Güncel Bitcoin Haberleri
Bitcoin
$64,090.75
+2729.18
Ethereum
$3,066.75
+123.22
Litecoin
$81.53
+3.53
DigitalCash
$29.87
+2.14
Monero
$117.25
+4.93
Nxt
$0.00
0
Ethereum Classic
$26.33
+1.57
Dogecoin
$0.16
+0.01

Mining Nedir? Madencilik Nedir? Mining Nasıl Yapılır?

0 1.446

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

MİNİNG (Madencilik)

Mining veya Madencilik Nedir?

Mining veya diğer adıyla Madencilik kısaca tanımlamak gerekirse; özel bilgisayar ağlarının yeni Bitcoin çıkarıp yayınladığı ve yeni işlemleri doğruladığı süreçtir.

Madencilik hakkında biraz konuyu açacak olursak; Kripto Para işlemlerini belgeleyen sanal defterler olan blok zincirlerini doğrulayan ve güvence altına alan dünya çapında geniş ve merkezi olmayan bilgisayar ağlarını içerir.

İşlem güçlerine katkıda bulunmaları karşılığında ağdaki bilgisayarlar yeni paralarla ödüllendirilir. Bu bir döngüdür.  Madenciler blok zincirini korur ve güvence altına alır. Blok zinciri madeni paraları ödüllendirir, madeni paralar madencilerin blok zincirini sürdürmeleri için bir teşvik sağlar.

Madencilik nasıl işler?

Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini madencilik yaparak elde etmenin çeşitli yolları vardır.

Kendinize ait kişisel bir bilgisayar ile madencilik işlemleri yapabilirsiniz. Ancak blok zincir büyüdükçe, onu korumak için gereken hesaplama gücü arttı. Bu sebeple, artık günümüzde amatör bitcoin madenciliğinin bu şekilde yapılması ve karlı olması günümüzde pek mümkün değil. Neredeyse tüm madencilik, artık kaynaklarını bir araya getiren uzman şirketler veya insan grupları tarafından yapılıyor.

Bitcoin madenciliği, büyük bir veri merkezini yönetmeye çok benzer. Şirketler madencilik donanımını satın alır ve onu çalıştırır. Bu sistemlerin çalışma ortamlarının  serin olarak tutulması önem arz eder. Bu da gerekli donanım maliyetleri üzerine ekstra bir gider kalemi olarak karşımıza çıkar. Buna bağlı olarak da yüklü bir elektrik sarfiyatı da ana maliyet kalemlerini oluşturur. Bu işlemin karlı olması için, kazanılan madeni paraların değerinin, çıkarılan madeni paralardan yani çıkarma maliyetinden daha yüksek olmalıdır.

Madencilik gelirleri arasında  madencilik ödülü de vardır. Bu ödül motive edici bir gelirdir ancak kazanç olarak elde edebilmek zordur ve şansa bağlıdır. Kazım yapılan ağ kendi içinde bir piyango saklar. Ağdaki her bilgisayar, “karma” olarak bilinen 64 basamaklı onaltılık bir sayıyı ilk tahmin eden kişi olmak için yarışır. Bir bilgisayar ne kadar hızlı tahmin yürütürse, madencinin ödülü kazanma olasılığı o kadar yüksek olur.

Kazanan, blok zinciri defterini yeni doğrulanmış tüm işlemlerle günceller. Böylece zincire tüm bu işlemleri içeren yeni doğrulanmış bir “blok” ekler  ve önceden belirlenmiş bir miktarda yeni basılmış bitcoin verilir. (Ortalama olarak, bu her on dakikada bir olur.) 2020’nin sonlarında, ödül 6.25 bitcoin’di – ancak 2024’te ve her dört yılda bir yarı yarıya azaltılacak. Aslında, madenciliğin zorluğu arttıkça, çıkarılacak bitcoin kalmayıncaya kadar ödül azalmaya devam edecek.

Sadece 21 milyon bitcoin olacak. Son blok teorik olarak 2140’ta çıkarılmalıdır. Bu noktadan sonra, madenciler artık ödül olarak yeni verilen bitcoin’e güvenmeyecekler, bunun yerine işlem yapmak için talep ettikleri ücretlere güvenecekler.

Madencilik neden önemlidir?

Madencilik, yeni madeni paraları dolaşıma sokmanın ötesinde, Bitcoin’in (ve diğer birçok kripto para biriminin) güvenliğinin merkezinde yer alır. Kripto para birimlerinin üçüncü bir tarafın gözetimine ihtiyaç duymadan eşler arası merkezi olmayan bir ağ olarak işlev görmesine izin veren blok zincirini doğrular ve güvence altına alır. Böylece madencilerin bilgi işlem güçlerini ağa katkıda bulunmaları için teşvik yaratır.

Yukarıda belirtilen hususlar yatırım tavsiyesi olmayıp, konuya ilişkin bilgi edinmeyi, aksine ileride karşılaşılabilecek sorunların önüne geçmeyi ve tedbirli olunması gerektiği hususlarını içinde barındırır.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.