Güncel Bitcoin Haberleri
Bitcoin
$66,653.87
+618.83
Ethereum
$3,227.64
+42.32
Litecoin
$84.85
-0.2
DigitalCash
$31.42
+0.11
Monero
$123.23
+2.28
Nxt
$0.00
0
Ethereum Classic
$28.24
+0.11
Dogecoin
$0.16
0

Factom (FCT) Nedir? Her Açıdan Kapsamlı İnceleme..

Coinmarketcap 143. Sırada Yer Alıyor..

0 588

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Factom Nedir?

Factom; blockchain teknolojisinin değişmezliğini genellikle kendisiyle ilişkili para birimlerinden ayıran bir blockchain protokolüdür . Bu, işletmelerin blok zincirinde veri depolamasını daha kolay ve ucuz hale getirir.

Gerçek Bitcoin ağında görülen üç ana sorunu çözmeye çalışır :

 1. Hız – Bitcoin işlemleri tek bir onay için en az 10 dakika sürer. Bir işlemin tamamen işleme koyulmasından önceki 6 onaylı bir topluluk standardıyla, birçoğu bir saatten fazla sürer.
 2. Maliyet – Bitcoin işlem ücretleri artıyor ve daha fazla işlem ağa girdikçe bunu yapmaya devam edebilir.
 3. Şişkinlik – 1 MB’lık blok boyutlarıyla saniyede olası işlem sayısı sınırlanır. Ayrılmış Şahit (SegWit) ve Yıldırım Ağı’nın uygulanması bile Bitcoin’in ölçeklendirme sorunlarını engellemek için yeterli bir gelişme olmayabilir.

Ayrıca, Factom kullanılarak saklanan belgeler ve veriler kolayca denetlenebilir. Bu da işletmelerin güvenli ve doğru bir veri deposuna sahip olmaları için gereken maliyeti daha da azaltır.

Factom, önemli verilerin düzenli olarak el değiştirdiği işletmeler için özellikle yararlıdır. Arazi hibeleri ve tıbbi kayıtlar gibi belgelerin bir kişiden diğerine geçerken doğruluğu sağlamış olması gerekir. Blockchain’de veri depolamak, bu işletmeler için çok büyük bir değer sağlar. Kağıt kayıtların tutulması pahalıdır ve geleneksel dijital depolama kötü niyetli değişikliklere karşı savunmasızdır. Factom bu sorunların her ikisini de çözer.

Bu Factom kılavuzunda, ele alacağız:

 • Factom Nasıl Çalışır?
 • Factom Ekibi ve İlerleme Durumu
 • Piyasa Durumu
 • FCT Satış Noktaları
 • FCT Nerede Saklanır
 • Analiz

Factom Nasıl Çalışır?

Factom ağda iki simge kullanır:

 1. Factoids
 2. Giriş Kredileri

Factoids (FCT)

Factoids Factom kendi zinciri var ve diğer birçok kripto para gibi serbestçe alınıp satılabilir. Bu madeni paralar sistemi ademi merkezileştirir ve kullanıcıların ağa spam göndermesini önler.

Factom sunucuları, Factoids’i ağın bakımı için bir ödül olarak alır. Ağ, bu ödülleri fiyatlarından bağımsız bir süreçte sabit bir oranda (ayda ~ 73.000) serbest bırakır.

Giriş Kredileri (AK)

Protokol yoluyla Giriş Kredileri satın almak için Factoids’i kullanabilirsiniz . Giriş Kredileri devredilemez ve bunları yalnızca Girişler için ödeme yapmak veya Otorite düğümlerine oy vermek için kullanabilirsiniz .

İçsel değerleri çok az olduğundan, Giriş Kredilerini düşük güvenlikli bir alanda, hırsızların onları çalma riski az olan bir yerde saklayabilirsiniz.

Factom blok zincirine veri eklemek için Giriş Kredileri harcamanız gerekir. Giriş Kredisi harcadığınızda, onu satın alırken kullandığınız Factoidler sistemden kaldırılır.

Factoids’i Giriş Kredilerinden ayırmak, kripto para birimini anlamayan veya kullanmak istemeyen kullanıcılara Factom’u açar. İstedikleri para birimini kullanarak Giriş Kredileri satın alabilirler. Factom daha sonra açık piyasadan Factoids satın alır ve satın almayı kapsayacak şekilde yakar.

Factom Blok Zinciri..

Gönderdiğiniz her Girişin bir Zincir Kimliği vardır. Zincir Kimliği, hangi alt grubun Girdiyi içermesi gerektiğini belirler. Girdilerin boyutu en fazla 10 KB’dir. Ancak daha büyük dosyaları birbirine bağlamak için birden çok girdi kullanabilirsiniz.

Bir dizi Giriş bir Zincir oluşturur . Zincir, denetim izi bırakan Girişlerin sırasını kaydeder. Basitçe söylemek gerekirse, Zincirler klasörler gibidir ve girdiler klasörlere yerleştirdiğiniz dosyalar gibidir .

Bir Giriş Bloğu , belirli bir Zincir Kimliğine sahip tüm Girişlerin bir karma grubudur. Giriş Bloğunun, Girişlerin gerçek verilerini değil, yalnızca karmaları içerdiğine dikkat etmek önemlidir.

Her dakika, Birleşik Sunucular Giriş Bloklarının karmasını o zaman diliminden gruplayarak bir Dizin Bloğu oluşturur.10 Dizin Bloğu oluşturulduktan sonra (her 10 dakikada bir), bu Dizin bloklarının karmaları Bitcoin blok zincirine sabitlenir . Bu eylemi gerçekleştiren Otorite düğümü rastgele seçilir.

Ağın tasarımı denetim kayıtlarını kolay ve düşük maliyetli bir süreç haline getirir .

Bitcoin’de, bir işlemi doğrulamak için tüm blockchain geçmişine ihtiyacınız var. Factom için bu gerekli değildir. Dizin Blokları ve Zincir Kimlikleri’ni kullanarak kayıtları denetlemek için gereken bant genişliği miktarını büyük ölçüde azaltabilirsiniz.

Üç Sunucu Türü..

Factom, Raft algoritmasına benzer bir konsensüs algoritması kullanır . Bu algoritmayı kullanarak ağ, Federe Sunucular havuzundan rastgele bir lider seçerek fikir birliğine varır .

Birleşik Sunucular, Factom ağını çalıştıran birincil sunuculardır. Blockchain’e veri yazabilen ve Factoid ödülleri alabilen sadece onlar .

Bu sunucular, varlığını kanıtlamak için ağdaki takipçilere bir “kalp atışı mesajı” gönderir. Bir Federe Sunucu bir kalp atışı mesajı üretmezse, takipçiler hemen yerini almak üzere yeni bir Federasyon Sunucusu seçmek için bir seçim başlatırlar.

Denetim Sunucuları , Birleşik Sunucuların çalışmasını iki kez kontrol eder. Bir Federe Sunucu hata yaparsa, bir Denetim Sunucusu olur ve Denetim Sunucularından biri bir Federe Sunucuya yükselir.

Bu sunucular yaptıkları iş için ödül almazlar.

Takipçi Sunucuları yalnızca işlem istekleri yapabilir. Bir giriş isteği aldıklarında, isteği bir Federe Sunucuya iletirler.

Ağ, ilk Girişlerde denetim gerçekleştirmez, bu nedenle sisteme girmeden önce tüm Girişlerinizi denetlemelisiniz.

Factom Ekibi ve İlerleme Durumu

Factom projesi 2014 yılında başladı ve bu da onu blockchain spektrumunun eski ucuna yerleştirdi. Ekip o zamandan beri istikrarlı bir ilerleme kaydetti.

Factom’un ilk versiyonunu 2015’in başında yayınladılar ve token satışlarını o yılın ortasında yaptılar. 2015 yılının Ağustos ayında, Tak ve Kullan FinTech hızlandırıcısına kabul edildi ve Mayıs 2016’da Austin’in A-List start-up’larından biri olarak seçildi.

Austin, TX merkezli çekirdek ekip , blockchain alanında birkaç yıllık deneyime sahip birden fazla üyeye sahiptir.

Paul Snow, kurucu ve CEO olarak takıma liderlik ediyor. Ayrıca açık kaynaklı proje DTRules’ün Baş Mimarı olarak görev yaptı ve Texas Bitcoin Konferansı’nı kurdu.Factom’un şu anda 11 milyondan fazla girişi ve bazı önemli ortaklıkları var. Ekip, ABD sınırlarında toplanan veriler için denetim izleri sağlamak üzere İç Güvenlik Bakanlığı ile birlikte çalışıyor. Ayrıca , gelişmekte olan ülkelerdeki insanlar için tıbbi kayıtları saklamak için Gates Vakfı ile birlikte çalışıyorlar.

Haziran 2018’de bir Çin mahkemesi, Factom blockchain ile saklanan verileri yasal kanıt olarak kullandı ve gelecekteki davalar için bir emsal oluşturdu.

Mayıs 2018’de Factom ekibi, teknik incelemeleri M3’ün son önemli kilometre taşını tamamladı. İle M3 uygulanması , yetki sunucuları dokuz ülkede bağımsız operatörlere Factom, Inc. tarafından işletilmektedir olanlardan geçti. Ayrıca ekip, blockchain’in hızı üzerinde önemli iyileştirmeler yaptı, verimi 5 kat artırdı ve onay süresini 600 kat azalttı .

Rekabet Durumu..

Şirketin çok az doğrudan rakibi var. En büyük rakibi NEM bir yayımlanan whitepaper Apostil veri ve belgelerin noter tasdiki ve zaman damgası konusunda uzmanlaşmış.

Piyasa Durumu..

FCT fiyatı  , Haziran 2017’de tüm zamanların en yüksek seviyesine ( BTC’de) ~ 33.72 $ (~ 0.0135 BTC) ulaştı . 2017 yılının geri kalanının neredeyse tamamı için, fiyat Ağustos ayının sonunda kısa ömürlü bir artışla istikrarlı bir şekilde düştü. Kasım 2017’den başlayarak, FCT, Ocak 2018’de tüm zamanların en yüksek seviyesine (USD cinsinden) ulaşmak için Ocak 2018’de 77.65 $ (~ 0.00505 BTC) seviyesine ulaştı.

Bu boğa koşusunun ardından, FCT 2018’in çoğunda düştü ve yaklaşık dört dolarlık bir yere çarptı. Factom, 2018 ayı pazarından çıkmaya başlamış gibi görünen birkaç projeden biri oldu. Kasım başında, FCT fiyatı bir kez daha yaklaşık on dolara yükselmeye başladı ve bu fiyatın etrafında kaldı. Bu fiyat hareketi zayıf bir piyasa hissi zamanında meydana geldiğinden, Factom’un işletmeler arasında önemli bir kabul gördüğü anlamına gelebilir.

01.03.2020 tarihi baz alarak bakacak olursak koin market piyasasında şuan 143 Sırada yer alıyor.

 

01.03.2020 tarihi itibariyle Factom Coin (FCT) birim fiyatı ₺15,04 TRY, 0,00027974 BTC olarak işlem görmektedir.

FCT’nin fiyatı doğrudan ağ kullanım miktarına bağlıdır. Daha fazla işletme ağa katıldıkça, girişlerin FCT fiyatını etkileyecek olan Girişler göndermesi daha maliyetli hale gelecektir.

Yakılan FCT sayısı her ay yaratılan 73.000’den fazla olduğunda para birimi deflasyonist hale gelecektir. Bu başa baş noktayı geçmek fiyatı daha da artırmalıdır.

FCT Satış Noktaları..

Bitcoin ile bir ticaret çifti olarak Poloniex ve Bittrex üzerinden FCT satın alabilirsiniz .

Bu borsalarda FCT satın almak için önce Bitcoin’e sahip olmanız veya GDAX veya Gemini gibi başka bir borsadan bazılarını satın almanız gerekir. Oradan, alışverişi yapmak için Bitcoin’i aktarabilirsiniz.

CoinMarketCap, Factom için mevcut olan tüm borsaları ve işlem çiftlerini listeler.

FCT Nerede Saklanır..

FCT’nizi saklamak için önerilen iki cüzdan seçeneğiniz vardır:

 1. Güvenli (Şifreli) Kurumsal Cüzdan
 2. Defter Nano S

Enterprise Cüzdan Mac, Windows ve Linux’ta kullanılabilir.

FCT’nizi Ledger Nano S donanım cüzdanında da saklayabilirsiniz . Defter, kripto para topluluğundaki en güvenilir ve güvenli cüzdanlardan biridir.

Henüz FCT’yi destekleyen pek çok cüzdan değiller ama çekişiyor gibi görünüyorlar. Exodus’un yeni cüzdanı Eden , FCT’yi destekliyor, ancak hala yayın öncesi, bu yüzden kullanırken sorun yaşayabilirsiniz.

Analiz..

Factom, birden fazla endüstriye yayılan büyük bir sorunu çözen köklü bir projedir. Pazarlama ekibin odak noktası olmasa da, iş ortaklıkları oluşturmak ve ürünlerini geliştirmeye devam etmek için gölgelerde çalışıyorlar.

Ekip sadece önceki projelerde birlikte çalışma deneyimine sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda birkaç yıllık blockchain bilgisini paylaşır.

Proje büyüdükçe, FCT fiyatının nasıl tepki verdiğini ve deflasyonist bir noktaya ulaştığında veya ne zaman gerçekleşeceğini görmek ilginç olacaktır.

Yukarıda belirtilen hususlar yatırım tavsiyesi olmayıp, konuya ilişkin bilgi edinmeyi, aksine ileride karşılaşılabilecek sorunların önüne geçmeyi ve tedbirli olunması gerektiği hususlarını içinde barındırır.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.