Güncel Bitcoin Haberleri
Bitcoin
$68,822.15
-291.22
Ethereum
$3,923.01
+114.69
Litecoin
$84.80
+0.37
DigitalCash
$30.43
+0.37
Monero
$142.97
+1.06
Nxt
$0.00
-0
Ethereum Classic
$31.98
+0.32
Dogecoin
$0.17
0

Gnosis Coin (GNO) Nedir? Her Açıdan Kapsamlı İnceleme..

Coinmarketcap 166. Sırada Yer Alıyor..

0 2.287

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Gnosis Coin (GNO) Nedir?

Gnosis, Ethereum ağında merkezi olmayan bir uygulama (dapp) olarak oluşturulan bir tahmin pazarı platformudur . Platform, bir Hollanda Borsası’nın yanı sıra multisig cüzdanını da içeriyor. Ancak bu kılavuz için amiral gemisi ürünlerine, tahmin pazarına odaklanacağız. Bununla birlikte, bir tahmin piyasası oluşturmaktan daha fazlası, Gnosis kendi tahmin piyasası uygulamanızı oluşturmak için kullanabileceğiniz tüm bir altyapı katmanı oluşturuyor.

Bu Gnosis kılavuzunda şunları inceleyeceğiz:

  • Gnosis Nasıl Çalışır?
  • Gnosis Mimarisi
  • Gnosis Takımı ve Gelişimi
  • Piyasa Durumu
  • GNO Satış Noktaları
  • GNO Nerede Saklanır?
  • Sonuç

Gnosis Nasıl Çalışır?

Gnosis’in nasıl çalıştığını tanımlamak için, öncelikle bir tahmin pazarının tam olarak ne olduğunu ve neden değerli olduklarını özetlememiz gerekir.

Bir tahmin piyasası, gelecekteki olaylar hakkında bilgi toplamak için kullanıcı tahminlerini kullanır. Piyasadaki kullanıcılar, belirli bir olayın sonucunu temsil eden tokenler ile ticaret yaparlar. Bazı sonuçların diğerlerinden daha fazla ortaya çıkması muhtemel olduğundan, bu tokenler açık pazarda farklı değerlere sahip olur.

Zaman geçtikçe veya ilgili olaylar ortaya çıktıkça, bazı token sonuçlarının ortaya çıkma olasılığı artar ve böylece değerlerini arttırır. Olay meydana geldiğinde, nihai sonucu temsil eden jetonlar tam değer alırken, jetonların geri kalanı hiçbir değere sahip olmaz.

Bir Örnek Deneyelim..

Bir kullanıcı, “Amazon yeni merkezini nerede bulacak?” Tahmin pazarına bir etkinlik sorusu kaydeder.  Yanıt seçeneklerini içerir. Chicago, Atlanta, Austin, New York ve Diğer. Diğer bütün cevapların ihtimali yüzde 100 kadar ekler sağlamak için dahil edilmelidir. O içermiyordu ise diğer , cevaplardan hiçbiri doğru olarak sona olasılığı vardır olurdu.

Pazar açıldığında, diğer belirteçler muhtemelen en yüksek fiyatı getirir, çünkü diğer yüzlerce şehirden birinin dört özel seçenek üzerinde teklif alması inanılmaz derecede muhtemeldir. Ancak, şehirler ortadan kalktıkça, piyasa fiyatları tahminleri de buna göre ayarlanacaktır.

Diyelim ki Amazon son dört şehir seçimini açıkladı: Chicago, Atlanta, Los Angeles ve Boston. Austin ve New York tokenlerinin fiyatları, insanlar değersiz tokenlerini satmak için acele ettikçe hemen sıfıra düşecek. Haber iyi biliniyorsa, sahiplerin çoğu alıcı bulamaz.

Şimdi fiyatlar duyuru haberlerini yansıtmaktadır. Diğer bir tokenin fiyatı Chicago ve Atlanta tokenlerinin yaklaşık iki katı olmalıdır. Ancak, durum böyle olmayabilir. Topluluk, duyuru ile bile Chicago’nun seçilme şansına sahip olduğuna inanabilir. Bu nedenle, Chicago belirteci, ikiye karşı tek bir şehir olmasına rağmen , Diğer belirtecinden daha yüksek bir fiyata sahip olabilir .

Sonunda Amazon, Chicago’da mağaza açacaklarını açıkladı. Tahmin piyasası kapanır ve Chicago token sahipleri ödüllerini talep edebilirler.

Tahmin piyasasında para kazanmanın iki yolu vardır. Açık olan yol olayların sonucunu doğru tahmin etmektir. Daha az açık bir şekilde, piyasa koşulları değiştikçe sonuç belirteçlerini kâr için takas edebilirsiniz.

Tahmin Piyasalarının Değeri..

Tahmin piyasaları , bir grup insanın kolektif tahminlerinin, bir uzman olsalar bile, genellikle bir bireyinkinden daha doğru olduğu bir fenomen olan “kalabalığın bilgeliğinden” yararlanır .

Tahmin piyasalarının tahmin et eye yardımcı olduğu senaryo türlerinin sonu yoktur. İklim değişikliği, salgın hastalıklar ve fiyat tahmini gibi konularda bilgi toplamada faydalıdırlar. Tüm popülasyon üzerinde en olumlu etkiye sahip olacak politikaları belirlemek için bunları farklı yönetişim modelleri için de kullanabilirsiniz. Ve riskten korunma riskine yardımcı olmak için sigorta amaçları açısından değerlidirler.

Finans sektörü de tahmin piyasalarının varlıkların gelecekteki fiyatlarının olasılıkla belirlenmesinde yararlı olduğunu bulmuştur.

Gnosis Olympia + Yönetim Arayüzü..

Olympia Gnosis tahmin pazar uygulaması test sürümüdür. Bir noktada, bu üründe ücretsiz turnuvalara ev sahipliği yapıyorlardı, bu yüzden para harcamak zorunda kalmadan deneme şansınız oldu. Her iki günde bir, ekip size  farklı tahmin pazarlarında tahmin yapmak için kullanabileceğiniz belirli miktarda Olympia (OLY) jetonu tahsis eder . Piyasada başarılı olduysanız, Gnosis (GNO) jetonlarını kazandınız. Daha sonra, GNO’yu açık piyasada satabilir ve onlara parasal bir değer verebilirsiniz.

Not:  Görünüşe göre Gnosis ekibi o zamandan beri Olympia’yı piyasadan çıkardı. Ne zaman döneceği belli değil.

Gnosis’in bir sonraki aşaması Yönetim Arayüzüdür . Ekip, Aralık 2017’de bir beta sürümü yayınladı, ancak ana net sürüm için bir tarih açıklamadı. Yönetim Arayüzü temel olarak Gnosis’in tahmin pazarları için gösterge tablonuzdur. Burada dengenizi kontrol edip, pazarlara katılıp kendi pazarınızı yaratabilirsiniz.

Apollo (tahmin pazarı protokolünün 1.0 sürümü) Mayıs 2018’de piyasaya sürüldüğünden beri, Gnosis ekibi görünüşte Gnosis Kasası’na odaklandı. Kasa, Ethereum dapps ile etkileşim kurmak için etkili bir şekilde bir kripto para cüzdanı ve tarayıcısıdır.

Gnosis Mimarisi..

Gnosis üç ayrı gelişim katmanı içerir :

  1. Çekirdek Katman. Olaylar, sonuç belirteçleri, takas ve piyasa mekanizmaları için akıllı sözleşmeler içeren vakıf. Bu katmandaki tek ücret, piyasa üreticisinden sonuç jetonları satın alan kullanıcılara maksimum yüzde 0,5’tir. Ancak ekip bu ücreti ortadan kaldırmak için çalışıyor.
  2. Hizmet Katmanı. Chatbot ve stabilcoin gibi hizmetler sunar. Bir işlem ücreti modeli kullanır ve ekip, tüketici uygulamalarının öncelikle onunla etkileşime girmesini bekler.
  3. Uygulamalar Katmanı. Hizmet ve Çekirdek katmanlarının üzerine kurulmuş özel ön uç uygulamaları. Gnosis bazı uygulamalar geliştirecek, ancak çoğunluk hizmetlerini kullanmanız için sizden ücret alan üçüncü taraflardan olacaktır.

GNO ve OWL Jetonları..

Gnosis iki tip token içerir: Gnosis (GNO) ve OWL. GNO , ekibin ICOları sırasında sattığı ERC20 jetonlarıdır . 10 milyon GNO jetonu yarattılar ve başkalarını bastırmadılar. Bunlar açık piyasada işlem gördüğünü belirten jetonlardır.

GNO ile tahmin yaparak OWL jetonları alırsınız . Bunu yapmak için, GNO’nuzu akıllı bir sözleşmede kilitlemeniz gerekir, bu da onları devredilemez hale getirir. Aldığınız BAYKUŞ miktarı, kilit sürenizin uzunluğuna ve piyasadaki BAYKO tokenlerinin toplam arzına bağlıdır. Ekip, son 3 aydaki ortalama aylık OWL kullanım miktarından 20 kat daha fazla toplam OWL elde etmeyi hedefliyor.

İlk OWL nesli etkinliği Haziran / Temmuz 2018’de gerçekleşti.

Platformdaki ücretleri ödemek için OWL jetonlarını kullanırsınız ve 1 OWL her zaman 1 USD’ye eşittir. Gnosis, jeton ücretlerini almaz, bunun yerine onları yakar ve tedavülden çıkarır. Ücretinizi başka bir ERC20 jetonuyla da ödeyebilirsiniz. Bu seçeneği seçtiğinizde, Gnosis ücretlerinizle GNO satın alır ve GNO’yu yakar.

İdeal olarak, bu yanma ve istifleme mekanizması GNO arzını sınırlandırarak değerini arttırır. Öte yandan, Gnosis her zaman bir dolarda olmasını sağlamak için BAYKIN dağıtımını ayarlayacaktır.

Gnosis Takımı ve Gelişimi..

Gnosis ekibine Martin Köppelmann (CEO), Stefan George (CTO) ve Dr. Friederike Ernst (COO) başkanlık ediyor. Köppelmann ve George, platformda Ocak 2015’te ilk ConsenSys ortaklarından biri olarak çalışmaya başladı . Aynı yılın Ağustos ayına kadar, alfa ürününü Ethereum’daki ilk büyük DApp olarak piyasaya sürdüler.

Nisan 2017’de proje biraz tartışmalı bir İlk Para Teklifi (ICO) düzenledi. Hollandalı bir açık artırma tarzı fon toplama tarzı kullanarak, ekip on dakika içinde 12.5 milyon dolarlık sert kapağını vururken tokenlerin yüzde 95’ini elinde tuttu . Geri tepme sırasında ekip, tokenleri bir kasaya kilitledi ve bunları piyasaya atmama sözü verdi. Jetonlardan herhangi birini satmadan önce en az üç aylık bir uyarı verecektir.

Aralık 2017, Olympia platformunun lansmanını gördü. Ve ekip DutchX’i 2018’in ikinci çeyreğinde başlattı. Daha önce de belirtildiği gibi, 2018’de Apollo’yu da piyasaya sürdüler. Şu anda Gnosis Kasası’nı geliştiriyorlar. Bir iOS ürünü hala çalışmadayken Android ve Google Chrome için sürümler mevcuttur.

Ekip, Joseph Lubin (Ethereum kurucu ortağı ve ConsenSys kurucusu) ve Vitalik Buterin (Ethereum kurucusu ve baş bilim adamı) dahil olmak üzere oldukça saygın danışmanların bir listesini içerir. Web sitesi artık bu danışmanları listelemiyor.

Rekabet Durumu..

Augur , Gnosis’in ana rakibi. Biraz daha erken bir başlangıçla, Augur ekibi de bir tahmin pazarları platformu yaratıyor. Bazıları, daha adil bir token dağıtımı ve merkezden dağıtılmış kehanetlerle Augur’un bu ikisinin daha az merkezi olduğunu iddia ediyor.

Başka bir fark – Augur, piyasa ticareti için ETH ve REP’yi olayların sonuçlarını bildiren kehanetleri ödüllendirirken Gnosis yukarıda belirtilen token ödül yapısına sahip.

Piyasa Durumu..

Gnosis , Temmuz 2017’de tüm zamanların en yüksek Bitcoin fiyatı 0.141 BTC’ye (~ 357 $) ulaşmada başarılı bir başlangıç ​​yaptı . O zamandan bu yana, GNO fiyatı iyi olmadı. Aralık 2017’de ve Ocak 2018’in başında pazarın geri kalanında bir miktar yukarı yönlü hareket gördü, ancak Bitcoin’e göre fiyatı neredeyse değişmedi.

Jeton 2019 yılında yaklaşık 10 $ (~ 0.00292 BTC) ile yassılaştı – tüm zamanların en yüksek seviyesinin yüzde 98’inden daha fazla. Piyasadaki tokenlerin sadece yüzde 10’u ile bu iyi bir işaret değil. Takım çoğunluk hissesini sattıkça arzdaki artış nedeniyle fiyat daha da düşebilir.

Öte yandan, ürün sürümleri, tokenlerin kullanımı artacağından GNO fiyatına biraz destek verebilir. Ancak bu senaryo bu noktada pek olası görünmüyor.

20.02.2020 tarihi baz alarak bakacak olursak koin market piyasasında şuan 166. Sırada yer alıyor.

 

20.02.2020 tarihi itibariyle Gnosis Coin (GNO) birim fiyatı ₺116,96 TRY, 0,00199777 BTC olarak bulunmaktadır.

GNO Satış Noktaları..

Üzerinde Bitcoin veya Ethereum biriyle GnO satın alabilirsiniz Bittrex ve Kraken .

GNO Nerede Saklanır?

GNO bir ERC20 jetonudur, bu yüzden herhangi bir ERC20 uyumlu cüzdanda saklayabilirsiniz. En güvenli seçeneğiniz Ledger Nano S gibi bir donanım cüzdanı kullanmaktır . Ayrıca, MyEtherWallet’i GNO’nuzu ücretsiz, yine de biraz daha az güvenli bir seçim olarak saklamayı düşünmelisiniz .

Elbette, Gnosis Safe cüzdanınız da mevcuttur.

Sonuç..

Gnosis, tahmin piyasası uygulamaları için altyapı oluşturuyor. Buna ek olarak, proje, şirket içi geliştirilmiş bir Hollanda Borsası, çoklu cüzdan ve sağlam geliştirici araçları içerir . Ekip, kullanıcılara özelleştirilmiş bilgi aramalarında en iyi deneyimi sunarken, Gnosis’i dünyanın en verimli tahmin aracı haline getirme misyonuna sahiptir.

Düzensiz bir jeton dağıtımıyla bile, ekip hedeflerine ulaşıyor ve güncellemeler ve yeni işlevler sunmaya devam ediyor. Tahmin modellerinde makine öğrenimi ve kitle kaynak kullanımının büyümesi, Gnosis’in giderek daha değerli bir pazara büyük katkıda bulunma potansiyelini getiriyor. Ancak, son fiyat eylemi aksini gösteriyor.

Yukarıda belirtilen hususlar yatırım tavsiyesi olmayıp, konuya ilişkin bilgi edinmeyi, aksine ileride karşılaşılabilecek sorunların önüne geçmeyi ve tedbirli olunması gerektiği hususlarını içinde barındırır.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.