Güncel Bitcoin Haberleri
Bitcoin
$66,112.77
-70.89
Ethereum
$3,179.18
-14.75
Litecoin
$84.23
-0.61
DigitalCash
$31.10
-0.29
Monero
$123.83
+2.45
Nxt
$0.00
-0
Ethereum Classic
$27.85
-0.45
Dogecoin
$0.16
-0

Stop-Loss Nedir? Ne işe Yarar? Nasıl Kullanılır?

0 830

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Stop loss nedir öğrenmeden trader işlemleri kesinlikle yapmayın. Bitcoin veya Altcoin borsalarında işlem yapan yatırımcılar veya traderlerin en çok korktuğu şey terste kalmaktadır. Tabi ki terste kalma deyimi ilk etapta sizin için bir şey ifade etmeyebilir. Bunu şu şekilde açıklayayım; herhangi bir coine veya Bitcoin’e yatırım yaptığınızda bazen ani fiyat dalgalanmaları meydana gelebilmektedir. Bu da zaman zaman büyük zararlar verebilmektedir.

 

İşiniz var ve bir süre bilgisayar başında olamayacaksınız. Tabi ki bu yüzdende piyasayı bir süre takip edemeyeceksinizdir. Bu durumda Bitcoin veya yatırım yaptığınız diğer coinler siz yokken ani bir düşüş baskısı ile karşı karşıya kalabilir. Bu o kripto paranın anlık düşüş trendine girmesini sağlar. Maalesef ki, trader yapan kişi bu durumda ciddi zararlar edebilmektedir.

 

Örnek verecek olursam; Binance borsasında trader işlemleri yapıyordum. O aralar piyasaya yeni çıkmış bir coin olan ADA Coin’e yatırım yapmıştım. Gerek projesi gerekse teknolojisi dikkatimi çekmişti ve çok güvenerek hatırı sayılı yatırım yaptım. Tabi ki ilk etapta inanılmaz bir artış kaydetti öngörülerimde haklıydım. Yatırımın nerdeyse %70 oranında değer kazanmıştı. Üstelik çok kısa sürede. Benden bu durumdan güç olarak Stop Loss yapmadan bilgisayarın başından ayrıldım. Akşam olduğunda ise her şey tersine dönmüştü. Maalesef %30’dan fazla zarar etmiştim. Tabi ki kaybım olduğu için inat ettim ve çıkmadım. O sırada da maalesef ki kriptopara borsaları Ayı piyasasına girdi. Yani piyasanın aşağı yönlü hareketi başladı. Toplamda 6 BTC var iken, Stop Lost kullanmamanın bedeli olarak bu miktar 2 BTC’ ye kadar düştü.

 

Stop Loss Ne İşe Yarar?

 

Öncelikle şunu belirtmem gerekiyor ki stop loss kullanırken dikkatli olmasınız. Çünkü stop loss alabileceğiniz maksimum riski belirlemek için vardır. Yatırım yaptığınız Kriptopara düşüşe girdiğinde yüzde kaç zararı göze alabilirsiniz? İşte o göze aldığınız maksimum seviyeye stop loss kurulur. Böylece yatırım yaptığınız kripto para biranda aşağı yönlü hareket yaparsa zararınız belli oranda kalır ve daha fazla zarar etmezsiniz. Bir nevi stop loss sayesinde zarardan kar elde etmiş olursunuz.

 

Stop Loss Nasıl Kullanılır?

 

Stop Loss kullanmak için ilk önce ne kadar yatırım yaptığınıza bakın. Bu yatırımının yüzde kaçını riske atabilirsiniz. Mesela elimde 10 Bin TL var ve ben bunun %20’sini en fazla riske atabilirim. Bu şu demek; 10 Bin TL’de en fazla 2 Bin TL kaybetmeyi göze alabilirim. 2 Bin TL’den daha fazla zarar beni çok sarsar. Bu durumda hemen hesap yapıyoruz. Bu coin kaç seviyelerine gerilerse ben 2 Bin TL zarar ederim? Bunu hesapladıktan sonra hemen stop loss alanına giriş yaparım. İlgili alanda stop yapacağımız fiyatı gireriz ve aynı zamanda da yatırımın ne kadarına stop loss kullanacağımızı belirleyip talebi oluştururuz. Böylece yatırım yaptığımız şey ne kadar düşerse düşsün bizim en fazla zararımız koyduğumuz stop loss kadar olur.

 

Stop Lost Kullanımında Dikkat Edilecekler?

 

Şunu mutlaka belirtmem gerekiyor ki eğer borsada grafik okumayı ve indikatörleri kullanmayı bilmiyorsanız yukarda dediğim teknik ile stop loss’u oluşturun. Ancak grafik okumayı biliyorsanız ve indikatörleri kullanabiliyorsanız; o zaman grafik düşüş trendi veya indikatörlerin düşüş trendi yani riskli fiyat dedikleri bölgeye stop loss koymalısınız. Tabi ki kendiniz için en fazla alabileceğiniz riski hesaba katarak.

Yukarıda belirtilen hususlar yatırım tavsiyesi olmayıp, konuya ilişkin bilgi edinmeyi, aksine ileride karşılaşılabilecek sorunların önüne geçmeyi ve tedbirli olunması gerektiği hususlarını içinde barındırır.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.