Güncel Bitcoin Haberleri
Bitcoin
$66,112.77
-70.89
Ethereum
$3,179.18
-14.75
Litecoin
$84.23
-0.61
DigitalCash
$31.10
-0.29
Monero
$123.83
+2.45
Nxt
$0.00
-0
Ethereum Classic
$27.85
-0.45
Dogecoin
$0.16
-0

Telegram, “Gram” kripto para birimi planlarıyla ilerliyor

0 515

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Newyork Times haberine göre, en büyük sosyal medya platformlarından biri olan Telegram, 31 Ekim’den önce bir kripto para birimi olan Gram’ı yayma planlarını sürdürecek. 

Politikacılar ile sıkıntı yaşayan Facebook’un aksine, Telegram hükümet direktiflerine uymadığı için planlarında başarılı olabilir. Paraları piyasaya sürmeden önce, Telegram önümüzdeki birkaç hafta içinde bir test sürümü yayınlamaya söz verdi.  

Gram, herhangi bir hükümet düzenlemesinden kaçınmasını mümkün kılan merkezi olmayan bir sistem aracılığıyla Bitcoin gibi çalışacaktır. Bu aynı zamanda şirket ilk tokenleri serbest bıraktığında, madeni paralar üzerinde hiçbir kontrole sahip olmayacakları anlamına gelir.

Para biriminin yanı sıra, Telegram’ın Gram Cüzdanlarını 200 milyondan fazla telgraf kullanıcısına sunma planları da var . Telegram 2018’de Gram projeleri için 1.7 milyar dolar topladı. Tıpkı Facebook’un Libra gibi, Telegram’ın madalyonunun da insanların dünyaya anında para transfer etmesinin bir yolunu yaratacağına dikkat etmek önemlidir.

Gram’ın Libra’ dan farklı olarak yaptığı bir şey, lansmanlarını duyurmadan önce gizlilik içinde çalışmasıdır. Facebook, jetonlarını oluşturmaya başlamadan çok önce planını halka duyurdu. Bununla birlikte, Telegram tarafından kullanılan gizlilik, jetonlar kullanıma sunulduktan sonra düzenleyicilerin projeyi kabul etmesini daha da zorlaştırabilir. Bunun nedeni, politika yapıcıların çoğunun Gram ve Libra gibi tokenlerin geleneksel finansal sistemler için önemli bir risk oluşturduğuna ve teröristler ve diğer kişiler tarafından iğrenç davranışlarını sürdürmek için kullanılabileceğine inanmasıdır.

Telegram’ı çoğu kullanıcı için favori yapan faktörlerden biri, kullanıcıların üçüncü taraflarca erişilemeyen şifreli mesajlar göndermesine izin vermesidir. Bu, uygulamayı Hong Kong daki gibi teröristler ve hatta hükümet karşıtı protestocular için bir favori haline getiriyor .

Telegram ayrıca, diğer dijital uygulamalara ev sahipliği yapmasına izin verecek açık bir ağa sahip olma isteklerine de sahiptir. Ancak, şirket tüm planlarını kamuoyuna sunmayı başarmadan önce, düzenleyicilerin ciddi eleştirileri ve şüpheci görüşleri ile yüzleşmek zorunda kalacaktır.

 

Yukarıda belirtilen hususlar yatırım tavsiyesi olmayıp, konuya ilişkin bilgi edinmeyi, aksine ileride karşılaşılabilecek sorunların önüne geçmeyi ve tedbirli olunması gerektiği hususlarını içinde barındırır.

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.