Güncel Bitcoin Haberleri
Bitcoin
$64,244.71
+1796.54
Ethereum
$3,067.80
+61.73
Litecoin
$82.38
+2.65
DigitalCash
$29.90
+1.32
Monero
$119.10
+3.82
Nxt
$0.00
0
Ethereum Classic
$26.49
+0.99
Dogecoin
$0.16
+0.01

İran, Kripto Para Birimi Kullanımını Merkezileştirmek ve Düzenlemek İçin Tasarı Hazırlıyor

0 1.326

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

İran milletvekilleri geçtiğimiz günlerde kripto para madenciliği ve kripto para borsaları için iç piyasayı düzenlemek amacıyla yasa teklifi hazırladılar.

Hazırlanan yasa teklifi ile İran Merkez Bankası birincil düzenleyici kurum yapmayı içeriyor. Bu, ulusal bir kripto para biriminin yanı sıra, ödeme aracı olarak ülke içinde herhangi bir kripto para biriminin değişimini yasaklamayı da içeriyor.

Tasarıda, yerli kripto madencilerinin Sanayi Bakanlığı tarafından kontrol altına alınacağı belirtiyor. Madenciler, faaliyetlerini yürütmek için gerekli olan elektrik santrallerini inşa etmek için artık Enerji Bakanlığı’ndan bir lisans alınması gerekiyor. İddiaya göre, madenciler tarafından Mayıs ayında yüklü elektrik kullanımı, bazı şehirlerde kısmi elektrik kesintilerine bile neden oldu.

Madencilerin ürettikleri fazla enerjiyi satmalarına izin verecek. Küresel bitcoin madenciliğinin %4’ünden fazlasının İran’da yapıldığı tahmin ediliyor.

İran’ın Madencilere Yaklaşımı

Çin gibi İran da kripto para birimleri konusunda attığı yasal adımlar ile benzer bir yolda ilerliyor.

Otoriter hükümetler, Bitcoin kullanıcıları da dahil olmak üzere çoğu kripto meraklısının sahip olduğu “merkezsizleşme” değerine zıt olan, vatandaşlarının parası üzerinde daha fazla gözetim ve kontrol sağlayacaktır.

Böyle bir para birimi, otoriter hükümetlere, Bitcoin kullanıcıları da dahil olmak üzere çoğu kripto meraklısının sahip olduğu “merkezsizleşme” değerine zıt olan vatandaşlarının parası üzerinde daha fazla gözetim ve kontrol sağlayacaktır.

Geçen ay, İran hükümeti bu tür faaliyetlere ülke çapında bir baskının ortasında olan Çin’e çok benzeyen bir kripto madenciliği çiftliğinden 7000 bilgisayar madencisini ele geçirdi .

Bu, İran’ın kesintilere yanıt olarak Mayıs ayı sonlarında kripto madenciliği konusunda yayınladığı geçici bir yasakla uyumlu. Yasak, evde yapılan madencilik operasyonlarını bile yasaklıyor ve 2021 yılının Eylül ayına kadar sürmesi bekleniyor.

İran, ucuz elektrik sebebiyle madencilik için bir cazip bir ülke olarak kabul ediliyordu.

Kripto Para Borsası Binance’de %20 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!

 

Yukarıda belirtilen hususlar yatırım tavsiyesi olmayıp, konuya ilişkin bilgi edinmeyi, aksine ileride karşılaşılabilecek sorunların önüne geçmeyi ve tedbirli olunması gerektiği hususlarını içinde barındırır.

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.