Güncel Bitcoin Haberleri
Bitcoin
$52,011.23
+227.29
Ethereum
$3,009.03
+84.66
Litecoin
$69.05
-1.79
DigitalCash
$29.95
+0.02
Monero
$125.55
+5.6
Nxt
$0.00
-0
Ethereum Classic
$26.96
-0.17
Dogecoin
$0.09
-0

Ethereum (ETH) Nedir? Her Açıdan Kapsamlı İnceleme..

Coinmarketcap 2. Sırada Yer Alıyor..

0 741

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Ethereum, aslında yüzlerce merkezi olmayan kripto para biriminin ve projenin kendi blok zincirlerini inşa etmek zorunda kalmadan inşa edilmesine ve devreye alınmasına olanak tanıyan açık kaynaklı bir blockchain tabanlı platformdur.

Kripto para dünyasındaki ikinci en büyük piyasa değeri ile Ethereum, yatırımcılardan ve kripto meraklılarından oldukça fazla ilgi görüyor.

Ethereum, statükoya sadece önemli bir değişiklik sunmakla kalmaz, aynı zamanda çeşitli endüstriler için derinlemesine çözümler sunan yeni uygulamaların hızlı bir şekilde geliştirilmesine ve konuşlandırılmasına izin verir.

Ethereum’un faydası programcılar ve teknoloji dünyası için açık olsa da, daha az teknoloji meraklısı olan birçok insan bunu anlamakta zorlanıyor. 

Ethereum ve Bitcoin

Ethereum ile ilgileniyorsanız, bir çeşit temel Bitcoin bilgisine sahip olma şansınız vardır.

Tüm kripto para birimleri kaçınılmaz olarak Bitcoin ile karşılaştırılır ve açıkça anlaşılmasını da kolaylaştırır.

Bitcoin; merkezi olmayan bir evrensel para birimi oluşturmak amacıyla 2009 yılında dünyanın ilk kripto para birimi olarak piyasaya sürüldü. Bu para birimi herhangi bir aracı finansal kurum gerektirmez. Ancak yine de güvenli ve geçerli işlemler sağlar. Bu, “ blockchain ” adı verilen devrimci bir teknoloji ile mümkün oluyor.

Blockchain, kayıtları sürekli olarak kaydeden ve doğrulayan dijital bir defterdir. Bitcoin işlemlerini izlemek ve doğrulamak için kullanılır. Küresel iletişim düğümleri ağı blok zincirini koruduğundan, hiçbir zaman bozulmaz. Ağa yeni bloklar eklendikçe, sürekli olarak doğrulanırlar.

Bitcoin’e benzer şekilde, Ethereum dağıtılmış bir kamu blockchain ağıdır. Hem Ethereum hem de Bitcoin, kullanıcılar arasında ticaret yapılabilen kripto para birimleri olsa da, ikisi arasında birçok önemli fark var.

Örneğin Bitcoin, dijital para biriminin sahipliğini izlemek için blockchain kullanıyor ve bu da elektronik para sistemini son derece etkili bir hale getiriyor. Diğer yandan Ethereum, bir uygulamanın programlama kodunu çalıştırmaya odaklanır. Uygulama geliştiricileri bunu büyük ölçüde Ethereum ağındaki hizmetler ve işlem ücretleri için kullanırlar.

Hem Bitcoin hem de Ethereum “merkezi olmayan” kripto paralardır. Yani merkezi kontrolleri veya düzenleme yetkileri yoktur. İlgili madenciler, Bitcoin veya Ethereum kazanmak için işlemleri doğrulayarak her ağı yönetir.

Ayrımı yapmakta hala sorun yaşıyorsanız , Ethereum’un Kurucu Ortaklarından Dr. Gavin Wood’un sözleri yardımcı olabilir:

“Bitcoin her şeyden önce bir para birimidir. Bu bir blockchain uygulamasının özel bir uygulamasıdır. Ancak, tek uygulamadan uzaktır. Benzer bir durumun geçmiş bir örneğini almak için, e-posta internetin belirli bir kullanımıdır ve elbette popüler hale getirilmesine yardımcı olmuştur, ancak başka pek çok şey var. ”

                                                           Gavin Wood

                                                            Ethereum Kurucu Ortağı

Ethereum, tamamen farklı bir amaç için blockchain teknolojisinin uygulanmasıdır.

Ethereum nedir?

Ethereum; merkezi olmayan uygulamaların (Dapps) oluşturulabileceği bir blockchain tabanlı merkezi olmayan platformdur.

Blockchain, her işlemi ve değişimi takip eden merkezi bir sunucu olmayan bir veritabanıdır. Kripto para birimlerinin ve merkezi olmayan projelerin büyük çoğunluğu bazı blockchain uygulamaları üzerinde çalışıyor.

Ethereum’un cazibesi, geliştiricilerin akıllı sözleşmeler oluşturmasını sağlayacak şekilde inşa edilmesidir. Akıllı sözleşmeler, belirli koşullar karşılandığında görevleri otomatik olarak yürüten komut dosyalarıdır.

Örnek verecek olursak; akıllı bir sözleşme teknik olarak “15 Haziran 2020’ye kadar editöre 1000 kelimelik bir makale gönderirse Mert’e 10 dolar öde” diyebilir ve koşullar karşılandığında Mert’e ödeme yapar.

Bu akıllı sözleşmeler, uluslararası bir halka açık düğüm ağı tarafından yürütülen Turing-komple Ethereum Sanal Makinesi (EVM) tarafından yürütülür.

Ethereum ağının kripto para birimine eter denir . Eter iki farklı işlev görür:

 1.    Ağına güç veren madencilik düğümlerini telafi eder. Bu, her şeyin idari düzeyde sorunsuz çalışmasını sağlar.
 2.    Akıllı sözleşme koşullarında insanlara ödeme yapar. Bu, kullanıcıları Ethereum platformunda çalışmaya motive eden şeydir.

Ethereum Tarihsel Gelişimi..

2011 yılında Vitalik Buterin adında 17 yaşındaki Rus-Kanadalı bir çocuk babasından Bitcoin’i öğrendi. Buterin; Bitcoin Dergisi’nin kurucu ortağı ve yayının önde gelen yazarı oldu. Buterin şu anda Ledger Yazı Kurulunda görev yapmaktadır. Akademik bir dergi olan Ledger, kripto para birimi ve blockchain teknolojisi hakkında orijinal araştırma makaleleri yayınlamaktadır. Yayın matematik, bilgisayar bilimi, mühendislik, hukuk ve ekonomi ile ilgili blockchain ile ilgili tüm konulara ilgi göstermektedir.

2013 yılında, programlama coşkusunu paylaşan tüm dünyadaki geliştiricileri ziyaret ettikten sonra Buterin, Ethereum’u öneren bir teknik inceleme yayınladı.

2014 yılında Ethereum’da tam zamanlı çalışmak için 100.000 dolarlık Thiel Bursu aldıktan sonra Waterloo Üniversitesi’nden ayrıldı .

2015 yılında Ethereum sistemi hayata geçti.

2017 yılında Ethereum 36 milyar dolarlık bir kapsama oranına ulaştı.

Buterin’in hedefi Bitcoin ile aynı, para biriminden merkeziyetsizliği Bitcoin’den daha fazla olarak getirmekti. Bu, Ethereum blok zincirine tam teşekküllü bir Turing-complete programlama dili oluşturarak başarılabilir.

Ethereum white paper; Ethereum ağda merkezi olmayan uygulamalar aracılığıyla inşa edilebileceğini ve potansiyel kullanım durumlarının bazıları hakkında bize ayrıntılı olarak bilgi veriyor. ama liste uzayıp gidiyor.

 •     Jeton Sistemleri
 •     Finansal Türevler
 •     Kimlik ve İtibar Sistemleri
 •     Dosya Depolama
 •     Bankacılık
 •     Merkezi Otonom Organizasyonlar
 •     Sigorta
 •     Veri Beslemeleri
 •     Bulut bilişim

Bu uygulamaları bu dapp’lar kendisi tarafından oluşturmaları yerine, Ethereum ağında Ethereum’un blok zincirini kullanabilirler.

Ethereum’un Kurucu Ekibi

2014 yılında Ethereum kurucu ekibi Vitalik Buterin, Mihai Alisie, Anthony Di Iorio ve Charles Hoskinson’tan oluşuyordu ve ek olarak Joseph Lubin’in takıma katılması da dikkat çekmişti. Lubin, şu anda yaklaşık 1.000 çalışanlı Brooklyn merkezli “girişim üretim stüdyosu” ConsenSys’i kurmaya başladı.

Ethereum crowdsale’deki en iyi alıcılardan biri olduğu söylenen Bitin’lerin sakladığı ConsenSys’e fon sağlayan Lubin, şirketin kalkınmasını finanse etmek için geçen yıl bazı Eterlerini satmaya başladığını söyledi.

Ethereum Sanal Makinesi

Bitcoin gibi ilk blockchain uygulamaları, kullanıcılara yalnızca önceden tanımlanmış bir diziyi işlemesine izin verdi.

Örnek verecek olursa; Bitcoin sadece bir kripto para birimi olarak çalışmak için yaratıldı.

Bu ilk blok zinciri projelerinin aksine, Ethereum kullanıcıların kendi operasyonlarını oluşturmalarına izin verdi. Ethereum Sanal Makine (EVM) bunu mümkün kılıyor. Ethereum’un çalışma ortamı olarak EVM akıllı sözleşmeler yapar. Her Ethereum düğümü EVM’yi çalıştırdığından, üzerine inşa edilen uygulamalar kendi blok zincirlerini inşa etmek zorunda kalmadan merkezi olmamanın avantajlarından yararlanır.

Akıllı Sözleşmeler..

Akıllı sözleşmeler, önceden belirlenmiş belirli koşullar karşılandığında otomatik olarak yürütülebilen bilgisayar kodu dizeleridir.

Tek bir merkezi otoritenin “yay” veya “nay” demesini istemek yerine, bu sözleşmeler kendi kendine yönetilir. Bu sadece tüm süreci daha etkili hale getirmekle kalmaz, aynı zamanda daha adil ve objektif hale getirir.

Örneğin, basit bir akıllı sözleşme kullanım örneği:

 •     Mert, 30 Ağustos 2020’de ETH’nin fiyatının 1000 doların üzerinde olacağına Eyüp ile 100 Ether’e (ETH) iddiaya girmek istiyor.
 •     ETH fiyatını belirlemek için kullanılacak bir veri feed’i üzerinde anlaşıyorlar.
 •     Her biri 100 ETH’yi akıllı bir sözleşmeye emanet eder ve kazanan 200 ETH’yi alır.
 •     30 Ağustos 2020’de veri feed’i sorgulanır ve sözleşme hemen kazanana para göndermeyi işlemini yürütür.

Akıllı sözleşmeyi kullanarak Eyüp ve Mert’ in birbirine güvenmesine gerek yoktur. Sadece veri akışına güvenmek zorundadırlar.

Bunun çok basit bir örnek olduğunu unutmayın. Birçok akıllı sözleşme son derece karmaşıktır ve harikalar yaratabilir.

Akıllı sözleşmeler; aracı gerektirmeden çeşitli görevleri otomatikleştirebilir. Akıllı bir sözleşmenin tek ihtiyacı, içine yazılan keyfi belirlenen kurallardır.

Ethereum’un Zorlukları ve Girişimleri

Finansal işlemlerin tek başına ele alınması, güvenilirlik ve güvenlik açısından oldukça karmaşık problemler ortaya çıkarmaktadır. Ethereum ağı, para dışındaki varlıkları ele alan genel amaçlı bir blok zinciri içerdiğinden, yalnızca finansal işlemlerin ötesinde daha karmaşık zorluklar da ortaya çıkar. Geleceğe doğru hareket eden Ethereum, ölçeklenebilirlik, enerji tüketimi, güvenlik, gizlilik ve merkeziyetsizlik sorunları ile karşı karşıyadır.

Paranın Ötesinde..

Genel amaçlı bir blockchain olarak, Ethereum’un para dışındaki varlıkları temsil eden bir mekanizmaya ihtiyacı vardır.  ERC-721 standardı; benzersiz değerli öğeleri işlemek için oluşturulmuştur. ERC kısaltması, Ethereum yorum isteğini temsil eder ve Ethereum Vakfı’nın ürününü geliştirmesi için resmi bir süreç sağlar. ERC-721 standardı başlangıçta son derece başarılı CryptoKitties koleksiyonlarının geliştirilmesini sağlamıştır. Ancak herhangi bir dijital varlığın temsiline izin verir.

Ethereum Algoritması..

Herhangi bir blockchain işlemleri sisteme yerleştirmek için güvenilir, adil, güvenli ve güvenilir bir konsensüs protokolüne dayanır. Bitcoin gibi Ethereum da bir Proof of Work (PoW) algoritmasını kullanıyor. Ancak Ethereum blockchain bir Proof of Stake (PoS) algoritması uygulamayı planlıyor.

Casper finality gadget’ı PoS’u bağımsız bir modül olarak uygular. Bağımsız bir modül olarak Casper, mevcut PoW sisteminin üstünde yaşıyor ve Ethereum ağını hem PoW hem de PoS’nin hibrit bir sistemi haline getiriyor. Ayrıca bağımsız bir modül olarak, ağın PoW bölümünün daha sonraki bir tarihte kaldırılmasına izin verir.

Casper PoS protokolü, sistemin bütünlüğünü korumak için oyun teorisi teşvikleri kullandı. Ayrıca daha fazla güvenlik sağlar ve PoW madenciliğinin gerektirdiği büyük enerji tüketimini azaltır.

Yükseklikleri Ölçeklendirme..

Ölçekleme, diğer blok zincirlerinde olduğu gibi Ethereum için büyük bir zorluktur. Ölçekleme, sistemin zorlanma veya stres göstermeden büyük ve büyüyen bir iş yükünü işleme yeteneğini tanımlar. Bunu hem görevleri tamamlamak için bir sistemin gücü ve verimliliği hem de bir kullanıcı deneyimi sorunu olarak düşünün. Kullanıcı bir düğmeyi tıklattıktan sonra yanıt beklemek için çok uzun süre beklerse, hayal kırıklığı sonucu ortaya çıkar ve kullanıcılar sistemden vazgeçer.

Web, ilk günlerinde de bu sorunla karşılaştı. İlk web uygulamalarında, kullanıcının bir web sayfasında yaptığı her işlem, sayfanın tamamının sunucudan yeniden yüklenmesi ve istemcinin tarayıcısında yeniden oluşturulmasıyla sonuçlanır. Web 2.0 geldi, sayfanın yalnızca ilgili bölümünü yenileme yeteneğini tanıttı ve duyarlı kullanıcı arayüzleri internette norm haline geldi.

Ölçekleme Üzerine Vitalik Buterin

Vitalik Buterin, ölçeklendirmeyi blockchain teknolojisinde ele alınması gereken birincil endişe olarak tanımlar.  Eylül 2017’de, Disrupt SF 2017 konferansında Naval Ravikant ile yaptığı röportajda aşağıdaki yorumları yaptı.

“Bitcoin şu anda saniyede üç işlemden biraz daha az işlem yapıyor ve dört saniyeye yaklaşırsa, zaten en yüksek kapasitededir. Son birkaç gündür Ethereum, saniyede beş iş yapıyor ve eğer altıyı aşarsa, aynı zamanda en yüksek kapasiteye sahiptir. Öte yandan, Uber ortalama 12 saniyede, PayPal birkaç yüz, Visa birkaç bin, büyük borsa  on binlerce sürüyor. IoT’ye gitmek istiyorsanız, yüz binlerce kişiden bahsediyorsunuz… ”

Ağa Yeni Bir Hayat Getiren Plazma..

Yıldırım Ağı’nın Bitcoin’e getirdiği şey, Plazma Ethereum’a getiriyor. Joseph Poon (Yıldırım Ağı protokolünün yaratıcısı) ve Vitalik Buterin ortaklaşa tasarlayıp Plazma meydana getirdi.

Yıldırım ve Plazma gibi çabalar, çevrimdışı çalışmayı bir yan zincire taşıyarak ağ üzerindeki stresi azaltır. Kullanıcılar, bu noktada ana blok zincirini kullanmadan, yan zincirdeki bir kanalda zaman içinde birden fazla işlem gerçekleştirir. Bir dizi işlem tamamlandıktan sonra, bu işlemlerin son durumu, tek bir ücretle tek bir işlem olarak ana blok zincirine geçer. İşlenecek çoklu etkileşimler böylece blok zincirinde tek bir eyleme indirgenir ve sonuç olarak kaynaklar üzerindeki baskıyı azaltır ve ölçeklenebilirliği artırır.

Ölçeklenebilirlik..

Bilgisayar bilimi, bir yere bir şey koyma, sonra onu istediğiniz zaman geri getirme sanatına dayanır. Yalnızca gereksinim duyduğunuz şeyleri, erişimi basit ve zarif hale getirecek şekilde depolamak ve yalnızca gereksinim duyduğunuz şeyleri almak ve hepsini olabildiğince çabuk yapmak verimliliği tanımlar.  Parçalama, veri alımını iyileştirmek için verimli bir şekilde depolamak için bir teknik sunar.  Ve verimlilik ölçeklenebilirliği belirler.

Parçalama, temel olarak verileri ayrı parçalara ayırmanın ve ayrı olarak saklamanın yollarını tanımlar. Sonuç olarak, yalnızca ilgilendiğiniz verileri içeren küçük parça ile uğraşmanız ve tüm sistemde bulunan her veri parçasından geçmemeniz gerekir. Veritabanı teknolojisi ölçeklenebilirliği artırmak için uzun süredir parçalamayı kullanmıştır ve şimdi Ethereum Vakfı parçalamanın blockchain teknolojisini nasıl geliştirebileceğini araştırmaktadır .

Raiden..

Benzer şekilde, Raiden ayrıca Aydınlatma ve Plazma’ya benzer yan zincir kabiliyeti sunar. Raiden, Ethereum Vakfı’nın bir projesi değil, bağımsız bir şirketin ürünüdür.

Merkezi Olmayan Uygulamalar (Dapps)

Çoğumuz bir uygulamanın (uygulama) ne olduğunu oldukça iyi anlıyoruz. Bir uygulama, resmi olarak kullanıcının belirli bir amacını yerine getirmek üzere tasarlanmış ve yazılmış bir program veya yazılım parçası olarak tanımlanır. Uygulamaları her gün kullanıyoruz. Uygulamalar, banka bakiyemizi kontrol etmemize, canlı bir resim akışında gezinmemize izin veriyor.

Dapps benzer işlevlere sahiptir. Ancak merkezi bir kaynak yerine tüm düğüm ağında çalışır. Merkezi olmayan olmaları dapp’lere geleneksel uygulamalara göre büyük bir avantaj sağlar.

Sunucu kapalı olduğu için Instagram’ın ne zaman devre dışı olduğunu biliyor musunuz ? Daps ile bu olmaz. Zomato ne zaman hacklendi ve 17 milyon insanın bilgisini açığa çıkarmaya ne dersiniz ? Bu da olmaz.

Ayrıca, Dapps:

 • Açık Kaynak – Dapps, kullanıcıların uygulama kodunu hem ön uçta hem de arka uçta görüntülemelerini sağlar. Aksi belirtilmedikçe kabataslak “konumunuzu kullanmamıza izin verir” karışıklığa yol açmaz.
 • Otonom – Dapps, kendilerine kodlanan kurallara göre otomatik olarak hareket eder. Dış müdahalelere izin vermez.
 • Güvenli – Veri ve protokoller blok zincirinde şifreli olarak saklanır. Kesinti yoktur.
 • % 100 Çalışma Süresi – Blockchain her zaman çalışır. Yani dapps için sıfır kesinti süresi. Çökme yaşanmaz.
 • Uygulaması Daha Kolay – Blockchain teknolojisinden yararlanmak isteyen geliştiricilerin yeni bir blockchain oluşturmasına gerek yoktur. Çerçeve var, dapp yaratıcılarına potansiyel olarak subpar bir çerçeve oluşturmak için harcanan emek ve zamandan tasarruf sağlar. Bu merkezi olmayan ağda çalıştırmak için dapps sadece işlem ücretleri öderler.

Çoğu durumda, ön uç kullanıcılar dapp’leri normal uygulamalardan bile ayırt edemez. Dapps, blok zinciri ile iletişim kurmak için genellikle HTML / JavaScript web uygulamalarını kullanır ve kullanıcılara bugün kullandığınız uygulamalarla aynı görünür.

Ethereum Uygulama Platformu..

Bitcoin finansal işlemler için bir ağ sağlarken, Ethereum merkezi olmayan uygulama geliştirme için bir platform sağlamayı hedefliyor. Sonuçta, bir programlama platformu üzerine inşa edilmiş iyi uygulamaların ciddiye alınmasını gerektiriyor. CryptoKitties bir süre popülerlik kazandı, ancak beklemeye ve Ethereum’un uygulama geliştirme için bir temel olarak ne kadar iyi hizmet ettiğini görmeye devam ediyoruz.

Quartz, Vitalik Buterin’e “Hangi merkezi olmayan uygulamaları ilginç buluyorsunuz? 14 Eylül tarihinde, 2017 şöyle cevap verdi ;

“Şimdiden gelişen birkaç kategori var. Bazıları çeşitli finansal uygulamalar, finansal sözleşmeler, türevler, yapıcılar gibi şeyler. Oyunlar başka bir oyun. Finansal olmayan alanda kimlik doğrulaması büyük bir hale geliyor. Tahmin piyasaları ile Augur ve Gnosis oldukça başarılı olacak. Ayrıca oldukça finansal olmayan bir alanda Akasha adı verilen ilginç bir şey var. Upvote, downvote ve spam önleme gibi şeyleri yönetmek için eter tabanlı kripto para birimi mekanizmalarını kullanan Ethereum tabanlı bir forum. ”

Ethereum Dapps Kullanımı 

Ethereum’un gerçek dünyayla kesişmesi, yenilik ve bozulma ile kaplıdır. Ethereum ağı üzerine kurulmuş, hem canlı hem de geliştirilmekte olan çok sayıda proje zaten var. İşte bu dapplerin en başarılı ve umut verici olanlarından bazıları.

Golem : Golem projesi, küresel bir süper bilgisayarı herkes tarafından kolayca erişilebilir hale getirmeyi amaçlıyor. Temelde bilgi işlem gücünün ilk merkezi olmayan paylaşım ekonomisi. Küresel bir pazar olarak, kullanıcılar boştaki bilgi işlem gücünü “kiralayarak” para kazanabilir veya bir süper bilgisayara erişim için para harcayabilirler. Hiç süper bilgisayar kullandın mı? Süper bilgisayarların maliyeti bir milyon dolar ile iyi bir milyar dolar arasındadır. Modern Tianhe-2 Süper Bilgisayar yaklaşık 18.400 Playstation 4s gücüne sahiptir. Golem’in hedefi, bu tür bir gücü dünyanın herhangi bir yerine sonsuz bir maliyetle kolayca erişilebilir hale getirmektir.

Golem Coin (GNT) Nedir? Her Açıdan Kapsamlı İnceleme.. konumuza göz atıp bilgi edinebilirsiniz.

Augur : Augur’un hedefi, tahmin piyasalarını kullanarak güçlü bir tahmin aracı oluşturmak için merkezi olmayan bir ağ kullanmaktır. Augur, kullanıcıları gelecekteki olayları doğru tahmin ettiği için ödüllendirir. Yüzey düzeyinde, merkezi olmayan bir iddia platformu gibi görünse de (hala çok değerlidir), Augur potansiyel olarak neredeyse her endüstri için güçlü tahmin verileri sağlayabilir. Tahmin piyasaları, tahminlerde bireysel uzmanlardan, geleneksel fikir yoklamalarından ve anketlerden daha doğrudur.

Augur (REP) Nedir? Her Açıdan Kapsamlı İnceleme.. konumuza göz atıp bilgi edinebilirsiniz.

Civic : Kullanıcı kimliklerini korumayı ve kimlik doğrulamasına blok zincir tabanlı, güvenli, düşük maliyetli, isteğe bağlı erişim sağlamayı amaçlamaktadır. Bu sadece kimlik sahtekarlığı için kullanıcılara yardım sağlamakla kalmaz, aynı zamanda sürekli kişisel bilgi ve arka plan doğrulama kontrollerine olan ihtiyacı da ortadan kaldırır.

Civic Coin (CVC) Nedir? Her Açıdan Kapsamlı İnceleme.. konumuza göz atıp bilgi edinebilirsiniz.

OmiseGO : OmiseGO vizyonu, halka açık bir blockchain’de daha düşük maliyetle ve yüksek hacimde merkezi olmayan değişim sağlayarak finansal kurumların, işlemcilerin ve ağ geçitlerinin sorunlarını ve verimsizliklerini çözmek. Bu, herkesin tek bir sunucuya güvenmek zorunda kalmadan ve fahiş ücret ödemeden; ödemeler, bordro mevduatları, B2B ticareti, tedarik zinciri finansmanı, varlık yönetimi ve sadakat programları gibi finansal işlemleri gerçekleştirebileceği anlamına gelir. Sistem en iyi para biriminin (ülke para birimi veya merkezi olmayan kripto para) kazanmasını sağlayacak şekilde inşa edilmiştir.

Storj: Storj’un amacı kullanıcıların STORJ kripto parası karşılığında fazla sabit disk alanlarını kiralamasını mümkün kılmak. Kullanıcılar bu nedenle Storj’ı ek sabit disk alanı kiralamak için de kullanabilirler.

Bunlar sadece Ethereum platformunda çalışan bir avuç farklı dapp. Daps ile gerçekten göze çarpan şey, kurucularının token satarak gerçek sermayeyi nasıl “artırabildikleri” dir. Geleneksel uygulamalar dış yatırım veya halka arz aramak zorunda kalırken, bir dapp basitçe “ICO” yu kurabilir ve şirketlerini kurmak için ihtiyaç duydukları sermayeyi artırabilir. Bu, finansman süreçlerinden sürtünmeyi ortadan kaldırırken, maalesef birçok alt par dappinin ICO’ya ulaşmasını ve istekli spekülatörlerden yararlanmasını mümkün kılmıştır.

Ethereum da Bloklar..

Artık Ethereum’un ne olduğu ve nasıl çalıştığı hakkında iyi bir anlayışa sahip olduğunuza göre, teknik düzeyde Bitcoin ile nasıl karşılaştırıldığını tekrar gözden geçirmek yararlıdır.

İki kripto para birimi farklı amaçlara hizmet ederken, Ethereum Bitcoin’e göre bir dizi fayda sağlar:

 1. Daha Kısa Blok Süreleri – Ethereum’da bloklar, Bitcoin’in 10 dakikalık oranına kıyasla yaklaşık 15 saniyede bir çıkarılır. Bu daha kısa süre, blok zincirinin işlem verilerini daha hızlı bir şekilde doğrulamasına başlamasına izin verir. Ancak daha fazla sahipsiz blok anlamına gelir.
 2. Daha Gelişmiş Ücret Yapısı – Ethereum işlem ücretleri depolama gereksinimlerine ve ağ kullanımına dayalıdır. Bitcoin işlemleri blok boyutu ile sınırlıdır ve birbirleriyle rekabet eder.
 3. Daha Gelişmiş Madencilik – Bitcoin madenciliği şu anda ASIC’ler (Uygulamaya Özgü Entegre Devreler) gerektiriyor ve büyük miktarda sermaye yatırımı gerektiriyor. Ethereum’un madencilik algoritması ASIC direnci göz önünde bulundurularak tasarlandı. Böylece oyun alanını normalleştirdi ve madenciliğin merkeziyetsiz olmasına yardımcı oldu.

Ethereum şu anda bir para birimi olarak Bitcoin’den daha iyi çalışıyor. Ethereum ile işlemleri daha hızlı bir şekilde güvenilir bir şekilde gönderebilir. Daha düşük işlem ücretleri ödeyebilir ve daha karlı bir oranda madencilik yapabilirsiniz (madenciler için kar ücretinin düşük olmasına rağmen).

Bununla birlikte, Bitcoin’in ticaret ve değer depolama perspektifinden nispeten daha istikrarlı bir fiyatı vardır ve bu nedenle daha iyi bir değer depolama seçeneği olarak işlev görür. Ethereum çok daha genç ama son yıllarda önemli miktarda zemine yayıldı. Ethereum kesinlikle bir para birimi olarak umut vaat etmesine rağmen, gerçek potansiyeli Bitcoin’in kodunda bulunmayan özelliklerde yatmaktadır.

DAO..

En ünlü DAO sadece DAO olarak biliniyordu. Neredeyse aynı isim insanlar için çok karışıklığa neden olur ve DAO’lara kötü bir itibar kazandırır.

DAO, esas olarak kendi yatırımcıya yönelik risk sermayesi fonu olarak işlev gören merkezi olmayan özerk bir örgüttür. Geleneksel yönetim yapısına veya yönetim kuruluna sahip değildir. Belirli bir merkeze bağlı değildir ve bunun yerine açık kaynak koduyla çalıştırılır. DAO, fon sahiplerine dapp’lerin DAO jetonları aracılığıyla yatırımı hak ettiği oy verme yetkisi vermek üzere kuruldu.

Dapps’ın bir onay süreci vardır:

 1.    Ethereum topluluğundaki saygın figürlerle beyaz listeye alın
 2.    DAO jetonlarına sahip olanlar tarafından oy verin
 3.    Başlamak için ihtiyaç duydukları DAO fonlarından pay alabilmek için oylamada% 20 onay alın.

DAO, tarihin en büyük kitle fonlaması kampanyasıyla ünlüdür ve 11.000’den fazla yatırımcıdan eterde 150 milyon dolardan fazla para toplamaktadır. DAO ayrıca en fazla 50 milyon dolara saldırıya uğradığı için ünlüdür. Bu saldırı kaçınılmaz olarak Ethereum topluluğunda bir bölünmeye neden oldu ve şimdi Ethereum (ETH) ve Ethereum Classic (VB) olarak bildiğimiz şeyi yarattı.

Bilgisayar korsanlığı DAO’nun “Bölünme İşlevi” yüzünden oldu. Çıkmak isteyen fonlar DAO, “Bölünmüş İşlevi” ni kullanabilir. Bu da onlara yatırım yaptıkları eteri geri verir. Tek şart, mevcut finansörlerin eterlerini geri çekmeden önce 28 gün boyunca tutmak zorunda kalmalarıydı.

17 Haziran 2016’da, bilinmeyen bir kişi veya bir grup basit bir işlevle Split İşlevinin güvenliğinde bir gecikmeden yararlandı. Bu sinir bozucu kolay saldırı, bilgisayar korsanlarının sisteme 50 milyon dolar kaydetmeden önce aynı DAO jetonlarını geri çekme isteklerini tekrar etmesine izin verdi.

Bu saldırı haberi Ethereum topluluğunda bir kaos yarattı. Bu saldırının Ethereum platformuyla ve DAO platformuyla ilgisi olmasa da, Ethereum topluluğunun birçok üyesi DAO’ya yatırım yaptı. Bir bütün olarak topluluğun, mevcut blok zincirini tamamen durdurarak ve sıfırdan yeni bir şey yaratan “Fork” haline gelen bir çözüm bulması için 28 gün vardı.

Yeni Ethereum (ETH) forkun sonucudur ve esasen saldırıdan önceki blok zinciridir. Eski Ethereum (Ethereum Classic – VB ) hala dahil olan hack ile orijinal blok zincirini çalıştırıyor.

Ethereum kurucuları da dahil olmak üzere Ethereum topluluğunun büyük çoğunluğu ETH ile birlikte dönüyordu ve küçük bir azınlık orijinal blok zincirine sadık kaldı.

Ethereum’da Gelecekteki Durumu.. 

İnsanlar kullanmayı bırakana kadar yazılım asla değişmez. Ethereum Vakfı , sistemde gelecekteki değişiklikler ve geliştirmeler için bir yol haritası izler. Hiçbir sistem yeterince hızlı çalışmadığından ölçeklendirme gelişmeye devam eder. Gizlilik çok önemlidir ve sıfır bilgi kanıtları üzerine araştırmalar devam etmektedir. Merkezi olmayan sistemler güvenliğe sürekli dikkat gerektirir. Geleceğin birçok yönü bilinmemektedir. Henüz piyasada olmayan bazı yeni ve popüler uygulamalar sistemden yeni yetenekler isteyebilir. Dünya değiştikçe, Ethereum gelişmeye devam ediyor.

Ethereum için gelecek parlak, ancak potansiyel belirsizliği yokda değil.

Analiz..

Ethereum’un etrafında çok fazla spekülatif ilgi olsa da, Ethereum ve dapp topluluklarının çok somut bir gelecek inşa etmeye odaklandıklarını belirtmek önemlidir.

Ethereum, blockchain’in olağanüstü bir uygulamasıdır ve yüzlerce projenin var olmasını mümkün kılmıştır.

“Blockchain manipülasyon sorununu çözüyor. Batı’da bu konuda konuştuğumda, insanlar Google’a, Facebook’a veya bankalarına güvendiklerini söylüyorlar. Ancak dünyanın geri kalanı organizasyonlara ve şirketlere o kadar güvenmiyor.  Yani Afrika, Hindistan, Doğu Avrupa veya Rusya. İnsanların gerçekten zengin olduğu yerler ile ilgili değil. Blockchain’in fırsatları henüz bu seviyeye ulaşmamış ülkelerde en yüksek. ”

                                                                                          Vitalik Buterin

                                                                                          Ethereum Kurucusu

Ethereum’un kurucularının birincil amacı, spekülatörleri bir ton para yapan bir kripto para birimi oluşturmak değil. Tamamen dünyayı değiştirmek. Ethereum topluluğu, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin yaptığı gibi ideolojik destekçileri çekiyor. Ancak kullanım durumları ona diğer madeni paraların çok ötesinde bir hayat veriyor.

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.