Güncel Bitcoin Haberleri
Bitcoin
$68,316.33
-999.61
Ethereum
$3,844.36
-46.9
Litecoin
$83.30
-1.66
DigitalCash
$30.02
-0.64
Monero
$141.24
+0.01
Nxt
$0.00
-0
Ethereum Classic
$31.32
-0.27
Dogecoin
$0.17
-0

Quantstamp (QSP) Nedir? Her Açıdan Kapsamlı İnceleme..

Coinmarketcap 417. Sırada Yer Alıyor..

0 781

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Quantstamp Nedir?

Quantstamp akıllı sözleşmeler için bir güvenlik denetim protokolüdür. Bir DApps platformu olarak Ethereum, güvenliğini defalarca kanıtlamıştır. Bununla birlikte, Ethereum üzerindeki DApp’ler ve akıllı sözleşmeler, kötü niyetli oyuncuların ağda hasara neden olabileceği hatalara sahip olabilir. Bunların en dikkate değer iki örneği 55 milyon dolarlık DAO hacklenmesi ve 30 milyon dolarlık Parity cüzdan hatası. Bu sorunlar sadece fonları çalınan insanları etkilemekle kalmaz, aynı zamanda tüm ekosistemin güvenilirliğini de azaltır.

Akıllı sözleşmeler yazmak zaten zor bir iştir. Diğer bilgisayar programları gibi, bunları herhangi bir hata olmadan yazmak neredeyse imkansızdır. Akıllı sözleşmelerin yazılma oranı 2018’in sonunda tahmini 10 milyon. Onları denetlemek için gereken kaynakların miktarını geride bırakıyor. Sağlam güvenlik denetiminde bile, küçük bir hata yolda felakete neden olan çatlaklardan başlayıp, büyüyebilir.

İşte tam da burada Quantstamp devreye giriyor. Protokol; Ethereum tabanlı akıllı sözleşmelerinizi kolayca denetlemek için uygun maliyetli, ölçeklenebilir bir sistem içeriyor.

Bu makalemizde Quantstamp protokol hakkında aşağıdakilerden bahsedeceğiz;

  • Quantstamp Nasıl Çalışır?
  • Quantstamp Takımı ve İlerleme Durumu
  • Piyasa Durumu
  • QSP Satış Noktaları
  • QSP Nerede Saklanır?
  • Analiz

Quantstamp Nasıl Çalışır?

Quantstamp’ın Takımı şu anda Ethereum’a odaklanmasına rağmen, Quantstamp protokolünü  platform agnostik bir şekilde oluşturuyorlar. Bu sonunda; Lisk (LSK) ve NEO (NEO) gibi diğer akıllı sözleşme platformlarında kullanılabileceği anlamına gelir. Quantstamp protokolü, güvenlik denetimine iki yönlü bir yaklaşıma sahiptir:

  1. Otomatik yazılım doğrulama sistemi
  2. Otomatik ödeme sistemi

Yazılım Doğrulaması

Quantstamp’ın Doğrulama Nodu, Katılımcılar tarafından sunulan resmi yöntemlerden denetim tekniklerini uygular. Bu teknikler arasında konik testler, statik analiz ve sembolik yürütme gibi güvenlik denetimlerinin yanı sıra SAT ve SMT gibi otomatik akıl yürütme araçları bulunmaktadır. Doğrulama yazılımını göndermenin bir ödülü olarak, (özellikle güvenlik uzmanı olan) katkıda bulunanlar Quantstamp Protokolü (QSP) belirteçleri alırlar.

Kötü aktörlerin kötü niyetli doğrulama yazılımı göndermemelerini sağlamak için, Katkıda Bulunanlar yönetişim mekanizmasına göre oylanmalıdır.

Doğrulama nodunu çalıştırmak önemli miktarda bilgi işlem gücü gerektirir. Bu nedenle, Doğrulayıcılar ayrıca ağa bilgi işlem gücü sağlamak için QSP ödemesi alırlar. Doğrulayıcıların kötü niyetli davranmamasını sağlamak için, ödüllerini kazanmak için QSP tokenlerini yatırmaları gerekir.

Bir örnek verecek olursa;

Bir geliştirici olarak; Ethereum üzerinde akıllı bir sözleşme uygulamak  istiyorsunuz. Milyonlarca insanın parasını kaybeden adam olarak tarihe geçmek istemediğiniz düşünüldüğünde, sözleşmenizi denetlediniz. Bunu yapmak için, veri alanındaki kaynak kodu ile akıllı sözleşmenizi, doğrudan cüzdanınızdan QSP jetonları da dahil olmak üzere, işlemle birlikte QSP jetonlarına gönderirsiniz. Bir sonraki Ethereum bloğunda Doğrulayıcılar güvenlik kontrolleri yapar. Konsensüse ulaştıktan sonra, denetim kanıtı ekler ve verileri bir sonraki bloğa rapor ederler.

Güvenlik raporunuzun herkese açık mı yoksa gizli mi yapılacağını seçebilirsiniz.

GÜNCELLEME:  Görünüşe göre, Quanstamp ekibi ETH veya USD karşılığında manuel denetimler sunuyor gibi görünüyor.

Ödül Ödemeleri

Akıllı sözleşmenizi denetim için gönderdiğinizde ayrıca ödül ödülleri için bir dizi QSP jetonu ve Hata Bulucuların sorunları ne zaman gönderebileceği için bir son tarih ekleyin. Ödül bitiş tarihi ödül büyüklüğü size bağlıdır. Son teslim tarihi herhangi bir hata olmadan geçerse, QSP ödül ödülü size iade edilir.

Quantstamp bu işlemden sonra kusursuz kodu garanti etmez, ancak kullanıcılara otomatik test ve kitle kaynaklı böcek avının sorunları büyük ölçüde azalttığını garanti ederler.

Protokol Yönetişimi

QSP token sahipleri kontrol protokolü, doğrulama akıllı sözleşmeleri ve Doğrulama Düğümü yükseltmeleri. Yönetişim modeli, herhangi bir token sahibinin bir değişiklik önerebileceği zaman kilitli bir çoklu görüntüleme kullanır. Bir değişiklik ne kadar çok oy alırsa, o kadar hızlı gerçekleşir. Tüm üyeler tarafından onaylanan değişiklikler bir saat içinde gerçekleşir. Bu kez oy kullanmayan üyelerin her% 5’i ve ona karşı oy veren her % 5 için dört katına çıkar.

Proof of Caring

2018’in başlarında Quantstamp, topluluk üyelerini ve sadık QSP token sahiplerini ödüllendirmek için bir şirket içi  Proof Caring sistemi uyguladı. Kanıtınızı gönderdikten sonra, Quantstamp’ın denetlediği bir ICO’dan bir hava damlası alacaksınız. Bu kanıt, jetonlarınızı belirli bir süre için bir cüzdanda (bir değişimde değil) tutmak, sosyal medya erişimine ve / veya diğer topluluk etkinliklerine katkıda bulunmaktı.

Quantstamp ekibi o zamandan beri bu programı sona erdirdi ve artık topluluk üyelerini ICO airdrops ile ödüllendirmiyor. Toplumda bir tartışma konusu oldu.

Quantstamp Takımı ve İlerleme Durumu

Quantstamp ekibi, 500’den fazla Google Akademik alıntısına sahip 30’dan fazla üye ve danışmandan oluşur. Steven Stuart (CTO) ve Richard Ma (CEO) ekibi Haziran 2017’de kurdular. Stuart 5 yıl Kanada’nın Ulusal Savunma Bakanlığı’ndaki kriptoloji ajansında çalıştı ve daha önce Büyük Veri analitiği için GPU’ları kullanan bir başlangıç ​​olan Many Trees ve makine öğrenme. Ma, Bitcoin HFT Fonu’nda üretim sınıfı entegrasyon ve doğrulama test yazılımı kurdu. Orada bulunduğu süre boyunca, ticaret sistemlerinde kayda değer bir sorun yoktu ve yatırım sermayesinde milyonlarca dolar kaldı. Başlangıcından bu yana, Quantstamp ekibi birkaç denetim gerçekleştirdi – bunlardan biri stratejik bir ortak olan Request Network’ da. Ayrıca Wanchain ve Omisego da dâhil olmak üzere birçok projeyi denetlediler. Ayrıca Binance, Quantstamp’ın hizmetlerini kullanarak borsadaki ERC20 tokenlerinin hiçbirinin kritik bir taşma güvenlik açığından etkilenmemesini sağlamak için kullandı.

Quantstamp, 2018’de yol haritası kilometre taşlarından birkaçını başardı. En önemlisi, Ethereum ana ağında bir beta yayınladı. Şu anda 2019 yol haritasının ayrıntısı yok, ancak Ethereum ana ağında tam bir lansmanın yanı sıra denetim ve güncellemelerin devam edeceğini varsayabiliriz.

Ekip, Waterloo Üniversitesi ile ortaklık kurdu ve dünyanın bir numaralı başlangıç ​​hızlandırıcısı Y Combinator’dan destek aldı.

Rekabet Durumu..

Quantstamp; akıllı sözleşme denetiminin otomatikleştirilmesi söz konusu olduğunda ilk adım atan kişidir. Bounty0x projesi Quantstamp bir ödül platformu sunuyor ama bir yazılım doğrulama hizmeti yoktur. Quantstamp’a en yakın rakipler ConsenSys Diligence gibi piyasada bulunan güvenlik denetim firmalarıdır. Quantstamp protokolü otomatik olduğundan, manuel rakiplerinden daha iyi ölçeklendirilmelidir.

Piyasa Durumu..

Quantstamp, Kasım 2017’de ekibin 30 milyon dolardan biraz fazla topladığı başarılı bir ICO’ya sahipti. ICO katılımcılarına toplam 1 milyar arzdan 650 milyon (% 65) QSP’yi token başına 0.072 $ fiyatla dağıttılar.

Her zamanki ICO sonrası oynaklıktan sonra, QSP fiyatı Kasım ayı sonuna kadar yaklaşık 0.10 $ (~ 0.000005 BTC) seviyesinde sabitlendi. Fiyat daha sonra altcoin pazarının trendini takip etti ve Ocak 2018’in başında hızla tüm zamanların en yüksek seviyesi 0.82 $ ‘a (~ 0.000051 BTC) yükseldi.

Ne yazık ki, QSP fiyatı 2018’in geri kalanı için iyi sonuç vermedi. Proje, bu ayı pazarındaki diğerlerinden daha sert bir şekilde vurulmuş gibi görünüyor ve piyasa değeri sıralamasında önemli ölçüde düşüyor. 2018 yılında yaklaşık 0.015 $ (~ 0.000004 BTC) bir fiyata duruyor.

01.03.2020 tarihi baz alarak bakacak olursak koin market piyasasında şuan 417. Sırada yer alıyor.

 

01.03.2020 tarihi itibariyle Quantstamp Coin (QSP) birim fiyatı ₺0,062111 TRY, 0,00000115 BTC olarak işlem görmektedir.

Daha fazla proje Quantstamp denetim hizmetini kullandığından, QSP jetonuna daha fazla talep olmalıdır. Bu talep fiyatı yukarı çekmelidir. Ancak, ETH ve USD karşılığında manuel denetim hizmetleri sunan ekip bu talebin bir kısmını yamyamlayabilir. Fiyat üzerinde olumlu bir etkisi olması gereken Quantstamp ana ağının çıkış tarihine dikkat edin.

QSP Satış Noktaları

Binance veya Huobi’de en fazla hacimde Bitcoin ve Ethereum ile işlem gören QSP’yi bulabilirsiniz.

QSP Nerede Saklanır?

QSP bir ERC20 jetonudur, yani ERC20 desteğine sahip herhangi bir cüzdanda saklayabilirsiniz.  MyEtherWallet, çevrimiçi cüzdanlar söz konusu olduğunda bir topluluk favorisidir.

Daha yüksek bir fiyata da olsa daha fazla güvenlik için, Ledger Nano S kullanmanız için harika bir donanım cüzdanıdır.

Analiz..

Quantstamp, otomatik yazılım testi ve hata ödülleri sistemi sayesinde akıllı sözleşmeleri daha güvenli hale getiriyor. Ethereum ile başlasa da, ekip uzun vadede herhangi bir DApp platformunda kullanılabilecek protokolü oluşturuyor.

Güvenliğin birincil endişe kaynağı olduğu ve hataların milyonlarca doların çalınmasına neden olduğu bir endüstride, Quantstamp blockchain projelerini meşrulaştırmaya ve büyük ölçekli akıllı sözleşme korsanlıklarının geçmişte kalmasını sağlamaya yardımcı olmalıdır.

Yukarıda belirtilen hususlar yatırım tavsiyesi olmayıp, konuya ilişkin bilgi edinmeyi, aksine ileride karşılaşılabilecek sorunların önüne geçmeyi ve tedbirli olunması gerektiği hususlarını içinde barındırır.

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.