Güncel Bitcoin Haberleri
Bitcoin
$64,244.71
+1796.54
Ethereum
$3,067.80
+61.73
Litecoin
$82.38
+2.65
DigitalCash
$29.90
+1.32
Monero
$119.10
+3.82
Nxt
$0.00
0
Ethereum Classic
$26.49
+0.99
Dogecoin
$0.16
+0.01

Kore Vergi Dairesi Kripto Borsası Bithumb’dan 70 Milyon Dolar Alacak

0 416

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Güney Kore Ulusal Vergi Servisi (NTS), ülkenin en büyük kripto borsası Bithumb’dan 80,3 milyar won veya 70 milyon dolar vergi kesecek.

 

Ülkenin vergi kurumunun kripto para birimi işlemlerinden elde edilen kazançlara ilk kez vergi uyguladığı belirtildi. Korea JoongAng Daily’nin Pazartesi günkü rapora göre, “Bithumb Kore vergi talebine karşı yasal işlem yapmayı planlıyor, böylece nihai ödeme gelecekte ayarlanabilir” dedi .

 

Kore Joongang Daily, vergi miktarının muhtelif gelir oranına, yani piyango kazançları gibi düzensiz gelire göre hesaplandığını yazdı. Vergi, Bithumb’ dan yapılan yabancı para çekme miktarına bağlı olarak yıllık yüzde 22 oranında tahsil edilmektedir.

Projenin Bithumb müşterileri veya borsa için ne gibi sonuçları olacağı belirsiz. Bithumb durum hakkında basına açıklama yapmadı. Rapora göre, vergi dairesinin ilk hedefi Bithumb borsasında kripto para ticareti yapan yabancı müşteriler olmakla birlikte, stopaj vergisi, bu durumda Bithumb’ dan ziyade müşterilerden bir işlemde para ödeyen tarafça devlete vergi ödeniyor.

 

Seul Üniversitesi vergi profesörü Kim Woo-cheol, raporda “Bithumb, 80.3 milyar won ödeyebilir ve daha sonra [teorik olarak] yabancı müşterilerden bu tutarı toplayabilir, ancak neredeyse imkansızdır” dedi.

Kore Joongang Daily, Kore hükümetinin yabancıların kripto borsalarında Aralık 2017’de kripto borsalarında hesap açmasını yasaklamasına rağmen, hala ülkenin ticaret platformlarını kullandığını açıklayan borsada anonim bir kaynak olduğunu belirtti.

“Sahte isimler kullanan işlemler de öyle. Borsalar için bile, yatırımcıların gerçekte kim olduğunu ve ticaret karlarının ne kadar olduğunu bilmek zordur. Vergilemenin neye dayandığı tartışmalı. “

 

Kore’nin Gelir Vergisi Yasası şu anda kripto para birimi işlemlerini vergilendirilebilir olaylar olarak tanımamaktadır ve bu noktada ülkede kripto vergilendirmesine ilişkin net kurallar yoktur.

Aralık ayının başlarında, ülkenin Ekonomi ve Maliye Bakanlığı önümüzdeki yıl kripto vergilendirilmesi için özel düzenlemeler getireceğini söyledi . Sektörü düzenlemeye yönelik bir başka adımda, Kore merkez bankası  dağıtılmış defterleri, kripto para birimleri ve CBDC’leri (merkez bankası destekli kripto para birimleri) incelemek için uzmanlar işe alacağını belirten bir rapor yayınladı  . 

2018’de Güney Kore anonim kripto ticaretini yasakladı . Ülkenin Ulusal Meclisinde yürütülen Özel Finansal İşlemler Bilgi Kanunu’na göre, kripto borsalarının Finansal Hizmetler Komisyonu’na (FSC) kaydolması gerekecek ve bu yapılmaması beş yıla kadar hapis cezasına neden olabilir.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.