Güncel Bitcoin Haberleri
Bitcoin
$68,316.33
-999.61
Ethereum
$3,844.36
-46.9
Litecoin
$83.30
-1.66
DigitalCash
$30.02
-0.64
Monero
$141.24
+0.01
Nxt
$0.00
-0
Ethereum Classic
$31.32
-0.27
Dogecoin
$0.17
-0

Steven Seagal Bitcoiin (B2Gen) Kripto Para Birimini Tanıtmakla Suçlanıyor..

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından..

0 590

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Steven Seagal Kimdir? Kısaca Bahsedelim..

Steven Seagal; 1980’lerde ve 90’larda büyük bir aksiyon filmi yıldızı olarak tüm dünyada tanınır hale geldi. Bugüne kadar 50’den fazla filmde yer aldı.

Celebritynetworth isimli siteye göre Seagal’in net malvarlığı değeri 16 milyon dolar. Şuan da 67 yaşındaki ve Rusya’nın Moskova kentinde yaşıyor. Başkan Vladimir Putin 2016 yılında ona Rus pasaportu verdi.

Steven Seagal Ne İle Suçlanıyor..

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) aktör Steven Seagal’i “yeni nesil bitcoin” olduğu iddia eden Bitcoiin (B2Gen) adlı kripto paranın yatırım planını yasa dışı bir şekilde teşvik etmekten “Menkul Kıymetler Yasasını ihlal etmek suçundan” komisyon tarafından suçlandı.

Seagal; Bitcoiin2gen veya B2G olarak adlandırılan coin tarafından; Twitter ve Facebook gibi sosyal medya hesaplarından token teklifini pazarladığı için suçlanıyor. Peki bu şekilde pazarlamak suç mudur?

Suçlu bulunduğu konu itibariyle yeni piyasa çıkan bir kripto para birimini (ICO) tanıtması suç değil. Ancak bu tanıtım karşılığı bir bedel almış ve bunu bedel karşılığı olarak tanıtım yaptığını beyan etmemiş ise SEC göre suç teşkil ediyor…

Steven Seagal Hangi Sanal Parayı Tanıttı..

Seagal; halka açık sosyal medya hesaplarından ‘Zen’ başlıklı bir basın bülteni ile Bitcoiin (B2Gen)’in ICO’sunu ‘kaçırmamalarını’ teşvik eden duyurular paylaştı. Bu tanıtımı her ne kadar destekçi gibi yapmış olsada aslında Bitcoiin (B2gen) adlı kripto paranın aslında marka elçisi olması ve bu tanıtımlar karşılığında 250.000 $ nakit ve 750.000 $ tutarında B2G jetonu promosyon karşılığında yapması ve bunu açıklamamasıydı.

SEC, Yasadışı Kripto Para Promosyonu için Stevel Seagal’ı Cezalandırdı…

SEC’in emri Seagal’in federal menkul kıymetler yasalarının hükümlerini ihlal ettiğini tespit etti. SEC’in bulgularını kabul etmeden veya reddetmeden Seagal, fiili tanıtım ödemelerini, faizini ve 157.000 dolarlık cezayı temsil eden, 157.000 dolarlık bir ödemeyi kabul etti. Buna ek olarak Seagal, dijital veya başka bir şekilde üç yıl boyunca herhangi bir menkul kıymet teşvik etmemeyi kabul ettiğini ” belirtti.

SEC’in emrine göre, 12 Şubat’tan 6 Mart 2018’e kadar Seagal, Twitter ve Facebook hesaplarında B2G kripto para yatırım fırsatını tanıttı. O sırada Twitter’da yaklaşık 107.000, Facebook’ta 6.7 milyon takipçisi vardı. ICO’yu çalıştırmadığı sırada Seagal, resimlerinin Bitcoiin2gen’in resmi web sitesinde ve pazarlama malzemelerinde kullanılmasına izin verdi. Ayrıca potansiyel yatırımları olan bir web seminerine katılmak için ödeme aldı.

SEC; Bitcoiin2gen, B2G tokenlerini “yeni nesil bitcoin” olarak nitelendirdi. Pazarlama materyalleri “Bitcoiin 2. Nesil. orijinalinden daha büyük ve daha iyi olduğunu belirtirken. Şirket, toplanan fonların “kullanıcıların B2G jetonlarını takas etmelerine, cüzdanda barındırmalarına ve biriktirmelerine ve altcoinler ile üke para birimlerine alım satımına izin verecek bir “ekosistem” oluşturmak için kullanılacağını iddia etti.

ICO’daki katılımcılar, B2G jetonları karşılığında bitcoin, ABD doları, Euro ve kredi kartıyla ödeme yaptı. SEC ayrıca, Bitcoiin2gen’in basın bülteninin Seagal’den, “gönülden” jeton teklifini onayladığını belirten bir alıntı içerdiğine dikkat çekti. Bu promosyonların DAO Raporundan altı ay sonra geldiğini ve ICO’larda satılan kripto para birimlerinin menkul kıymet olabileceğini belirten SEC, “federal menkul kıymetler yasalarının hükümlerine göre, sanal bir token tanıtan herhangi bir ünlü veya diğer bireye menkul kıymet niteliğindeki bir para, promosyon karşılığında alınan tazminatın niteliğini, kapsamını ve miktarını açıklaması gerektiğini” belirtti.

Özel İcra Dairesi Siber Birimi Başkanı Kristina Littman şöyle açıkladı:

“Bu yatırımcılar, Seagal’in aldığı veya önyargılı olup olmayacağına karar verebilmeleri için bu yatırımı destekleyeceği sözleri hakkında bilgi sahibi oldular. Ünlülerin tazminatlarını uygun bir şekilde açıklamadan menkul kıymetlere yardımcı olmak için sosyal medya etkilerini kullanmasına izin verilmez” olarak ifade etti.

Yukarıda belirtilen hususlar yatırım tavsiyesi olmayıp, konuya ilişkin bilgi edinmeyi, aksine ileride karşılaşılabilecek sorunların önüne geçmeyi ve tedbirli olunması gerektiği hususlarını içinde barındırır.

 

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.