Güncel Bitcoin Haberleri
Bitcoin
$68,316.33
-999.61
Ethereum
$3,844.36
-46.9
Litecoin
$83.30
-1.66
DigitalCash
$30.02
-0.64
Monero
$141.24
+0.01
Nxt
$0.00
-0
Ethereum Classic
$31.32
-0.27
Dogecoin
$0.17
-0

Stellar (XLM) Nedir? Her Açıdan Kapsamlı İnceleme..

Coinmarketcap 13. Sırada Yer Alıyor.

0 733

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Stellar (XLM) Nedir?

Stellar , uluslararası toplumun “herkese açık dünya çapında bir finansal ağa” ihtiyaç duyduğu temeline dayanan açık kaynaklı, dağıtılmış bir ödeme altyapısı olarak reklamını yapıyor . Proje, platformu, bireyleri, kurumları ve ödeme sistemlerini bir araya getirerek bu ihtiyacı karşılamaktadır.

Bunu yaparken Stellar ekibi, parasal işlemleri mevcut sistemlere göre daha ucuz, daha hızlı ve daha güvenilir hale getirmek istiyor. Ayrıca, protokolleri daha verimli sınır ötesi ödemelere izin vererek dünyanın her yerinden insanları birbirine bağlar.

Bu kılavuzda, aşağıdakiler de dahil olmak üzere tüm ayrıntılara giriyoruz:

  • Stellar Nasıl Çalışır?
  • Stellar Takımı
  • XLM Ticaret Geçmişi
  • XLM Satış Noktaları
  • XLM Nerede Saklanır
  • Stellar Yol Haritası
  • Stellar Hakkında Düşünceler

Stellar Nasıl Çalışır?

Stellar (neredeyse) diğer tüm kripto para birimleri gibi, blockchain teknolojisinin damgası haline gelen güzel bir terim taşıyor. Bu terim merkezden uzaklaşma. Ağ, bireyler ve kuruluşlardan oluşan uluslararası bir konsorsiyum tarafından desteklenen merkezi olmayan sunuculardan oluşan bir ağ üzerinde çalışır. Bu sunucular, ağın verilerini ve işlemlerini izleyen dağıtılmış defteri destekler.

Pratikte, Stellar protokolü daha kapsayıcı, daha esnek bir PayPal gibi çalışır. Kullanmaya başlamak için ağdaki bir bağlantıya fon yüklemeniz gerekir. Bir banka veya PayPal gibi, bu sunucu paranızı tutar ve yerine sanal cüzdanınıza kredi verir.

İlk etapta neden bir sunucu ile kredi için borç alışverişi yapmanız gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz.  sunucular, herhangi bir para birimi ve Stellar ağı için bir köprü görevi görür. Takas, fonlarınızı resmi olarak Stellar’ın defteri kebire dönüştürmenize olanak tanır.

Bu entegrasyon, PayPal’da olduğu gibi, banka havalesini beklemek zorunda kalmadan anında ağa para gönderebileceğiniz anlamına gelir. Ayrıca sınır ötesi ödemeleri de kolaylaştırır. Diyelim ki; Almanya’ da yaşayan maddi durumu iyi olmayan kardeşinize para göndermek istiyorsunuz. Kredili USD bakiyenizi ona Stellar ağı üzerinden para çekmek için kullanırsınız. Stellar daha sonra USD’yi otomatik olarak en düşük döviz kurunu kullanarak EUR’ya dönüştürür ve kardeşinizin hesabına değiştirilen miktar EUR cinsinden yatırılır. Transferi aldıktan sonra, fonları EUR’yi destekleyen bir sunucudan çekebilir ve yaşam tarzını yaşamaya devam edebilir.

Dağıtılmış Değişim..

Stellar ayrıca başka para birimleri satmak veya satın almak için kamu defteri üzerine döviz siparişleri verme seçeneği sunar. Tüm oranlar sipariş veren kişi tarafından önceden belirlenir, bu nedenle Stellar’ın kişisel transferler için geçerli olan otomatik döviz kuruna tabi değildir.

Takas etmek isterseniz EUR için GBP deyin, Stellar’ın sipariş defterine bir sipariş verirdiniz. Bu sipariş daha sonra küresel pazara girer ve siparişinizin bunun gibi diğerlerine karşı nasıl biriktiğini görmek için de danışabilirsiniz. Bu borsa sadece piyasa para birimi ile sınırlı değildir. Ayrıca kripto para birimi ve piyasa ticaret çiftlerini de içerir.

Çok Para Birimli İşlemler..

Daha önce belirttiğimiz gibi, Stellar resmi bankacılık prosedürleri veya döviz bozdurma zorluğu olmadan sınırlar ötesinde özgürce para göndermenize izin verir.

Bunu yapmak için, bir para transferi talep ettiğinizde ağ üç şeyden birini yapar:

  • Stellar, sipariş defterinde önceki bir teklifle fonları dönüştürür ve değişimi otomatik olarak kolaylaştırır.
  • Stellar, madeni para için Lümen’i (XLM) kullanır. Fonları A para biriminden küresel pazardaki Lümen’e dönüştürür ve daha sonra bu Lümenleri alır ve bu fonları alan kullanıcı için B para birimine dönüştürür.
  • İki para biriminde alım satım çifti yoksa, Stellar ağda istenen para birimine zincir dönüşmesine yol açacak teklifleri arar (örneğin, USD – EUR, EUR – GBP, BGP – AUD, AUD – JPY) ).

Bu çok para birimi değişim süreci oldukça dahice ve kullanıcılara para birimlerini uluslararası ölçekte kolayca değiştirmek için esnek bir yaklaşım sunuyor.

Stellar Takımı..

Jed McCaleb Stellar’ın yüzüdür. Daha önce, meşhur Mt. Gox, 450 milyon doların üzerindeki hack’lerde artık yer almasına rağmen. Bundan sonra Stellar’ın en önemli rakibi Ripple’ı buldu . 2013 yılında, liderlik ekibinin geri kalanına karşı ideolojideki farklılıklar nedeniyle Ripple’dan ayrıldı. Kısa süre sonra Stellar’ı başlattı.

Stellar, kripto para birimi alanındaki diğer herhangi bir projenin en etkileyici danışma kurullarından birine sahiptir. Liste Patrick Collison (Stripe CEO), mat mullenweg (WordPress Kurucu), Deniz Ravikant (AngelList Kurucu) ve Sam Altman (E Combinator Başkanı) içerir.

XLM Ticaret Geçmişi..

XLM, en azından söylemek gerekirse ilginç bir ticaret geçmişine sahipti. Madeni para, 2014 sonunda 5 kat civarında bir artış yaşadı. Ancak, bu artış kısa sürdü ve fiyat 2015, 2016 ve hatta 2017’nin başlarında yavaşça düştü.

Mayıs 2017’ye kadar, madeni para için işler gerçekten dönmeye başladı. O ay, fiyat dört günde 0,00547 $ ‘dan (~ 0,00000363 BTC) 0,047 $’ ın (~ 0,0000283 BTC) biraz üzerine çıktı . Bu anıtsal sıçramaya neyin sebep olduğu tam olarak belli değil. Ekibin ev sahipliği yaptığı yakın tarihli bir hava yolu, projelendirmeyi öğrenen daha fazla insan veya sadece tipik pazar maskaralıkları olabilir.

Mayıs başında yükselişin ardından, XLM fiyatı aşağı yukarı pazarın geri kalanını izledi. Ocak 2018’de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 0.91 $ (~ 0.000061 BTC) seviyesinin üzerine çıktı ve o yılın geri kalanında düştü. Bununla birlikte, XLM ayı piyasasını diğer altcoinlerin çoğundan önemli ölçüde daha iyi havalandırdı. Aslında, diğer birçok para yüzde 90’dan fazla kaybettiğinde BTC değerinin sadece yüzde 50’sini kaybetti.

Daha fazla piyasa, iş ortağı ve (açıkça) kullanıcının eklenmesi, fiyatın olumlu bir şekilde etkilenmesini sağlamalıdır.

19.02.2020 tarihi baz alarak bakacak olursak koin market piyasasında şuan 13. Sırada yer alıyor.

 

19.02.2020 tarihi itibariyle Stellar Coin (XLM) birim fiyatı ₺0,459888 TRY, 0,00000752 BTC olarak bulunmaktadır.

XLM Satış Noktaları..

Stellar Lumens hem XLM hem de STR senedi altında işlem görüyor. Stellar ekibi bir süre önce STR’i XLM’ye değiştirdi, ancak Poloniex gibi bazı borsaları değiştirmek için uğraşmadı.

Bittrex , Poloniex ve Binance XLM ticaret hacminin büyük miktardaki için hesap. Binance ve Bittrex, ETH ve BTC işlem çiftlerini desteklerken Poloniex yalnızca BTC, USDT ve USDC’yi destekler.

XLM’yi USD veya EUR ile satın almak istiyorsanız, Kraken’e bir göz atmaya değer .

XLM Nerede Saklanır..

XLM’yi depolamak için kullanılan cüzdanların çoğu ya XLM’ye özgüdür ya da Stellar’ın ağında küresel pazarda kullanım için mevcuttur. Örneğin Kale , Stellar sistemine yerleşik dağıtılmış borsadır  ve  StellarTerm, ticaret yapmak veya para göndermek için dağıtılmış borsaya erişmenizi sağlayan bir istemcidir. Stellar ekibi ayrıca XLM para birimine özgü bir Masaüstü İstemcisi oluşturdu.

Stellar’a özgü olmayan bir cüzdan arıyorsanız, Ledger Nano S muhtemelen en güvenli depolama yeridir,  ancak bu donanım cüzdanına sahip değilseniz, stargazer , Papaya’ya göz atabilirsiniz. ve Saza’yı kontrol edebilirsiniz .

Kısa bir süre önce promosyon amaçlı bir dublörde Blockchain, XLM için destek ekledi ve kimliğinizi doğruladığınızda 25 dolar değerinde XLM verdi.

Stellar Yol Haritası..

Stellar’ın web sitelerinde somut bir yol haritası yok, ancak düzenli bir blog tutuyorlar .

Bu blogda, o ayın en büyük gelişmelerinin aylık toplantılarını yayınlıyorlar. Örneğin Ekim 2017 toplaması için sınır ötesi ödemeler için IBM ve KlickEx ile ortaklıklarını yeniden ele aldılar . Ayrıca Remitr, MSewa Software Solutions, PesaChoice ve Chaneum ICO Advisory Services ile ortaklıklar kurdular.

ICO’lara göre Stellar ekibi , ağlarının ICO’ları denetlemek ve blockchain başlangıç ​​fonları toplamak için ideal olacağına inanıyor . Stellar’ın ağının başlangıç ​​girişimlerine sunduğu esneklik için çok sayıda kripto para birimi ve piyasa ödeme seçeneğini kolaylaştırabileceği için güçlü bir durum var.

Yukarıda belirtildiği gibi Stellar, Kasım 2018’de Blockchain cüzdan sağlayıcısıyla ortaklık kurdu. Ortaklık, XLM desteğini Blockchain’e entegre etmeyi ve Blockchain kullanıcılarına 500 milyon XLM’ye kadar hava aktarmayı içeriyor.

Stellar Hakkında Düşünceler..

Finansal kurumlar ve bankacılık devleri için Ripple (XRP) inşa edilmişse , Stellar Lumens sıradan bir adam için işe gider. Eşler arası işlemleri küresel ölçekte nasıl işlediğimizi yenileme potansiyeline sahiptir.

Çok yönlülüğü ve kullanım durumları, finansal bir İsviçre Çakısı gibi işlev görmesini sağlar. Stellar ile, nominal ödemelerle mikro ödemeleri halledebilir, döviz değişimi veya banka havaleleri konusunda endişelenmeden havale gönderebilir ve ödemeleri gerçek zamanlı olarak (2-5 saniye) yapabilirsiniz.

IBM ve KlickEx ortaklıkları sizi etkilemek için yeterli olmazsa, Deloitte, Parkway Projects ve Tempo Stellar ağında hizmet oluşturmaya başladı.

Stellar’ı gerçek dünyaya adapte etmek için kullanan bu şirketler, resmi ortaklıkları ve Stellar’ın döviz değişiminin geleceği için vizyonu arasında, önümüzdeki birkaç yılın layman’ın Ripple için neler olduğunu görmekten heyecan duyuyoruz.

Yukarıda belirtilen hususlar yatırım tavsiyesi olmayıp, konuya ilişkin bilgi edinmeyi, aksine ileride karşılaşılabilecek sorunların önüne geçmeyi ve tedbirli olunması gerektiği hususlarını içinde barındırır.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.