Güncel Bitcoin Haberleri
Bitcoin
$68,822.15
-291.22
Ethereum
$3,923.01
+114.69
Litecoin
$84.80
+0.37
DigitalCash
$30.43
+0.37
Monero
$142.97
+1.06
Nxt
$0.00
-0
Ethereum Classic
$31.98
+0.32
Dogecoin
$0.17
0

Monero (XMR) Nedir? Her Açıdan Kapsamlı İnceleme..

Coinmarketcap 14. Sırada Yer Alıyor..

0 729

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Monero Nedir?

Bir Bytecoin çatalı olan Monero, Ring Signatures kullanarak Cryptonote protokolü üzerine inşa edilmiş  güvenli, özel ve izlenemeyen bir para birimidir. CryptoNight adlı İş Kanıtı mekanizması, madencileri ağı güvence altına almak ve işlemleri doğrulamak için teşvik eden yeni paralar yayınlar. Başlangıçta Nisan 2014’te BitMonero, Monero (sembol XMR) Esperanto’da para anlamına gelir.

Halka açık ve gizli Monero defteri, herkesin özel olarak işlem göndermesine ve almasına izin verir. Bu, hiçbir dış gözlemcinin göndereni, miktarı veya hedefi bilmeyeceği anlamına gelir.

Monero ve topluluğu üç temel değere sahiptir: 

1.Güvenlik

Kullanıcılar hata veya saldırı riski olmadan Monero’ya işlemlerinde güvenebilmelidir.

2.Gizlilik

Monero gizliliği ciddiye alır. Monero’nun kullanıcıları bir mahkemede ve aşırı durumlarda ölüm cezasından koruyabilmesi gerekir.

3.Yerinden

Monero, azami ademi merkeziyetçilik sağlama konusunda kararlıdır.

Bu Monero kılavuzunda aşağıdakiler dahil bilmeniz gereken her şeyi ele alıyoruz:

 • Monero Nasıl Çalışır?
 • Bitcoin ile İlgili Sorun
 • Monero ve Bitcoin Karşılaştırması
 • Bytecoin Çatal
 • Monero Takımı
 • Monero Teknolojisi
 • Rekabet Durumu
 • Kovri
 • Monero Çatallar
 • Eleştiriler, Zayıf Yönler ve Endişeler
 • Başarılar
 • Yol Haritası
 • Piyasa Durumu
 • XMR Nasıl Satın Alınır ve Maden Olabilir
 • XMR Nasıl Saklanır
 • Sonuç

Monero Nasıl Çalışır?

Monero, Yüzük İmzaları adı verilen gizliliğe odaklanan uygulama düzeyinde bir şifreleme protokolüne dayanır.

Halka İmzalar ilk olarak Avustralya’nın Queensland kentinde düzenlenen 2001 Kriptografi konferansında önerildi. Ring Signatures’ın yazarları arasında Ron Rivest, Adi Shamir ve Yael Tauman yer alıyor. Yüzük İmzaları, Monero işlemlerinin cüzdandan yayınlandıktan sonra nasıl yapılandırıldığının arkasındaki temel mekanizmadır.

Monero’nun arkasındaki temel kullanım durumu, gizli adresler nedeniyle işlemlerin nasıl bağlanabilir veya izlenebilir olmadığıdır. Bu, göndereni ve alıcıları korur ve aynı zamanda normal özel / genel anahtarlara ek olarak genel / özel görünüm anahtar yapısı aracılığıyla işlemlerin seçici olarak gözlemlenmesine de izin verir (bu konuda daha fazla bilgi).

Monero, veri yönetiminde esneklik (blok boyutları) ve ölçeklenebilirlik sağlayan değişken bir blok sınırına sahiptir. Mimarisi nedeniyle buna büyük ölçüde ihtiyacı var. Gizlilik, işlemlerle ilgili daha fazla şifreleme ve veri gerektirir.

Nihayetinde Monero, hem gönderenleri hem de alıcıları gizlice dinlemekten korumak için protokol düzeyinde işlemleri gizlemek için halka imzaları, halka gizli işlemleri (RCT) ve gizli adresleri kullanır;

Teknik detaylar

Lansman tarihi: 14 Nisan 2014

Toplam madeni para arzı: Başlangıçta 18,4 milyon jeton (Bundan sonra, yılda kaybedilen jetonları dengelemek için dakikada 0,3 XMR kalıcı olarak sabit bir üretim yapılacaktır)

Algoritma: CryptoNight kullanan İş Kanıtı (PoW)

Blok ödülü: Sorunsuz değişen

Blok süresi: 120 saniye

Zorluk: Her blokta yeniden hedefler

Bitcoin ile İlgili Sorun

Mantarlanabilirlik, aynı türden bir mal veya varlığı başka bir ürünle değiştirmenize olanak tanır. Bu, mallar ve varlıklar arasında eşit değer anlamına gelir. Örneğin, bir gümüş kartal madeni parayı başka bir gümüş kartal madeni para ile takas edebilirsiniz (iki madeni para arasında aynı değeri gösterir).

Ancak, gümüş madeni paranızı başkası için takas edemezseniz, bu gümüş madeni para yasadışı faaliyetlerde kullanıldıysa?

Bu, tamamen şeffaf mimarisi nedeniyle Bitcoin’in karşı karşıya olduğu kesin bilmecedir. Bazı ajanslar belirli bir Bitcoin işleminin yasadışı amaçlar için kullanıldığına karar verdiyse, bu Bitcoin’in mantar para birimi olarak kabul edilebilir olmasını tehdit edecektir.

Bu, “para” olarak kabul edilen bir şey için kritik bir yapıdır ve Bitcoin’in ateş altında olduğunu görmek endişe vericidir. Neyse ki, Monero bu sorunu pişmiş ve kodlanmış gizlilik yoluyla çözmeyi hedefliyor.

Monero ve Bitcoin Karşılaştırması

Biri Bitcoin en büyük düşüşlere neredeyse tam ağ güncelleştirme gerektiren yeni özellikler, uygulanması için esneklik eksikliğidir. ( Blocksize tartışmasında gördüğümüz gibi )

Bu, kodlanmış kısıtlamaları ve tasarımın doğal öğelerini (blok sıklığı, maksimum para arzı miktarı ve gerekli onay sayısı gibi) içerir.

İşlem tutarlarının ve gönderenin / alıcının izlenebilirliği, kullanıcı tarafından belirli adımlar atılmadıkça Bitcoin ile otomatik olarak herkes tarafından görülebilir.

Çalışma algoritmasının kanıtı (PoW), GPU ve Uygulamaya Özgü Tümleşik Devre (ASIC) donanımının ortaya çıkmasıyla birlikte orijinal Satoshi “bir CPU-bir oy” vizyonunu da ihlal etti. Bu, madencilerin ağ üzerinde çoğunluk kontrolü (% 51 +) kazanmasını ve değişiklikleri yönetmesini sağlar. (Çatal gibi, ağın devam etmesini sağlamak için.)

Düzensiz emisyon, Bitcoin ödüllerinin her 4 yılda bir yarıya indirildiği yapıya işaret eder. Asıl amaç, üslü çürümeyle sınırlı düzgün emisyon yaratmaktı. (Daha tahmin edilebilir dalgalı değil)

Bunun yerine, çifte harcama saldırısı için fırsat yaratan parçalı bir lineer emisyona (aşağıda gösterildiği gibi) sahibiz. Bunun nedeni, her yarıda ağ karma hızının azalmasıdır. “Merdiven boşluğu” na benzer hareketlere dikkat edin.

Bytecoin Çatal

Bytecoin , tamamen sıfırdan üretilen kod ile CryptoNote protokolünün bilinen ilk uygulamasıdır. Peki, bunun zaten bir uygulaması varsa neden Monero’ya ihtiyaç duyuldu? Her zaman olduğu gibi kripto ile biraz drama için hazırlanın.

Bu Monero alt diziliminde üç yıl önce ele alındığı gibi, sadece bir Bytecoin öncüsü değil, aynı zamanda adil bir dağılım göstermek için blok zincirinin tahrif edilmesi de vardı. Daha sonra, iyileştirilebilecek ancak geliştirilemeyen iki yıllık “sakat” kod vardı. Ricardo Spagni aka “Fluffypony” Monero ekibinin bu sorunları birkaç hafta içinde çözdüğünü söyledi.

Monero Takımı

Başına ekip bölümünden  Monero web sitesinde, çekirdek takımı içerir:

 • Riccardo Spagni aka “Fluffy pony”
 • Francisco “ArticMine” Cabanas
 • smooth
 • othe
 • NoodleDoodle
 • luigi1111
 • binaryFate

Ayrıca , proje ömrü boyunca 30’un üzerinde geliştirici ve 420 katılımcı bulunmaktadır. Monero gizliliğe odaklandığından, birçok ekip üyesinin anonim kalmayı seçmesi şaşırtıcı değildir

Monero Teknolojisi..

Monero’nun arkasındaki ana teknoloji, anahtarlarınızı kontrol etmenize ve kanıtlanmış güvenlik mekanizmalarıyla özel olarak çalışmanıza izin verirken, aynı zamanda ağda dövülebilirlik ve gelişime izin veren bir dengedir. (Örn. Değişken blok boyutu, Kovri entegrasyonu)

Birinin kimliğini ve işlemlerini (örneğin bir VPN ve karıştırma hizmetleri) gizlemek için adımlar atılmazsa, Bitcoin işlemleri için varsayılan kurulum tamamen şeffaf ve takma addır. Bu, IP adresinizin cihazınıza (yani kişisel kimlik) ikisini bağlamak için yeterli kaynakla bağlanabileceği anlamına gelir.

Yüzük İmzaları İşlemleri Gizle..

Halka İmzalar, birkaç imzalayıcının bir işlemi imzaladığı dijital imzalardır. Hiç kimse gerçek imzalayanı bilmeden ortak bir hesapla imza atmak.

Gönderen bir kerelik harcama anahtarı oluşturur ve alıcı parayı bu anahtara göre algılayıp harcayan tek taraftır.

Anahtar görüntüler, kriptografik anahtarlar, harcanan her çıkıştan türetilir ve çift harcamayı önler. Bunun nedeni, Blockchain’de çıktı başına bir anahtar görüntü (harcama) olmasıdır.

Çalma imzası, olası imzalayanların “halkasını” oluşturmak için hesap anahtarlarınızı ve blockchain’den seçilen ortak anahtarları kullanır. Halka imzasının ana güvenlik özelliği, hangi grup üyelerinin anahtarlarının imzayı ürettiğini görmeyi imkansız hale getirmesidir.

Hiçbir dış gözlemci halkadaki imzalayıcılarla eşleşemez ve işlem çıktılarının izlenebilir olmamasını sağlar. Buna ek olarak, ağ, harcanan miktarları bilmediğinden (gerçek bir işlemi doğrulayabilmesine rağmen) mantarlaşma devam eder.

Gizli İşlemleri Çalma (RCT) Gönderilen Tutarı Gizle..

Gönderen, madencilerin, harcanan toplam tutarı kamuya açıklamadan işlemi onaylamaları için yeterli bilgiyi açıklayabilir. (“Taahhüt” olarak bilinir) Bu, işlemin kullanıcı olarak gizliliğini kaybetmeden orijinalliğini kanıtlamasını sağlar.

Ağ, her çıktının miktarını şifreler ve bunu işleme dahil eder. Gönderen tarafından şifrelenen tutar, alıcının özel görünüm anahtarının (işlemde yerleşik olan) işlem genel görünüm anahtarıyla birleştirilmesiyle hesaplanan işleme yerleşik paylaşılan bir sır kullanır.

Üçüncü taraflar, Halka Gizli İşlemlerin (RKÇ) bu yapısına dayalı olarak tutarı göremez

Gizli Adresler Alıcıları ve Alıcıları Korur..

Moneropedia , gönderenleri ve alıcıları dış gözlemcilerden koruyan bu yapıya ışık tutuyor:

Gizli adresler Monero’nun doğal gizliliğinin önemli bir parçasıdır. Gönderenin, alıcı adına her işlem için bir kerelik rastgele adresler oluşturmasına izin verir ve gerektirir.

Gizli adresleri kullanarak, yalnızca gönderen ve alıcı bir ödemenin nereye gönderileceğini belirleyebilir.

Bir Monero hesabı oluşturduğunuzda özel görünüm anahtarınız, özel harcama anahtarınız ve Genel Adresiniz olur. Ödemeleri göndermek için harcama anahtarını, gelen işlemleri görüntülemek için görünüm anahtarını ve ödemeleri almak için Genel Adresi kullanırsınız. Hem harcama anahtarı hem de görünüm anahtarı, Monero adresinizi oluşturmanıza katkıda bulunur. Yalnızca görünüm tuşunu kullanan bir “yalnızca izle” cüzdanınız olabilir.

Gizli bir adres, nihai olarak alıcı fonlarının cüzdanlarıyla bağlantılı olmasını önler  . Bununla birlikte, 3. bir taraf işlemin gerçekleştiğini kanıtlamak için bu adresi denetleyebilir. (Ortak görüş anahtarını paylaşan gönderen tarafından)

Alıcı, fonlarını blok zincirini tarayan cüzdanları özel görünüm anahtarından alır. M-cüzdan tarafından algılandıktan ve alındığında, gönderenlerin ortak anahtarına karşılık gelen tek kullanımlık bir özel anahtar oluşturulur.

Alıcı artık bu fonları özel harcama anahtarlarını kullanarak harcayabilir. Bu, gönderen veya alıcı cüzdanları veya herkese açık olarak işlem gören tutar olmadan gerçekleşir.

Monero İşlemleri Nasıl Çalışır?

Bu işlem bu Monero Bitcointalk iş parçacığında çok açık bir şekilde açıklanmıştır.

“Bob bir kerelik ortak anahtara gönderilen bir çıktı harcamaya karar verir. Bir kerelik özel anahtarını  kurtarmak için ekstra, TxOutNumber ve Hesap özel anahtarına ihtiyacı vardır Carol’a bir işlem gönderirken, Bob Ekstra değerini rastgele üretir Çıktı genel anahtarını almak için Ekstra, TxOutNumber ve Carol Hesabı açık anahtarını kullanır 

Girişte Bob, çıkışına olan bağlantıyı yabancı anahtarlar arasında gizler. Çift harcamayı önlemek için, Bir kerelik özel anahtarından türetilen Anahtar görüntüsünü de paketler Son olarak, Bob, Bir kerelik özel anahtarını , tüm ortak anahtarları ve Anahtar Görüntüsünü  kullanarak işlemi imzalar . Ortaya çıkan Halka İmzasını işlemin sonuna ekler. ”

Rekabet Durumu..

Monero gizlilik odaklı alternatif çözümlerle nasıl karşılaştırılır?

Monero ile ana farklılaşma noktası, 2001’den beri var olan ve işlevselliği hakkında önemli bir hakem değerlendirmesi alan CryptoNote uygulamasıdır. (Örneğin İzlenebilir Halka imzaları)

Diğer Kripto para birimlerinden gizlilik teknolojisinin diğer iki uygulaması şunları içerir:

ZeroCoin / ZeroCash – Sıfır bilgi kanıtları (ZKP) kullanarak bu protokol göndereni ve tüm ekonomiyi gizler. Ağın anonim yapısı nedeniyle daha sonraya kadar herhangi bir istismar (sahte kanıt / harcama oluşturmak gibi) bilemezsiniz. En büyük risklerden biri, kriptografinin arkasındaki olgunluk ve akran incelemesinin olmamasıdır. Ayrıca, ZKP’ler, onu yok etmek için ilk RSA özel anahtarının yaratıcılarına güveniyor. ( Bu bilgisayar yakma töreninde yapıldığı gibi )CoinJoin , işlemleri birleştiren ancak kullanıcıları, gönderenleri veya işlemleri protokol düzeyinde maskelemeyen bir karıştırma protokolüdür. Başlangıçta bitcoin geliştiricisi Gregory Maxwell tarafından geliştirilen Coin Join, kullanıcıların bir MN’yi barındırmak için 1000 DASH’a sahip olması gereken Masternode (MN) modelini kullanan Dash tarafından kullanılmaktadır . Eleştirmenler, karıştırma hizmetini sağlayan tek tek düğümlerin Sybil saldırılarına karşı savunmasız olduğu için bunun tek bir hata noktası yarattığını söylüyor .Edward Snowden kısa süre önce Litecoin’in yaratıcısı Charlie Lee’ye Zcash vs Monero hakkında sorular sordu:

Kovri (I2P’ye Dayalı) Kullanıcıları Protokol Seviyesinde Koruyor

Kovri, Monero tarafından geliştirilen ve I2P’nin temel özelliklerine dayanan ücretsiz, merkezi olmayan, anonim bir ağ katmanıdır  . I2P’nin temel mimarisi, TOR’a (soğan kullanan) benzer şekilde çalışır, ancak Kovri ile özel, korumalı ağ erişimi oluşturmak için sarımsak şifreleme ve yönlendirme kullanır.

Kovri (sarımsak yönlendirme ile) anonim, mesaj tabanlı bir internet akranları ağı oluşturarak işleri TOR’dan bir adım öteye götürüyor. Bu yer paylaşımlı ağ, kullanıcıların coğrafi konumlarını ve internet IP adreslerini gizlemelerine yardımcı olarak internet trafiğini anonim hale getirir.

Monero Beş Çatala Nasıl Ayrılır (Aslında Altı Şimdi)

Monero madencilerinin gizli ASIC imalatının son zamanlarda keşfedilen bir keşfi, madeni paranın 6 farklı madeni paraya bölünmesini sağladı.

Monero ASIC üretimini ve gizli madenciliğini (topluluğun bilgisi olmadan) keşfetmenin bir sonucu olarak Monero, merkezi madencilik tehdidi nedeniyle orijinal algoritmasından vazgeçmeye karar verdi.

Bu, ana merkeziyetçilik değerlerini korumaya istekli bir topluluk tarafından bir miktar “ASIC’lere karşı savaş” yarattı.

Monero, altı farklı paraya bölünmüştür. Bu yeni paralar şunları içerir: Monero 0 (XMZ), Monero Orijinal (XMO), Monero Klasik (XMC), Monero-Klasik (evet, şimdi bir çizgi ile), MoneroC (CXMR) ve yakın zamanda duyurulan MoneroV  (XMV). Orijinal Monero (XMR) da hala duruyor.

Eleştiriler, Zayıf Yönler ve Endişeler

Monero’nun birçok övgüsü var gibi görünse de, bazı zayıf yönleri nelerdir? Bu alt düzenlemede tartışıldığı gibi birkaç tane var:

 • Gizlilik – Bir işlemin kaynağı olan düğümün IP adresini izleme yeteneği vardır. IP adreslerinin bu şekilde kaydedilmesi, kullanıcıların anonimleştirilmesine neden olabilir. Bununla birlikte, Monero gelişimi gizlilik işlevselliğini sürekli olarak geliştiriyor ve bu riski azaltmak için belirli Tor yeteneklerini ekledi.
 • Madencilik Merkezileşmesi – Monero madenciliğinin çoğuna, her biri% 20’den fazla olmayan dört havuz hakimdir. Bu merkezileşme artık bu durumda değil, ama yine de potansiyel bir tehdit.
 • Darkweb PR – Bu Monero ekibinin doğrudan bir nedeni olmasa da, markalaşma ve kamuoyu algısının her zaman akılda tutulması gereken bir şey olduğu ve insanların yasadışı amaçlarla kullanımından korktuğu için benimsenmeyi yavaşlatabileceği için belirtmek gerekir.
 • İşlem Boyutu – Monero işlemleri Bitcoin’den çok daha büyüktür, daha fazla veri gerektirir ve günlük olarak büyüyen daha büyük bir blok zincirine neden olur. Neyse ki, Monero Ekim 2018’de kurşun geçirmez ve çatal geçirmez . Kurşun geçirmezliklerin uygulanmasıyla, bazı durumlarda işlem boyutları yüzde 97’ye kadar düştü.
 • Geliştirme Zorluğu – Çoklu madeni para cüzdanları ve daha yaygın kullanılmasını sağlayacak diğer entegrasyonlarla birleşme yeteneği yavaş olmuştur.

Sınırlı Satıcı Araçları – Satıcıların ödemeleri entegre etmelerine yönelik araçlar şu anda entegre edilmesi zor ve zordur. Ancak, bunu düzeltmek için giderek daha fazla üçüncü taraf hizmeti ortaya çıkıyor.

Başarılar

 • Monero İşlemleri yüzde 97 oranında azaldı – Son zamanlarda yapılan sert çatal yükseltmesi, işlemlerin boyutunu ve maliyetini azaltan bir şifreleme şeması olan “kurşun geçirmez” uygulama yaptı. Sonuç olarak, Monero’nun işlem ücretleri yüzde 97 oranında küçüldü ve 0,60 dolardan sadece 0,02 dolara düştü.

 

 • Görünmez İnternet Projesi olarak bilinen C ++ – I2P’de I2P katmanıyla daha güvenli işlemler yaratan Kovri fork, ağa aktarılan tüm işlemler için güvenli bir katman ekleyecek bir TOR alternatifidir. Bu, kullanıcı anonimalinin , bunu gerçeğe dönüştürmek için tam zamanlı gelişimi finanse etmeyi kabul eden Monero topluluğuna yalvarmasından sonra uygulandı . (Crowdfunding’i sevmeliyim)

 

 • Monero Donanım cüzdanı piyasaya sürüldü – Bu proje Monero Forum Fonlama Sistemi (FFS) topluluğunda bir finansman mekanizması olarak organize edildi ve oluşturuldu. Kovri’nin baş geliştiricisi olan yazılım ve yapımcı kıdemli Michael Schloh von Bennewitz projeye öncülük etti. Ledger ve Trezor da XMR desteği ekledi.

 

 • Overstock’u Monero ile ödeyebilirsiniz – Shapeshift ve API’leri sayesinde Overstock artık Monero’nun yanı sıra diğer bazı altcoinleri de kabul ediyor. Bu, daha yaygın bir şekilde benimsenmesi için daha fazla güvenilirlik göstermektedir.

Yol Haritası..

Monero kriptodaki en aktif geliştirme ekiplerinden birine sahiptir, bu nedenle projenin kilometre taşlarının sürekli geliştiğine şaşırmamalısınız. Şu anda, 2019 için halka açık yol haritalarındaki sadece iki eylem öğesi:

 1. İkinci katman ölçeklendirme çözümleri
 2. Ek Monero Araştırma Laboratuvarı (MRL) araştırma makaleleri

Ne olacağını takip etmek için projenin yol haritasını düzenli olarak kontrol edin .

Piyasa Durumu..

2014’te başlayan XMR, Ağustos 2016’ya kadar nispeten büyük bir fiyat eylemi görmedi. O zaman, fiyat neredeyse düştü ve yaklaşık 1.80 $ (~ 0.003 BTC) ile 13.17 $ (~ 0.0217 BTC) seviyesine sıçradı. Bir aydan daha az bir sürede USD fiyatı yüzde 600’ün üzerinde arttı. Bu ilk meteorik yükseliş, büyük olasılıkla, karanlık ağda XMR’nin artan popülaritesinin yanı sıra, sikkenin ana akım medyadaki ilk görünümünden kaynaklandı.

Kullanım ömrü boyunca XMR fiyatı, kripto para birimi fiyatlarının tipik rollercoaster’ını bastı. 2017’nin boğa koşusunda (RIP), madeni para tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 475 $ ‘a ulaşmak için 10 kat çekti.

Altcoinler söz konusu olduğunda, XMR iyi iş çıkardı. Ayı piyasalarında değerini diğer paralardan daha iyi tutma eğilimindeyken, daha mutlu zamanlarda önemli adımlar atıyor.

Hükümetler ve şirketler kişisel gizliliği giderek daha fazla ihlal ettiğinden, Monero finansal anonimliklerini korumak isteyen insanlardan sürekli talep görmelidir. Karanlık web kullanıcılarının ötesinde, bu taban, harcama alışkanlıklarını veya kişisel bakiyelerin bir kamu defteri üzerinde veya bazen hain bir üçüncü tarafın gözbebeklerinin altında yayınlanmasını istemeyenleri içerir. Kalıcı talep XMR fiyatına sağlıklı bir zemin sağlamalıdır.

19.02.2020 tarihi baz alarak bakacak olursak koin market piyasasında şuan 14. Sırada yer alıyor.

 

19.02.2020 tarihi itibariyle Monero Coin (XMR) birim fiyatı ₺515,46 TRY, 0,00838930 BTC olarak bulunmaktadır.

XMR Nasıl Satın Alınır ve  Madenciliği Nediir?

Binance’de XMR’yi  BTC veya ETH ile satın alabilirsiniz . XMR’yi doğrudan fiat ile satın almak istiyorsanız,  Bitfinex ve Kraken iki ek seçenek.

Başlangıçta havuzun merkezileştirilmesiyle uğraşmasına rağmen, ASIC madencilerinden uzaktaki son çatal Monero (XMR) orijinal havuz hashratının% 50’den fazla düşmesine neden oldu. Gizli ASIC madenciliği tehdidi bu çatalı tetikledi.

XMR Nasıl Saklanır

Linux, Mac ve Windows destekli Monero için çeşitli masaüstü cüzdanları vardır  .

Hardcore geliştirici tarafında,  mobil cihazlarda kullanılan yonga setleri için Arm (v7 & 8) işletim sistemi ve ham bir dosyadan bir blockchain önyükleme sağlamanıza izin veren bir  kaynak blok zinciri var.

Mobil ve hafif cüzdanlar arasında Kek Cüzdanı, Monerujo ve My Monero bulunur.

Donanım cüzdanının ekstra güvenliği daha sıkıysa , Ledger ve Trezor her ikisi de XMR’yi destekler. Monero ayrıca topluluk tarafından finanse edilen ve şu anda geliştirilmekte olan dahili bir cüzdan planına sahiptir .

Sonuç

Bir Bytecoin çatalı olan Monero, güvenli, özel ve takip edilemez bir para birimidir. Kullanıcının gizliliğini korumak için Yüzük İmzaları, Yüzük Gizli İşlemi ve Gizli Adresler ile birlikte Cryptonote protokolünü kullanır.

Monero topluluğu üç temel değeri takip eder: (1) Güvenlik, (2) Gizlilik ve (3) Yerinden yönetim.

Monero’nun arkasındaki temel kullanım örnekleri özel, anonim ve izlenebilir olmayan işlemlerdir. Ayrıca, kullanıcıların belirli işlemleri istenirse görünür hale getirmesini sağlayan seçici şeffaflığa sahiptir. (Örneğin, bir denetçi veya işlemi kanıtlamak için başka bir taraf) İronik olarak, bu özellik kritik ticari verileri ve ticari sırları korumaya çalışan birçok ticari çıkar için caziptir.

Ölçeklenebilirlik tarafında, daha esnek veri yönetimi (blok boyutları) ve büyüme çözümlerini kolaylaştırmak için bir blok sınırı bulunmaktadır. Bu, Monero’nun mimarisinin büyümesinde (işlemlerin etrafında daha fazla kriptografi ve veri gerektiren) çoğu blok zincirinden daha fazla esneklik sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.

Monero çok istikrarlı ve yenilikçi bir oyuncu olmasına rağmen, bu büyüme büyük mücadeleler olmadan gerçekleşmedi. Son zamanlarda Monero madencilerinin gizli ASIC üretiminin keşfi, madeni paranın 6 farklı çatala bölünmesini sağladı.

Bu sadece toplulukları bölmekle kalmadı, aynı zamanda gerçek ademi merkeziyetçiliğin ne anlama geldiğine dair endişeleri de artırdı.

Bu yaklaşan tehditlere rağmen, ekibin sağlam ve güvenli bir proje oluşturmaya olan bağlılığı devam ediyor. Kovri gibi gizlilik protokolleri ve Ledger Nano S gibi donanım cüzdanları, ekosistem sınırlarını proje için sürekli iyileştiriyor. Buna ek olarak, ekip gelişim kilometre taşları elde etmeye devam ediyor.

Bu güvenli, gizlilik parasını radarınızda saklayın. Ekip ve topluluk sektörde liderdir ve süresiz olarak izleyeceklerdir.

Yukarıda belirtilen hususlar yatırım tavsiyesi olmayıp, konuya ilişkin bilgi edinmeyi, aksine ileride karşılaşılabilecek sorunların önüne geçmeyi ve tedbirli olunması gerektiği hususlarını içinde barındırır.

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.