Güncel Bitcoin Haberleri
Bitcoin
$68,316.33
-999.61
Ethereum
$3,844.36
-46.9
Litecoin
$83.30
-1.66
DigitalCash
$30.02
-0.64
Monero
$141.24
+0.01
Nxt
$0.00
-0
Ethereum Classic
$31.32
-0.27
Dogecoin
$0.17
-0

Grin Coin (GRIN) Nedir?

Coinmarketcap 105. Sırada Yer Alıyor.

0 857

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Grin Nedir?

Grin özel, hafif, MimbleWimble blockchain projesidir . Monero ve Zcash gibi, Grin’in amacı da ağa katıldıkça kimliğinizi ve finansal geçmişinizi özel tutmaktır.

Tom Elvis Jedusor , MimbleWimble’ı 2016 yılında ilk kez önermesine rağmen, fikir sadece yakın zamanda değer kazandı. Grin, sıfırdan bir MimbleWimble blok zinciri inşa eden en önemli projedir. Ancak Bitcoin ve Litecoin geliştiricileri de olası uygulamalara bakıyor.

Bu kılavuzda şunları ele alacağız:

  • Grin Nasıl Çalışır?
  • Grin Takımı ve Gelişimi
  • Piyasa Değeri
  • Nereden Alınır Grin
  • Grin Nerede Saklanır
  • Son düşünceler

Grin Nasıl Çalışır?

Grin, MimbleWimble temeli olan birkaç projeden biridir. Bununla birlikte, ayrıntılara dalmadan önce, mevcut gizlilik çözümlerinin kusurlarını ve bazılarının MimbleWimble’ı neden teknolojik bir atılım olarak gördüğünü incelemek önemlidir.

Gizlilik Politikası..

Hayattaki çoğu şeyde olduğu gibi, bir blockchain’e gizlilik eklemek belirli maliyetlerle gelir. Yani, ek anonimlik daha fazla blockchain şişmesi ve bazı durumlarda belirli bir güven seviyesi getirir.

Halka gizli işlemler (RingCT’ler) gibi eski gizlilik özelliklerinin karmaşıklığı genellikle daha yüksek ücretlere ve daha düşük işlem hacmine yol açar. Ek olarak, zk-SNARKs ve CoinJoin, diğer iki popüler gizlilik stratejisi, kurulumlarında veya sürekli işlemlerinde bir üçüncü tarafa güvenmeyi içerir. Son olarak, birçok ‘gizlilik’ jetonu anonim olarak işlem yapmanızı gerektirmez, bu da tüm ağın anonimliğini zayıflatır.

MimbleWimble Varsayılan olarak Özeldir..

Ve anonimlik gerektirir. MimbleWimble blok zinciriyle herkese açık işlemler gönderme seçeneğiniz yoktur. Mimarisinin detayları oldukça karmaşıktır. Ancak bu kılavuz için üst düzeyde kalmaya çalışacağız.

MimbleWimble işlemleri iki kanıtlanabilir bileşen içerir :

  1. Çıktılar işlemin girdilerine eşittir.
  2. Eliptik Eğri Şifreleme (ECC) özel anahtarlarına sahip olmak, çıktıların sahipliğini garanti eder. Bu mekanizma, Bitcoin’in çalışma şekline benzer.

Bu iki bileşenin MimbleWimble’a özgü olması gerekmez. Ancak, ağ işlem tutarını açıklamadan ilk puana ulaşır . Ayrıca, işlemi gerçekten imzalamadan ikinci bileşeni kanıtlayabilirsiniz.

MimbleWimble işlemleri yalnızca bir dizi girdi, bir dizi çıktı, bir işlem ücreti ve özel bir anahtarın kanıtı sağlayan bir ‘imza’ içerir. Bu kadar. İşlemler herhangi bir tanımlayıcı bilgi içermiyor. 

Guguklu Döngüsü..

Grin, Cuckoo Cycle adlı bir Proof-of-Work algoritması kullanır . Madencilik yeteneklerini işlem gücü yerine bellekle etkin bir şekilde sınırlar. Bu nedenle, çoğu bilgi işlem donanımı, ASIC madencileri tarafından itilmeden madencilik sürecine başarıyla katılabilir. Ayrıca, ilk iki yıl boyunca, Grin topluluğu ASIC’leri verimsiz tutmak amacıyla her altı ayda bir madencilik algoritmasını değiştirmeyi zorlaştırıyor.

Grin bir dakikalık blok süresi ve saniyede bir GRIN şişirme oranı hedefler.

Grin Takımı ve Gelişimi..

Grin bloğunun oluşumu 15 Ocak’ta yaratıldı, bu da projeyi alandaki en gençlerden biri haline getirdi. Diğer birçok altcoinden farklı olarak, hiçbir merkezi ekip veya şirket projenin gelişimini desteklemiyor. Bunun yerine, topluluk bağışlarına dayanır.

Proje topluluğunun üyeleri , projenin finansmanını kapsayan bir Github sayfası oluşturdu. Ocak ayı lansmanına kadar devam eden proje yaklaşık 65.000 dolar topladı. Ve Mayıs ayında anonim bir kişi 300.000 dolar bağışladı.

Topluluk şimdiye kadar Grin’in ilk versiyonunu yayınladı. Temmuz ayında, proje bazı önemli güncellemeleri uygulamak için çatal olacak . Çatal, birkaç kilometre taşından ilki ve madencilik algoritmasında bir değişiklik, çoklu imza ve “sadece izleme” cüzdan desteğini içeriyor.

Yarışma..

Grin bir gizlilik parasıdır, bu yüzden anonimlik hedefi olan Monero , Dash , Zcash ve diğer kripto para birimleriyle aynı ligdedir . Yukarıda belirttiğimiz gibi, Grin, MimbleWimble’ı uygulamak için birkaç kripto para biriminden biri olarak ayrılıyor. Herhangi bir üne sahip sadece diğer MimbleWimble projedir Işın .

Piyasa Durumu..

Grin, öncül ve ilk para teklifi olmadan piyasaya sürüldü. Bu nedenle, fiyat 2019 yılı Mart ayında yaklaşık 3 $ ‘dan önce ilk birkaç ay boyunca sıçradı. İlk hareketi takiben, Grin’in fiyatı Haziran ayına kadar 2 ile 3 dolar arasında sabit kaldı.

Haziran ayının başından bu yana, madeni para fiyatı yüzde 150 arttı . Fiyattaki muhteşem yükseliş, Temmuz ayında yaklaşmakta olan sert çataldan kaynaklanıyor.

Grin topluluğu önümüzdeki iki yıl boyunca her altı ayda bir sert çatallar planlıyor. Bu fiyat artışı, köşedeki sert bir çatalla neler bekleyebileceğimizin bir göstergesiyse, bir sonraki aya kadar uyanık kalmak faydalı olabilir.

14.02.2020 tarihi baz alarak bakacak olursak koin market piyasasında şuan 105. Sırada yer alıyor.

14.02.2020 tarihi itibariyle Grin Coin (GRIN) birim fiyatı ₺8,62 TRY, 0,00014014 BTC olarak bulunmaktadır.

Nereden Alınır Grin..

Grin’i satın alabileceğiniz birçok platform var. İşlem hacminin büyük kısmı Hotbit’te gerçekleşiyor. Hotbit’te Grin için Bitcoin, Tether veya Ethereum ile ticaret yapabilirsiniz .

Gizlilik parası Poloniex , HitBTC ve KuCoin’de de mevcuttur . Kripto para biriminde yeniyseniz, başlamak için bitcoin satın almayla ilgili kılavuzumuza göz atın .

Mine Grin Nasıl..

Grin’i satın almak istemiyorsanız, madencilik başka bir seçenektir. Topluluk, “3,7 GB çok hızlı DRAM içeren GPU” önerir, ancak proje ilerledikçe bu durum değişebilir. Burada madencilik havuzlarının bir listesini bulabilirsiniz .

Grin Nerede Saklanır..

Grin bir yaşından küçüktür ve benzersiz bir blok zinciri kullanır, bu nedenle cüzdan seçenekleriniz incedir. Daha önce blockchain düğümleriyle uğraştıysanız, muhtemelen komut satırı arayüzü (CLI) cüzdanıyla ilgileniyorsunuzdur . Komut satırına aşina olmasanız bile, proje Github sayfasında geniş talimatlar sağlar.

Arayüzlü bir cüzdan arıyorsanız, GrinPlusPlus en iyi seçenektir . Topluluk tarafından oluşturulan bu cüzdan Mac ve Windows işletim sistemlerinde kullanılabilir.

Son Düşünceler..

Grin, yeni bir finansal gizlilik ve ölçeklenebilirlik dalgası oluşturan ilk kripto para birimi olabilir. Proje hala geliştirilmekte olsa da, birçok kripto topluluğu üyesinin tanınmasını sağlıyor. Şeffaf bir geliştirme ekibi ve taban fonları, Grin’in dikkatinizi çekecek dürüst bir proje olduğunu kanıtlıyor.  

Yukarıda belirtilen hususlar yatırım tavsiyesi olmayıp, konuya ilişkin bilgi edinmeyi, aksine ileride karşılaşılabilecek sorunların önüne geçmeyi ve tedbirli olunması gerektiği hususlarını içinde barındırır.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.