Federal Suç İşlediği Ortaya Çıktı..

Volodymyr Kvashuk, Washington, Renton’da ikamet eden ve 25 yaşında olan, Ağustos 2016’dan Haziran 2018’e kadar Microsoft için bir yazılım mühendisi olarak tam zamanlı çalışan bir Ukraynalı uyruklu bir şahıstır.

Sonunda kovulmadan önce Microsoft’un çevrimiçi perakende satış programını test etmekten sorumluydu. Resmi Mahkeme Kararına göre Kvashuk, pozisyonunu dijital hediye kartları gibi “para birimi olarak depolanan değeri” çalmak için kullandı.

Başlangıçta, KVASHUK kendi hesap erişimini kullanarak toplam yaklaşık 12.000 $ değerinde daha küçük miktarlar çalmaya başladı.

Hırsızlık milyonlarca dolara yükselirken, KVASHUK diğer çalışanlarla ilişkili test e-posta hesaplarını kullandı. Bilgili bir yazılım geliştiricisi olan KVASHUK, sahtekarlığı ve internet satışlarını izleyecek dijital kanıtları gizlemeye çalıştı. Nihayetinde banka hesabına geçen fonların kaynağını gizlemek için bir bitcoin “karıştırma” hizmeti kullandı. Toplamda,  7 aylık yasadışı faaliyeti boyunca yaklaşık 2.8 milyon dolarlık bitcoin banka hesaplarına transfer edildi. Daha sonra KVASHUK, bitcoin’in bir akrabadan bir hediye olduğunu iddia ederek sahte vergi beyannameleri verdi.

Beş gün süren duruşmadan sonra, Seattle’daki ABD Bölge Mahkemesi tarafından hakkında iddia edilen 18 suçlamanın hepsinden suçlu bulundu. Bun suçlar;

  • 5 suç sahtekarlık,
  • 6 suç sahtecilik ile para aklama,
  • 2 suç kimlik hırsızlığı,
  • 2 suç yanlış vergi beyannamesi,
  • 1 suç posta dolandırıcılığı
  • 1 suç erişim cihazı sahtekarlığı
  • 1 suç korunan bir bilgisayara erişim sayılabilir.

Yargıç James Robart 20 yıl hapis cezası verdi..

ABD Savcı Yardımcısı Siddharth Velamoor; tartışmaları kapatırken KVASHUK’un “meslektaşlarının isimlerinin arkasına saklandığını” söyledi. sahtekarlık yapmak ve yolun her adımında aldatmak…. Bu basit bir durum… her neyse ona bakarsanız bu açgözlülük suçudur. ”

Yasadışı eylemleri sırasında, Kvashuk banka hesaplarına yaklaşık 2,8 milyon dolarlık bitcoin aktardı. Varlıkları göndermeden önce kaynağı gizlemek için bitcoin “karıştırma” hizmetlerini kullandı.

Duruşma sırasında Kvashuk, özel bir Microsoft projesi üzerinde çalıştığını iddia etti. Şirketi veya müşterilerini asla dolandırmak istemediğini ifade etti.

Mikser Kullanmayın Uyarısı…

Bahsedilen sayısız suçtan ceza alan Kvashuk’un; vergileri gizleme girişimi IRS-CI’nin Siber Suçlar Birimi’nin dikkatini çekti. 

Aslında Korner, bu hizmetleri kullanmayı düşünen herkese karşı bir uyarı yayınladı:

“Volodymyr Kvashuk, Microsoft’tan çalmanın yanı sıra hile ile gelirini gizleyerek ve yanlış vergi beyannameleri vererek hükümetten de çaldığını belirtti. Kvashuk’un büyük planı IRS-CI’nin Siber Suçlar Birimi’nin sıkı çalışmasıyla engellendi.Kripto para kullanarak ve mikserlerle aklama yoluyla tespitten kaçınabileceklerini düşünen suçlular dikkat çekiyor… yakalanacaksınız ve sorumlu tutulacaksınız. ”

Yukarıda belirtilen hususlar yatırım tavsiyesi olmayıp, konuya ilişkin bilgi edinmeyi, aksine ileride karşılaşılabilecek sorunların önüne geçmeyi ve tedbirli olunması gerektiği hususlarını içinde barındırır.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.