Güncel Bitcoin Haberleri
Bitcoin
$64,090.75
+2729.18
Ethereum
$3,066.75
+123.22
Litecoin
$81.53
+3.53
DigitalCash
$29.87
+2.14
Monero
$117.25
+4.93
Nxt
$0.00
0
Ethereum Classic
$26.33
+1.57
Dogecoin
$0.16
+0.01

Mastercard, 2021’de Belirli Kripto Para Birimlerini Ağında Ödeme Desteğini Başlatacağını Duyurdu.

0 1.643

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Küresel ödeme hizmeti sağlayıcısı Mastercard, bu yıl ağında belirli kripto para birimi ödeme desteğini başlatacağını duyurdu.

Blockchain, Digital Asset Products & Digital Partnerships başkan yardımcısı Raj Dhamodharan Mastercard web sitesinde yer alan bir blog gönderisinde , şirketin bu yıl doğrudan kendi ağında belirli kripto para birimlerini destekleyeceğini açıkladı.

Dhamodharan, ödeme ağları aracılığıyla desteklenecek kripto para birimlerini açıkça listelemedi, ancak çeşitli dijital para birimlerinin çoğunun Mastercard’ın talep ettiği uyumluluk önlemlerini karşılamadığını belirtti. 

“Kripto para birimleriyle ilgili felsefemiz basit: Seçimle ilgili. Mastercard, kripto para birimlerini kullanmaya başlamanızı önermek için burada değil. Ancak, müşterilerin, tüccarların ve işletmelerin dijital değeri – geleneksel veya kripto – istedikleri gibi taşımalarını sağlamak için buradayız. Bu senin seçimin olmalı, bu senin paran, ”diye yazdı Dhamodharan gönderide.

Ayrıca, belirli kripto para birimlerine yönelik doğrudan desteğin, tüketiciler ve tüccarlar için daha fazla ödeme olanağı sağlayacağını belirtti.

Kripto ilişkisini bir sonraki seviyeye taşımak

Mastercard, sektöre sunduğu hizmetler onu bir kol boyunda tutmasına rağmen, birkaç yıldır kripto para birimi alanına dahil olmuştur. Dhamodharan’ın açıkladığı gibi, firma, kullanıcıların kripto para varlıklarıyla işlem yapmalarına olanak tanıyan kripto para birimi banka kartları oluşturmak için Wirex ve BitPay ile zaten ekip oluşturmuştu. Mastercard , Ocak 2021’de müşterilerine kripto-banka kartları da sunacak kripto para borsası LVL ile bir ortaklık kurduğunu duyurdu .

“Tüm bu durumlarda, kripto para birimleri hala ağımızda hareket etmiyor. Kripto ortaklarımız, dijital varlıkları kendi uçlarında geleneksel para birimlerine dönüştürür ve ardından bunları Mastercard ağına iletir. Dijital varlıkları doğrudan destekleme konusundaki değişikliğimiz, daha birçok tüccarın kriptoyu kabul etmesine izin verecek. Şu anda her dijital varlığa özgü özel yöntemlerle sınırlı bir yetenek. Bu değişiklik aynı zamanda verimsizlikleri de ortadan kaldıracak ve hem tüketicilerin hem de tüccarların kripto ile geleneksel arasında alışveriş yapmak için ileri geri dönüşüm yapmak zorunda kalmamalarını sağlayacak, ”şeklinde açıkladı Dhamodharan.

Mastercard Blockchain başkan yardımcısı ayrıca, firmanın merkez bankası dijital para birimlerini geliştirme ve başlatma çabalarına yardımcı olmak için dünyanın dört bir yanındaki birkaç büyük merkez bankasıyla etkileşimde bulunduğunu açıkladı.  

Dört önemli husus

Dhamodharan, Mastercard’ın ağı aracılığıyla destekleyeceği kripto para birimlerini tanımlamak için kullanacağı dört önemli noktayı özetledi.

Mastercard Blockchain başkan yardımcısı, en önemli faktör olarak tüketici bilgilerinin gizliliği ve güvenliği dahil olmak üzere tüketici koruma önlemlerini vurguladı. Bu uygunluk protokollerinin ardından, gerekli KYC ve AML önlemleri de dahil olmak üzere bir sonraki husustur. Dhamodharan, kripto para birimlerinin Mastercard müşterileri tarafından kullanıldıkları bölgelerdeki yerel yasalara ve düzenleyici parametrelere uyması gerektiğini de belirtti.

Dhamodharan ayrıca, Mastercard ekosistemine dahil edilmeleri için kripto para birimlerinin bir ödeme aracı olarak istikrar sunma ihtiyacını da vurguladı.

“Son olarak, insanlar bu dijital varlıkları ödemeler için kullanmak isteyecekler, bu da bizim kriterlerimizden biri. Ağımıza ulaşmak için, kripto varlıklarının yatırım için değil, harcama için bir araçta insanların ihtiyaç duyduğu istikrarı sunması gerekecek ”diye yazdı.

 

Yukarıda belirtilen hususlar yatırım tavsiyesi olmayıp, konuya ilişkin bilgi edinmeyi, aksine ileride karşılaşılabilecek sorunların önüne geçmeyi ve tedbirli olunması gerektiği hususlarını içinde barındırır.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.