Güncel Bitcoin Haberleri
Bitcoin
$68,316.33
-999.61
Ethereum
$3,844.36
-46.9
Litecoin
$83.30
-1.66
DigitalCash
$30.02
-0.64
Monero
$141.24
+0.01
Nxt
$0.00
-0
Ethereum Classic
$31.32
-0.27
Dogecoin
$0.17
-0

Golem Coin (GNT) Nedir? Her Açıdan Kapsamlı İnceleme..

Coinmarketcap 84. Sırada Yer Alıyor..

0 790

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Golem Coin (GNT) Nedir?

Golem, ağındaki her makinenin bilgi işlem gücünü birleştiren dünya çapında merkezi olmayan bir süper bilgisayardır. Golem ekosisteminde, bilgisayarınızın yedek kaynaklarını karmaşık hesaplamaları ve görevleri gerçekleştirmek için ek güce ihtiyaç duyan diğer kişilere ödünç verebilirsiniz. Uber ve Airbnb’ye yol açan aynı eğilimi izleyen bu paylaşım ekonomisi, kullanılmayan ve / veya az kullanılan kaynaklarınızla ekstra para kazanmanın sağlam bir yoludur.

Flip tarafında, bilgisayarınızın güç işlemesini gerçekleştirdiği görevleri gerçekleştirmek veya hatta hızlandırmak için ağdan bilgi işlem gücü kiralayabilirsiniz. Doğal dil işleme (NLP), yapay zeka (AI) ve hatta DNA keşfi için makine öğrenimi gibi etkinlikler için rutin olarak yoğun hesaplamalar yaparsanız, kiralama idealdir. Bununla birlikte, Golem ekibi ilk olarak masraflar ve uzun bekleme süreleri ile dolu bir alan olan CGI sunumuna odaklanıyor.

Bu Golem kılavuzunda şunları ele alacağız:

 • Golem Nasıl Çalışır?
 • Golem Ağ Simgesi (GNT)
 • Golem Takımı ve Gelişimi
 • Piyasa Durumu
 • GNT Satış Noktaları
 • GNT Nerede Saklanır
 • Sonuç

Golem Nasıl Çalışır?

Bir istekte bulunanın tüm sürecini gözden geçirelim Golem ağını kullanarak (bir bilgisayar görevi gerçekleştirmek için gereken parti).

Basitleştirmek için, istekte bulunanın görevinin Golem’in sağladığı görev şablonlarındanbiriyle aynı sınıf olduğunu varsayalım . Değilse, istekte bulunanın görev tanım çerçevesini kullanarak görev için kendi kodunu yazması gerekir .Ancak, bu seçenek ilk iki sürümde mevcut değildir – Pirinç ve Kil. Görevleri görev şablonlarından farklı bir sınıfta gerçekleştirmek üçüncü sürüm olan Stone’da mevcut olacaktır.

Blender ve Luxrender , ilk Golem sürümü olan Brass’te bulunan sadece iki görev şablonu. Sonunda, görev şablonları kümesi ağa yeni şablonlar ekleyebileceğiniz ve kullanabileceğiniz Golem Mağazasına  dönüşecektir.

Yine de örneğimize geri dönelim. İstekte bulunan bir şablon seçtikten sonra, görev görev yöneticisine eklenir ve ağ görevle ilgili bilgileri alır.

Bir sağlayıcı (bilgi işlem gücünü sağlayan taraf), yayınlanan tüm görev tekliflerini alır ve en iyisini seçer. Bunu yaparken, görevleri yayınlayan her bir düğümün itibarını kontrol eder ve kötü bir üne sahip olanları reddeder. Bir sağlayıcı uygun bir teklif bulduğunda, talep eden kişiye bir fiyat ve bilgi işlem gücü bilgilerini gönderir. Buna karşılık, istekte bulunan kişi sağlayıcının çalışmak için yeterince yüksek bir itibara sahip olduğunu doğrular.

Her şey koşer ise, sağlayıcı IPFS yoluyla uygun kaynakları alır ve hesaplamayı görev bilgisayarında başlatır. Görev tamamlandığında, sonuçları IPFS ağı üzerinden istekte bulunan kişiye geri gönderir.

Ardından görev yöneticisi, sonuçları doğrulamak için bilgileri uygun düğüme iletir. İstekte bulunan kişi yedekli doğrulama için birden fazla düğüme göndermeye karar verebilir.

Son olarak, ödeme sistemibir Ethereum akıllı sözleşmesi ile bilgilendirilir ve fonlar talep edenden tedarikçiye taşınır.  Sağlayıcı doğru sonuçlar gönderirse ve talepte bulunan kişi zamanında ödeme yaparsa, her iki taraf da itibarında bir artış görecektir.

Ek özellikler..

Yukarıda özetlenen senaryonun dışında Golem, ilgili iki özellik daha içerir .

 • Uygulama Kayıt Defteri – Geliştiricilerin kendi Golem uygulamalarını yayınlamaları için bir Ethereum akıllı sözleşmesi. Bu, geliştiricilerin kullanıcıları ve talep edenlerin aradıkları araçları bulmalarını kolaylaştırır.
 • İşlem Çerçevesi – Geliştiricinin kendi ürettiği Golem uygulaması için bir işlem modeli uygularken izlemesi gereken bir dizi gereksinim.

Golem Ağ Simgesi (GNT)

GNT, kiraladığınız bilgi işlem gücü için ödeme yaptığınız bir ERC20 belirtecidir. Bir sağlayıcı olarak, GNT kiralama fiyatınızı uygun gördüğünüz her şeye ayarlamakta serbestsiniz. Golem bir pazar yeri olduğundan, bu fiyatların zaman içinde bir denge bulması gerekir. Ayrıca, mevduat sağlayıcı olarak göndermek ve Başvuru Kaydına katılmak için GNT’ye ihtiyacınız olacaktır.

Golem ekibi, ICO sırasında 1.000.000.000 GNT bastı ve bunun% 82’si kitle katılımcılarına dağıtıldı.

Golem Takımı ve Gelişimi..

Golem da bir danışmanım Julian Zawistowski tarafından yönetiliyor Definesi , video oyun endüstrisi için blockchain platformu. Ekip ilk olarak alfa, Brass’i Ağustos 2016’da yayınladı. Brass , CGI renderleme için iki araç olan Blender ve LuxRender’ı içeriyor. Daha sonraki sürümler aşağıdaki gibidir:

 • Kil  – Uygulama Kaydı ve Görev API’sını içerir. Bu sürümde, geliştiriciler platforma entegre olabilecektir.
 • Taş  – Sertifikasyon Mekanizması ve İşlem Çerçevesini içerir. Bu sürümle Golem, bir SaaS modelinde kullanılabilir.
 • Demir  – Artırılmış güvenlik ve kararlılığa sahiptir. Bu sürüm, geliştiricilerin korumalı alanın dışında çalışan uygulamalar oluşturmasına olanak tanır.

Golem ekibinin uzun vadeli vizyonu, “yarının yeni interneti” olarak hareket eden merkezi olmayan bir mikro hizmet platformu oluşturmaktır. Golem şu anda Brass Beta 0.18.2 sürümünde. Ekibin yavaş hareket eden gelişim zaman çizelgesinde bazı topluluk üyeleri üzgün. Ancak, diğerleri yavaş ve güvenli  olduğunu savunuyor  bu büyüklükteki bir proje için yaklaşımın gerekli .

Rekabet Durumu..

Golem’e ekibin SSS sayfalarında hitap ettiği birkaç benzer proje var . En dikkate değer proje iExec ; ancak, öncelikle zincir dışı hesaplamalar yapmak isteyen talep sahiplerine odaklanmaktadır. Golem ekibi, yakın gelecekte ikisi arasında herhangi bir kullanım-durum çakışması olmayacağına ve hatta daha sonra birlikte çalışabileceklerine inanıyor.

SONM ve BOINC da benzer sorunları çözmek için çalışıyor. SONM üçüncü taraf çerçeveleri kullanıyor, Golem kullanmıyor ve Golem ekibi BOINC’in daha merkezi bir çözüm olduğunu söylüyor.

SingularityNET ve DeepBrain Chain gibi yapay zeka odaklı blockchain projelerinin Golem ile rekabet  ettiğini , çünkü bunların hepsinin ağlarında bilgisayar kaynaklarını bir araya getirdiği iddia edebilirsiniz.

Piyasa Durumu

Ticaret geçmişi boyunca, GNT fiyatı ~ 0,01 $ (~ 0,00001 BTC) ila 0,66 $ (~ 0,00027) arasında geçici bir yüksek seviyeye geriledi ve ~ 0,20 $ (~ 0,00003 BTC) seviyesine düştü. Geçtiğimiz Aralık (2017) / Ocak (2018) döneminde, pazarın geri kalanında, yaklaşık 0.20 $ (~ 0.000031 BTC) seviyesine düşmeden önce tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 1.16 $ (~ 0.0008 BTC) seviyesine ulaştı.

GNT fiyatı daha sonra Nisan 2018’de keskin bir artış gördü ve 0.80 $ ‘ın (~ 0.000083 BTC) biraz üzerinde yerel bir zirveye ulaştı. Brass Alpha’dan Brass Beta’ya yapılan bu hareket büyük olasılıkla bu büyük değişikliğe neden oldu. Bu yüksek seviyenin ardından fiyat düşmeye devam etti ve 2019 yılında 0.06 $ civarında oldu.

Resmi olarak piyasa değeriyle ilk 10 kripto para birimi olan Golem sıralamada düştü. Beta sürümüne geçmek neredeyse iki yıl süren bir alfa ürünüyle yatırımcılar, ürünün geliştirilmesi için geçen süre içinde hayal kırıklığına uğrayabilir. Gelecekteki sürümler fiyat artışlarına neden olabilirken CGI şirket ortaklığı duyurusu da yardımcı olabilir. Tabii ki, fiyat bir boğa piyasasının geri dönüşünden de faydalanacak.

20.02.2020 tarihi baz alarak bakacak olursak koin market piyasasında şuan 84. Sırada yer alıyor.

 

20.02.2020 tarihi itibariyle Golem Coin (GNT) birim fiyatı ₺0,394255 TRY, 0,00000673 BTC olarak bulunmaktadır.

GNT Satış Noktaları..

GNT satın alabileceğiniz çeşitli borsalar var; ancak, BTC  ve  ETH ile bir ticaret çifti olarak Binance’deki en yüksek hacimle işlem görüyor . GNT ayrıca Huobi, Bittrex ve Poloniex’te de mevcuttur  .

Artık Golem beta kullanıma sunulduğundan, bilgi işlem gücünüzü kiralamanız için GNT de alabilirsiniz.

GNT Nerede Saklanır..

ERT20 desteği ile GNT’nizi herhangi bir cüzdanda saklayabilirsiniz. En popüler seçeneklerdir MyEtherWallet ve Mist . Birkaç şekel çekmeye hazırsanız , ek güvenlik için Trezor gibi bir donanım cüzdanı kullanmalısınız .

Sonuç..

Golem dağıtılmış bir süper bilgisayar ve bilgi işlem güç piyasasıdır. 2016’nın ortalarından beri mevcut olan madeni para, daha önce piyasa değeriyle ilk 10’a giren bir kriptoydu ancak o zamandan bu yana saflara düştü. Bu düşüş takımın ilerlemeyi bıraktığı anlamına gelmiyor.

Brass Alpha’yı sürekli geliştiriyorlar ve Brass Beta’yı yayınladılar. Buna ek olarak, teknik desteği artırdılar, topluluk erişimi sağladılar ve dünya çapında erişimlerini genişletiyorlar.

Golem’in topuklarında dolanan benzer projelerle, bu yıl yavaş ve istikrarlı bir şekilde yarışı gerçekten kazanıp kazanmadığını belirlemelidir.

Yukarıda belirtilen hususlar yatırım tavsiyesi olmayıp, konuya ilişkin bilgi edinmeyi, aksine ileride karşılaşılabilecek sorunların önüne geçmeyi ve tedbirli olunması gerektiği hususlarını içinde barındırır.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.