Güncel Bitcoin Haberleri
Bitcoin
$64,090.75
+2729.18
Ethereum
$3,066.75
+123.22
Litecoin
$81.53
+3.53
DigitalCash
$29.87
+2.14
Monero
$117.25
+4.93
Nxt
$0.00
0
Ethereum Classic
$26.33
+1.57
Dogecoin
$0.16
+0.01

Nick Szabo Kimdir?

0 1.713

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Nick Szabo Kimdir?

Vitalik Buterin veya Satoshi Nakamoto gibi çok popüler bir ismi olmadığını düşünebilirsiniz. Ancak, kripto para dünyası için bu isimler kadar değerli birisi. Akıllı sözleşmeleri biliyor musunuz ? Evet, adını çok duyduğunuz akıllı sözleşmeler var ya onları tasarlayan kişi “Nick Szabo” hakkında bilinen veya bilinmeyen bilgileri sizlerle paylaşalım istedik…

Nick Szabo hakkında bilinmeyen çok şey var. Adam kesinlikle mahremiyetinin tadını çıkarıyor. Köklerini Macaristan’a kadar takip etmek dışında gerisi boş. Biyografi bölümünün eserleri hakkında bir derleme koleksiyonu olan bir blog tutuyor.

Nick Szabo bir Amerikalı. Washington Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri bölümünden mezun oldu. Ayrıca George Washington Hukuk Fakültesi’nden Hukuk Doktoru derecesine sahiptir. Akademi’deki çalışmalarından dolayı Universidad Francisco Marroquín fahri profesörlük kazandı.

Nick’in tarih, hukuk ve araştırma ile ilgisi vardır.

Araştırma tutkusu onun birçok edebiyat yayınladığını gördü. Çeşitli konulardaki makaleleri, denemeleri ve öğreticileri dehadır, araştırmasının en dikkat çekeni BitGold ve akıllı sözleşme ile ilgili makalelerdir. İkisini daha sonra keşfedeceğiz.

Tüm konularını otorite ile ele alıyor. Ancak, kriptografi, blockchain ve Bitcoin ile ilgili çalışmaları heyecan verici okumalar. Kripto dünyasının işlevselliğinin ayrıntılarına giriyor.

Nick Szabo dünyanın dört bir yanında kripto para birimi hakkında dersler veriyor.

İnsana bu kadar neyin etki ettiğini merak ediyor musunuz? Sana Bitcoin’in inşa edildiği temeli attığını söyleyeyim. Bitcoin 2007 yılında tasarlandı ve 2009 yılında halka açıldı. Bitcoin akıllı sözleşmeler fikrinden istifade etti. Nick Szabo, fikri Bitcoin’den on yıl önce görselleştirdi.

Ek olarak, Nick’in Bit Gold üzerine 2003 tarihli makalesinde yazdığı yazılar ona bir avantaj sağlıyor. Bazı insanlar onun Bitcoin – Satoshi Nakamoto’nun gizemli yaratıcısı olduğuna da inanıyor.

Satoshi Nakamoto’nun kim olduğu hakkındaki gizem sonsuzdur. Bitmeyen tartışma bir süre daha bizimle birlikte görünüyor. Nick Szabo, Gerçek Satoshi Nakamoto olmakla bağlantılı. Hak iddia etmek için dışarı çıktığı iddiaları.

Nick Szabo’nun Satoshi Nakamoto olarak neden anılıyor. Peki bu önsezi nereye dayanıyor diye soruyorsanız işte cevabı; İngiltere’nin Birmingham kentindeki Aston Üniversitesi’nden bir araştırmacı ekibi tarafından yapılan araştırmada söz sahibi. Üniversitede Adli Dilbilimin merkezi Nick’in edebiyatını inceledi. Bitcoin White gazetesinde yazı tarzının böyle olduğunu öğrendiler.

Peki, bu onu Nakamoto yapıyor mu? Biz kesin olarak bilmiyoruz. Ancak, bildiğimiz şey onun dahi olması. Ayrıca, gerçek Nakamoto olabileceğini biliyoruz yada en azından bir Bitcoin oluşturma ekibinin parçası olabilir.

“Güvenilir Üçüncü Partiler Güvenlik Delikleri” adlı makalesinde düşüncelerini aktarıyor. Ona göre, güvenilir partiler çözmek için yapıldıklarına ihanet ederler. Güvenilir taraflar ticari güvenliği artırmak için tasarlanmıştır. Ticari güvenlik; veri ihlali, gizlilik, bütünlük ve mülkiyet. Nick’in iddiasında, güvenilir partilere karşıdır. Ayrıca, güvenilir partilerin çok maliyetli ve riskli olduğunu düşünüyor.

İşte bazı nedenleri. Hayal gücünü sınırlarlar. Protokollere dayanarak üçüncü tarafların tasarlanması kolaydır. Böylece, olmayanları bulmak hayal gücünü sınırlar. Güvenilir tarafların gizli gündemi ve çıkarları vardır. Ayrıca, işlem maliyetleri çok yüksek.

“Güvenilir bir üçüncü taraf, var olmayan taraftır” – Nick Szabo.

Bu nedenle, büyük bir anti-güvenilir üçüncü taraf.

İlk kripto para biriminin icadından önce, Nick kriptografiye girmişti . Bunu kanıtlamak için çok çalışması var. Ayrıca, 1996 yılında akıllı sözleşmeler yarattı. Böylece, Bitcoin 2009’da piyasaya sürüldüğünde hazırdı. Bazı önemli isimlerle birlikte; Hal Finney ve Craig Wright. Bitcoin blok zincirinin arkasına ilk alanlar arasındaydı. Bu fikri neredeyse anında aldılar.

Bitcoin’i Ethereum , EOS ve diğerleri gibi diğer kripto para birimleri izledi. Bu girişlerle etkisi sadece artmaya devam ediyor. Akıllı sözleşme fikri büyümeyi durduramaz. Kripto paraya karışması o kadar çok ki bir birim. Eter’in 1 milyonda biri 1 Szabo. Eter, Ethereum belirtecidir.

Şimdiye kadar Nick’in kriptoda bir güç olduğunu tespit ettik. Dahası, adamın bir deha olduğu açıktır. Ancak, bu adam için çok şey var diyerek söze kaldığımız yerden devam edelim.

Nick’in böylesine özel biri olması konusu belirsizdir. Kendisine neden bu kadar çok şey tuttuğuna dair kesin bir kanıt yok.

En mantıklı açıklama, Nick konuşmak için çalışmalarını seviyor. Daha önce de belirttiğimiz gibi, blogundaki biyografi bölümü çalışmalarının gözden geçirilmesidir. Ayrıca, blog araştırdığı edebiyatla ilgili, bu, çalışmasında kendisinden daha fazla gurur duyan bir adam.

Ancak, başka nedenler de olabilir. Sana benimkini verdim, bana seninkini verir misin? Beklerim.

Nick sessiz bir şifreleme ustasıdır. Sahne arkasında ipler çekmesine rağmen, Nick’in blok zincirine katkıları var.

Onun başına gelebilecek en iyi şeyin dijital para birimi için bir mekanizma tasarlamak olduğunu kolayca söyleyebilirsiniz. Mekanizma, Bitcoin blok zincirinin ilham kaynağıydı.

Bit Gold mekanizması ve Bitcoin bağlantısından Nick, ‘Satoshi Nakamoto’dur. Ayrıca, insanlar ona ‘Nickimoto’ demeye devam ettiler. Çabalar ve ilk blok zinciriyle ilk ilişkiler için.

Nick, önemli ve önde gelen blockchain geliştiricilerinden ve destekleyicilerinden biridir. Nick ayrıca bugün blockchain endüstrisinin bir parçası olan fikirler de yaptı.

Katkılarından en önemlisi akıllı sözleşme idealizasyonu ve Bit Gold tasarımı. Bunların arasında blockchain’i ilerletmek için paylaştığı düşünceler var. Öyleyse, adını neyin işaretlediğini ve nasıl yaptığını keşfedin.

Sözleşme taraflar arasındaki sorumluluklarını ana hatlarıyla belirten yasal bir anlaşmadır. Nick’in fikri bunu dijital yapmaktı.

Kripto ve blockchain hakkında okursanız, akıllı sözleşmelere rastlayacaksınız. Potansiyelleri düşünülemez. Akıllı sözleşmelerle bir endüstrinin çalışma şekli değişecektir.

ICO’ları ve jetonlarını duydunuz mu? Akıllı sözleşme buluşunun temelidir .

Nick Szabo Ethereum ve olan akıllı sözleşme 1995. en iyi cari uygulamalarda akıllı sözleşmelere gebe EOS . Diğer vaatlerle ilgili vaatlerin yerine getirilmesi akıllı sözleşmelerin temelidir. Bu dijital sözleşmeler bilgisayar ağlarında yürütülmektedir.

Bu kavramın taraftarları, üçüncü tarafları ortadan kaldırma özelliğine hayran kalıyor.

Nick akıllı sözleşme paraları, geleneksel kağıt tabanlı sözleşmeleri ıslak kod olarak ifade eder. Para, akıllı sözleşmenin faydalarını kuru bir kod olarak ilan etmeye devam ediyor. Ayrıca, bir blockchain içinde hassas ve güvenli. Wet kodunun farklı yorumu onu gözden kaçırır. Ayrıca, kâğıt temelli bir sözleşmenin uygulanması zordur.

1996’da Nick bir makaledeki avantajları detaylandırdı. Makalede, akıllı sözleşmeler yaptığımız diğer önceki formları özetliyor. Satış Noktası sistemleri ve Elektronik Veri Değişimi’ni içerir. Büyük şirketler ve bankalar tarafından kullanılan SWIFT tarafından kullanılır.

1996 makalesinde, akıllı sözleşme tasarımı sözleşme maddelerini içermelidir. Maddeler donanım ve yazılıma gömülüdür. Sözleşme ihlallerini kırıcı için pahalı hale getirmek.

Akıllı sözleşme kavramının temel hedefleri, doğrulanabilirlik, gözlemlenebilirlik, gizlilik ve uygulanabilirliktir. Böylece, akıllı sözleşme ile verimli bir sistem bekleyebilirsiniz.

Bit Gold, çevrimiçi işlemlerin iki temel özelliğini temsil eder. Bit, bilgi gönderme ve alma anlamına gelir. Altın, üçüncü tarafların kullanılmadığı sistem anlamına gelir.

Nick 1998 yılında Bit Gold mekanizmasını geliştirdi . Bir kriptograf olan Nick, dijital bir para sistemi önerdi. Altın piyasası sistemini değiştirme çabaları. Aşırı olarak, altın sistemini verimsiz hale getiren üçüncü tarafları ortadan kaldırmayı amaçladı. Böylece güvenli bir şifreleme işlemi önerdi.

Nick’in Bit Gold’u özetleyen makalesi uygulanmadı. Bununla bile, kağıt Bitcoin blok zincirinin doğrudan öncüsüdür. Sonuç olarak, Nick’in fikriyle blockchain’in avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Güvenilir üçüncü taraflar güvenlik açıklarıdır -Nick Szabo

Nick’in teklifi üçüncü tarafları itibarsızlaştırıyor. Onlardan güvenilir olarak bahsetmesine rağmen, Nick üçüncü tarafların minimum etkisinin olduğu bir protokol istiyor. Ona göre sistem transfer edilmeli, depolanmalı ve denenmelidir.

Güvenilir üçüncü taraflar saldırılara açıktır. Özellikle, merkezileşme gerçeği, üçüncü taraflar üzerinde çok maliyetli güvenlik açıkları yaratır. Daha da kötüsü, üçüncü taraf olarak ek maliyetleri hesaba katmanız gerekir. Maliyeti kimin alacağını biliyor musunuz? Sistemin son kullanıcıları.

İşte Nick’in Bit Gold teklif adımları:

  1. Meydan okuma dizesi olarak bilinen genel bir dizginin oluşturulması
  2. Ağdaki bilgisayarlardan biri tarafından sınama dizesinden iş kanıtı dizesi oluşturma
  3. İş kanıtı dizesinin dağıtılmış bir şekilde zaman damgası
  4. Meydan okuma dizesinin ve zaman damgalı iş kanıtı dizesinin dağıtılmış bir başlık kaydına eklenmesi
  5. Sonraki deneme dizesi, önceki son deneme bitlerinden oluşturulur
  6. Unutulmayan başlık zinciri mülkiyetin doğrulanması için kontrol edilir
  7. Sınama bitlerinin, iş kanıtı dizesinin ve bir dizenin değerini belirlemek için zaman damgasının doğrulanması.

Adımlar, zaman damgası ve başlık kayıt defteri işlemleri gibi aynı hizmetleri sağlayan farklı sunucularla dağıtılmış bir sistemde çalışır. Zaman damgası ve başlık kaydı güvenliği sağlandığında sistemin güvenine güvenilir.

Bugün gördüğünüz blok zincirleri, bu kavram ve diğer teknolojilerin bir sonucu olarak başladı.

Bit Gold konsepti sayesinde. Şimdi, başlangıç ​​blok zincirinde Nick Szabo’nun kim olduğunu biliyorsun.

Nick’in tarih, para ve kripto para hakkında iyi bir bilgisi vardır. Bütün bunlar yazılarını yasal bir arka planla daha iyi bilgilendirir. Yazılarından paha biçilmez kaynağı kaçıramazsınız.

En çok neyi sevdiğine dair çeşitli edebiyat türleri yazdı – blockchain ve kriptografi. 1993’ten bugüne kadar. Bazı edebiyatlar ilgisiz görünebilir. Ancak, blok zincirinin nasıl çalıştığı düşünce sürecinde hala değerli olacaklar.

Nick, kriptografi, para ve mülkiyet hakkında değerli literatürler yazmanın yanı sıra, kripto para birimi ve blockchain hakkında fikir sahibi olmaktan hoşlanıyor.

Son bir tweet’te Nick, kripto para birimindeki önemli iyileştirme alanlarını paylaşıyor. Önümüzdeki birkaç yıl içinde eskisinden daha güvenli depolama ve merkezi olmayan borsalara sahip olmanın önemli olduğunu söylüyor. Tüketiciye daha fazla odaklanarak, kullanıcı dostu sistemlerin önemini vurguluyor.

Güvenlik konusunda Nick , EOS’u merkezileştirme sorunları nedeniyle eleştirdi . EOS merkezileştirme yönünün projeyi ihlal ve saldırılara karşı savunmasız hale getirdiğini belirtti. Hesap sahipleri için daha da kötüsü, EOS hesapları ele geçirebilir ve askıya alabilir.

Nick’in bir başka iyi analizi , para tarihi ve evrimi ile ilgilidir. Bu analizden elde edilen bilgiler kripto para biriminde yararlı bilgiler sağlamıştır. Analizde, takas sisteminden kaynaklanan çoklu para biriminde var olduğumuzu söylüyor. Ancak, teknolojiyle bile, hala çok sayıda para birimi göreceksiniz.

Nick’in profilinden daha az şey söylenebilir. Ancak onun çalışma bedeni, blok zinciri, hukuk, teknoloji, tarih, kriptografi ve ticarette çok sayıda konuşur.

Satoshi Nakamoto rolündeki karışıklık da olsa değerli katkılarda bulunuyor. Ve bu nedenle kriptografi dünyasında saygınlık ve etkili olan biri olarak karşımıza çıkıyor.

Benim gibi bir kripto tutkunuysanız, Nick Szabo’nun kim olduğunu bilmek için zaman ayırmalısınız…

Yukarıda belirtilen hususlar yatırım tavsiyesi olmayıp, konuya ilişkin bilgi edinmeyi, aksine ileride karşılaşılabilecek sorunların önüne geçmeyi ve tedbirli olunması gerektiği hususlarını içinde barındırır.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.