Güncel Bitcoin Haberleri
Bitcoin
$68,316.33
-999.61
Ethereum
$3,844.36
-46.9
Litecoin
$83.30
-1.66
DigitalCash
$30.02
-0.64
Monero
$141.24
+0.01
Nxt
$0.00
-0
Ethereum Classic
$31.32
-0.27
Dogecoin
$0.17
-0

Soğuk Savaşların Yeni Adresi Sanal Paralar Mı Olucak?

0 430

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Ufukta yeni bir soğuk savaş var. Geçmiş yıllara bakıldığında ülkeler arası küresel soğuk savaşlar hep var oldu ve var olmaya da devam edecek gibi. Tabi bu her alanda herkez tarafından bilinen ve sürekli olarak soğuk savaşın kapsadığı alanlar ve isimler değişkenlik göstermektedir. Kimi zaman petrol, kimi zaman uzay bilimleri, kimi zaman nükleer silahlar olarak karşımıza haber olarak ta gelmekte. Ancak son zamanlarda sanal para üzerinde dünyada yeni bir tür ortaya çıkarak soğuk savaş nesnelerin de kendine yeni bir alan açtı.

Çin Yuan’ ı  Sanal Para Olarak Piyasaya Sürmek İçin Hazırlıklarını Tamamlıyor.

 

Bitcoin ile başlayarak sürekli olarak gelişim gösteren sanal paralar global olarak beklentilerin üzerinde bir ilgi ve hacime ulaşmaya başlayınca dev teknoloji ve yatırım firmalarından sonra devletlerde buna ilgi duymaya başladı.

Günümüzde artık teknolojik olan ürün ve hizmetlerin giderek artarak hayatımızda daha etkin olarak kullanılması ile vazgeçilmez olarak hayatımızda büyük bir yer edinmeyi başardı.

Çin devleti DCEP (Dijital Para Birimi Elektronik Ödeme). Merkez bankası oluşturan ilk ülke olarak Çin Halk Bankası (PBOC), Yuan’ ın dijital versiyonunu birkaç ay içerisinde piyasaya sürmek için hazırlıklarını yapıyor.

Muhtemel geniş bir kesime yayılması hedefleniyor ve Bitcoin kullanıcılarını kendi tarafına çekerek online platformlar üzerinde ödeme aracı olarak hedef kitle oluşturarak yayılmasının sağlanması amaçlanıyor.

Marc Zuckerberg in facebook platformu ile Libra adlı sanal para çıkarma projesini bile öne çekmesi ve Temsilciler Meclisinde Libra’ nın neden var olması gerektiği hakkında yaptığı açıklamalarda ilk sebep olarak Çin devletinin bu hamlesini dile getirmesi sanal paraların küresel pazarlarda ne kadar ciddi bir boyut kazandığını gözler önüne seriyor.

Sanal paraların teknolojik şirketlerden sonra devletler tarafından da gündeme alınarak çalışmalar yapılması dünyadaki dolara olan ilgiyi giderek zayıflatacak düşüncesi artık kesinlik kazanmakla birlik ABD nin bu girişimler karşısında global olarak ekonomik alanda nasıl önlemler alıp tepki vereceğini önümüzdeki yıllarda her beraber göreceğiz.

 

Yukarıda belirtilen hususlar yatırım tavsiyesi olmayıp, konuya ilişkin bilgi edinmeyi, aksine ileride karşılaşılabilecek sorunların önüne geçmeyi ve tedbirli olunması gerektiği hususlarını içinde barındırır.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.