Güncel Bitcoin Haberleri
Bitcoin
$68,806.21
+164.89
Ethereum
$3,855.82
-4.3
Litecoin
$83.46
-1.05
DigitalCash
$30.08
-0.46
Monero
$141.62
+0.61
Nxt
$0.00
-0
Ethereum Classic
$31.34
+0.19
Dogecoin
$0.17
0

Güney Kore’de Kripto Para Birimleri Artık Yasal..

0 682

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Kripto Para Güney Kore’de Artık Yasal: Parlamento Kripto Para Yasası Geçti

Güney Kore, kripto para ticaretini yasallaştırma konusunda Hindistan’ın izinden gidiyor. Bundan böyle, dijital varlıklar Doğu Asya ülkesinde artık tamamen yasal hale geldi.

Kripto Para Birimleri Artık Güney Kore’de Yasal

Yerel bir rapora göre, kripto para ticareti artık tamamen Güney Kore hükümetinin yasal sistemine giriyor. Bu sonucu almak için Ulusal Meclis, Belirli Finansal Bilgilerin Raporlanması ve Kullanılması Yasasını değiştirdi.

Başkan Jae-in Moon, ülkenin parlamentosunda yapılan değişikliği imzaladıktan sonra, yasalaşma süreci başlayacak. İmzaladığı tarihinden itibaren 1 yıl, ardından 6 aylık bir yetkisiz kullanım süresi gelecektir.

Gerekli süre geçtikten sonra borsalar, finans kuruluşları ve token satışları gibi kripto para birimi ile ilgili işletmelerin yeni kurallara uyması gerekecektir. Bunlar, onaylanmış bir yerel banka ile gerçek adlı bir doğrulama ortaklığına sahip olması gerekmektedir. Böylece, doğrulanmış bir kişi tek bir banka hesabına atandığında, ülke para birimlerini yatırdıklarında veya çekerken kara para aklamanın önlenmesine yardımcı olması hedeflenmektedir.

Kripto para birimi ile ilgili işletmelerin de bir bilgi güvenliği yönetim sistemi (ISMS) sertifikası almaları gerekir. Kore İnternet Güvenlik Ajansı (KISA), kendileri ve kullanıcılar için hayati bilgi varlıklarını koruyabildiğinden emin olmak için her şirketi incelediğinde sertifikayı vericek. Tüm borsalar yasalaşmayı izleyen altı ay içinde uyma zorunluluğu bulunmaktadır. Aksi takdirde, kapatılma riski ile karşı karşıya kalacaklardır.

Kore yeni tasarısı, Hindistan Yüksek Mahkemesi’nin 2018’den RBI tarafından kripto yasağını kaldırmasından sadece bir gün sonra işleme girdi.

Fikirler Karışık..

Yeni bildiri, ülkedeki kripto para yatırımcıları arasında farklı bakış açılarının doğmasına sebep oldu. Bazıları yeni değişikliğin getirilmesinin olumlu bir işaret olduğunu savunuyor. Çünkü yeni önlemlerin ardından güvenlik tedbirlerinin artacağını belirtiyor. Hatta buna “Yeni Para Çağı” olarak adlandırıyorlar.

Ancak; bu konuya hala iyimser bakmayan bir kesim de var. Eklenen güvenlik önlemlerinin ülkedeki çoğu kripto para birimi borsalarının dışa veya yakın ülkelere kayma eğilimine zorlayabileceğine inanıyor. Bu olayın gerçekleşmesi sonrası bu faaliyetleri yapan firmaların azalması ile daha yüksek ticari komisyonların talep edilmesine yol açılacağı bekleniyor.

Lider Kore borsası Hanbitco’nun CEO’su Sunga Kim, yeni tedbirlerin nihayetinde hileli şirketlerin ortadan kaldırılacağı için kripto para birimine fayda sağlayacağını belirtti:

“Kripto para borsaları; sahtekarlık ve kara para aklama gibi olayları ortadan kaldırmak ve kendini şeffaf ve güvenilir bir endüstri olarak kurmak için bir temel oluşturuldu. Bu, yeni sermaye girişi ile endüstrinin gelişmesine yol açacaktır. ” yönünde açıklamalarda bulundu.

Yukarıda belirtilen hususlar yatırım tavsiyesi olmayıp, konuya ilişkin bilgi edinmeyi, aksine ileride karşılaşılabilecek sorunların önüne geçmeyi ve tedbirli olunması gerektiği hususlarını içinde barındırır.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.