Güncel Bitcoin Haberleri
Bitcoin
$68,806.21
+164.89
Ethereum
$3,855.82
-4.3
Litecoin
$83.46
-1.05
DigitalCash
$30.08
-0.46
Monero
$141.62
+0.61
Nxt
$0.00
-0
Ethereum Classic
$31.34
+0.19
Dogecoin
$0.17
0

MaidSafeCoin (MAID) Nedir? Her Açıdan Kapsamlı İnceleme..

Coinmarketcap 105. Sırada Yer Alıyor.

0 592

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

MaidSafeCoin Nedir?

MaidSafeCoin, merkezi olmayan bir ağ için merkezi olmayan bir para birimi olan Safecoin için bir token görevi görür. Safecoin, SAFE ağı, ekstra sabit disk alanı, işlem gücü ve kullanıcılarının veri bağlantısından oluşan bir ağ için para birimi olarak hizmet eder.

Bunu paylaşım ekonomisi olarak düşünün, ancak dijital kaynaklarınız için. MaidSafe, dünyayı merkezi veri depolamasının tehlikelerinden kurtarmak için SAFE ağını geliştiren şirkettir. Mevcut paradigmada en iyi durum, şirketlerin sizi reklam verenlerine daha iyi hedeflemek için verilerinizi kullanmasıdır. En kötü durum, Yahoo, Equifax, Target ve diğer birçok şirketin zaten yaptığı gibi özel verilerinizi halka sızdırmasıdır.

Devlerin omuzlarında bulunan SAFE ağı, tarihin ünlü merkezi olmayan ağlarının özelliklerini birleştirir. Napster, Freenet, BitTorrent ve Bitcoin’den esinlenen MaidSafe aşağıdaki özellikleri sunar:

 • Tamamen şifrelenmiş veri depolama ve dosya paylaşımı
 • Ağı anonim olarak kullanabilme
 • Sansüre dayanıklı iletişim
 • Sunucusuz veriler
 • İşlem ücretlerinden arındırılmış ölçeklenebilir kripto para birimi

MaidSafe ilk başta garip bir isim gibi görünebilir. Ama aslında İnternet Disklerinin Büyük Dizisi, Herkes İçin Güvenli Erişim anlamına geliyor. Bu kılavuzda şunlara bakacağız:

 • SAFE Ağı Nasıl Çalışır?
 • MaidSafeCoin’in Tarihçesi
 • MaidSafeCoin Ekibi ve İlerleme Durumu
 • MAID Tedarik ve Sürdürülebilirlik
 • Ticaret Geçmişi
 • MAID Satış Noktaları
 • MAID Nerede Saklanır
 • Sonuç

SAFE Ağı Nasıl Çalışır?

SAFE ağı nihayetinde “mevcut sunucu merkezli modele alternatif olarak güvenli, otonom, veri merkezli, eşler arası bir ağ oluşturmak” istiyor. Ağın iki ana kullanıcısı var: istemciler ve çiftçiler. İstemci, tarama, veri saklama veya para aktarma gibi ağın çeşitli özelliklerine erişir. Çiftçiler, ihtiyaç duyulana kadar verilerinizi saklar ve onlara bakarlar; bu noktada çabaları için bir ödül alabilirler.

SAFE ağı , OSI ağ katmanlarının “otonom veri depolama ve ağ oluşturma olanağı sağlayan mevcut internetin üstünde yer alan şifreli bir katmandır”.

Şifrelenmiş Veriler..

Verileri SAFE ağına taşımaya bakalım. Ağa fotoğraf gibi bir dosya yüklediğinizde, dosya parçalara bölünür, karma ve şifrelenir. Veriler daha sonra ağ boyunca rastgele dağıtılır. Verilerin yedek kopyaları da oluşturulur, böylece dosyanızı saklayan biri bilgisayarını kapatırsa verilerinize erişmeye devam edersiniz. Ve endişelenmeyin, başkalarının bilgisayarlarındaki verilerinizle bile, bunları okuyamazlar.

Ağ otomatik olarak yüksek talepte daha fazla veri kopyası oluşturur, bu nedenle daha popüler web sitelerine mevcut sistemde yavaşlamak yerine verilerinin daha fazla kopyası tahsis edilir ve aslında hızlanır.

Hash işlevi, herhangi bir veri parçasını 256 bit karakter dizesiyle eşleyebilir (yani, ikili dosyada 256 0 veya 1 ile temsil edilebilir). Ağ, rastgele herhangi bir veri parçasına benzersiz bir mesafe oluşturmak için karma değer üzerinde XOR işlemini gerçekleştirir. Bunu fiziksel bir mesafe olarak düşünmeyin, daha çok iki sayı arasındaki matematiksel mesafeyi düşünün. XOR, iki karmayı ikilik biçime dönüştürüyor ve bitleri karşılaştırıyor. Bitler eşleşirse, çıkış 0’dır. Bitler eşleşmezse, çıkış 1 olur.

Veriler arasındaki XOR mesafesi ve belirli bir konuma rastgele veri atama yeteneği, MaidSafe tarafından bir blockchain yerine kullanılan inovasyon Close Group Consensus ile ilgilidir.

Tonozlar ve Çiftçiler

Verilerin ağ üzerinde nasıl karmalaştırıldığını, şifrelendiğini ve dağıtıldığını tartıştık. Ancak Maidsafe merkezi depolamaya şiddetle karşı çıkarsa, veriler tam olarak nereye gider? Kasaların devreye girdiği yer budur. Kasa yazılımı sizi SAFE ağına bağlar ve dağıtılan veri parçalarını bilgisayarınıza kaydeder. Kasa yazılımını çalıştıran kişilere çiftçi denir .

Çiftçi olmak için, SAFE ağına katılmak istediğinizi bildirirsiniz ve yeterli bant genişliği ve CPU gücünüzün olup olmadığını görmek için bir Kaynak Kanıtı isteği gönderilir. Kabul edilirseniz, kasanızda saklamak için XOR alanında birbirine yakın veri parçaları atanır. Sabit diskinizdeki fazladan depolama alanınız ve bilgi işlem gücü, ağın çalıştırılmasına yardımcı olmak için kullanılır.

Safecoins Kazanma..

Birisi SAFE ağındaki bir web sitesi veya dosya gibi bir veri parçasına erişmek istediğinde, çiftçiler ilgili veri parçalarını bulmak ve bunları müşteriye teslim etmek için yarışırlar. Malları teslim eden ilk çiftçiyseniz, biraz Safecoin kazanma şansınız olacak. Kaynak kanıtınızı tamamladığınızda, ağ üzerinde rastgele bir Safecoin adı oluşturacaksınız. Eğer bu madalyonun bir başkası varsa, ödül almazsınız. Ancak, sahibi olmayan bir madalyonun adını oluşturursanız, bu size aittir.

Safecoins’in SAFE ağına veri yüklemesi ve uygulamaları kullanması gerektiğinden Maidsafe, madeni paraların değere sahip olmasını umuyor ve böylece madencileri ekstra kaynaklarını ağa sunmaları için teşvik ediyor. SAFE ağı ayrıca Safecoin’lerin para birimi olarak ücretsiz ve anında değiş tokuşuna izin verir.

Yaşlı Bir Kasa Olmak..

Bir çiftçi olarak kasanız seviye 1’den başlar ve rastgele bir gruptaki verilere bakar. Gruptan gruba geçerken, düğüm yaşı olarak da bilinen seviye olarak artmaya devam edersiniz. Kaynak Kanıtı ayrıca bilgisayarınızda rastgele veri parçaları depolayarak sizi test eder. Bunları düzgün bir şekilde depolayamazsanız, seviyeniz azalacaktır. Ağ, daha eski bir kasaya güven kazanmaya başlayacaktır. Sonunda, belirli bir seviyeye ulaşacak ve atanan gruplarda karar vermeye başlayacaksınız.

The Vault Elder Vault’a dönüştü SAFE ağında, veriler farklı gruplarda saklanır ve Yaşlı Kasaları grupların verilerle ne yaptığını oylayabilir.

Grup Uzlaşmasını Kapat..

Karma, 256 farklı adresin gücüne 2 yol açabilir. Bu adresler bölümlere ayrılır ve farklı kasa grupları tarafından yönetilir. Gruptaki en güvenilir tonozlar, Büyükler, grupları bölme, diğer gruplarla birleştirme veya Safecoin işlemlerini yürütme gibi önemli kararlar üzerinde bir fikir birliği oluşturmak için gereklidir. Kasalar, ağın yeniden oluşturulabilmesi için verileri her zaman XOR alanındaki yakınlardaki kasalar ile paylaşır.

Örneğin, bir gruptaki bilgisayarların tümü kapatıldıysa, o grubun yakınındaki kasaların kaybolan bilgileri yeniden yapılandırabileceğini unutmayın. Defterin tüm düğümlere yayınlandığı Bitcoin’e yan yana , SAFE ağındaki kasalar yakınlardaki kasalar hakkında bilgi sahibidir, ancak bir kasa XOR alanında ne kadar uzakta olursa o kadar az bilgi içerir. Bu, ağ üzerinde büyük bir etkiye sahip bir kasanın önlenmesidir.

Güvenlik..

Kötü bir aktör SAFE ağındaki verilere saldırmak isterse, öncelikle kasalarının ağdaki rastgele bir alana atanmasıyla uğraşmak zorunda kalacaklardı. Daha sonra gruptan gruba taşınırken yol boyunca kaynak kanıtı sağlayarak yaşlı olmak için beklemek zorundalar. Saldırgan büyüdükçe, uzlaşma ihtiyacı nedeniyle diğer saldırganlarla bir grupta olduklarından emin olmaları gerekir. Ancak, XOR işleminin kasaları rastgele veri gruplarına atamasıyla, herhangi bir saldırıyı koordine etmek bir kez daha zorlaşır.

Çift Harcama..

Her cüzdanın sahip olduğu Bitcoin’in sahip olduğu bir defteri kebir yayınlayan Bitcoin’in aksine , Safecoins ağdaki gerçek dosyalardır. Her Safecoin dosyası mevcut sahibiyle ilgili bilgiler içerir, ancak madalyonun tüm geçmişi değil. Bir dosyanın sahibini değiştirmek için, Safecoin dosyasını işleyen kasaların çoğundan fikir birliğine ihtiyacınız olacaktır.

Diyelim ki aynı anda 2 farklı mal sahibine 1 Safecoin gönderme çabası var. Belki de kasaların one bir talimat alırken, geri kalan ¼ farklı bir talimat alır. Tonozlar, sadece önerilen işlemlerden biri üzerinde fikir birliğine varabilirdi.

MaidSafeCoin’in Tarihçesi

İskoçya merkezli bir şirket olan MaidSafe 2006’da SAFE ağını geliştirmeye başladı. 22 Nisan 2014’teki satış öncesi tüm MaidSafeCoin’lerin yüzde 10’unu sattı. O zaman bir BTC için 17.000 MaidSafeCoin satın alabilirsiniz. Şirket, sekiz milyon dolarlık fon sağlama hedefine ulaşmaya çalışmak için 30 güne izin verdi, ancak beş saat içinde hedefe ulaştılar. SAFE ağı tamamen çalışır durumda olduğunda, MaidSafeCoinlerini Safecoins ile değiştirebileceksiniz. 

MaidSafeCoin Ekibi ve İlerleme Durumu

Safecoins’in yüzde onbeşi, kurucu David Irvine liderliğindeki geliştirme ekibine ayrılmıştır. Takım şu anda yol haritasında Alpha 2 aşamasında .Şu anda bir tarayıcıya erişebilir , web siteleri oluşturabilir ve yayınlayabilir ve şifreli bir posta eğitimi indirebilirsiniz.  Ancak, Safecoins’i kullanmaya başlamadan önce MaidSafe’nin alfa aşamalarından çıkmasını beklemeniz gerekir.

Peruse tarayıcısıyla birlikte gelen yazılım, kullanıcının IP adresini gizlerken Apps Kasası’na bağlantıya izin verir. Güvenli bir siteye göz atmak veya herkese açık olarak yayınlanan herhangi bir dosyayı indirmek istiyorsanız, bunun maliyeti yoktur. Gelecekte, yalnızca ağda veri saklamak istiyorsanız, size bazı Safecoin’e mal olacak. Ekip, SAFE ağının başlatılması için bir tarih belirlemedi.

Yarışma..

Birkaç veri depolama bloğu zinciri şirketi var, ancak bunların hiçbiri MaidSafeCoin kadar uzun sürmedi. Filecoin , 257 milyon dolarlık bir ICO’yu yükselttikten sonra ün kazandı. Ve Siacoin şu anda piyasa değeri açısından liderdir. MaidSafeCoin, SAFE ağının aslında bir blockchain kullanmaması nedeniyle benzersizdir. Dolayısıyla, ürün bir kez yayınlandığında, ağın para birimi Safecoins, Bitcoin blok zincirinde mevcut olmayacak.

MAID Tedarik ve Sürdürülebilirlik

Safecoin dosyaları 32 bit büyüklüğündedir ve bu nedenle 32 veya 4.3 milyar olası bozuk para gücüne 2 sahiptir. Eğer MaidSafeCoins’iniz varsa, sonunda onları anlaşılmaz bir adrese gönderebilecek ve karşılığında Safecoins alacaksınız.

Safecoins’in Çiftçilere ödüllenme oranı, ağın arz ve talebine bağlıdır. Çok sayıda çiftçi ve çok fazla depolama alanı varsa, ağ paraları daha düşük bir oranda ödüllendirecektir. Bir depolama sıkıntısı varsa, daha fazla çiftçiliği teşvik etmek için daha fazla para ödüllendirilecektir. Bu tasarım, büyük merkezi çiftliklerin ağı açmasını ve kontrol etmesini önlemeyi amaçlamaktadır. Bitcoin ile ASIC’lere para harcamak karma gücünüzü artıracak ve blok ödüllerinizi artıracaktır. SAFE ağında, ağa daha fazla depolama alanı eklenmesi azalan getirilere neden olur.

İnsanlar verilerini yüklemek için Safecoins harcadıklarında, bu Safecoins, Kaynak Kanıtı ödülleriyle çiftçilere yeniden sirküle eder.

Sürdürülebilirlik açısından Maidsafe, CPU, bant genişliği ve depolama maliyetlerinin azalması nedeniyle tüm verileri süresiz olarak korumayı planlıyor.

Ticaret Geçmişi..

MaidSafeCoin herhangi bir altcoinin en çılgın ticaret hayatlarından birine sahipti. Fiyat, 2014, 2015 ve 2016 boyunca USD değerinde nispeten sabit kalsa da, BTC fiyatı önemli ölçüde dalgalandı. BTC fiyatı, Mart 2016’da tüm zamanların en yüksek seviyesi 0.000273’e yükselmeden önce 0.00002 BTC ve 0.00018 BTC arasında sıçradı. Aşırı fiyat hareketi için bir katalizör olmadığı görülüyor. Piyasa genç ve piyasa değeri küçük olduğu için (buna karşılık), madeni parayı satın alan birkaç büyük tüccar olabilir.

MAID fiyatı, Ocak 2018’in başında en son ayı piyasasının en yüksek seviyesinde tüm zamanların en yüksek seviyesi 1,17 $ ‘ı buldu.

Maidsafe yol haritası boyunca ilerledikçe ve SAFE ağı için yeni özellikler çıkardığı için, umarım MaidSafeCoin değerinde genel bir artış görmeliyiz. Safecoins, SAFE ağında faaliyete geçtiğinde, MaidSafeCoin için de artan bir talep görebilirsiniz.  

13.02.2020 tarihi baz alarak bakacak olursak koin market piyasasında şuan 105. Sırada yer alıyor.

13.02.2020 tarihi itibariyle MaidSafeCoin (MAID) birim fiyatı ₺0,652951 TRY, 0,00001036 BTC olarak bulunmaktadır.

MAID Satış Noktaları..

Maalesef, MAID satın alma seçenekleriniz zayıf. MaidSafeCoin hacminin büyük bir kısmını HitBTC ve Poloniex’te bulabilirsiniz .

 

MAID Nerede Saklanır..

Şu anda özel bir cüzdan yok. MAID veya bu konuda herhangi bir bozuk parayı bir borsada bırakmak tavsiye edilmez. Ancak, web cüzdan Omniwallet kullanabilirsiniz . Çevrimdışı bir cüzdan olan Omnicore’u kullanmak da mümkündür, ancak tüm Bitcoin blok zincirini indirmenizi gerektirir. 

Sonuç..

SAFE ağı hala emekleme aşamasındadır. Ancak görevlerinde başarılı olurlarsa olası faydaları görmek açıktır. Kuşkusuz, merkezi olmayan veri depolama, anonim tarama ve kişisel bilgi yönetimi için bir talep olacaktır. Artık özel verilerimiz kurumsal makinelerde veya hükümetlerde tüm iletişimleri gözetlemek için depolanmayacaktı. SAFE ağı, internetin gücünü insanlara geri verir, kişisel verilerle değil Safecoin ile ödeme yapar. 

Yukarıda belirtilen hususlar yatırım tavsiyesi olmayıp, konuya ilişkin bilgi edinmeyi, aksine ileride karşılaşılabilecek sorunların önüne geçmeyi ve tedbirli olunması gerektiği hususlarını içinde barındırır.

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.