Güncel Bitcoin Haberleri
Bitcoin
$68,806.21
+164.89
Ethereum
$3,855.82
-4.3
Litecoin
$83.46
-1.05
DigitalCash
$30.08
-0.46
Monero
$141.62
+0.61
Nxt
$0.00
-0
Ethereum Classic
$31.34
+0.19
Dogecoin
$0.17
0

Katar Kripto Paralara Yasak Getirdi.

0 513

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yeni yıl başlarken, ülkenin düzenleyici otoritesi olan Katar Finans Merkezi, Körfez ülkesinde kripto para birimi ile ilgili hizmetlere yasak getirdi. Yasak sadece kripto para birimlerini değil, para birimlerinin yerini alabilecek “değerli herhangi bir şeyi” de kapsıyor.

Aynı zamanda ülkenin düzenleyici otoritesi olan Katar Finans Merkezi, geleneksel paranın yerini alabilecek kripto para birimleri ve diğer dijital varlıklar için eyalet çapında bir yasak çıkardı.

Rapor uyarınca, yetkili makamdan gelen açılamada;

“Sanal Varlık Hizmetleri şu anda QFC’de veya QFC’den gerçekleştirilemez.”
Bunun ayrıca “Para biriminin yerine geçen, dijital olarak takas edilebilen veya transfer edilebilen ve ödeme için kullanılabilen değerlerin yatırım amaçlı veya kullanımda geçerli olacak herhangi bir şekilde kullanılamayacağını” dile getirdi.


Bununla birlikte yasağın, Düzenleyici Otorite ve Katar Finansal Piyasalar Otoritesi ve Katar Merkez Bankası dahil olmak üzere diğer yönetim organları tarafından tamamen düzenlenmiş dijital menkul kıymet formlarını veya diğer finansal araçları kapsamadığını da ayrıca belirtilmiştir.

Rapora göre, kripto paralarla uğraşan şirketler, özellikle kara para aklama karşıtı düzenlemeler nedeniyle kapanıyor.

Kripto Para Düzenlemeleri Zorlaşıyor

 

Katar, kripto paralar konusundaki tutumunu sıkılaştıran tek ülke değil. Avrupa Birliği de ilgili hizmetlerle ilgili başka şirketleri 10 Ocak tarihinde yürürlüğe giren yeni yönetmelikle yeni kriterler ve bunlara uyma zorunluluğu olacak.

Beşinci Kara Para Aklama ile Mücadele Direktifi (5AMLD), tüm işlemlerin izlenmesinin yanı sıra daha sıkı Bir Müşteri Tanıma (KYC) ve AML prosedürleri gerektirecektir.

Önemli değişikliklerden bazıları arasında, kripto paralarla uğraşan şirketlerin yeni kurallara göre kendi KYC kontrollerini yapmaları gerekecek. Tüm işlemler de izlenecek, şirketler ise kolluk kuvvetleri ile SAR (Şüpheli Faaliyet Raporları) dosyalamak zorunda kalacaklar.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.