Güncel Bitcoin Haberleri
Bitcoin
$68,806.21
+164.89
Ethereum
$3,855.82
-4.3
Litecoin
$83.46
-1.05
DigitalCash
$30.08
-0.46
Monero
$141.62
+0.61
Nxt
$0.00
-0
Ethereum Classic
$31.34
+0.19
Dogecoin
$0.17
0

Rusya Merkez Bankası Dijital Ruble’ yi Test Etti

0 478

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Devlet destekli stabilcoinlerin son birkaç aydır yükselişte olduğu görülüyor ve Rusya kendi piyasalarını başlatmak için bir sonraki adımı atıyor. Ülkenin merkez bankasının düzenleyici bir sanal alanda gerçek varlıklarla desteklenen dijital para birimlerini test etmeye başladığı bildiriliyor.

Rusya Dijital Varlıkları Test Ediyor

Rusya Merkez Bankası başkanı Elvira Nabiullina geçtiğimiz günlerde bankanın dijital varlıklara yönelik plan ve eylemlerinden bahsetti . Gerçek varlıklarla korunan dijital jetonlar vermek isteyen şirketler için özel olarak tasarlanmış bir düzenleyici sanal alanda dijital para birimini test etmeye başladıklarını belirtir.

Nabiullina, nihai ürün halka sunulmadan önce tam olarak ne yapabileceğini ve katılımcılara nasıl fayda sağlayabileceğini bilmekle yükümlü olduklarını belirtiyor:

“Her şeyden önce, örneğin anlık ödeme sistemlerine kıyasla, vatandaşlarımıza, iş için avantajların ne olacağını anlamamız gerekiyor, çünkü dijital rublenin konusunun finansal yapının değişmesine yol açan ciddi sonuçları olabilir. piyasa, mevduat çıkışları ve fonların yeniden dağıtılması. ”

Ancak, Rusya’daki kripto para birimlerine olan ilginin son birkaç yılda azaldığını da söyledi. Yine de, birçok insanın umuduna hâlâ güçlü bir şekilde inandığını ve bunun “hükümet müdahalesi olmadan bir özel para sisteminin oluşturulması” olabileceğini ekliyor.

2019 – CBDC Yılı

Merkez bankası dijital para birimleri (CBDC’ler) Facebook’ un Libra adı verilen stabilcoini açıklamasının ardından önemli ilgi görmeye başladı .

Bu yılın başlarında, sosyal medya dijital varlığının küresel ödemeler için kullanılacağını ve “içsel değer vermek için tasarlanmış varlıkların bir rezervi” ile destekleneceğini söyledi. yanlışlıkla yeni bir eğilim başlatmış olabilir.

Rusya’nın süper güç komşusu Çin, CBDC’yi ilk düşünen ülkeler arasındaydı. Planlanan Kasım lansmanı gerçekleşmese de, Çin Halk Bankası’nın dijital para araştırma enstitüsü başkanı, son zamanlarda böyle bir hükümet destekli dijital varlığın geldiğini söyledi. Ayrıca halkın anonimlik ihtiyacının karşılanacağına dair güvence verdi, ancak madalyon para aklama gibi yasadışı faaliyetlere karşı da koruma sağlayacak.

Yakın zamanda Avrupa Merkez Bankası ile işbirliği içinde halka açık bir dijital para birimi için önerilen resmi bir taslak belge bir başka örnek de AB’den geldi.

Yukarıda belirtilen hususlar yatırım tavsiyesi olmayıp, konuya ilişkin bilgi edinmeyi, aksine ileride karşılaşılabilecek sorunların önüne geçmeyi ve tedbirli olunması gerektiği hususlarını içinde barındırır.

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.