Güncel Bitcoin Haberleri
Bitcoin
$52,011.23
+227.29
Ethereum
$3,009.03
+84.66
Litecoin
$69.05
-1.79
DigitalCash
$29.95
+0.02
Monero
$125.55
+5.6
Nxt
$0.00
-0
Ethereum Classic
$26.96
-0.17
Dogecoin
$0.09
-0

Hindistan Bitcoin Yasağını Kaldırdı..

Bitcoin ve Altcoinlere Etkisi Nasıl Olucak..

0 525

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Hindistan Bitcoin Yasağını Kaldırdı..

Hindistan Yüksek Mahkemesi Çarşamba günü, bankaların kripto para birimleri ile ilgilenen kuruluşlara hizmet vermesini yasaklayan 6 Nisan 2018 tarihli karar bozdu. Bu karar sonucunda artık Hindistan’da sanal para işlemleri yasal hale gelmesiyle doğrudan Hint rupisi (INR) banka hesaplarından kripto borsalarına para yatırabilecekler.

Bunun kripto para camiası için önemine gelicek olursak Hindistan’ın kripto pazarları arasında en büyüklerden biri olma potansiyeline sahip olan bir ülke. Bu karar ile birlikte kripto para Hindistan tarafından sevinç ile karşılanırken ülke çapında benimsemesine ve kullanıma ilişkin önemli bir adım olmuş oldu.

Finans Piyasalarının Görüşleri..

Kripto para borsası CoinSwitch.com’un genel müdürü Ashish Singhal, bir açıklamasında şunları söyledi. 

 

Singhal’a göre; “Hindistan, kripto para ticaret hacimleri açısından çok iyi gidiyordu ve RBI yasağından önce günde yaklaşık 50 milyon ila 60 milyon dolar katkıda bulunuyordu.

 

Kripto bankacılığı platformu Cashaa’nın kurucusu ve CEO’su Kumar Gaurav ise duruma ilişkin;

“Hindistan’da, farkındalık eksikliği ve RBI’nin kararı nedeniyle büyük bir hasar meydana geldi” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Kripto Para Piyasalarına Yansıması..

Binance’in geçen sene satın aldığı Hintli borsa WazirX’in kripto parası olan WRX, karardan sonra yüzde 45 değer kazandı.

05/03/2020 tarihi itibariyle coinmarketcap sıralamasında 285. sırada yer almaktadır. Güncel piyasa değeri ise; birim fiyatı $0,125196 USD, 0,00001377 BTC olarak sürdürmektedir.

 Hindistan Merkez Bankasının Yasak Sonrası Verdiği Tepki..

 

Merkez bankasının bankacılık kısıtlamaları getirdikten sonra daralan hacimler ve ticari bankalar, hesap sahiplerine kripto para birimi işlemlerine katılmamaları yönünde tavsiyelerde bulunmuştu.

Örneğin; Hindistan’ın en büyük kredi verenlerinden biri olan Kotak Mahindra Bank, son iki yılda kripto para borsaları için kredi kartı kullanımına karşı uyaran hesap sahiplerine özenle birden fazla bildirim e-postası gönderdi.

Kotak Mahindra Bank tarafından gönderilen bildirimlerde;

 

“RBI tarafından verilen talimatlara uygun olarak, Kredi Kartınızda herhangi bir sanal para birimiyle ilgili işlemler tespit edilmesi halinde, Banka’ nın Kredi Kartını kullanıma kapatıp engel koyacağı” yönündeydi.

 

Yasak olduğu dönemlerde çözüm olarak; Hintliler kripto tüccarları, herhangi bir finans kurumu ya da devlet otoritesinin müdahalesi olmadan kripto para birimlerinin bireysel hesaplara doğrudan aktarılmasına izin veren eşler arası kripto ticaret platformlarını kullanmak zorunda kaldılar.

Ayrıca; RBI’nin kararı, kripto para ticaretini yasadışı bir faaliyet olarak gören yasal karar olarak yaygın bir şekilde yanlış yorumlanması piyasalara olumsuz yönde etki oluşturmuştu. 

Yüksek Mahkemenin Verdiği Son Kararının Ardından Piyasalardaki Tepki..

Yargıtay’ın son kararı ile durumun pozitif yönde değişmesi bekleniyor…

Mumbai merkezli kripto para birimi borsası; WazirX’in yakın zamanda ticaret hacmiyle dünyanın en büyük borsası tarafından satın alınan Nischal Shetty, “WazirX’i içeren kripto borsaları artık ülke para birimi depozitosu ve para çekme işlemleri için bankacılık kanallarını etkinleştirebilecek” diyerek açıklamada bulunması yüksek mahkemenin verdiği karar neticesinde piyasalara olumlu yönde yansıması olarak gözlemlenmeye başlanmış oldu.

 

Shetty; Hint kripto para borsalarındaki hacimlerin yakın gelecekte 10 kat artmasını beklediği görüşünü de paylaştı.

CoinSwitch’ten Ashish Singhal, günlük ortalama hacminin 50 milyon $ ‘a kadar yükselmesini bekliyor.  RBI yasağı öncesinde görülen seviye bu seviyeyi aşabilir. 

 

1 milyarın üzerinde nüfusa sahip bir ülke olan Hindistan’da hacimlerde keskin bir artış oldu.

Yargıtay kararı; kripto para birimlerinin yasadışı olduğu ve piyasaya daha fazla yatırımcı çekebileceği yanılgısının silinmesine de katkı sağlayacaktır.

 CoinDCX İcra Kurulu Başkanı Sumit Gupta, “Kararın getirdiği netlik, bir bütün olarak kripto paraların benimsenmesine yardımcı olacak ve bu da hacminde bir artış gösterecek” olarak görüşlerini iade etti.

CoinDCX, son iki yılda Hindistan’ın kripto topluluğu adına RBI yasağı üzerindeki düşüncelerini aktif olarak dile getirdi ve kararın ardından banka havalelerine hemen izin verdiğini açıkladı.

 

Analiz..

Uzmanların genel fikir birliği olarak; Yüksek Mahkemenin verdiği kararın; şirketler, müşteriler ve kullanıcılar da dahil olmak üzere tüm paydaşların korunmasına yönelik uygun düzenlemelere yol açacağı yönündedir.

 

Ancak, üst mahkemenin kararına rağmen, hükümet hala kripto para birimlerini yasaklayabilir. 

 

Tandem’in kurucusu ve CEO’su Prashant Swaminathan finansal günlük gazetede karar sonrası hükümetten beklediği adımı;

“Hala Parlamentonun görüşmesi gereken bir yasa tasarısı var. Şekilleri ve formları değiştirdi. Ancak umarım bu, kripto para biriminin ülkede nasıl işlem göreceğinin çerçevesi olacaktır. ” şeklinde dile getirdi.

Dolayısıyla; Yüksek Mahkemenin piyasalara verdiği sevinç haberleri Hindistan’da kripto para hakkında hükümetin yönetmelik ve yasal adımlar olarak ne şekilde kararlar alacağı belirsizliğini koruyor.

Sonuç olarak, bu karar sonucu kripto para piyasalarındaki hacim artışı beklediği kadar güçlü olmayabilir.

Yukarıda belirtilen hususlar yatırım tavsiyesi olmayıp, konuya ilişkin bilgi edinmeyi, aksine ileride karşılaşılabilecek sorunların önüne geçmeyi ve tedbirli olunması gerektiği hususlarını içinde barındırır.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.