Güncel Bitcoin Haberleri
Bitcoin
$68,287.67
-819.57
Ethereum
$3,886.26
+74.44
Litecoin
$84.48
-0.37
DigitalCash
$30.08
0
Monero
$142.41
+0.86
Nxt
$0.00
-0
Ethereum Classic
$31.72
-0.11
Dogecoin
$0.17
-0

Pi Coin Nedir? Pi Coin Madenciliği Nasıl Yapılır? Her Açıdan Kapsamlı İnceleme..

Pi Network Nedir?

0 2.184

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

 

Pi Coin Nedir?

Pi Coin; dünyanın en yaygın olarak kullanılan kripto parasını üretmeyi ve bu kripto para ile Pi Platformunda üyeler arası bir dijital pazar bünyesinde yapılan ürün/hizmet alışverişleri ile büyük ölçekli bir ekonomi yaratmayı hedefleyen yeni bir coin olarak kendini 2019 yılında piyasaya sürdü.

Tabi olarak Bitcoin ve yapısını benimseyen ancak, akıllı sözleşmelerin doğrulanması aşamasında kullanılan enerjinin çok fazla olması sebebiyle Pi bu konuda enerji konusuna alternatif çözüm getirmek amacıyla cep telefonu aracılığı ile doğrulama işlemini yaparak daha az enerji sarfiyatı sunmuştur.

Ayrıca Bitcoin akıllı sözleşme doğrulaması yapmak bireysel olarak bir tek enerji maliyeti değil, artık bitcoin madenciliği olarak adlandırılan ve mining cihazlarının piyasa nezdinde pahalı ve her alandan her kullanıcıya ulaşamaması sebebiyle, Pi bu konuya da her alandan herkesin katılımını sağlayabilmek amacıyla cep telefonu aracılığı akıllı sözleşme doğrulaması (mining) yapılmasını sağlamayı hedeflemiştir.

Yapısal olarak Pi; Steller platformu temel alınarak oluşturuldu. Ancak Steller ile arasındaki en büyük fark Pi coin mining yapılabilir olması diyebiliriz. Bu dağıtım modeli ile paylaşım yapılması sağlanıyor.

Pi Coin Yol Haritası

Pi Coin en çok merak edilen kısmına geldik. Ne zaman Borsalarda yer alacak? Yani ne zaman ekonomik bir değer taşıyacak?

Pi Network bu konuya açıklık getirmek amacıyla 3 aşama olarak kendine yol haritası çizmiş.

1. Aşama; Tasarım, Dağıtım, Güven Grafiği ve Ön Yükleme; yani kısaca bu aşama ile kullanıcı deneyimi ile ana ağın kararlı ve istikrarlı olarak çalışmasını sağlamak ve geliştirebilmek için değişikliklerin yapılabileceği bir dönem olarak hedeflenmiş. Bu dönemde herhangi bir borsada listelenemez veya herhangi bir para birimi karşılığı alınıp satılamaz.

 

2. Aşama Testnet; bu aşamada ise ana ağda başlatılmadan önceki son test ağ aşamasıdır. Node yazılımı bir test ağında konuşlandırılacaktır. Test ağı, ana ağ ile Pi kripto parası üzerinde aynı anda tam güven grafiğini kullanacak. Pi ekibi, test ağında birkaç düğümü barındıracak, ancak daha fazla Pioneer’ı test ağında kendi düğümlerini başlatmaya teşvik edecek. Test ağı, birinci aşamada Pi emülatörüne paralel olarak çalıştırılacak ve periyodik olarak, örneğin günlük olarak, her iki sistemden elde edilen sonuçlar test ağındaki boşlukları ve eksiklikleri yakalamak için karşılaştırılacak ve bu da Pi geliştiricilerinin önerme ve uygulama düzeltmeleri yapılacak. Her iki sistemin tam bir eşzamanlı çalıştırılmasından sonra testnet, sonuçlarının sürekli olarak öykünücünün sonuçlarıyla eşleştiği bir duruma ulaşacaktır.

3. Aşama Mainnet; ve beklenen son aşamadır. Testnet aşaması da başarıyla tamamlandığı an artık Pi ağının resmi ana ağı başlatılacaktır. Bu aşamada artık herhangi bir borsada listelenebilecek ve herhangi bir para birimi karşılığı alınıp satılabilir duruma gelecektir. Son önemli bir detay ana ağa geçişte yanlızca farklı gerçek kişilere ait olduğu doğrulanan hesaplar Pi ekibi tarafından ödüllendirilecektir. Sahte kullanıcıların veya yinelenen kullanıcıların bakiyeleri silinecektir. Pi para birimini hiçbi merkezi otorite kontrol etmeyecektir.

Pi Network Kurucusu ve Ekibi

 

Analiz..

Pi Network; sonuç olarak daha yeni kurulma aşamasında olan bir ağ. Yeni yatırımcılara ve ortaklıklara ihtiyacı var. Özellikle ekosistemi çok zayıf ve ekibin piyasaya toplam da ne kadar miktarı arz edeceği gibi önemli verilerin marketcap ve platformlar aracılığı ile paylaşılmalıdır. Zaten bu veriler olmadan böyle bir coin ileride maddi değer karşılığı olarak iyi veya kötü bir seviyeye gelir demek sadece tahmin olur.

Şu anda 150’den fazla ülkede ve 32 dilde faaliyet gösteren yeni bir kripto para birimi ve eşler arası ağ olan Pi Ağı olarak mevcuttur. Ekibi az kişiden oluşsa da teknolojiye adanmış deneyimli bir ekibe sahip. Proje ile birlikte ekip de ilerleyen zamanlarda geliştirilebilir.

Şu anda Pi Coin herhangi bir borsada yer almamakta olup, halen geliştirilme aşamasındadır. Ucuz madencilik yapılabilmesi ve mainnet aşaması ile birlikte yapılan üretimlerin ne derece karşılık bulacağını  önümüzdeki yıl içinde izleyerek ve takip ederek gözlemleyeceğiz.

Konuya ilişkin veya merak ettiğiniz sorularınızı yorum kısmına yazarak daha geniş detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yukarıda belirtilen hususlar yatırım tavsiyesi olmayıp, konuya ilişkin bilgi edinmeyi, aksine ileride karşılaşılabilecek sorunların önüne geçmeyi ve tedbirli olunması gerektiği hususlarını içinde barındırır.

 

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.