Güncel Bitcoin Haberleri
Bitcoin
$52,011.23
+227.29
Ethereum
$3,009.03
+84.66
Litecoin
$69.05
-1.79
DigitalCash
$29.95
+0.02
Monero
$125.55
+5.6
Nxt
$0.00
-0
Ethereum Classic
$26.96
-0.17
Dogecoin
$0.09
-0

Siacoin (SC) nedir?

Coinmarketcap 70. Sırada Yer Alıyor.

0 587

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Siacoin Nedir?

Siacoin veya kısaca Sia, DropBox, Amazon, Apple ve Microsoft gibi merkezi eski rakiplerle rekabet eden merkezi olmayan bir bulut depolama seçeneği sunar. Sia kullanarak, herkes platform üzerinden şifreli depolamaya ev sahipliği yapabilir veya erişebilir ve tüm sözleşmeler, depolama kanıtları ve işlemler blockchain’in genel defteri kullanılarak doğrulanabilir.

İPhone emekleme döneminde ve uygulama mağazası çılgınlığı tam hızdayken eski Apple pazarlama kampanyasını hatırlıyor musunuz? “Bunun için bir uygulama var.” Blockchain dünyayı popülerliğinde kendi yükselişi ile bir gezintiye çıkardı ve kullanım durumları ve evlat edinme bolluğu ile benzer bir mantık doğru olabilir.

Gerçekten de, geliştirme ekipleri kriptoyu blok zinciri için bir kullanım durumu olabilecek mevcut herhangi bir endüstriye itiyor gibi görünüyor. Daha önce bunlardan birkaçını, gerçek, çalışan hizmetleri olan projeleri ele aldık . Ve bu rehberle bunlardan birini daha derinlemesine ele alacağız. Bu Siacoin kılavuzunda şunlara göz atıyoruz:

 • Siacoin Nasıl Çalışır?
 • Neden Sia?
 • Siacoin Ekibi ve Rakipler
 • Ticaret Geçmişi
 • SC Nereden Alınır ve Saklanır
 • Siacoin Yol Haritası
 • Son düşünceler

Siacoin Nasıl Çalışır?

Temel düzeyde, Sia bulut depolamayı monolitik sağlayıcıların elinden alır ve tekrar bireylerin eline bırakır. Bunu yapmak, herkesin yedek sabit disk alanı kiralamasına veya bunlardan faydalanmasına olanak tanıyan eşler arası depolama ekosistemi sağlar.

Ağdaki tüm hizmetler Siacoin (SC) ödemelerini alır. Sia ekosistemindeki tüm işlemler dosyalama sözleşmeleri ve depolama kanıtları ile güvence altına alınmıştır.

Depolama Ekosistemi

Sia’nın platformu hem sağlayıcılardan (ana makineler) hem de istemcilerden (kullanıcılardan) oluşur. Platform aracılığıyla, kullanıcılar ana bilgisayarlardan depolama alanı komisyonlar ve ana bilgisayarlar Siacoin’deki hizmetleri için telafi edilir.

Ekosistem esnek depolama seçenekleri sunar ve büyük ölçüde serbest piyasa odaklıdır. Tedarikçiler kendi fiyatlarını belirleyebilir, güvenilirlik seviyelerini ilan edebilir ve depolamada (kayıp dosyalar gibi) sorunlar ortaya çıkarsa cezalar için standartlar belirleyebilir. Ayrıca, bir müşterinin verilerinin (örneğin, hassas, yasadışı veya etik olarak sorgulanabilir materyaller) doğasından rahatsızlık duyuyorlarsa, bir müşteri deposunu reddetmeyi seçebilirler.

Müşteriler ayrıca kendi çıkarlarını korumak için bir dizi korumaya sahiptir. Dosya güvenliğini ve geri alınabilirliğini sağlamak için verilerinin kopyalarını birden çok sağlayıcı arasında bölme seçeneğine sahiptirler. Örneğin, bir sağlayıcı bir müşterinin dosyasını kaybedecekse veya yalnızca serbest bırakmayı reddederse, istemci dosyalarını başka bir sağlayıcının depolama alanından almaya devam edebilir. Her iki taraf da, bir sağlayıcının depolama belgesi sağlamaması durumunda maruz kalacağı sözleşmeye bağlı cezalar üzerinde anlaşabilir.

Müşteriler, sağlayıcıları depolama ücretlerinin üstünde çalışma süresi teşvikleriyle ödüllendirme seçeneğine de sahiptir. Bu ödemelerle müşteriler, sağlayıcıları ihtiyaçlarına daha dikkatli olmaları için teşvik eder, bu da daha hızlı belge yüklemeleri, istekleri işlemek için geliştirilmiş bakım vb.

Dosya Sözleşmeleri

Bir müşteri ve bir sağlayıcı iş yapmak istediğinde, bir dosya sözleşmesi hazırlamayı kabul ederler . Bir sağlayıcının sabit diski tüm verileri depolarken, Sia’nın blockchain’i bu düzenlemeler için sözleşmeleri saklar.

Bu dosya sözleşmeleri bir depolama sözleşmesinin koşullarını tanımlar ve her iki tarafın da işlerini buna göre yürütmesini sağlar. Sözleşme, blockchain kamu defteri üzerinde saklandığından, orijinal düzenleme ağa gönderildikten sonra doğrulanabilir ve değiştirilemez.

Yukarıda ilerlediğimiz gibi, sözleşme koşulları koşullara göre esnektir. Eğer bir müşteri satın alınabilirlik için güvenilirlikten ödün vermek istiyorsa, bu kendi hakları dahilindedir. Bir sağlayıcı verilerinin kitle miktarda depolamak için daha fazla ücret istiyor ve müşteri kabul ederse üzere  sözleşme şartlarına, öyle olsun. Platformdaki kullanıcılar, bir ana bilgisayarın itibar ve depolama gereksinimlerine göre kendi sağlayıcı seçimlerini yönetmelidir. Benzer şekilde, bir sağlayıcı, müşterinin ihtiyaçlarını ve taleplerini temel alarak bir müşteriyi barındırabildiğini değerlendirmelidir.

Yine de, dosya sözleşmeleri ağa çok ihtiyaç duyulan bir güvenlik katmanı ekler. Bir sözleşmenin süresini, bir sağlayıcının ne sıklıkta depo kanıtı sunması gerektiğini ve üzerinde anlaşmaya varılmış bir ödeme tanımlarlar.

Müşteri olarak bir sözleşme oluşturduğunuzda, gelecekteki ödemeler için sözleşmeye bir Siacoin bakiyesi yüklersiniz. Böylece, depolama için bir belge yüklediğinizde, bu bakiyedeki paranın bir kısmı ana bilgisayara aktarılır. Tüm bakiyenizi ve bir sözleşme şartını kullanmazsanız, kalan paralar cüzdanınıza geri döner.

Saklama Kanıtı

Sia, istemcileri hileli veya kötü niyetli sağlayıcılardan korumak için depolama kanıtı uygular. Ödeme alabilmek için bir sağlayıcı, dosya sözleşmesinin şartlarında belirtilen zaman dilimleri içinde ağa belirli sayıda kanıt sunmalıdır.

Bir sağlayıcı bu süre içinde depo kanıtı sağlayamazsa, kanıt gönderilinceye kadar uygun ödeme kaçırılmış bir kanıt adresine gönderilir. Ve sağlayıcı ihmalleri nedeniyle bir ceza alabilir. Bir sağlayıcı çok fazla depolama alanı kanıtı kaçırırsa, sözleşme tamamen feshedilebilir.

Bununla birlikte, bir sağlayıcı depolamanın kanıtını başarıyla sağladığında, sözleşme ödemeyi geçerli bir kanıt adresine verir. Bir sağlayıcının ağ imzaları ve zaman kilitleri dahil bu paralara erişebilmesi için bir dizi harcama koşulunun karşılanması gerekir.

Neden Sia?

Sia’nın platformu, geleneksel bulut depolama hizmetlerine kıyasla birçok avantaj sunuyor.

 • Gizlilik: Sia ağında işlenen tüm veriler şifrelenir. Bir sağlayıcı verilerin özel anahtarına sahip olmadıkça, dosyalarınıza erişemez; bu da, saklamaya çalıştığınız herhangi bir materyalin her zaman tam olarak sahip olduğunuz / kontrolünüz altında olduğunuz anlamına gelir. Geleneksel modellerde, bulut depolama alanı barındıran şirketler, sunucularına bıraktığınız tüm verilere tam erişime sahiptir.
 • Satın alınabilirlik Siacoin, kullanıcıları için esnek, pazar odaklı fiyatlandırma seçenekleri sunar. Müşterilerin seçebileceği tek bedene uyan bir seçenek yoktur. Örneğin, Amazon’un ayda 23 $ ‘lık hizmetlerine kıyasla, Sia kullanan 1 TB veri depolama ücreti ayda 2 $ kadar düşük olabilir.
 • Güvenlik: Yine, Sia üzerindeki tüm veriler merkezi olmayan bir ağ üzerinden şifrelenir ve işlenir, böylece malzemeniz merkezi bir sistemin güvenlik açıklarından korunur. Dahası, Sia yedekli depolama sunar. Belgeleri birden çok sağlayıcı arasında böldüğünde, Sia istemci verilerini tek bir hata noktasından korur.
 • Siacoin Ekibi ve Rakipler

  Sia, 2015 yılında başlayan Nebulous, Inc. altında bir projedir. Diğer altcoinlerin aksine, Sia’nın bir mayın madeni yoktu ve bir ICO yoktu. Bunun yerine, şirket First Star Ventures, Fenbushi Capital ve diğerlerinden fon topladı.

  Boston merkezli ekip, kurucu ortaklar David Vorick ve Luke Champine tarafından yönetiliyor. Çift genç, sadece beş yıl önce Rensselaer Politeknik Enstitüsü’nden mezun oldu.

  Yarışma

  Blockchain endüstrisinde merkezi olmayan depolama sistemleri sıkıntısı yok . Bir rakip Filecoin , en büyük ICO’lardan birine sahipti ve 257 milyon dolar topladı . Yine de henüz bir ürün yayınlamadılar.

  Siacoin ayrıca Storj ve MaidSafe ile rekabet ediyor . Sia ve Storj benzer stratejiler kullanarak merkezi olmayan depolamaya yaklaşıyor. Bununla birlikte, Sia kendi blok zincirinde çalışırken Storj, Ethereum’da bir ERC20. Şu anda SC, rakiplerinden herhangi biri arasında en yüksek piyasa değerine sahip.

  Ticaret Geçmişi

  Çoğunlukla, Siacoin fiyatı genel pazarı izledi. Tarihinde üç önemli sıçrama oldu.

  Birincisi, fiyatın iki aydan daha kısa bir sürede% 1150 arttığı 2016 ortasında gerçekleşti. Haziran 2016’da çıkacak olan v1.0 sürümündeki haberler büyük olasılıkla bu büyümeye neden oldu. Bunu takiben SC 2016’nın geri kalanı ve 2017’nin başında düştü.

  Bir sonraki anlamlı fiyat eylemi seti Mayıs / Haziran 2017’de gerçekleşti. Bu hareket doğrudan  bir yol haritasının yayınlanması da dahil olmak üzere olumlu haberlerle dolu bir şirket güncellemesini izledi . Haziran ortasında, SC fiyatı tüm zamanların en yüksek BTC değeri 0.00000843 BTC’ye ulaştı.

  En son SC fiyat sıçraması, tüm zamanların USD $ 0.10 fiyatına ulaştığı 2017 boğa koşusu ile çakıştı. Çoğu kripto varlık gibi, Siacoin 2018 düzeltmesinde de çok etkilendi. Şu anda 0.002 $ (0.00000062 BTC) civarında bir destek bulmuş gibi görünüyor.

Halihazırda piyasada olan bir ürünle, artan benimsenme fiyat üzerinde en doğrudan etkiye sahip olacaktır. Birkaç önemli ortaklık duyurusu da yardımcı olabilir. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların herhangi bir göstergesiyse, bu madalyonun taşınması bir pazar dönüşümü gerektirebilir.

10.02.2020 tarihi baz alarak bakacak olursak koin market piyasasında şuan 70. Sırada yer alıyor.

10.02.2020 tarihi itibariyle Nav Coin (NAV) birim fiyatı ₺0,012707 TRY, 0,00000022 BTC olarak bulunmaktadır.

SC Nereden Alınır ve Saklanır

Siacoin’i Binance ve  Bittrex’ten BTC veya ETH ticaret çiftlerinde satın alabilirsiniz . İlki, günlük hacminin yaklaşık yüzde 25’i ile SC ticaretinin büyük bir kısmını barındırıyor.

Ayrıca bazı SC elde etmek için başka bir yöntem olarak madencilik var. SC madencilik havuzları için iki ana seçeneğiniz Luxor ve SiaMining’dir .

Sia ekibi tarafından sunulan iki çeşit cüzdan vardır. Birincisi, Sia Daemon, Mac, Windows ve Linux’ta kullanılabilen bir komut satırı arayüzü (CLI) cüzdanıdır. Teknoloji konusunda bilgili değilseniz, bu cüzdandan kaçınmalısınız. İkinci cüzdan Sia UI. Bu grafik kullanıcı arayüzü (GUI) cüzdanının kullanımı Sia Daemon’dan daha kolaydır.

Siacoin Yol Haritası

Siacoin yol haritası herkese açıktır , bu nedenle şu anda üzerinde çalıştıkları her şeyin üstünde kalabilirsiniz. Kısa vadede, ekip kullanıcı arayüzünü tamamen elden geçirmek ve video akışı için destek eklemek istiyor.

Orta ve uzun vadede şunları planlıyorlar:

 • Basit dosya paylaşımı ekleyin (Sia ağının içinde ve dışında)
 • Daha büyük dosyaları (> 10 TB) ve küçük dosyaları (~ 100kb) destekleyin
 • M-cüzdan tohumu ile dosya kurtarmayı etkinleştir
 • Mobil cüzdanlar ve hafif müşteriler oluşturun
 • Çok çok fazla

Son Düşünceler

Siacoin, vaatler, vapourware ve kanıtlanmamış ürünlerle dolu bir alanda canlandırıcı bir projedir. Sia ekibinin aslında bugün erişebileceğiniz bir ürünü var ve yol haritasının önerdiği gibi hala iyileştirme için yer olsa da, hizmet hala çalışıyor.

Ayrıca Sia, kullanıcıları için diğer bulut depolama sağlayıcılarına kıyasla daha esnek bir depolama seçeneği sunuyor. Eşler arası ekosistemi, blockchain teknolojisinin merkezi olmayan, özgürleştirici doğası ile doğrudan uyumludur. Projenin son oyunu “ademi merkeziyetçi internetin depolama katmanı olmak, ademi merkeziyetçilik yoluyla gizlilik ve fazlalık sağlamak ve mevcut bulut depolama sağlayıcılarını tamamen değiştirmek.”

Sia ve blockchain olgunlaştıkça, aracıyı kesip kesemeyeceğini ve bulut depolama için yeni endüstri standardı olarak uzun vadeli hedefine ulaşıp ulaşamayacağını göreceğiz.

Yukarıda belirtilen hususlar yatırım tavsiyesi olmayıp, konuya ilişkin bilgi edinmeyi, aksine ileride karşılaşılabilecek sorunların önüne geçmeyi ve tedbirli olunması gerektiği hususlarını içinde barındırır.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.