Güncel Bitcoin Haberleri
Bitcoin
$52,011.23
+227.29
Ethereum
$3,009.03
+84.66
Litecoin
$69.05
-1.79
DigitalCash
$29.95
+0.02
Monero
$125.55
+5.6
Nxt
$0.00
-0
Ethereum Classic
$26.96
-0.17
Dogecoin
$0.09
-0

Genel Sekreter: Birleşmiş Milletler Blockchain’i Benimsemeli

0 386

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

 

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres, hükümetler arası  blockchain’in benimsemesi gerektiğini söyledi. Genel sekreterlik ofisi tarafından Forbes’ e verilen bir açıklamada , Guterres, ilk olarak bitcoin tarafından popüler hale getirilen teknolojiyi, yıllık 50 milyar dolar gelir elde eden örgütün önemli bir bileşeni olarak tanıttı.

Çin başkanının blok zincirini ulusal bir öncelik olarak lanse ettiği ve 6 milyar dolarlık Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu’nun bazı projeleri için bitcoin ve ethereum bağışlarını kabul etmeye başladığı bir zamanda gelen Guterres’in ifadesi, kripto para biriminin ve altta yatan blockchain teknolojisinin dünyanın en büyük organizasyonlarının en üst düzeylerinde ciddi olarak araştırılıyor.

Çin büyük ölçüde kara para aklamayı önlemenin ve vatandaşlarının işlemlerini daha iyi izlemenin bir yolu olarak blockchain’i kullanmaya odaklanmış gibi görünse de, Birleşmiş Milletler çalışmaları bağışçıların istedikleri şekilde harcandığını ve aynı zamanda örgütün dev tedarik zinciri.

“Birleşmiş Milletler’in dijital çağdaki görevimizi daha iyi yerine getirebilmesi için, Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine ulaşılmasını hızlandırmaya yardımcı olabilecek blockchain gibi teknolojileri benimsememiz gerekiyor,” diyor Guterres, özellikle Forbes’a verilen açıklamada .

Ekim ayında Guterres , 45 yıl içinde ilk kez ulusal komiteye Birleşmiş Milletler bütçesi sundu . 2020 için ayrılan 2.87 milyar dolar arasında, sürdürülebilir kalkınma hedefleri (SKH’ler) ve kurumlar arası işbirliği gerektiren diğer teknik projeler için geçen yıla göre yaklaşık yüzde 10 artışla 3.3 milyon dolar daha vardı.

Bu Guterres’in ilk kez blockchain’den bahsetmediği değil. Eylül 2018 yılında bir verdi konuşmayı yapay zeka ve diğer teknolojilerin desteğiyle, kısmen blockchain tarafından çözülebilir küresel güven eksikliğinden ya da ne o sözde “güven eksikliği bozukluğu,” üzerinde İngilizce, İspanyolca ve Fransızca küresel organizasyonların iç operasyonlarına ışık tutmaya yardımcı olur. 

New York’taki Birleşmiş Milletler genel kurulunda verilen konuşmada Guterres, SDG’lere ulaşmak için blok zincirinin potansiyelini ortaya koyarken bile “anonim kripto para birimi ödemelerinin yakınında” potansiyel kötüye kullanımı konusunda uyardı. İlk olarak 2015 yılında kurulan, yoksulluğun sona erdirilmesi ve sorumlu bir şekilde malların üretilmesi ve tüketilmesi dahil 17 SDG’nin 2030’larda tamamlanması bekleniyor.

Ajanslar arası işbirliğini kolaylaştırmak için Birleşmiş Milletler İnovasyon Ağı’nda beş tane blockchain projesi var. Örneğin, Birleşmiş Milletler Uluslararası Telekomünikasyon Birliği ve Gıda ve Tarım Örgütü, Papua Yeni Gine’deki domuz tedarik zincirlerini izlemek için ortaklık kurdu. Birleşmiş Milletler Sermaye Geliştirme Fonu Nepal’deki havaleler için blok zinciri araştırıyor; ve sahaya göre Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Ekvador’daki kakao tedarik zincirini izlemek için blockchain kullanıyor . 

Ekim 2019 yılında Unicef alınan destek Birleşmiş Milletler girişimler olduğunu problemlerini çözmek için blockchain kullanarak fon uluslararası girişimlere cryptocurrency kullanmanın ifade amacı ile, Ethereum Vakfı’ndan ilk Bitcoin ve Ethereum bağış. Lansmanda Unicef ​​USA, Unicef ​​France, Unicef ​​Australia ve Unicef ​​New Zealand projeye katıldı ve bu proje şimdi diğer ulusal ofisler tarafından araştırılıyor.


Bir kuruluşun BM büyüklüğünün kripto para birimini kabul etmesi ve blockchain ile başka uygulamalar oluşturması zorluğu abartılamaz. Unicef’in düzinelerce dahili paydaştan sadece dünyanın herhangi bir yerindeki herkesin aynı varlığı verebileceği veya alabileceği potansiyel fayda için kripto para bağışlarını kabul etmesi yıllar aldı.

BM’nin ara sıra rekabet eden ajansları arasındaki atıkları ve fazlalığı azaltmayı vaat eden ve bağışçılara bağışta bulundukları fonların uygun şekilde harcandığına dair daha fazla güven veren diğer blockchain uygulamaları, daha da uzun sürebilir. Araştırma şirketi Gartner , blockchain projelerinin% 90’ının önümüzdeki üç yıl içinde başarısız olacağını tahmin ediyor.

Genel sekreter Guterres’in BM’nin blockchain projeleriyle doğrudan teması olmasa da, hepsinin gerisinde. Eylül 2018’de, Portekiz’in eski başbakanı ve Ekonomi, Finans ve Planlama Parlamento Komitesi başkanı , sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmak için teknolojiyi kullanmak için 20 sayfalık stratejik bir plan yayınladı . Innovation Network’ün blockchain ve yapay zeka kullanımı. 

“BM Genel Sekreterinin Yeni Teknolojiler Stratejisi” olarak adlandırılan planda Guterres, yeni teknoloji referans grubunun desteğiyle, planın kendi yürütme ofisinde koordinasyon ve uygulanmasının sorumluluğunu üstlenerek üç aylık toplantılar başlattı. devam ediyor. “Neyin işe yarayıp neyin yaramadığını öğrenirken,” diye yazdı. “Bir yenilik kültürünü desteklemek için uygunluğunu sağlayarak ve küresel çabalarımızın ülke ve bölgesel düzeydeki deneyimlerden faydalandığını stratejiyi tekrar gözden geçirip güncelleyeceğiz.”

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.